P900 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sony Ericsson P900
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Ericsson P900. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Ericsson P900 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Sony Ericsson P900

Standardni paket:
Smartphone
Li-Pol baterija kapaciteta 1000 mAh
Punjač
Stoni punjač
Memorijska kartica Memory Stick Duo 32 Mb
Kabl za prenos podataka
Uputstvo
CD sa programima
Dodatna olovka

SonyEricsson P900 smartphone je kratko vreme bio poznat kao P810, pa je iz marketinških razloga dobio sadašnje ime. Na prvi pogled razlike između modela P900 i P800 nisu toliko očigledne što ljudima koji su već radili sa modelom P800 i Symbian/UIQ sistemom daje osećaj da su na poznatom terenu. Pri predstavljanju modela P900 kompanija SonyEricsson je odlučila da ponovi sličnu proceduru kao kod modela T68i: platforma novog telefona je očigledno ista kao kod starijeg modela i u pitanju su samo manje izmene. U celini, ovaj model je novija verzija modela P800.

Dizajn aparata deluje siromašno, pa kombinacija tamne i srebrne plastike povećava taj utisak. Po svom spoljašnjem izgledu ovaj model spada u poslovnu klasu za razliku od svog prethodnika koji je napravljen u življim bojama.

Dva statusna indikatora se nalaze se na stranama zvučnika - indikator mreže se nalazi na desnoj strani, dok se indikator Bluetooth konekcije nalazi na levog. Ekran izgleda kao da je duboko postavljen, pogotovo kada koristite virtuelnu tastaturu. Poklopac sa tastaturom možete skinuti, kao kod starijeg modela.

Svi tasteri su hromirani, raspoređeni su preko celog poklopca pa su ugodniji za rad nego tastatura modela P800. Tradicionalno, smartphone aplikacije možete koristiti i kada je aparat zatvoren i kada je otvoren. Kada je smartphone zatvoren, slika na ekranu se automatski smanjuje da se prilagodi vidljivoj rezoluciji.

Infracrveni port se nalazi na levoj strani. Taster za uključivanje/isključivanje se nalazi pored. Iznad se nalazi 5-smerni JogDial točkić koji reaguje na pritisak i pomeranje gore/dole i sa strana i dosta pojednostavljuje navigaciju pogotovo kada je smartphone zatvoren i ne koristite olovku. Priključak za slušalice sa mikrofonom se nalazi iznad točkića i pokriven je gumenim čepom koji je privezan za aparat.

Slot za Memory Stick Duo karticu se nalazi na desnom boku aparata gde se još nalaze taster za brzi pristup Web pretraživaču i poseban taster za aktiviranje digitalne kamere.

Sa desne strane aparata nalazi se rupa za odlaganje olovke kada je ne koristite. Kod ovog aparata je to bolje urađeno nego kod modela P800 i izgleda ekskluzivnije. Sa druge strane, olovka je previše lagana i nije toliko ugodna pri korišćenju.

Digitalna VGA kamera se nalazi sa zadnje strane aparata. Prema podacima proizvođača poboljšan je kvalitet sočiva pa samim tim i kvalitet fotografija. Pogledajte fotografije i sami procenite da li je tako. Slike modela P900 smo slikali drugim primerkom istog aparata.

Malo ogledalo je tu da Vam pomogne kada sklikate autorpotrete i nalazi se ispod kamere. Baterija se nalazi ispod poklopca sa zadnje strane. Ima gumene uloške koji fiksiraju poklopac i štite ga od ogrebotina. Poklopac ima malo pomeranje i po vertikali i po horizontali. Posle nekoliko nedelja korišćenja aparat je počeo da škriputa kada se nalazi u šaci, ali to nije previše smetalo.

Kućište je u potpunosti napravljeno od plastike, metal nije korišćen kod ovog modela. Maska ne bi trebalo da se ljušti sem ako ne postupate grubo sa aparatom; ako ne bacate aparat na sto kada dođete kući, verovatno nećete imati nikakvih problema sa kućištem aparata.

Sa leve strane kamere se nalazi nekoliko rupa za zvučnik. Zvučnik je veoma glasan, pa je samim tim poboljšana spikerfon funkcija. To je samo moje mišljenje, pošto su poređenja sa modelom P800 pokazala da su aparati skoro identični po pitanju jačine zvuka. Utisak poboljšavaju originalne melodije modela P900. Ljudi koji su ih napravili su veoma kreativni. Posebno su mi dopale melodije Ring, ring, ring i Hello. Možete i preslušati te melodije ako kliknete (MP3 fajlovi) ovde, ovde i ovde.

Sistemski priključak se nalazi sa donje strane aparata i isti je kao u ranijim SonyEricsson modelima. Preko tog priključka na smartphone se može povezati sve što ima odgovarajući kraj, kao data kabl ili slušalica sa mikrofonom.

Smartphone je opremljen baterijom oznke BST-15, ista baterija se nalazi i u modelu P800. Operativno vreme nije promenjeno značajnije, mada je ekran poboljšan. U proseku aparat može da radi oko 2 dana u toku kojih možete da ga koristite za razgovore oko 30 minuta i 35-45 minuta za ostale funkcije. Ako koristite Bluetooth konstatno operativno vreme će biti smanjeno na samo jedan. Vreme potrebno da se baterija u potpunosti napuni iznosi malo više od 2 sata.

Ekran je rezolucije 208 x 320 piksela (dimenzije su 42 x 64 mm) i može da prikaže do 65.536 boja. Ekran je visokog kvaliteta, prikaz nije toliko dobar na suncu ali su informacije i dalje čitljive. Kada se uzme u obzir da je ekran postavljen duboko u aparatu, on izgleda veoma veliki. Po mom mišljenju ovaj ekran se može porediti sa ekranima Nokia 6600 i Siemens SX1 modela po kvalitetu prikaza.

Dimenzije modela P900 su malo manje nego modela P800 i iznose 117 x 57 x 27 mm. Masa aparata je 130 grama, što je 28 grama manja masa nego masa modela P800. U celini, nije bilo problema odlučiti se kako da se nosi aparat - možete ga lako držati u džepu jakne..

Programi

Tokom korišćenja modela P900 konstatno ćete ga porediti sa modelom P800 i primetićete mnogo malih poboljšanja. Ne znam da li je to uticaj novog Symbian UIQ 2.1 operativnog sistema ili nešto drugo, ali je rad sa ovim aparatom bio prijatniji.

Nažalost, SonyEricsson P900 ima samo 16 MB ugrađene memorije, što danas predstavlja malu količinu. MS Duo kartice delimično rešavaju taj problem.

Počećemo sa Porukama. Kao i kod starijih modela možete kreirati i razmenjivati SMS, MMS i e-mail poruke. U aparatu se nalazi nekoliko novih šablona za MMS poruke. Ne pamtim da li je bilo moguće dodati beleške napisane rukom, ali je u modelu P900 sada to moguće. Takođe možete dodati fotografije, video snimke i zvuk. Realizacija dela za obične i e-mail poruke je odlična.

Možete koristiti tri različita načina za unos teksta. Kada je aparat zatvoren unosićete tekst kao da je u pitanju običan telefon i možete koristiti T9 koji SonyEricsson P900 podržava. Kada otvorite poklopac možete unositi tekst koristeći JotPro. Ovo izgleda kao grafiti, ali brojeve ćete pisati u gornjem delu ekrana, dok ćete slova pisati u donjem delu. Smartphone će prepoznati simbole. Ako pravite previše grešaka ili Vam se ovaj način unosa teksta ne sviđa, uvek možete koristiti virtuelnu tastaturu. Veoma je ugodna i omogućava Vam da se prebacite na druge rasporede. Možete koristiti zoom funkciju u skoro svakom meniju i time povećati ili smanjiti prikazana slova na ekranu. Na raspolaganju su Vam tri veličine slova, pa možete podesiti po svojim potrebama kako će informacije biti prikazane.

Kontakti. Ovaj deo je u osnovi realizovan isto kao kod modela P800, možete dodati svakom kontaktu do 8 brojeva telefona, e-mail adresu, URL i punu kućnu ili poslovnu adresu. Takođe svakom kontaktu možete dodeliti belešku. Kao i kod modela P800 možete dodeliti kontaktima slike i/ili melodije. Možete podesiti i pozivanje brojeva glasom. Postoje razni načini za pretragu i sortiranje kontakata u imeniku. Podešavanja su fleksibilna, pa tako imate opciju da prikažete listu imena sa glavnim brojevima telefona, što i treba očekivati od modernog PDA uređaja.

Telefonski način rada. Ovaj meni je zaslužan za prikazivanje tastera na ekranu. Ovde možete podesiti 9 skraćenica za brzo pozivanje, dobićete pristup podešavanjima menija kao i podešavanjima zvona/vibracije. Virtuelni tasteri su veći nego kod prethodnog modela i sada možete lako otkucati broj bez potrebe da koristite olovku.

Na raspolaganju Vam je lista poziva gde su prikazane sledeće informacije: broj telefon, da li ste Vi zvali ili ste primili poziv, trajanje razgovora i datum. Unose možete sortirati (po tome da li je odlazni, dolazno, propušteni). Sve je veoma jednostavno.

Kalendar ili organajzer. Neću opisivati sve mogućnosti ove aplikacije, pošto je (po mom mišljenju) ovaj organajzer sličan onim na PDA uređajima. Kalendar možete pregledati po nedeljama, mesecima ili danima i možete postaviti događaje koji se ponavljaju, podsetnike, itd. Čak će i najzahtevniji korisnici biti zadovoljeni ovim organajzerom.

To-do lista. Pored organajzera u aparatu postoji i lista zadataka: možete podesiti prioritete i sortirati ih. Drugim rečima, ovo je zgodna alatka za poslovne ljude.

Video. Možete pregledati snimke standardnih video formata, uključujući i MP4.

Reprodukcija muzike. Najveća prednost ovog programa je što omogućava kreiranje listi pesma, ponavljanje pesama i premeštanje pesama iz jedne liste u drugu, kao i kod programa za PC računar za reprodukciju MP3 pesama. Podržani formati su: MP3, AMR (zvučni zapisi pomoću diktafona), AU, WAV, MIDI. Fajlove možete sortirati po abecedi, pa zatim po tipu fajla, itd. Možete kreirati sopstvene foldere i uređivati fajlove.

Snimanje glasa. O ovoj funkciji ne možemo mnogo napisati. Kao i kod svih SonyEricsson aparata ni ovde niste ograničeni ničime sem slobodnim memorijskim prostorom.

Kalkulator. Izgleda kao običan kalkulator, nažalost nema Scientific način rada.

Vreme. U ovom meniju možete podešavati sat, datum i alarme. Možete podesiti da li će se zvuk ponavljati ili da bude jednokratan. Svi zvučni fajlovi Vam stoje na raspolaganju za alarm.

Pregled. Ovo je alatka za pregled sadržaja memorije i sadržaja dodatnih memorijskih kartica.

Daljinska sinhronizacija. Ovo je funkcija koja Vam omogućava da sinhronizujete podatke Vašeg aparata sa podacima u firmi.

Control panel. Iz ovog menija možete formatirati memorijske kartice, birati pozadina za ekran, podešavati prikaz ekrana, promeniti sistemske zvukove, podešavati e-mail/internet/Bluetooth, itd.

Mogućnost da se biraju različite teme za meni je još jedna dobra karakteristika modela P900.

Zvuci. Zvuk možete podesiti za skoro sve događaje.

Igre. U ovom meniju se nalazi dobar Šah, kao i kod modela P800 (možete podešavati nivo težine, snimati poteze, igrati putem SMS poruka). Ako Vam se više sviđaju tradicionalne igre, možete probati Pasijans.

CommuniCorder. Ova aplikacija kombinuje mogućnosti slikanja fotografija i video materijala. Trenutni način rada možete saznati ako pogledate ikonu koja je prikazana u gornjem levom uglu ekrana. Sva podešavanja za trenutni način rada možete podešavati po svom nahođenju (rezoluciju, osvetljenje, kontrast, kvalitet slike, uslove osvetljenja). Možete napraviti 5 profila za razne načine slikanja.

Digitalna VGA kamera Vam omogućava da slikate fotografije sledećih rezolucija: 640 x 480, 320 x 240, 160 x 120 piksela. Postoje tri tipa kvaliteta slike: visoki, prosečni i niski.

Koristeći ovu aplikaciju možete snimiti kratke video snimke. Rezolucije su fiksirane, ali možete odabrati jedan od tri ponuđena kvaliteta slike i jedan od tri ponuđena kvaliteta zvuka. Sem toga, možete podešavati osvetljenje, kontrast, itd. Fajlovi su u .3GP formatu.

Primer video snimka (100 Kb, 3GP)

Ako mene pitate, kvalitet fotografija je donekle poboljšan.

Korisćenjem ove aplikacije možete kreirati MMS poruke što je zgodno ako ih često pišete.

Slike. Ovde se nalazi foto album u kojem su fotografije prikazane umanjene ili kao lista fajlova. Svaki fajl možete pregledati detaljno i saznati informacije o veličini i datumu. Slika će biti prikazana preko celog ekrana, možete je zumirati ali ćete tada morati da pomerate ekran horizontalno i vertikalno da bi videli sve delove slike.

Dodatni snimci ekrana

Utisci

Što se tiče kvaliteta prijema signala, ovaj smartphone se može porediti sa svojim prethodnikom. Nema pojedinosti koje bi smo istakli, a samim tim nema ni problema. Veliki izbor melodija i to što su veoma glasne omogućava korisniku da čuje svoj telefon čak i kada se nađe na glasnim mestima.

Novi dizajn je prilagođen poslovnim korisnicima. Ekran je poboljšan i ovo je i dalje jedini smartphone aparat sa ekranom osetljivim na dodir koji proizvodi sam proizvođač aparata. Ovakav način unosa podataka je jedinstven i veoma fleksibilan.

Na kraju ovog testa bih napisao da po mom mišljenju SonyEricsson P900 nije stvarno novi telefon, već samo poboljšana i osvežena verzija modela P800. Ako se uzme obzir činjenica da je SonyEricsson P800 najbolji smartphone koji se nalazi na tržištu model P900 se može smatrati interesantnim naslednikom.

Primeri melodija (360 KB, MP3)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024