i300 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Samsung i300
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Samsung i300. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Samsung i300 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Samsung i300

Samsung i300 je jedan od najznačajnijih modela 2005. godine za ovog proizvođača. U ovom modelu je iskombinoavan nov način kontrole pomoću točkića, integrisan je hard disk kapaciteta 3GB i ima QVGA ekran. Proizvođač je ovaj telefon najavio kao muzički smartphone.

Dizajn je neobičan za jedan Samsung model pošto preovlađuju prave linije. Kockast izgled je još više naglašen okruglim džojstikom. Gornja i donja ivica telefona su zakošene pa zato kada posmatrate telefon sa strane izgleda kao paralelogram. Zahvaljujući ovoj kombinaciji geometrijskih oblika - kruga, paralelograma i pravougaonika - telefon ima poseban imidž.

Telefon ima prosečne dimenzije pa ne možemo reći ni da je veliki ni mali. Radi poređenja naveli smo i dimenzije Nokia N91 modela.

Samsung i300 - 113 x 48 x 20 mm, 130 g
Nokia N91 - 113.1 x 55.2 x 22 mm, 160 g

U poređenju sa Nokia 6681 modelom izgleda manji u uži.

Smartphone dobro leži u šaci, dosta čvrst, što je posledica dobrih odnosa dužine i širine. Za razliku od velikih komunikatora kojima ste privlačili pažnju prolaznika na ulici ovaj telefon neće nimalo privlačiti pažnju. Takođe nas je iznenadilo da i korisnici ženskog pola prihvataju ovaj model bez problema bez obzira na njegove dimenzije i masu.

Proizvođač je ovaj model namenio i korisnicima ženskog pola, ne samo muškog. Zato će se on u prodaju naći u nekoliko kombinacija boja.

Kvalitet sastavljanja je na velikom nivou, u toku korišćenja telefona nije se desilo da je plastika zaškripala čak ni pri jakom pritisku. Upotrebljena je veoma kvalitetna plastika koja je prijatna na dodir. Oko ekrana se nalazi crna sjajna plastika, kao i oko sočiva kamere i baterije. Na toj plastici će ostajati otisci prstiju ali neće biti toliko izraženi kao kod Motorola MPx200 modela. Ostatak maske telefona je napravljen od mat plastike i njegova boja će varirati. Za sada su najavljene samo dve boje - crna i srebrna.

Inovacija kod ovog modela je kontrolni element - upotrebljen je navigacioni točkić koga možete koristiti i kao taster. Točkić možete koristiti i kao standardni devetosmerni džojstik ako ga pritisnete u određenom pravcu i smeru. Točkić možete i rotirati u smeru kazaljke na satu i u obrnutom smeru. Kako se točkić okreće tako ćete se kretati kroz menije - što brže budete okretali točkić, brže ćete se kretati kroz menije. Ovo je veoma korisno ako imate veliki broj kontakata u telefonu. Točkić možete koristiti i za vertikalno kretanje kroz menije, liste pesama, za kontrolu jačine zvuka, zoom kamere, pregledanje internet stranica. Ovo je novo rešenje za smartphone aparate i njime dobijate novi stepen slobode. Ivica točkića će sijati zahvaljući pozadinskom osvetljenju (i tako podseća na oblak) što proizvodi veoma lep efekat. Ne bi me iznenadilo da se u neko buduće vreme pojavi trkačka igrica u kojoj vozilom upravljate pomoću ovog točkića.

U toku testiranja otkrili smo jednu manu točkića za koju se nadamo će biti ispravljena kada se aparat bude našao u prodaji. Kada rotirate točkić sistem će pamtiti za koliko ste ga stepeni zarotirali. Na primer, da bi ste se pomerili u listi gore ili dole, potrebno je da točkić rotirate za 30 stepeni ali ste uspeli samo 29 (naravno, tada se ništa nije desilo pošto niste prešli potrebnu vrednost). Posle toga koristite točkić za ostale akcije ali čim budete rotirali točkić za najmanje jedan stepen nastaviće se akcija koja je prethodno prekinuta. Ovo nije toliko značajna mana (teško je i primetiti je) ali može da prouzrokuje dosta nepotrebnih rotiranja džojstika (niste dospeli na mesto u listi na koje ste hteli pa je potrebno da se vratite). Kao i što smo pretpostavili, u komercijalnoj verziji ovo je ispravljeno pa se više ne pamti koliki je bio ugao rotacije ako ne uspete da izvršite operaciju.

Što se tastature tiče, tasteri su postavljeni terasasto, horizontalni redovi su postavljeni blizu dok su vertikalne kolone odmaknute jedan od druge. Tastatura je ugodna za rad, kucanje brojeva i poruka i nije bilo problema u upotrebi. Pozadinsko osvetljenje je podjednako raspoređeno i oznake se dobro vide u mraku.

Iznad ekrana se nalaze zvučnik i dva svetlosna indikatora koji signaliziraju stanje baterije, da li je Bluetooth uključen, propuštene podsetnike i alarme kao i to da li ste u zoni koja je pokrivena GSM signalom.

Standardni smartphone aparati nemaju tastere sa strane, što nije slučaj sa Samsung i300 koji ih ima u velikom broju. Svi su postavljeni kao obični tasteri, jedan pored drugog, što je prednost. Da bi ih pritisnuli potreban je osrednji pritisak i u većini slučajeva ih nećete slučajno pritisnuti.

Na desnom boku se nalazi taster za biranje profila, ako budete zadržali pritisak na njemu uključićete "u avionu" profil (koji isključuje sve bežične načine komunikacije). Tu se nalazi i taster za blokiranje aparata, potrebno da ga držite pritisnutog nekoliko sekundi. Taster za uključivanje kamere je izdvojen i postavljen je tako da kažiprst desne šake leži tačno na njemu. Blizu donje ivice se nalazi prorez za Trans-Flash kartice. Ove kartice se sada nazivaju microSD. Maksimalni kapacitet ovih kartica je 256 MB i podržana je izmena kartica "na živo". Kapacitet kartica nije mnogo bitan pošto ovaj aparat ima hard disk kapaciteta 3 GB ali se mogu koristiti da bi se poboljšala autonomija.

Na levom boku se nalazi Samsung utičnica koja je pokrivena poklopcem. Tu se nalaze i taster za uključivanje diktafona, ako zadržite pritisak na njemu pokrenuće se pozivanje glasom. Ispod se nalazi taster za pokretanje programa za reprodukciju muzike a ispod njega spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka. Šteta je jedino što nijednom od ovih tastera ne možete dodeliti funkcije koje želite.

Kao što smo ranije rekli, proizvođač je ovaj model pozicionirao kao muzički model. Bilo bi logičnije da je tada upotrebljena standardna 3.5mm utičnica za slušalice (kao kod Nokia N91). Samsung slušalice ne zvuče loše ali će teško zadovoljiti svakoga. Standardni ekvilajzer i maksimalna jačina zvuka nisu dovoljni da bi bez problema mogli da uživati u muzici u javnom prevozu. Postoji rešenje i za korišćenje standardnih slušalica - možete prelemiti žice ali to nije za sve korisnike. Proizvođač je više pažnje obratio na Bluetooth stereo slušalice. Nije bilo nikakvih problema sa Samsung Bluetooth slušalica i kvalitet je bio na visokom nivou. Ipak, nismo uspeli da nateramo Samsung i300 da radi sa Cellink BTST-9000D adapterom.

Na vrhu telefona se nalaze infracrveni port i rupa za traku. Sa donje strane se nalazi konektor za sinhronizaciju koji takođe služi i kao utičnica za punjač. Aparat podržava "Plug & Play Files-to-go" tehnologiju što znači da ga možete koristiti kao USB 2.0 prenosni disk bez potrebe za drajverima. U meniju možete birati dva načina rada - ActiveSync i Mass Storage. Respektivno, prvi je za standardnu sinhronizaciju dok drugi profil omogućava da Samsung i300 koristite kao prenosni flash disk.

Sa zadnje strane telefona se nalazi kamera sa blicem, pored se nalazi ogledalo. Baterija služi i kao poklopac sa zadnje strane, u pitanju je Li-Ion baterija. Ispod baterije se nalazi tipično ležište za SIM karticu. U specifikaciji nije naveden kapacitet baterije ali smo putem koda *#9998*228# saznali da se radi o bateriji kapaciteta 1000 mAh.

Izvršili smo standardne testove za autonomiju. Samsung i300 je tačno dva sata reprodukovao MP3 fajlove putem Windows Media Player-a sa isključenim ekranom, što nas je razočaralo. Ipak, testirali smo i reprodukciju sa Core Pocket Media Player aplikacijom sa 16 MB baferom (da ne bi hard disk radio neprestano) i vreme reprodukcije je poraslo na čak 5 sati, mada ni to nije prihvatljivo. Čitanje teksta (sa minimalnim pozadinskim osvetljenjem, automatskim skrolovanjem stranice, hard disk se ne koristi) može da traje do 6 sati. Pri maksimalnom opterećnju smartphone je radio 1.5 sat. Što se baterije tiče, mnogo stvari je nedorađeno i ostavljeno je dosta prostora za unapređivanje.

U našem testu telefon je radio 1.5 dan u toku kojih smo ga koristili 40 minuta za razgovore, bez upotrebe ostalih funkcija. Kada smo koristili i hard disk (reprodukcija muzike 30 minuta, sat vremena rada sa fotografijama) i razgovarali telefonom 25 minuta baterija je izdržala jedan dan.

Sa zadnje strane telefona nalaze se još dva zvučnika (usmereni su na različite strane, nalaze se pod pravim uglom jedna u odnosu na drugi) pa je tako dobijen stereo efekat. Koristi se SRS WOW XT efekat koji od dva blisko postavljena zvučnika može da proizvede stereo zvuk.

Samsung i300 je jedan od prvih smartphone aparata sa QVGA ekranom (320 x 240 piksela rezolucija ekrana). Vremenom će ova rezolucija postati standard za Windows Mobile uređaje. Razlika u odnosu na starije modele je skoro neverovatna, prikazana slika je detaljnija, slova su blaža, pretraživanje interneta je poboljšano. Ekran može da prikaže do 262.144 boje ali operativni sistem ima ograničenje na 65.536 boja.

HTC Hurricane - 1. TFT QVGA ekran, 262.144 boja, 44.5x33 mm (dijagonala - 2.2 inča)
Samsung i300 - 1. TFT QVGA ekran, 262.144 boja, 40x30 mm (dijagonala - 1.97 inča, almost 2 inča)
Nokia 6681 - 1. 176 x 208 piksela, 262.144 boja, 41x34 mm (dijagonala - 2.13 inča)

Najavljenih 262.144 boja je više radi marketinga, pošto prosečan korisnik ne može da primeti razliku u odnosu na 65.536 boja. Ekran Samsung i300 modela dobro prikazuje boje, ima dobar ugao vidljivosti (slika na njemu se vidi dobro pod bilo kojim uglom i sa bilo koje strane). Nažalost aparat nema senzor pomoću koga bi mogao automatski da uključuje/isključuje pozadinsko osvetljenje mada to možete raditi manuelno (možete birati između 10 intenziteta jačine osvetljenja). Kada se telefon nađe na suncu slika na ekranu će izbledeti ali ćete i dalje moći da pročitate šta se nalazi na ekranu. Ako je izabrana minimalna jačina osvetljenja ili je baterija pri kraju na ekranu se skoro ništa neće videti.

Hard disk

Standardni prečnik hard diska za PC računar je 3.5 inča dok je za notebook 2.5 inča. Hard diskovi za prenosne uređaje imaju dijagonalu 1.8 inča i manje. U vreme kada su predstavljeni diskovi dijagonale 1 inč su bili velika senzacija (u pitanju je Microdrive u Compact Flash formatu). Sa pojavom diskova dijagonale 0.85 inča pala je cena 1.8 inča diskovima pa je tako porasla njihova potražnja.

Samsung i300 ima ugrađen hard disk kapaciteta 3GB (pravi kapacitet je 2871 MB), proizvođač je Cornice. Proizvođač navodi da će hard disk izdržati i pad sa 1.5 m visine. Prosečna brzina prenosa podataka je 5 MB/s. Disk smo testirali programom Aida32 kada je bio priključen na kompjuter kao spoljašnji drajv.

Kao što možete videti, brzina nije impresivna i više izgleda kao da je u pitanju USB 1.1 nego USB 2.0.

Bluetooth

U aparat su integrisani Microsoft drajveri koji omogućavaju reprodukciju muzike putem Bluetooth slušalica.

Ovaj aparat omogućava sledeće Bluetooth servise:
Pristup internetu sa PC ili PDA računara
OBEX - prenos fajlova (sa i na aparat)
OBEX object push
Serial port - sinhronizaciju podataka
Rad sa Bluetooth slušalicama

Kamera

U ovaj aparat je integrisana kamera rezolucije 1.3 Megapiksela sa kojom možete fotografisati slike rezolucije do 1280 x 1024 piksela. Pored izbora rezolucije možete birati nivo kompresije. Po količini podešavanja aparat je prosečan.

Ekran služi i kao optičko tražilo. Ikone koje se nalaze na ekranu u trenutku fotografisanja označavaju koja su podešavanja aktivna.

Što se tiče kvaliteta slika one su zamalo pa bolje od slika fotografisanih kamerom modela Nokia 6680/6681. Detalji se dobro vide, ali su boje lošije dok su objekti koji su u pokretu nejasni. Na tom polju i300 je lošiji od Nokia N90, Sony Ericsson K750i modela ali je kvalitet slika na nivou Windows Mobile smartphone aparata.

Samsung i300
Nokia 6681

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960,, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960,, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960,, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960,, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960,, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960,, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960,, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960,, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960,, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

Maksimalna rezolucija video snimka je 320 x 240 piksela što nije loše, ali su sami snimci zamućeni i slika dosta secka.

Primer video snimka 1
Primer video snimka 2
Primer video snimka 3
Primer video snimka 4

Sav materijal koji snimate ili fotografišete možete naći u My Items folderu.

Specifikacija

Aparat ima 64 MB RAM memorije, od toga Vam je na raspolaganju 51.50 MB. Flash memorija je 18.38 MB i ona služi za čuvanje korisničkih podataka.

Procesor ovog smartphone aparata je Intel XScale PXA272 koji radi na 416 MHz. Ovaj procesor se bez problema može ubrzati na 520 MHz (ali tada može doći do gubitka podataka, bez oštećenja procesora).

Aparat koristi program TCPMP koji zavisi od toga na kojoj brzini radi procesor.

Softver

Uprkos tome što je najavljeno da će se ovaj aparat isporučivati sa Windows Mobile 5.0 operativnim sistemom, ipak će se naći u prodaji sa starijom verzijom a korisnicima će biti omogućena da sami unaprede operativni sistem.

Malo reči o nestandardnim programima koji dolaze instalirani.

Picsel Viewer. Ovaj program služi za pregled Office dokumenata i polako postaje standardan za najbolje Samsung proizvode. Program će korektno prikazati dokumente sa svim očuvanim formatiranjima.

Fajl menadžer. Podržane su osnovne operacije sa fajlovima - kopiranje, brisanje, transfer. Možete kreirati ZIP arhive i otpakivati fajlove.

Program Launcher je alternativa za "Start" taster. Ovo je program pomoću koga možete pokretati ostale aplikacije; ostaje nejasno da li je neophodan.

SIM Manager. Ovde je sve jasno - program služi za rad sa SIM karticom.

Task Cleaner.Zatvara nepotrebne programe da bi oslobodili memoriju.

Time Manager je proširenje standardnog kalendara. Podržava alarm, svetsko vreme, podsetnike.

WAP Browser - integrisani Internet Explorer omogućava pregled WAP sajtova, bez potrebe za posebnim pretraživačem. Nije nam bilo jasno zašto je bilo potrebno instalirati dodatni WAP pretraživač.

U aparatu se nalazi i program pomoću koga možete kontrolisati telefon glasom - Voice Assist ali nismo uspeli da ga pokrenemo.

Nedostaju program za pravljenje rezervne kopije kao i opcija za prikazivanje fotografija pozivaoca.

Zaključak

Nemamo nikakve zamerke na kvalitet prijema signala. Zvono je glasno i teško ćete ga propustiti, vibracija je prosečne jačine. Možete izabrati MMF, MIDI, WMA ili MP3 melodiju.

Nažalost, zbog veoma kratke autonomije Samsung i300 ne možemo da ocenimo povoljno. Pošto su time smanjene i performanse hard diska što je jedini važniji nedostatak. Po pitanju kontrolnih elemenata Samsung i300 nema rivala, što je prednost, kao i integrisani hard disk. Ekran rezolucije 320 x 240 piksela je takođe jedna od prednosti ovog modela mada fizičke dimenzije ekrana nisu optimalne.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024