MPx220 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Motorola MPx220
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Motorola MPx220. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Motorola MPx220 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test smartphone Motorola MPx220 aparata

Standardni paket:
Smartphone
Punjač
USB kabl za prenos podataka
Mono slušalice
CD sa programima
Uputstvo

Motorola MPx220 je predstavljen kao zamena za Motorola MPx200, model koji je bio dosta popularan. Smartphone aparati koji koriste dizajn na preklop su veoma retki, pogotovo kada su u pitanju poznate kompanije. Trenutno, Motorola MPx220 je konkurent Nokia 6260 modelu.

Novi model se razlikuje od prethodnika po pitanju dizajna, ima ugrađenu kameru rezolucije 1 Megapiksel i ima integrisanu podršku za Bluetooth. Izgleda da je većina tehničkih nedostataka koji su postojali kod prethodnog modela poboljšana (kamera, Bluetooth, podrška za 4 GSM frekvencije) i smartphone je postao bolji. Ipak, nije sve tako jednostavno, pošto su ergonomija i ekran pogoršani. Da ne žurimo, o tome ćete moći da pročitate dalje u tekstu.

Ovaj aparat ćete moći da pronađete u tri boje: Srebrnoj, Crnoj i Braon. Ne razlikuje se samo boja kućišta telefona već i materijal od koga je izrađeno. Srebrna plastika je glatka dok crna i braon nisu. Setite se, Motorola MPx200 je bio na raspolaganju u samo crnoj boji i površina aparata je izgledala kao da je lakirana.

Dizajn je značajno izmenjen. Motorola MPx220 je veći aparat od prethodnika, ali je i tanji (dimenzije su 99.9 x 48 x 24.3 mm i masa od 110 g nasuprot 89 x 48 x 27 mm i 118 g kod prethodnika). Kada je Motorola MPx220 zatvoren antena će štrčati na gornjem delu. Na njoj možete pročitati reč QUAD, što znači da je ovo aparat koji podržava 4 GSM frekvencije. Dizajn prednjeg dela u obe pozicije (kada je aparat otvoren ili zatvoren) se uveliko razliku od prethodnog modela. Generalno, ovo je dobar, strog dizajn za poslovni model, ali ima malo toga zajedničkog sa Motorola MPx200 modelom. Zajedničko im je samo to što koriste dizajn na preklop.

Ako bi poredili MPx220 sa običnim GSM telefonom, dimenzije i masa smartphone aparata su iznad proseka, pa se može smatrati da je MPx200 aparat namenjen korisnicima muškog pola. Nećete imati nikakvih poteškoća u otvaranju aparata samo jednom šakom, ali se može desiti da u toku otvaranja slučajno dodirnete ekran. Bilo da otvarate telefon ili da ga zatvarate, u oba slučaja ćete čuti glasan "klik" pri kraju operacije.

Na prednjem delu se nalaze sledeći elementi (posmatrano odozgo na dole): Motorola oznaka, spoljašnji ekran, dodatni zvučnik, sočivo kamere i blic. Spoljašnji ekran i zvučnik se nalaze na srebrnom delu koji možete iskoristiti kao ogledalo za auto-portrete, pošto spoljašnji ekran vrši funkciju tražila za kameru, mada se oblici na njemu teško razaznaju.

Spoljašnji ekran. Novi model ima kolor spoljašnji ekran STN tipa koji može da prikaže do 4096 boja. Po kvalitetu je sličan ekranima modela Motorola C350 i V150; njegova rezolucija je 98 x 64 piksela. Zbog srebrne površine na kojoj se nalazi informacije na ekranu su manje čitljive, dovoljno je svetao samo kada se nalazite unutar prostorije. Ako se nalazite na suncu, srebrna površina će još više doprineti tome da na spoljašnjem ekranu skoro ništa nećete moći da pročitate. Spoljašnji ekran u boji je više stvar mode nego što je stvarno potreban. U toku dolaznog poziva na njemu ćete moći da vidite fotografiju onoga ko Vas zove.

Preko spoljnog zvučnika se vrši reprodukcija melodija. Jačina zvuka je ista kao kod prethodnog modela i može da reprodukuje 40-glasne polifone melodije. Vibracija je jača kod novog modela.

Kamera. Kao i kod mnogih drugih modela efektivna udaljenost za blic je manja od 30 cm. Fotografije mogu biti najviše u rezoluciji 1280 x 960 piksela (1.2 Megapiksela). Možete izabrati jednu od sledećih rezolucija:

1280x960
640x480
320x240
176x144
160x120
128x96

U toku slikanja možete izabrati Burst (brzo slikanje) ili Timer (telefon će sačekati nekoliko sekundi pre nego što slika) načine rada i uključiti/isključiti blic. Takođe možete uključiti i digitalni zoom koji može uvećati sliku do 4x (mada to nije toliko korisno, pošto se tada pogoršava kvalitet slike). U podešavanjima možete podesiti balans bele boje, kontrast i prikazivanje podataka na fotografijama. To je sve što se tiče podešavanja, možemo reći da ih ima mnogo, ali daleko od toga da je njihov broj dostigao maksimum.

Što se tiče kvaliteta fotografija, možemo samo reći da su grozne (teško je opisati ih drugim rečima). Fotografije su skoro uvek zamućene i presvetle.

Sa kamerom možete snimati video materijal sa zvukom. U podešavanjima možete namestiti kontrast, osvetljenje, kvalitet video snimka (3 varijante) i maksimalnu veličinu fajla (u KB). Video snimci se čuvaju kao 3GP fajlovi u rezoluciji 176 x 144 piksela.

Prvi utisak o tastaturi je da je veoma ugodna. Džojstik je veliki i lak za upotrebu, dok tasteri sa brojevima zauzimaju isti prostor kao i džojstik zajedno sa programabilnim tasterima. Tasteri su terasasto poređani, dobro reaguju na pritisak i imaju plavo pozadinsko osvetljenje (kada se telefon nalazi u mraku sve oznake su jasno vidljive, mada su slova F, O, Z koja se nalaze na desnoj strani slabije osvetljena). Ako aparat budete koristili duže vreme, uočićete jednu manu. U ovaj aparat je ugrađen Windows Mobile za Smartphone uređaje i aparat je predviđen da se koristi samo jednom rukom. Stavke u menijima su numerisane i možete ih birati pomoću tastera sa brojevima. Mana je u tome što su programabilni tasteri i tastatura postavljeni predaleko jedno od drugog pa ćete morati da nameštate aparat u šaci. Ovaj operativni sistem možete koristiti i bez tastera sa brojevima, ali njihovo korišćenje svakako ubrzava rad.

Najveće razočarenje kod MPx220 je njegov glavni ekran. U odnosu na ekran MPx200 modela ovaj je manji i njegova dijagonala je 2 inča (dok je kod prethodika bila 2.2 inča, što je i standard ako ekran ima rezoluciju 176 x 220 piksela). Kada se telefon nađe na suncu ekran se ne vidi najbolje i ima mali ugao vidljivosti (ako ga rotirate malo ulevo ili udesno, primetićete kako se menjaju boje na slici). Po ostalim specifikacijama ekran se može porediti sa ekranom modela MPx200. Što se tiče broja boja, ovaj aparat može prikazati do 65.536 boja na svom ekranu.

Sa donje strane nalazi se utičnica za interfejs, sa gornje strane ne postoje utičnice, dok se rupa za kaiš nalazi sa strane.

Na levom boku telefona nalaze se dva spojena tastera koji služe za kontrolu jačine zvuka i koji su zamenili točkić. Veliki broj korisnika modela MPx200 su grešili pri pozicioniranju točkića, dok je to kod ovog modela nemoguće. Sa te strane se nalaze i taster za uključivanje/isključivanje i utičnica za slušalice.

Sa desne strane se nalaze infracrveni port, taster za kameru i prorez za miniSD kartice. Iako je bilo mesta i za MMC/SD memorijske kartice, ovaj telefon ih ne podržava.

Poklopac sa zadnje strane štiti bateriju. S vremenom će početi da se pomera. Kada ga skinete videćete ležište za SIM karticu, koje bi trebalo da se gurne u gornji deo smartphone aparata. SIM karticu možete menjati samo kada je telefon isključen, odnosno kada je baterija izvađena. Ovaj odeljak za SIM karticu je neugodno uređen, pa ćete ponekad morati da koristite i klješta da bi izvadili karticu. Savetujem Vam da karticu ne gurate do kraja i tada nećete imati problema sa njom.

Motorola MPx220 koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 1000 mAh. Prema podacima proizvođača aparat može raditi do 110 sati u mirovanju i do 4.5 sata za razgovore. U našem testu telefon smo koristili 1.5 do 2.5 sata u zavisnosti od broja poziva. Subjektivan utisak je da MPx220 radi duže nego MPx200 i to za nekih 10-15% uz isto trajanje razgovora i korišćenje ostalih funkcija, što je veoma dobar rezultat.

Specifikacije

Smartphone koristi ARMv4 Texas Instruments OMAP 1611 procesor koji može da radi na najviše 204 MHz.

Memorija se sastoji od 32.51 MB fleš memorije (od kojih su na raspolaganju korisniku 25.3 MB; 22.94 MB zauzima memorija (korisnik može da koristi samo 8 MB).

Performase i količina memorije su dovoljni za normalno funkcionisanje bilo kod programa ili igre, ne zanima nas brzina.

Programi

Ovaj smartphone pokreće Windows Mobile 2003 za Smartphone (druga edicija).

Druga edicija WM2003 za Smartphone aparate se vizuelno razlikuje od starije i ima obnovljeni Internet Explorer koji može skoro bilo koju stranicu da prebaci u kolone i to radi veoma brzo. Vremenom se lista aplikacija za windows za smartphone ubrzano povećava. Na primer, od skora se u ovom operativnom sistem nalazi Opera pretraživač za mobilne telefone.

Slede informacije o nestandardnim aplikacijama.

File Manager. U pitanju je jednostavan program za manipulaciju fajlovima.

Media Centar. Ovaj program će se postarati da su sva digitalna prava za sadržaj na mobilnom telefonu proverena (slike, audio, video, melodije). Fajlovi koji nemaju digitalnu zaštitu mogu se lako kopirati na druge uređaje preko infracrvenog porta ili koristeći Bluetooth.

Igre & Aplikacije. U ovom meniju možete pokrenuti Java aplikacije. Smartphone dolazi sa dve igre - Bilijar i Skipping Stones, izbegavanje kamenja.

PhotoAlbum. Tu možete pregledati slike uslikane kamerom.

Menadžer resursa. Ova alatka prikazuje informacije o memoriji, bateriji i samom aparatu.

SIM-meni. Ime govori za sebe.

Prepoznavanje govora. Ova aplikacija prepoznaje glasovne komande pa ne morate praviti nove komande sa Vašim glasom. Kvalitet prepoznavanja je visok.

Modem Link. Smartphone možete koristiti kao eksterni GPRS modem i spojiti ga sa notebook računarom.

Zaključak

Kod Motorola MPx220 aparata neke stvari su poboljšane dok su neke pogoršane. Tako, aparat sada ima kameru, Bluetooth, podržava 4 frekvencije, ima novu verziju operativnog sistema ali je ekran sada lošiji, kamera je po specifikacijama jedna od boljih ali ima određene nedostatke. Sve u svemu, novi model nije loš, ali ga ipak ne možemo nazvati naslednikom Motorola MPx200 aparata.

Ovaj aparat nema direktnih konkurenata, pošto nijedan smartphone za sada nema Windows Mobile operativni sistem. Za indirektnog konkurenta (sa drugim operativnim sistemom) bi se mogao smatrati smartphone Nokia 6260.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024