6170 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 6170
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 6170. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 6170 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 6170

Standardni paket:
Telefon
Punjač
Slušalica
Uputstvo

Nokia je odnedavno počela da proizvodi telefon na preklop, pa se zato pojavilo dosta takvih modela ove kompanije u poslednje vreme. Očekuje se još telefona baziranih na Series 40 platformi, Nokia 6170 je jedan od takvih telefona. Broj u oznaci modela znači da je telefon namenjen poslovnim korisnicima, odnosno po novijoj interpretaciji klasičnim korisnicima. Kada se uzme u obzir izgled telefon se teško može nazvati klasičnim.

Model ima izuzetno interesantan dizajn, pošto je u pitanju kombinacija raznih materijala poput metala i plastike. Dok neki proizvođači prave maske telefone od plastike koja izgleda kao metal, drugi prave kućišta telefona od pravog metala, kao što je to slučaj sa ovim telefonom. Dovoljno je da skinete poklopac sa zadnje strane i videćete metalnu ploču.

Sa unutrašnje strane kućišta kontakti dodiruju metal, što predstavlja uzemljenje. Kada koristite telefon može doći do stvaranja struje u metalu, što znači da se telefon može slučajno pokvariti. Uzemljenje je neophodno u takvim slučajevima. Ovo je prvi telefon koji sam ikada video a da ima takvu zaštitu od statičkog elektriciteta.

Što se dizajna telefona tiče, moram da napomenem da je veoma prijatno kada držite telefon sa metalnim kućištem pošto hladi šaku i dodaje težinu telefonu. Telefon je dobro napravljen i njegove dimenzije koje iznose 88 x 46 x 22 mm igraju veliku ulogu u prezentovanju samog telefona. Masa telefona je 121 gram i po tome se razlikuje od telefona koji slično izgledaju. Masa telefona nije povećana samo zato što je upotrebljen metal za kućište. Proizvođač je u telefon ugradio i dva kolor ekrana, što značajno utiče na masu. Samim tim primena metala nije igrala veliku ulogu pa je promenila stil telefona i njegovu predstavljanje. Metal koji je upotrebljen kod ovog telefona je mase 14 grama (dekorativni elementi) što nije mnogo. Čak i da nisu stavljeni ti dekorativni elementi ne bi se mnogo smanjila masa. Nokia 6170 se ne može nazvati velikim telefonom, u pitanju je tipičan telefon za korisnike muškog pola sa dimenzijama koje su malo veće od proseka.

Ovaj model nije tipičan Nokia proizvod pa će zbog toga biti na raspolaganju u samo jednoj standardnoj boji. Ovako malo pažnje koju je Nokia posvetila ovom telefonu se može objasniti činjenicom da kompanija smatra da ovo nije model koji će kupovati mnogo korisnika.

Jedinstvena prednost telefona se vidi odmah, a to je njegov spoljašnji ekran. Ovo je prvi put da je spoljašnji ekran Nokia telefon na preklop u boji. Može da prikaže do 4096 boja (ekran je STN tipa) i ima rezoluciju 96 x 65 piksela (29 x 19 mm). U meniju možete podesiti pozadinu koja će biti prikazivana na ovom ekranu. Od ikona biće na ekranu će uvek biti prikazana jačina signala, status baterije i informacije o trenutnim događajima. Takođe, na njemu može biti prikazana fotografija u toku dolaznog poziva. Pošto je ekran veoma mali a fotografije je prikazana samo na jednoj četvrtini ekrana moraćete da napregnete da bi ste prepoznali osobu na slici. Nije nam jasno zašto slika nije mogla biti prikazana preko celog ekrana.

Prikaz na ovom ekranu bledi kada se telefon nađe na suncu. Japanski proizvođači mobilnih telefona su to prenebregnuli koristeći monohromatski spoljašnji ekran ili TFT ekran u boji.

Sa spoljašnje strane telefon vidi se otvor za sočivo VGA kamere. Telefon ne podržava izmenjive maske pa će tako uvek isto izgledati. Sa druge strane, tako je postignuto da telefon ima jaku konstrukciju, pa njegovi delovi neće vremenom početi da se pomeraju.

Dva tastera za kontrolu jačine zvuka se nalaze sa leve strane telefona i njihova upotreba nije predstavljala nikakve probleme, čak ih možete koristiti i u toku razgovora. Tasteri sa desne služe za brz pristup kameri i aktiviranje Push-to-Talk funkcije. Između njih se nalazi infracrveni port.

Sa donje strane telefona nalaze se priključak za punjač i Pop-Port priključak.

Telefon možete otvoriti jednom šakom ali to neće biti lako svima zbog dimenzija i mase telefona.

Glavni ekran telefona je izrađen u TFT tehnologiji i može da prikaže do 65.536 boja u rezoluciji 128 x 160 piksela (31.7 x 38.9 mm). Prikaz slike je dobar. Ako bi poredili ovaj ekran sa ekranima telefona drugih proizvođača očigledno je da je inferiorniji od ekrana Motorola, Samsung, Sharp i SonyEricsson modela ali je bolji od Siemens modela i ostalih telefona koje Nokia proizvodi. Prikaz na ovom ekranu se dobro vidi i kada se telefon nađe na suncu, ne izbledi toliko kao prikaz na spoljašnjem ekranu. Ekran može da prikaže do 6 linija teksta i dve statusne linije. Ćelije TFT ekrana su dosta velike i primetićete ih kada su na ekranu prikazane velike slike (telefon je po ovome dosta bolji od najnovijih Siemens telefona i zauzima srednju poziciju).

Tastatura je dobro urađena, tasteri su veliki i veoma su ugodni. Dobro je poznato da veliki telefoni imaju u većini slučajeva dobre tastature i ovaj model nije izuzetak od tog pravila. Tasteri su napravljeni od plastike. Tastatura ima plavo pozadinsko osvetljenje.

Telefon je opremljene sa Li-Ion baterijom kapaciteta 760 mAh i prema podacima koje smo dobili od proizvođača može raditi do 4 sata ako se koristi za razgovore i do 270 sati kada je u mirovanju. Kada smo testirali telefon on je mogao radi oko 4 dana u toku kojih smo ga za razgovore koristili 10-15 minuta po danu i oko 5-10 minuta za upotrebu ostalih funkcija. Ako bi ste telefon koristili intenzivnije radno vreme se neće toliko smanjiti i iznosiće oko 3 dana.

Meni

Kada ste u jednom meniju lako možete izabrati i dodatne funkcije što se može smatrati prednošću interfejsa. Na primer, kada podešavate sliku za pozadinu ekrana možete podesiti i kontrast iz menija Opcije koristeći levi programabilni taster. Lepo je što su se pojavile dodatne mogućnosti ali nas je razočaralo to što sada morate potvrditi one akcije za koje Vam je ranije bio potreban samo jedan pritisak na taster. Telefon je kontraverzan po tom pitanju; sa jedne strane broj funkcija koje telefon podržava je porastao dok je sa druge strane porasla i količina vremena potrebna da se primene te funkcije. Nisu svi meniji logično uređeni što može zbuniti nepripremljene korisnike. Često sam pomislio kako telefonu nedostaju brzi ili kontekstni meniji kao kod SonyEricsson telefona.

Još jedna stvar koja će izgledati neobično ljubiteljima Nokia telefona. Možete dodeliti razne funkcije ili izabrati stavke u meniju pritiskom na džojstik ali ne i na levi programabilni taster.

Meniju možete pristupiti pritiskom na centralni taster. Ikone u meniju su uređene u redovima sa po 3 ikone u svakom redu. Na ekranu može biti prikazano najviše 9 ikona istovremeno, a ako postoji više ikona u glavnom meniju (na primer ikona za meni SIM kartice) biće prikazana linija za skrolovanje sa desne strane.

Pomeranjem džojstika u raznim pravcima moći ćete da pristupite raznim funkcijama veoma brzo što olakšava rad sa ovim telefonom. Bilo koju funkciju (sa liste) možete dodeliti desnom programabilnom tasteru. Možete napraviti listu funkcija kojima najčešće pristupate. Pre opisivanja funkcija skrenuo bih Vam pažnju na raspodelu memorije. Ukupna memorija telefona je 2.3 MB, od toga je na raspolaganju korisniku 1.6 MB memorije. Veličina aplikacija je ograničena na 128 KB.

Imenik. I internoj memoriji telefona možete sačuvati podatke o 500 kontakata, što možete postići ako ne unosite sve podatke o svim kontaktima, već popunite samo dva-tri polja. Sa 6-7 popunjenih polja po kontaktu možete imati do 300 kontakata, ne više. Svakom kontaktu možete uneti do 5 brojeva telefona i izabrati tip (primarni, mobilni, kućni, poslovni, fax). Prvi uneti broj će postati podrazumevani i možete ga promeniti kasnije ako želite. Kada unosite podatke po prvi put moći ćete da unesete samo ime i jedan broj telefona, sve ostale podatke ćete unositi kasnije. Neko će smatrati da ovo nije ugodno, dok će drugi reći da ionako imaju kontakte sa samo jednim brojem telefona, i obe grupe će biti u pravu. S obzirom da je sličan način unosa kao kod ostalih Nokia telefona sigurni smo da nećete imati problema.

Svakom kontaktu možete dodati e-mail, web, poštansku adresu kao i malu belešku. Jedna od novih funkcija je USER ID, koji služi za indikator prisustva. Ovo je analogija ICQ servisu, koji Vas obaveštava da li je neko od korisnika sa Vaše liste trenutno na raspolaganju. Još uvek nije jasno koliko će ovo biti interesantno.

Fotografiju možete dodeliti svakom kontaktu (samo portret, slika se automatski promeni na potrebnu veličinu). Kada pregledate informacije za određeni unos nećete videti sliku; da bi je videli morate izabrati odgovarajuću stavku iz menija. Sa druge strane, u običnoj listi možete podesiti ime i odgovarajući prikaz slika. U ovakvom prikazu ikone koje predstavljaju slike nisu velike, pa samim tim nemate dovoljno informacija o slici. Ostali načini prikaza liste su tradicionalni: samo imena i imena sa glavnim brojem. U glavnoj listi prikazani su unosi iz imenika telefona i sa SIM kartice.

Možete podesiti pozivanje glasom za najviše 10 brojeva telefona iz imenika. Ova funkcija radi dobro čak i kada se nalazite na ulici. Tradicionalno, možete podesiti brzo biranje za određene brojeve telefona i dodeliti ih tasterima od 2 do 9.

Unosima iz imenika možete dodeliti ukupno do 100 slika. Tokom dolazećeg poziva na ekranu telefona ćete videti broj onoga ko Vas zove i sliku koju ste podesili za taj broj telefona. Slika je malo veća od one koja je prikazana u imeniku, pa ćete morati malo da se potrudite da bi ste videli sliku pozivaoca. Fotografija zauzima veoma mali deo ekrana što i nije logično. Nokia trenutno zaostaje za ostalim proizvođačima kada se radi o ovog funkciji; nadamo se da će se ovo popraviti u budućnosti.

U imeniku telefona postoji samo 5 grupa što nije tipično za Nokia telefone. Svakoj grupi možete dodeliti posebnu melodiju.

Posmatrajući komfornost imenika može se reći da je prosečan. Na jednoj strani imamo puno polja za svaki unos, dok je unos podataka pogodniji ako to radite na PC računaru, a ne na telefonu. Želeo bih da istaknem da je imenik tipičan kao kod bilo kog Nokia telefona - nema velikih promena ili unapređenja. Najfunkcionalniji imenici se nalaze samo u Siemens telefonima, slede SonyEricsson telefoni pa tek zatim Nokia.

Poruke. Aparat podržava Nokia Smart Messaging standard, koji omogućava slanje i primanje melodija i jednostavnih crno-belih slika između kompatibilnih telefona. Pored Nokia telefona ovo podržavaju Samsung, LG i noviji Motorola modeli. U memoriji telefona postoji 10 grafičkih šablona za takve poruke. Nažalost, standardi kompanije ograničavaju korisnika, pa ovaj telefon ne podržava alternativni standard - EMS, koji je prisutniji i omogućava slanje ne samo melodija i slika, već i formatiranje teksta. Na Evropskom tržištu EMS je veoma raširen i nepostojanje podrške za ovaj standard u Nokia telefonima treba smatrati za veliku manu.

Kompanija smatra da će MMS u potpunosti zameniti EMS. Ova tehnologija postaje sve više popularna i uz pomoć nje možete kreirati zanimljive poruke koje sadrže slike, melodije, itd. Svaka poruka može zauzimati do 100kb. Realizacija MMS standarda je dobra, nikakvi problemi nisu uočeni.

Telefon ima ugrađen e-mail program koji radi sa POP3/SMTP protokolima. Mogućnosti ovog programa su siromašne, nisu podržani dodaci uz e-mail poruke. Pošto nemate izbora program može da se iskoristi, ali nadamo se da će se pojavtiti Java e-mail klijent za Series 40 platformu koji će imati više funkcija. Opisani program za e-mail je takođe Java aplikacija.

Liste poziva. Telefon ima tri liste - za dolazne, propuštene i odlazne pozive. Svaka lista može da sadrži do 20 brojeva telefona. Veoma je zgodna osobina što su datum i vreme takođe prikazani u listi. Pritiskom na dugme za pozivanje kada je telefon u mirovanju videćete listu pozvanih brojeva.

Podešavanja. Profile možete aktivirati u ovom meniju ili kratkim pritiskom na dugme za uključivanje/isključivanje. Svaki profil se može privremeno aktivirati u određenom vremenskom intervalu, a po isteku tog intervala izabrani profil će biti zamenjen podrazumevanim. Zvučni signali se mogu podesiti za svaku akciju, dolazni poziv ili dodeliti određenoj grupi u imeniku. Profili Nokia telefona su jedni od najbolje realizovanih rešenja na tržištu.

Podešavanja izgleda ekrana Vam omogućavaju da izaberete kombinaciju boja, pozadinu i skrinsejver. Skrinsejver je u stvari slika koja će biti prikazana na ekranu kada je telefon u mirovanju. Slika koje su došle uz telefon su najbolje za to, posto se one bolje vide od onih koje imaju pun koloritet. Takođe se može podesiti i period posle kojeg će se skrinsejver aktivirati, kasnije će se umesto njega pojaviti digitalni sat.

Tastatura se automatski zaključava; možete postaviti i dodatni kod za otključavanje tastera, da bi se onemogućilo korišćenje telefona bez Vaše dozvole. Dodaci za telefon omogućavaju da promeni podrazumevano ponašanje telefona. Na primer, možete izaberite koji će se profil aktivirati kada povežete slušalice ili punjač. Ovo je interesantna opcija koja Vam omogućava da prilagodite telefon.

Galerija. Ovde se nalaze svi folderi koji sadrže fajlove. Svi imaju odgovarajuće nazive. Foldere možete pogledati kao liste, liste sa imenima ili ikonice. Uvek možete kreirati svoje foldere i tako sortirati fajlove.

Media. Ovaj deo telefona sadrži sva podešavanja vezna za multimedijalne funkcije ovog modela. Da počnemo od kamere. Kamera koja se nalazi u modelu omogućava slikanje slika u VGA rezoluciji i portret modu (80x96 piksela). Kvalitet prikaza fotografija je prosečan. Kada prebacite slike na PC računar neće biti lošije ali neće biti ni mnogo bolje. Podešavanja za kameru su siromašna; moguće je snimati noćne snimke; možete birati između tri tipa kvaliteta i kompresija slike. Slike se čuvaju u JPEG formatu.

Primeri fotografija (630 KB, ZIP)

Možete snimiti video snimak u trajanju od 15 sekundi u 3GP formatu (rezolucije 128 x 96 piksela sa AMR zvukom). Možete postaviti maksimalnu dužinu video zapisa, tako će snimak trajati nekoliko minuta (0.7 MB i to najviše 2 minuta). Kvalitet je prosečan, zvuk koji čujete retko kad odgovara ono što je stvarno izgovoreno. Ni na PC računaru snimci ne izgledaju bolje pa snimanje video snimaka više predstavlja zabavu.

Primer video snimka 1 (68 KB, 3GP)

Primer video snimka 2 (108 KB, 3GP)

Primer video snimka 3 (180 KB, 3GP)

Primer video snimka 4 (200 KB, 3GP)

Diktafon omogućava snimanje do 5 minuta govora i može da radi čak i u toku razgovora. Broj zapisa je limitiran jedino količinom slobodne memorije.

Organajzer. Možete sačuvati od 100 do 250 unosa u memoriji telefona, u zavisnosti od njihove dužine. Stariji unosi (po datumu) se automatski brišu. Kalendar možete pregledati po nedeljama (sa satima) ili po mesecima. Možete se brzo prebaciti na određeni datum. Podržano je 5 različitih tipova događaja (sastanak, poziv, rođendan, podsetnik, beleška); za svaki događaj možete podesiti kako će Vas telefon obavestiti, dok se sami događaji mogu ponavljati.

To-Do lista omogućava kreiranje događaja sa tri prioriteta (visoki, normalan, niski) i postavljanje datuma za bilo koji događaj.

Svaka beleška može imati do 3000 simbola. Ovo je više nego dovoljno čak i za korisnike koji vole da pišu mnogo. Možete birati između dve veličine slova, kao i kod poruka.

Alarm možete podesiti da se aktivira jedanput ili da se ponavlja.

Aplikacije. Ovde se nalaze sve Java-aplikacije koje dolaze uz telefon, kao i standardne funkcije kao što su kalkulator, tajmer, štoperica (sa među-rezultatima).

U telefonu se nalazi i rečnik koji Vam omogućava da prevodite tekst na neki od sledećih jezika: Engleski, Francuski, Nemački, Španski i Italijanski.

Elektronski novčanik je deo telefona u kome možete čuvati svoje važne informacije i zaštiti ih lozinkom. Na primer, možete upisati broj svoje kreditne kartice. Sa druge strane, podaci koje ste uneli mogu biti lako pročitani ako izgubite telefona pa je bolje tu držite informacije samo ako je neophodno.

U telefonu se nalaze 3 igre: Backgammon, Beach Rally, Tetris.

Servisi. Ovde se nalazi WAP pretraživač verzije 2.0. Specifičnost telefona je da APN za GPRS možete podesiti samo u okviru podešavanja za GPRS, pa ih možete kasnije izabrati u profilu WAP pretraživača. Sva ostala podešavanja morate unositi iz početka ili da Vam ih operater dostavi preko mreže.

Produktivnost. Prema programu JBenchmark 2.0 telefon je na testu ostvario 264 poena, što je malo manje nego što je imao model Nokia 6230 ali mnogo više od konkurenstskih telefona iste klase. Telefon je pravi šampion po ovom parametru.

Sinhronizacija sa PC računarom. Aparat može raditi sa standardnim Nokia paketom programa čak i preko infracrvenog porta. Aparat podržava EDGE tehnologiju ali to ne izgleda toliko neophodno pošto dok operateri uvedu taj standard većina ljudi će već zameniti svoje telefone.

Utisci

Što se tiče kvaliteta prijema signala, ovaj model je tipičan predstavnik Nokia telefona, nije bilo nikakvih problema. Zvuk polifonih melodija je jak pa zvono možete čuti u skoro bilo kojoj situaciji. Vibracija je prosečne jačine. Interesantno je da iako je telefon deklarisan da ima 40-glasovne polifone melodije one ne zvuče kao kod telefona Koreanskih proizvođača. Problem je možda u memorijskim bankama za pojedine instrumente. Zvono telefona je i dalje slaba tačka Nokia telefona. Ponekad se može desiti da nove melodije ne zvuče kao što bi ste želeli.

Telefon nije neuobičajen po svojim karakteristikama. Spoljašnji kolor ekran nije toliko značajno unapređenje dok prisustno podrške za Push-to-Talk nije toliko značajno za većinu korisnika. Na kraju, ovo je ipak tipični Nokia model koji se ni po čemu ne razlikuje od ostalih modela sem po svom izgledu i materijalima od kojih je napravljeno kućište. Može se porediti po popularnosti sa Nokia 7200 modelom. Nokia 6170 je telefona za nepretencioznog korisnika muškog pola kojem je potreban telefona sa minimalnim brojem funkcija njegovog omiljenog proizvođača. Dok sam koristio telefone drugih proizvođača, isti utisak sam stekao posle korišćenja Philips 650 modela. Glavni ekran je lošiji kod Philips modela, nema kameru ni neke funkcije ali je utisak o izgledu telefona isti.

Onima koji su se navikli na Nokia telefone i zadovoljava ih telefon sa osnovnim funkcijama mogu da razmisle o ovom telefonu.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024