PEBL U6 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Motorola PEBL U6
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Motorola PEBL U6. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Motorola PEBL U6 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Motorola PEBL V6

Standardni paket:
Telefon
Punjač
miniUSB kabl
CD sa punom verzijom Mobile Phone Tools aplikacije
Kožna kesica
Uputstvo
Bluetooth slušalica Motorola H500

Dizajneri su pronašli inspiraciju za izgled ovog modela u oblutku, kao što se i naslućuje iz imena modela (pebble - oblutak). Tek kada osetite masu i površinu maske telefona možete reći da li Vam se telefon dopada ili ne. O Motorola PEBL V6 ne možete suditi samo po izgledu pošto model odaje sasvim drugi utisak kada ga držite u šaci. Da Vam unapred kažemo, telefon će sigurno imati i vatrene obožavaoce ali i one kojima ništa neće značiti. I obe grupe će pokazati da je telefon izuzetan.

Dimenzije su relativno standardne i iznose 87 x 49 x 20 mm, pa je telefon malo tanji nego većina telefona na preklop. Mogli smo napisati i "tanji od sličnih telefona" ali slični telefoni ovom uopšte ne postoje, za šta su zaslužna dva faktora.

Prvi faktor je materijal od koga je napravljena maska telefona. Proizvođači obraćaju malo pažnje na materijal od koga se izrađuju maske telefona na preklop, u preko 90 procenata slučajeva u pitanju je varijacija plastike. Motorola je prvi proizvođač koji je napravio telefon sa metalnom maskom, model PEBL koristi istu takvu. Za razliku od Nokia 7270 modela koji ima samo metalne dodatke, metalna maska Motorola modela je ovalnog oblika, komplikovanija je za izradu i neobičnog je izgleda. Motorola PEBL nema nikakvih metalnih dodataka od metala na masci, skoro cela površina telefona je napravljena od takvog materijala.

Drugi faktor je osećaj pri dodiru ovog telefona. Dizajneri nisu postavili gladak metal kao kod Motorola V600 ili RAZR modela. Na prvi pogled nećete ni primetiti da je maska PEBL modela napravljena od metala pošto je obojena u mat boju i stiče se utisak da je u pitanju oblutak koji ste našli na morskoj plaži. Utisak koji se stiče je apsolutno neobičan i telefon je prijatan na dodir. Jedna od prednosti ovakve površine je u tome što na njoj neće ostajati otisci prstiju tako lako.

Masa telefona je 110 grama, ne možemo reći da je velika ali ćete telefon svakako osetiti u šaci. Telefon podržava jedinstveni mehanizam za automatsko otvaranje. Ugrađena su dva para magneta koji odbijaju dva dela telefona i tako će se telefon otvoriti sa unutrašnje strane. Ipak, kada je telefon zatvoren, i dalje je fiksiran u tom položaju pa ćete morati da povučete gornji deo da bi ste ga otvorili. Mana ovakvog načina otvaranja je što je za početak otvaranja potrebna malo veća snaga; vremenom ćete se navići na to pa PEBL neće praviti akrobatske pokrete kada pokušavate da ga otvorite. Za sada nije poznato koliko je ovaj mehanizam pouzdan pošto se telefon još uvek ne nalazi u prodaji, ali inžinjeri kompanije Motorola uveravaju da će broj žalbi biti na prihvatljivom nivou. Podsetiću da Motorola V80 koristi sličan mehanizam za otvaranje koji se pokazao kao veoma pouzdan.

Video snimak rada mehanizma

Motorola PEBL će se naći na tržištu u tri različite boje. Korisnicima ženskog pola će se dopasti model koji ima masku boje karmina, dok će model crne boje odgovarati korisnicima oba pola. Ove boje su originalno imenovane pa tako imamo, na primer, mekani sladić (licorice softfeel, maska je crne boje i liči na somot), Gunmetal VM (brušeni čelik, za razliku od prve varijante osećaj je kao da se radi o metalu, boja je tamno srebrna). Sudeći po bojama ovaj model je prvi bio namenjen korisnicima ženskog pola, tek kasnije je odlučeno da bude univerzalan. Po dizajnu nije jasno kome će se ovaj telefon više dopasti.

Spoljašnji ekran je crne boje (inverzan je) i može da prikaže do dve linije teksta (rezolucije je 32 x 64 piksela). Ovaj ekran je isti kao kod čuvene trojke Motorola modela sem što je kod PEBL modela vertikalan i ima stilizovan analogni sat kao skrinsejver. Na njemu će biti prikazano ime onoga ko Vas zove (ako se nalazi u imeniku telefona). Ekran nije u boji što je prednost pošto se prikaz na ovakvom ekranu lakše razaznaje kada se telefon nalazi na suncu. Nekome može zasmetati ti što se na ekranu tada ne može prikazivati slika pozivaoca.

Plastični tasteri sa strana su postavljeni duboko u telo. Te tastere ipak nije teško koristiti, podešavanje jačine zvuka u toku razgovora ili aktiviranje diktafona je veoma lako. Na levom boku se tradicionalno nalazi taster za kontrolu jačine zvuka, ispod njega je SMART taster. Taster za aktiviranje pozivanja glasom (ili uključivanje diktafona) se nalazi na desnom boku.

Standardna miniUSB utičnica se nalazi sa gornje strane telefona. Preko nje telefon možete povezati sa PC računarom i služi za punjenje baterije telefona. Ne postoji bilo kakva druga utičnica.

Kada otvorite telefon primetićete reljefnu tastaturu koja je veoma interesantna i neobična. Po udobnosti je osrednja pošto se na njoj nalaze neobične krive linije koje služe da odvoje tastere. Sa druge strane, korisnicima ženskog pola sa dugim noktima će se ovakva tastatura svakako dopasti.

Interni ekran može da prikaže do 262.144 boje u rezoluciji 176 x 220 piksela (dimenzije su 30 x 38 mm). Isti ekran smo videli u većini Motorola telefona na preklop i dobro je poznat svima. Ekran PEBL modela je jedan od najboljih u klasi i može se porediti sa ekranima Sharp i Samsung modela. Kada se telefon nađe na suncu ekran će izbledeti ali ćete i dalje moći da razaznate sliku na ekranu.

Ispod poklopca sa zadnje strane nalazi se Li-Ion baterija kapaciteta 820 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može raditi sa tom baterijom do 180 sati u mirovanju i do 4 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 3 dana u toku kojih smo ga razgovore koristili sat vremena i do 30 minuta za ostale funkcije. U proseku autonomija telefona iznosi 3-4 dana. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je puniti je malo duže od 2 sata. U ponudi proizvođača ne postoji baterija većeg kapaciteta. Poklopac sa zadnje strane neće se pomerati kada ga postavite u njegov položaj na telefonu.

Razlike u odnosu na trojku Motorola modela ili specifičnosti modela

Po softveru telefon liči na Motorola V620 model i na prvi pogled nema nikakvih razlika. Kada se malo bolje zađe u menije razlika ipak postoji pa tako možemo reći da PEBL najviše liči na model V635, iako PEBL ima prošireni imenik.

Ovo je lista najvećih razlika:
Osim MP3 melodija telefon podržava AAC kodek
7 MB integrisane memorije (najavljeno je da će biti 5 MB)
Bluetooth v2.0 klase 2
Novi Bluetooth profili
Bluetooth Profil za rad sa slikama
Bluetooth Profil za štampanje
Izbor šablona za štampu (imate mogućnost izbora raznih okvira i efekata pre slanje slike na štampač)
EDGE (prve isporuke telefona nisu podržavale)
Osvežavanje softvera preko mreže operatera (u zavisnosti od države i regiona)
Pozivanje glasom nezavisno od načina izgovora, podrška za nekoliko jezika

Lista nije ni kratka ni dugačka. Najinteresantnije je pozivanje glasom, čemu ćemo posvetiti sledećih nekoliko redova. Motorola je jedan od prvih proizvođača koji je primenio rešenje VoiceSignal, koje možete videti u telefonima koji su zasnovani na Linux operativnom sistemu, kao što je Motorola A780 model. Ovo rešenje se može primeniti u bilo kom modelu koji ima ARM7 ili kompatibilni procesor i jedan od sledećih operativnih sistema: Linux, Symbian, Microsoft PPC, REX, Nucleus. Kao rezultat toga lista podržanih proizvoda je veoma dugačka; sam sistem za pozivanje ili njegove glavne module koriste neke od kompanija, uključujući i Nokia proizvode (poslednja N serija smartphone aparata), Samsung (model D500E koristi taj modul), Panasonic, Sendo. Većina proizvoda koristi glavni modul sistema Tekst u govor, pomoću koga se tekst automatski pretvara u zvučni zapis i poredi se izgovorenim rečima. Izgovor korisnika se razlikuje od korisnika do korisnika pa nije bilo moguće pripremiti zapise. Sistem je radio savršeno čak i kada su Ruska imena bila izgovorena dok je bio aktivan paket za Engleski jezik u telefonu. Za svaki podržani jezik postoje posebne biblioteke pomoću kojih sistem radi još preciznije. Čak i kada se nalazite na bučnoj ulici pozivanje glasom funkcioniše perfektno. Možete koristiti dva načina za pozivanje glasom kod PEBL modela, prvi je kreiranje unosa za svaki broj u imeniku i tada pozivanje glasom funkcioniše na klasičan način. Drugi način je aktiviranje Obey Motorola sistema. Posle aktiviranje pozivanja glasom pritiskom na taster sa strane možete izgovoriti ime. Sve je veoma jasno, telefon će prihvatiti ime koje ste izgovorili i početi da poziva broj telefona. Na ovaj način možete pristupiti i raznim stavkama u meniju, nećete imati problema sa ovakvim načinom korišćenja telefona. Nažalost, menijima koji su duboko postavljeni ne možete pristupiti pošto je to omogućeno samo za najkorišćenije funkcije, mada se u toj listi nalazi više od 50 funkcija. Možete i pozvati neki broj telefona tako što ćete izgovarati broj cifru po cifru i posle toga zadati komandu "Pozovi". Ovo je veoma ugodno kada telefonirate dok vozite. Ovakav način pozivanja glasom će biti prisutan u većini Motorola telefona u 2005. godini.

Još jedna interesatna stvar kod ovog sistema prepoznavanja glasa je što je moguće koristiti komplikovanije šeme za kontrolu i rad sa telefonom (u pitanju je drugi modul) koji će naći primenu i kod smartphone aparata. Na primer, ako izgovorite "A meeting with colleagues will take place in 3 pm on the 3 of June" ("Sastanak sa kolegama će biti u 15 časova 3. juna") automatski će biti kreiran unosu kalendaru. Ako izgovorite "Play Lucie in the Sky with Diamonds" ("Pusti Lucie in the Sky with Diamonds") biće pokrenuta aplikacija za reprodukciju MP3 pesama i ta pesma koju ste naveli će biti puštena automatski. Mogu se osmisliti razni načini za primenu ovog sistema, pa ćete tako moći da izbegnete da koristite tastaturu u potpunosti u mnogim modelima koji će kasnije uslediti. Kombinacija ekrana osetljivog na dodir i ovakvog načina unosa će neke telefone pretvoriti u magične kutije.

Ako niste upoznati sa platformom na kojoj je zasnovana čuvena trojka modela i još neki, na primer Motorola V635, preporučujemo da pročitate tekst koji sledi; inače, možete odmah preći na Utiske. Motorola PEBL V6 bi najviše bio sličan Motorola V635 modelu sa integrisanom kamerom i bez podrške za memorijske kartice.

Meni

Tekst možete unositi na dva načina: koristeći iTap sistem za predviđanje celih reči je prvi način, dok je drugi način Tap, gde možete unositi slovo po slovo. Za svaki način unosa možete izabrati odgovarajući jezik. Podešavanja su fleksibilna i omogućavaju Vam da podesite telefon kako Vama odgovara. U starijim telefonima se dešavalo da ako izaberete neki jezik dok unosite tekst, taj jezik će postati podrazumevani i za ostale funkcije, na primer imenik, pa će se unosi sortirati po alfabetu tog jezika. Kod Motorola V635 modela to više nije slučaj, pošto su jezička podešavanja odvojena za svaku funkciju telefona. Za sve funkcije je predefinisan standardni jezik. Vremenom ćete shvatiti koliko je ovo dobra inovacija. Na primer, ja držim sve kontakte sortirane po Engleskom jeziku, dok su poruke kucane najviše na Ruskom, što mi štedi dosta vremena. Kada promenite jezik menija sva podešavanje za jezik će se promeniti.

Kao unapređenje treba pomenuti pretragu po punom imenu. Možete uneti tekst koji pretražujete na bilo kom jeziku.

Search by a full name should be mentioned as a necessary improvement. You can enter any line in any language.

Interfejs

Glavnom meniju možete pristupiti pritiskom na taster Meni (ili na taster OK) koji se nalazi u sredini odmah ispod ekrana. Glavni meni je tradicionalno predstavljen sa 9 ikona, opis svake ikone se pojavljuje u statusnoj liniji. Možete izabrati da se stavke glavnog menija prikazuju u listi. Pola menija je predstavljeno putem listi, ostala polovina je predstavljena sa ikonama (ako izaberete odgovarajući izgled menija). Možete sami podesiti raspored ikona u glavnom meniju (ili raspored stavki u listi ako je izabran taj način prikaza). Meni ne podržava brza navigaciju pomoću brojeva, ali možete podesiti skraćenice za skoro svaku stavku. Postoje dva programabilna tastera i njima možete dodeliti razne funkcije izuzev podrazumevanih. Sa ovakvom fleksibilnošću menija nećete ni primetiti da ne postoji brza navigacija pomoću brojeva.

Kao što sam ranije pomenuo, telefon podržava iTap, sistem za predviđanje unosa teksta. U toku unosa biće prikazana reč koju Vam softver telefona sugeriše (u donjoj statusnoj liniji) i ostale varijante te reči koje možete izabrati. Kada je rečnik isključen u toj liniji će biti prikazani svi karakteri kojima možete pristupiti pritiskom na taj taster koji ste pritisnuli. Softver će zapamtiti koje ste varijante reči birali ranije i kasnije će Vam prvo te varijante nuditi, što će pomoći da izbegnete unošenje reči kao što je to slučaj sa T9 sistemom. Po nezvaničnim najavama još jedan proizvođač najavio da će u bliskoj budućnosti početi sa korišćenjem iTap sistema, dok će napustiti T9.

U meniju možete birati dva jezika za pisanje tekstualnih poruka ili beležaka. Opet na samom početku podešavate način unosa teksta - slovo po slovo ili predviđanje. Po broju jezika koje možete birati možemo reći da je telefon namenjen velikom broju korisnika, pošto nema puno ljudi koji koriste više od dva jezika pri unosu teksta.

Imenik. Dizajn imenika je ostao isti. Za razliku od modela V535 i V620 ovaj model nema polje za unos kompletne adrese. Verovatno će to biti moguće dodati kada se pojavi neka od revizija softvera za telefon. Kada pritisnete neki taster dok je prikazana lista kontakata pokrenućete pretragu po imenu i biće izabran kontakt koji počinje slovom koje ste pritisnuli.

U memoriji telefona možete sačuvati do 1000 unosa, svakom kontaktu možete dodeliti broj telefona, e-mail adresu, fotografiju i melodiju. Nova polja su Nadimak (ovo se koristi kod ICQ i sličnih programa, ovde nema neku evidentnu upotrebu), polja za unos poštanske adrese (dva polja za ulicu, polje za državu, poštanski broj i grad), polje za datum rođendana (ali ne možete kreirati podsetnik).

Samo jedan broj možete dodeliti jednom kontaktu. Možete izabrati drugi način prikazivanja imenika, pa će tada svi isti unosi biti prikazani kao jedan, što znači da najzad jedan kontakt može imati više brojeva, e-mail adresa, itd. Prednost ovakvog načina organizovanja je što za svaki broj telefona možete definisati posebnu fotografiju. Kod svakog kontakta koji ima više brojeva telefona moći ćete da pritisnete navigacioni taster na stranu i time ćete videti ostale brojeve telefona, za svaki tip telefona postoji drugačija ikona. Imenik podržava i grupe.

Primetio sam male nedostatke: na primer, kada obrišete unos iz imenika, moraćete ručno da obrišete svaki broj telefona. Nemoguće ih je sve obrisati odjednom.

Možete birati kako će biti prikazani unosi u imeniku: imena sa slikama ili samo imena; možete promeniti i po kom kriterujumu će biti sortirani unosi (po broju telefona, imenu, e-mail adresi). Takođe, možete podesiti i pozivanje glasom, koje dobro funkcioniše.

Imenik je interesantan po svojim karakteristikama; kod ostalih proizvođača ne postoji sličan imenik, svi imaju po neko ograničenje (jedna slika po kontaktu, jedna melodija). Sa druge strane za imenik ne možemo reći da je idealan pošto ne postoje neka polja ali će to svakako biti ispravljeno.

Poruke. Telefon ima kapacitet za 100 SMS poruka, ali to može zavisiti i od verzije softvera. Verzije telefona koje prodaju operateri imaju ograničenje na 40 poruka. Telefon podržava EMS poruke. Softver telefona će automatski brisati starije poruke. Možete uključiti ili isključiti izveštaj o prispeću poruke.

Rad sa MMS porukama je jednostavan i sve je lako razumljivo. Porukama možete dodati fotografije koji ste slikali ugrađenom kamerom i zvučne fajlove. Deset predefinisanih šablona su sjajni, obavezno ih proverite.

Telefon ima ugrađen program koji podržava POP3/IMAP4 protokole za elektronsku poštu, pregled zaglavlja poruka i skidanje celih poruka. Što se slanja tiče, podržani su samo grafički formati fajlova koji ne prelaze određeni limit. Ako želite da sačuvate neku od poruka moraćete da za to koristite dinamičku memoriju, kao kod MMS poruka.

WAP. WAP pretraživač telefona je verzije 2.0, njegove mogućnosti su standardne i ništa posebno se ne može reći. Telefon podržava GRPS (klase 10), podešavanja su jednostavna, potrebno je samo da pratite uputstva od operatera i sve ćete podesiti za par minuta.

Liste poziva. Telefon ima listu primljenih poziva u kojoj će se nalaziti i propušteni. U ovom meniju možete videti listu pozvanih brojeva, kojoj možete pristupiti pritiskom na taster za pozivanje kada je telefon u mirovanju. Sve je veoma jednostavno i tradicionalno. Svaka stavka u listi će imati podatke o datumu i vremeu kao i trajanju razgovora.

U ovom meniju možete saznati i koliko je telefon upotrebljavan, koliko je vremena potrošeno na razgovore i koliko je podataka razmenjeno.

Kancelarijske aplikacije. U ovom meniju se nalaze aplikacije poput Kalkulatora. Ugodan je za rad, na ekranu je prikazana cela tastatura i perfektno oponaša pravu tastaturu telefona. U ovom meniju nalaze se konverter jedinica i mogućnost memorisanja rezultata kalkulatora.

Skraćenice se nalaze u istom meniju. Možete kreirati skraćenice ne samo za određene funkcije već i za WAP sajtove.

Alarm. Možete kreirati nekoliko alarma i za svaki odabrati melodiju, dati mu ime i odrediti jačinu zvuka, tip ponavljanja (dnevno ili jednokratno). Telefon je dizajniran za korisnike koji će ga koristiti bez prestanka pa je zato potrebno davati imena alarima. Alarme možete aktirivati pritiskom na jedan taster.

Diktafon. Možete snimati zvuk i kada je telefon u mirovanju i u toku razgovora, diktafon će snimati sve što se čuje. Možete snimiti do 60 sekundi zvuka; ako budete snimali u toku razgovora Vaš sagovornik će čuti da ste započeli snimanje (prvo će se čuti zvuk nalik zvuku pri zumiranju, pa će se čuti krakti zvučni signali u određenim periodima vremena u toku snimanja). Iako telefon ima dinamički raspodeljenu memoriju možete sačuvati samo određeni broj snimaka u maksimalnom trajajnu od 60 sekundi (ranije je taj limit iznosio 120 sekundi). Po ovim karakteristikama diktafon je lošije rešen nego kod konkurentskih telefona, gde možete snimati i do sat vremena audio materijala. Dok preslušavate ono što ste snimili neće biti prikazano koliko vremena slušate snimak već će skala biti u procentima. Ovo je veoma neugodno pošto smo svi navikli da kada je reč o audio snimcima da je prikazano vreme proteklo u slušanju.

Organajzer. Kalendar možete pregledati po mesecima ili po sedmicama kada će biti prikazani sati za dane. Dok pregledate kalendar po sedmicama, videćete sastanke koji su povezani za određena vremena u toku dana, što je zgodno. Svakom unosu možete dodeliti naziv, vreme početka, trajanje (u satima, minimalno vreme trajanja je 30 minuta). Možete podesiti da Vas telefon unapred obavesti. Za svaki unos možete podesiti ponavljanje.

Podržan je SyncML, koji je napravljen za poslovne korisnike kojima je potrebno da imaju sinhronizovane podatke sa serverom (nešto slično sinhronizaciji sa PC računarom, samo što se sada koristi server koji je u mreži).

Igre i aplikacije. Telefon podržava Java MIDP 2.0 tehnologiju, pa su sve aplikacije koje se nalaze u ovom meniju napravljene u toj tehnologiji. U zavisnosti od toga na kom tržištu je telefon kupljen, biće Vam na raspolaganju različit broj igara i njihovi naslovi će se razlikovati. U većini slučajeva u telefonima će se nalaziti igre TopGun i Golf.

Multimedia. Telefon podržava teme. U pitanju je kombinacija pozadina za ekran, boja za menije i melodija. Možete gotovo trenutno promeniti izgled telefon i to je veoma zabavno. Nove teme možete skinuto sa sajta kompanije Motorola.

Teme, takozvani "skinovi", se nisu menjali, i dalje su vam 3 "skina" na raspolaganju - standardni, Tehno i Neon. "Skinovi" ne menjaju samo boju menija već i sam interfejs telefona.

MotoMixer – origanalna aplikacija za manipulaciju zvučnih fajlova. Možete sa njom igrati s vremena na vreme, rezultati mogu biti veoma dobri i neočekivani. Ipak, praksa je pokazala da ovo nije ništa više nego igračka za većinu korisnika, samo mali broj ljudi će ovu alatki shvatiti ozbiljno.

Zvuk – ovde se nalaze svi zvučni fajlovi u telefonu. Možete proveriti njihove veličine, informacije o njima i preslušati ih. Program za reprodukciju je sličan kao kod ostalih Motorola telefona, sve je jasno i lako za razumevanje.

Slike – u pitanju je lista svih slika koje se nalaze u telefonu. Pored svakog imena fajla nalazi se posebna ikona. Svaku sliku možete postaviti kao pozadinu za ekran ili kao skrinsejver. Slike možete sortirati po kategorijama, što će olakšati njihovo pretraživanje. Svakoj slici možete dodati okvire, promeniti boje i iskoristiti specijalne efekte uz pomoć posebne aplikacije. Posle igranja sa slikom možete je snimiti pod novim imenom, pa tako možete sačuvati original.

Podešavanja. U ovom meniju se nalaze sva podešavanja ekrana uključujući i biranje kolor šema.

U ovom meniju možete podešavati kako će Vas telefon obavestiti (pomešano, kada se vibracija uključi u toku reprodukcije melodije).

Nema potrebe za opisivanjem podešavanja vezanih za mrežu i sigurnost pošto su ista kao kod bilo kog drugog telefona.

Podešavanja za Bluetooth su ostala ista; Bluetooth će i dalje ostati aktiviran na samo 60 sekundi, što ponekad nije dovoljno

Kamera. Telefon ima integrisanu VGA kameru rezolucije koja je tipično rešenje već primenjeno u čuvenoj trojci modela, bez blica ili nekih specifičnosti. Kamera je dovoljno kvalitetna da bi mogli da slikate fotografije ljudi i da ih iskoristite za imenik.

Kamera omogućava pored standardnog slikanja fotografija i snimanje video materijala (u 3GP formatu). Snimanje možete pokrenuti iz menija Multimedia i zatim biranjem opcije Video. Trajanje snimanja možete ograničiti kao za MMS poruku ili postaviti na maksimum (oko 30 sekundi). Podržane su dve rezolucije, 128 x 96 piksela i 176 x 144 piksela. Možete isključiti snimanje glasa. Kvalitet video snimaka je prosečan i mogu se videti greške. Bilo je teško očekivati da će telefon imati neke jedinstvene mogućnosti što se tiče snimanja video materijala. Za snimanje fajla je potrebno skoro isto vremena koliko je potrebno za pravljenje snimka, što je nedostatak.

Primer video snimka, 92 KB
Primer video snimka, 92 KB
Primer video snimka, 478 KB
Primer video snimka, 331 KB

Produktivnost. Tradicionalno, koristili smo JBenchmark paket da bi testirali produktivnost telefona. Motorola V635 nema skoro nikakvih razlika u odnosu na čuvenu trojku telefona po pitanju produktivnosti. Generalno posmatrano, ovaj telefon je slabiji od ostalih telefona na tržištu po pitanju brzine izvršavanja Java aplikacija.

JBenchmark 1
1405
Tekst
439
2D Oblici
367
3D Oblici
167
Brzina popunjavanja
49
Animacije
383

JBenchmark 2
47
Manipulacija slikama
30
Tekst
130
Sprajtovi
158
3D Transformacije
5
Korisnički interfejs
68

Sinhronizacija sa PC računarom. U standardnom paketu se nalazi puna verzija Mobile Phone Tools u verziji 3. Mogućnosti ovog programa pokrivaju većinu potreba korisnika: možete sinhronizovati podatke sa MS Outlook-om, napraviti rezervne kopije podataka na PC računaru, kopirati fotografije, melodije, kucati SMS poruke na PC računaru.

Utisci

Motorola PEBL V6 nije imao problema u kvalitetu prijema signala pošto je tipičan moderni uređaj. Muzičke komponente su na nivou čuvene trojke, podržana je reprodukcija MP3 pesama i ograničenja nisu toliko stroga. Podržan je i AAC format. Zvuk je jači nego obično, podržani su MIDI fajlovi, polifonija je 24-glasovna i melodije dobro zvuče. Vibracija je malo jača od prosečne. Jačina zvuka preko zvučnika je dovoljna za razgovore.

Funkcionalnost telefona nije impresivna, iste karakteristike ima i preko dve godine star Motorola V600 model. Motorola PEBL V6 je dobar pokušaj da se napravi modni telefon. Ako Vam ne smeta što telefon nema megapikselnu kameru i interesuje Vas dobra realizacija glavnih funkcija onda će Vam se telefon dopasti. Maska je veoma kvalitetna, ostavlja dobre utiske koji se poboljšavaju sa svakim danom korišćenja telefona. Po pitanju implementacije materijala nema sličnih modela. Naravno, pomislićete da isto važi i za Nokia 7270 model ali se ni dimenzije ni materijal ne mogu porediti, pošto Nokia model koristi metalne i kožne dodatke. Zanimljivo je da će zahvaljujući velikoj količini prodatih primeraka Nokia 7270 modela PEBL verovatno biti uspešan i tražen na tržištu. Pošto je taj segment telefona pomalo zaboravljen od strane proizvođača na tržištu ne postoje drugi telefoni sem Nokia i Motorola modela.

Ako Vam je potreban produktivan telefon a ne samo sredstvo za komunikaciju pogledajte neki od drugih modela. Ovo je model namenjen osobama koje vole elegantne, stilizovane stvari. Lako je vezati se telefon već u toku nedelju dana, model ostavlja utisak kao da se radi u oblutku sa plaže.

Telefon u standardnom paketu se nalazi u poluprovidnoj kockastoj kutiji. Za razliku od kutije RAZR modela ovde se telefon izdvaja od pakovanja. Kutija je napravljena od plastike i veoma je stilizovana. Kožna kesica zamenjuje futrolu, pošto ćete telefon ili nositi u šaci ili u toj kesici. Paket propisno "popunjen", takođe nas je obradovalo što se u standardnom paketu nalaze i Bluetooth slušalica. Boja slušalice je ista kao boja telefona, u ponudi će se naći u tri boje. Slušalica je mase 17 grama, oznaka modela je H500, može raditi do 8 sati ako je koristite za razgovore i do 200 sati u mirovanju. Ovo je interesantno rešenje, pogotovo pošto se sve to nalazi u standardnom paketu.

Iako je telefon standardan po funkcionalnosti možemo ga smatrati interesantnim. Čak i ako Vam nije potreban ovakav telefon možete se poigrati sa njim u prodavnici, razmotriti njegove mogućosti i uporediti Vaše utiske sa onima koje smo izneli ovde. Sigurno će se mnogima dopasti trud Motorola dizajnera i odlučiti da kupe novi telefon. Telefon je izuzetno izdržljiv i predstavlja jedno od najboljih dizajnerskih rešenja u svetu mobilnih telefona u 2005. godini.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024