6310 2001
2001. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 6310
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 6310. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 6310 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 6310

Nokia 6310 je naslednik Nokia 6210 modela. Telefon liči na svog prethodnika koji je bio jedan od nainteresantnijih telefona za poslovne korisnike. Nokia 6310 je više izbalansiran telefon od Nokia 6210 modela u pogledu veličine. Dimenzije su ostale skoro iste (129 x 47 x 17 mm), samo je debljina smanjena za 2 mm. Ovo je urađeno zahvaljujući litijum-polimer bateriji, koja dolazi u standardnom paketu. Masa telefona je 111 grama; Nokia 6210 ima masu od 114 grama. Male promene u masi telefona se mogu objasniti dodavanjem novih mogućnosti, kao što je Bluetooth, itd. Po mom mišljenju dimenzije i masa telefona su ostali slični zato što se to dopalo većini poslovnih korisnika.

Da bi promenili stil telefona, dizajneri su dodali bronzane umetke oivičene srebrom. Ekran je ostao isti kao kod modela 6210 ali je povećana rezolucija telefona koja je sada 96x65 piksela (umesto 95x60 piksela).

Gumeni taster za kotrolu jačine zvuka se nalazi sa leve strane. Stranice i zadnji deo telefona su izrađeni od crne plastike. Oblik sivih plastičnih tastera je malo promenjen u odnosu na oblik tastera Nokia 6210 telefona. Sada su komforniji, ali su slova koja se nalaze na njima manje vidljiva; često se desi da se se ne vide kada je isključeno pozadinsko osvetljenje i loše su vidljivi u različitim uslovima osvetljenja. Istinu govoreći, ovi karakteri se jasno vide u mraku ali ne možete ručno da uključite pozadinsko osvetljenje; ono se uvek uključi kada je telefon aktivan. Taster za skrolovanje je podeljen u dva ovalna tastera. Ugodni su za upotrebu i nalaze se udaljeni jedan od drugog.

Telefon se može naći u tri boje: Džet Crna, Sirocco Bronza i Mistral Bež. Naš test primerak je bio Džet Crne boje. Ostali telefoni, koji su imali srebrni okvir oko ekrana nisu izgledali atraktivno.

Baterija

Nokia 6310 je opremljena litijum-polimer baterijom kapaciteta 1100 mAh. Prema proizvođaču telefon može raditi do 18 dana u mirovanju i 3.5 do 5 sati ako se koristi za razgovor. Odlični rezultati! Deklarisano vreme za Nokia 6210 telefon je bilo 10 dana u mirovanju.

U praksi novi telefon je radio samo 8 dana u toku kojih je 45 minuta iskorišćeno za razgovore; koristili smo i alarm i podsetnike. Drugi primerak koji je bio na testu (testiran je malo kasnije) imao je lošije rezultate - samo 7 dana sa 40 minuta razgovora. Telefon je radio oko 10 dana u mirovanju. U svakom slučaju, ovo su mnogo bolje autonomije rada nego što imaju modeli drugih kompanija (Siemens S45/ME45 npr.).

Nokia 6310 se može porediti sa ovim rezultatima sa modelom 6210. Dodatno možete kupiti tanku Li-Ion bateriju kapaciteta 900 mAh (BLS-2N), koja se isporučuje sa Nokia 6210 telefonom, i standardnu NiMH bateriju kapaciteta 900 mAh (BMS-2S).

Ovaj aparat može koristiti i stare punjače, samo se razlikuju vremena punjenja. Kao i kod Nokia 6210 modela, Nokia 6310 ima standardni ACP-8 punjač.

Vreme potrebno da se baterija telefona u potpunosti napuni prema specifikacijama je:
ACP-7 - 4 sata;
ACP-8 -2 sata i 30 minuta;
ACP-9 - 2 sata i 5 minuta.

U praksi vreme punjenja je iznosilo 2 sata do 2 sata i 10 minuta.

Kada je baterija skoro prazna, specijalni zvuk služi da Vas upozori svakih 20 minuta 12 sati pre nego što se telefon isključi (ako je telefon u mirovanju).

Usled povećane rezolucije ekrana, prikaz stanja baterija ima 7 stubića u novom telefonu. Nikad nije prikazano stvarno stanje baterije. Ponekad se može desiti da 2 stubića nestanu istovremeno, ali se operativno vreme ne smanjuje.

Meni i funkcije

Struktura glavnog menija je ostala ista. Podržana je brza navigacija pomoću brojeva, pošto svaka stavka ima svoj broj. Da pogledamo sada sve stavke menija. Prvo, par reči o imeniku.

Imenik. Ostao je isti. Možete uneti do 3 broja telefona i belešku svakom imenu. Ukupno, možete uneti do 500 unosa. Ako odlučite da dodelite 5 brojeva telefona jednom unosu i 4 beleške (tekst, e-mail ili nešto drugo), ukupan broj unosa će biti manji. Telefon ima dinamički deljenu memoriju, koja se deli između aplikacija.

Postoji 5 grupa u imeniku: Porodica, VIP, Prijatelji, Posao, Ostali. Možete dodeliti bilo koju melodiju svakoj od grupa. Možete dodeliti pozivanje glasom za 10 brojeva.

Za 8 tastera (2-9) možete podesiti brzo biranje brojeva. Taster "1" služi za glasovnu poštu.

Poruke. Ova stavka menija služi da bi ste kreirali i čitali SMS poruke. Postoji 10 već napravljenih šablona i 10 slika koje možete iskorstiti za poruke. Sem korišćenja foldera Inbox, Outbox i Archive, koji se koriste za čuvanje poruka, možete napraviti svoje foldere i čuvati u njima poruke.

Tokom kreiranja poruke ne možete promeniti jezik. Ovo je nedostatak telefona, isti je slučaj i sa njegovim prethodnikom.

Možete sačuvati do 150 SMS poruka (samo tekstualnih) i 50 poruka sa slikama u memoriji telefona. Pošto je memorija telefon dinamička, ukupan broj poruka ne može da pređe 200.

Liste poziva.Možete pregledati liste 10 primljenih, 10 pozvanih i 10 propuštenih poziva. Za svaki poziv možete videti i datum i vreme. Da bi ponovo pozvali broj koji ste već zvali, morate pritisnuti taster za zvanje u mirovanju. Ovde možete pogledati cene i trajanje poziva.

Profili. Do 5 korisničkih profila možete koristiti u telefonu. Možete podesti melodije (ukupno možete imati 35 melodija sa mogućnošću da skinete još 10 novih), tip obaveštenja o dolazećem pozivu (jedno zvono, sa pojačanjem zvuka, normalno, kratko ili nečujno), jačinu zvuka (5 nivoa), vibraciju (uključena ili isključena), tonove za tastere, zvukove za upozorenja, i podesiti filtere za dolazeće pozive (možete izabrati posebnu grupu iz imenika).

Među novim prijatnim stvarima možemo primetiti mogućnost da možete podesiti da se profili menjaju u određeno vreme. Ovo je veoma korisno tokom sastanaka. Po prvi put ovakva funkcija se pojavila u modelu 8310. Usput, ova dva telefona su veoma slična što se tiče tehničkih specifikacija.

Podešavanja. Ova stavka u meniju Vam omogućava da izaberete jezik na kojem će Vam se prikazivati meni, podesiti datum i vreme, kao i da li će se sat sinhronizovati putem GSM mreže (u zavisnoti da li operater podržava ovaj servis). Ovde možete podesiti i alarm (samo jednom se može oglasiti). On se može aktivirati čak i ako je telefon isključen.

Ostala podešavanja, povezana za telefon, se takođe nalaze ovde (konkretno, GPRS podešavanja).

Igre. U telefonu se mogu naći 4 igre: Zmija II, Parovi II, Space Impact i Bumper. Korisnici Nokia telefona su već upoznati sa njima. Postoji mogućnost da se koristi servis za igre, ali morate se prvo registrovati na Nokia sajtu i primićete poseban ID koji ćete koristiti za dalji rad.

Kalkulator. Standardan kalkulator, bez komentara.

To-do lista. Možete uneti do 30 unosa ovde i svakom dodeliti kratak opis (do 50 karaktera). Zatim možete podesiti nivo prioriteta za svaki (visok, nizak, standardan). Veoma je zgodno što unos iz To-Do liste možete prebaciti u kalendar na određeni datum.

Kalendar. Kalendar možete pregledati po mesecima i sačuvati trenutne događaje. Telefon Vam omogućava da sačuvate 100-250 unosa u kalendar, u zavisnosti od njihove veličine. Podsetnik (sa datumom i vremenom) možete podesiti za svaki unos. Takođe mođete podesiti i vreme u toku kojeg će se čuvati, posle isteka tog vremena unos će automatski biti obrisan.

Infracrveni port. Ovde možete aktivirati i deaktivirati infracrveni port.

Bluetooth. Ova funkcija je veoma neobična. Prema proizvođaču, sa telefonom možete koristiti razne Bluetooth dodatke (na primer, slušalice) u dometu do 10 metara. Nažalost, Nokia nema svoje slušalice, pa smo ovu funkciju testirali koristeći Ericsson slušalice.

Aktivirali smo slušalice i izabrali Traženje Dodataka u meniju. Telefon je našao slušalice veoma brzo i ponudio je da se poveže sa njima. Prihvatili smo. Veza je uspostavljena, ali je razočarala. Ove slušalice mogu raditi na udaljenosti do 5 metara. Mogao sam da šetam i primam/odbijam pozive, što je veoma zgodno.

Sve nevolje su počele kada sam isključio slušalice i posle 2 minuta pokušao da ih ponovo uključim. Telefon nije mogao da ih pronađe, iako sam isključio slušalice i iz menija telefona u kojem su izabrane kao dodatak. Dalji pokušaji su isto bili neuspešni. Najzad, izvadio sam bateriju iz aparata i vratio je, posle čega je telefon detektovao slušalice. Po našem mišljenju, najverovatnije je greška u softveru.

Usput, potrošnja baterije je veća kada se koristi Bluetooth. Kada smo pričali oko 30 minuta koristeći Bluetooth pri tome, baterija telefona je izdržaval oko 4 dana.

Dodaci. Možete snimiti glasovne beleške, trajanje svake mora biti kraće od 3 minuta. Postoji ograničenje u broju snimljenih glasovnih beleški. Možete preslušati beleške, imenovati ih i brisati. Ovo je veoma lako. Pritisnite dva puta levi programabilni taster da bi pokrenuli snimanje u toku razgovora; ako na kraju razgovora pritisnete još jednom taster, telefon neće snimiti razgovor.


Možete podesiti komandovanje glasom za najviše 5 funkcija iz menija (koji su predefinisani).

Ovde ćete naći i tajmer, štopericu (sa najviše 20 međurezultata) i Novčanik. Novčanik se prvo pojavio u Nokia 6310 modelu. On omogućava da važne informacije sačuvate i da ih zaštitite lozinkom.

Servisi. WAP pretraživač verzije 1.2.1 ima standardne mogućnosti. Možete podesiti i WAP preko GPRS protokola.

Utisci

Kvalitet prijema i jačina signala Nokia 6310 telefona se mogu porediti sa Nokia 6210 telefonom. Mala razlika postoji u prijemu podataka koje je prisutno u svim telefonima jedne serije. Glas zvuči mekano i jasno. Ako je jačina zvuka preglasna možete čuti šum iz zvučnika. Kada se poredi sa 6210, najjači zvuk je pojačan kao i melodije.

Vibracija je postala jača. Može se osetiti čak i ako držite telefon u džepu zimske jakne.

Telefon podržava GPRS (3+1), koji omogućava da koristite veoma velike brzine prenosa podataka - do 40.2 KB/s. U praksi, ovo je bilo manje ali nije bilo problema u korišćenju. Da bi razmenjivali podatke ne morate koristiti samo infracrveni port, već možete i kabl iskoristiti (standardni, model DLR-3P).

Postoji i podrška za HSCSD (High Speed Circuit Switched Data).

Standardni paket uključuje Nokia PC Suite program, koji možete iskoristiti da bi sinhronizoli podatke iz imenika i kalendara sa PC računarom. Možete praviti i svoje melodije, kao i skinuti ih na telefon i napisati SMS poruke.

Kao što ste verovatno razumeli, većina dodataka koji su radili na 6210 telefonu radiće bez problema i na novom modelu. Ovo je prednost za Nokia 6210 korisnike.

Prednosti i mane

Najveća prednost Nokia 6310 telefona je to što se poredi sa Nokia 6210 telefonom. Najviše prednosti Nokia 6310 modela kada se poredi sa Nokia 6210 modelom su:
duže operativno vreme;
GPRS;
glasovne beleške;
mogućnost aktivacije profila u određeno vreme;
Bluetooth podrška (nepotrebna prednost, pošto ovo ne funkcioniše uvek korektno);
bolji raspored tastera.

Nedostaci:
Karakteri na tastaturi su slabo vidljivi;
Litijum-polimer baterije su osetljive na hladnoću. Jedan moj prijatelj je ostavio bateriju u kolima preko noći (spoljašnja temperatura je bila 28 stepeni Celzijusa) i baterija se pokvarila. Nemojte zaboraviti na ovo kada koristite bateriju zimi.

Ovo je izbalansiran telefon koji je predstavljen malo kasnije nego njegovi rivali - Siemens S45/ME45.

Prednosti Siemens S45/ME45 modela:
standardni paket uključuje data kabl za sinhronizaciju podataka;
kompaktnije dimenzije.

Nedostaci:
kraće operativno vreme;
nedostatak podrške za Bluetooth.

U celini gledano, svi ovi modeli imaju ekvivalentne funkcije, ali Nokia gubi kada je u pitanju cena telefona. Ipak, Nokia 6310 je veoma popularan telefon i ima velike količine ovih telefona su prodate.

Zaključak

Kao zaključak bi hteli da kažemo da je Nokia 6310 intersantan i bogat mogućnostima telefon. Idealan je kao zamena za telefone kao što je Nokia 6210, Nokia 7110. Mislimo da će i korisnici telefona drugih proizvođača isto biti zadovoljni ovim modelom. Ako Vam ne smeta veličina telefona Nokia 6310 je pravi izbor. SAR nivo je 0.81 W/kg (EU metoda).

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024