V3x 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Motorola V3x
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Motorola V3x. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Motorola V3x vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan Test GSM telefona Motorola RAZR V3x

Dimenzije telefona su 99x53x19.8mm, što je tipično za većinu novih modela. Uređaj je nešto duži i nešto tanji od modela RAZR V3. Ipak, kada se uporede ova dva modela imaćete utisak da V3x nije toliko velik kao što se učinilo na prvi pogled. Ukoliko ga postavite pored model Sony Ericsson K750i, primetićete da su dimenzije (ne i širina) uporedljive. Na ovaj način nastaju protivrečni utisci – ono što smo videli nam govori da uređaj nije mali, dok mere govore suprotno.

Ipak, dimenzije treba da procenite lično. Boja kućišta, takođe može uticati na utisak, na primer tamne boje čine telefon težim i subjektivno većim (u našem slučaju tamno plava). Svetlije kućište pojavu telefona čini vizuelno lakšom.

Ova razlika u opažanju nije velika, mada može imati ulogu u odlučivanju. Težina telefona je tipična za UMTS telefone i iznosi 118 grama. Da bi smanjio ukupnu težinu uređaja proizvođač je koristio plastiku.

Na prednjem panelu se vide modul kamere i svetleća dioda. CMOS kamera je ista kao u najnovijim Motorola uređajima, međutim obezbeđuje višu rezoluciju fotografija. Softver kamere je unapređen prisustvom GoForce 4200 čipa, tako da je kvalitet fotografija bolji.

Integrisani blic može efikasno da bude iskorišten kada snimate u mraku, budući da veoma dobro osvetljava i na razdaljini od 2m. Kvalitet osvetljenja je čak bolji nego kod modela Sony Ericsson K750i, Sony Ericsson W900i i Nokia N71. Ali na žalost proizvođač nije obezbedio radni režim "blic kao lampica".

Konstrukcija kamere nije jedinstvena, ali je neobična za evropske proizvode. Kamera je integrisana u delu koji služi za preklapanje, iz razloga što je modul suviše velik da bi se smestio u tanki gornji deo telefona. Zbog ovakvih ograničenja proizvođač nije mogao da integriše autofokus modul (nema dostupnog industrijskog rešenja ili previše skupo). Rešenje je konačno pronađeno, pa su integrisana dodatna sočiva, koja imaju ulogu kada se slikaju objekti u blizini sočiva. Potrebno je da samo pomerite prekidač sa unutrašnje strane telefona da promenite režim. Prekidač je prilično velik sa obzirom na veličinu sočiva, da bi sprečio da se mehanizam tokom slikanja ili usled mehaničkog uticaja pomeri. Ova operacija će vam uzeti samo sekundu vremena. Zbog aktivne upotrebe prekidač će se pomalo pomeriti i biće potrebe da podesite njegovu poziciju u vođicama. Ovakva konstrukcija sadrži potencijalne probleme. Ipak, ukoliko rukujete pažljivo, prekidač neće praviti probleme. Treba znati da je prisustvo ovakvog sistema sočiva iznuđen kompormis. Bilo je nemoguće napraviti tanak uređaj i implementirati autofokus.

Kompanija nije naglasila koja su sočiva korišćena kod telefona. Ipak, da budemo precizni objektiv je kombinovan i sastoji se od 4 elementa, od kojih su dva plastična a dva staklena. Staklena sočiva se koriste u makro režimu, koji utiče na jasnoću slike i zasićenost boja. Grafički čip GoForce 4200 obrađuje slike, što je za sada njegova jedina dužnost.

VGA kamera je smeštena na levoj strani preklopljivog dela. Koristi se za video konferencije, a sa njom takođe možete praviti i fotografije (naročito portrete kod kojih visoka rezolucija nije potrebna).


Dva tastera za kontrolisanje jačine zvuka se nalaze na levoj bočnoj strani telefona, a programabilni taster se, što je tradicionalno za ovog proizvođača, nalazi ispod. Njegova namena zavisi od podešavanja menija (može da služi za funkciju "pritisni i razgovaraj" ili za odabir trenutne stavke menija). Standardni miniUSB konektor je ispod, i služi za povezivanje sa punjačem. Taster kamere i pristup glasovnim funkcijama se nalaze sa desne strane (na ovaj način pritiskom sa zadržavanjem tastera se aktivira glasovno pozivanje ili snimanje diktafonom). Otvor za traku za nošenje oko vrata se nalazi sa gornje strane.

Ovaj model je opremljen sa eksternim ekranom koji može da prikaže 65.536 boja i rezoluciju od 96x80 piksela (21.1 x 17.8mm). Kvalitet ekrana je osrednjii, ova STN matrica ne spada među najbolje. Na suncu ekran bledi pa je vidljivost loša. Kada primate poziv dodeljena slika se ne pojavljuje na celom ekranu, fotografija ili slika su pravougane i zauzimaju samo deo ekrana, što korisniku uskraćuje određeni komfor.

Polukružna svetleća indikatorska dioda je napravljena od providne plastike i nalazi se na donjoj strani uređaja. Ovaj indikator omogućava samo crveno pozadinsko svetlo, koje se pojavljuje prilikom punjenja telefona ili nekog događaja (dolazni poziv, događaj označen u planeru ili poruka). Može se lagano paliti i gasiti, mada kod ovog modela ova funkcija nema podršku za potpunu funkcionalnost boja, što je prvi put realizovano kod modela Motorola v80. Istovremeno veličina indikatora ne predstavlja nikakav dodatak opštoj funkcionalnosti telefona, ali igra važnu ulogu i veoma je dobro vidljiv u svim okolnostima. Ovaj telefon predstavlja jeftino rešenje, što dokazuje i ovaj indikator. Takođe treba napomenuti da sada moderni modeli imaju samo jednu boju pozadinskog svetla. Razlika se odnosi samo na oblik, poziciju i glavnu boju indikatora.

Telefon možete otvoriti jednom rukom; opruga nije naoričito jaka, što ovaj potez čini lakim. Unutrašnji ekran telefona je napravio Sharp, što znači da je jedan od najboljih u klasi. Visoka jasnoća slike i dobro obrađeni detalji su osobenost ovog ekrana. U pitanju je TFT ekran koji prikazuje 262.144 boja. Rezolucija ekrana je 240 x 320 piksela (33,84 x 45,12 mm) što dozvoljava 7 linija teskta i obaveštenja za upotrebu programabilnih tastera. Veličina tačke je 0,141mm. U pojedinačnoj liniji se može smestiti od 16 do 24 karaktera. Ovaj ekran se čak ne može porediti ni sa onim koji je integrisan u Motorola RAZR model, jer su karakteristike ovoga bolje. Čak i Motorola V3i gubi zbog niže rezolucije. Ekran modela V3x je trenutno najbolji u celoj Motorola-inoj proizvodnoj liniji.

Tastatura se poklapa sa RAZR stilom, što znači metalna pločica sa graviranim tasterima. Uprkos spoljašnjoj sličnosti tastatura, utisci o upotrebi veoma variraju. Tako, Motorola V3x ima gumene umetke između tastera što tastere podiže i razdvaja.

Tehnologija izrade je interesatna. Na prvom stupnju se graviraju brojevi i slova. Zatim se gumena osnova uvlači u dobijene pukotine. Ukoliko zapamtite raspored tastera da gledate tastauru priliko pozivanja broja ili rada sa bilo kojom drugom funkcijom telefona. Narandžasto pozadinsko osvetljenje tastera je dobro vidljivo u različitim okolnostima.

Iako je kućište modela V3X tanje od RAZR V3 ili sličnih proizvoda V3x vam omogućava da osetite kretanje tastera pri pritisku. Tasteri su komforni za rad, i oblast tastera je velika, što ih čini prijatnim. Indikator tastature aktivira pozadinsko osvetljenje jedino u potpunoj tami ili pri vrlo slabom osvetljenju.

Metalna rešetka na zadnjem panelu krije glavni zvučnik. Želimo da pohvalimo dobar dizajn zvučnika, budući da rešetka deluje veoma moderno. Očekivali smo da će u slučaju kada se telefon nalazi u futroli ili pritisnut na zvučnik uz telo zvuk biti slab, što nije tačno. Glavni zvučnik koji se koristi tokom konverzacije duplira jačinu zvuka. Konstrukcija kućišta omogućava zvuku sa ovog zvučnika da se prostire ka prednjem panelu. Ukoliko otovrite uređaj, primetićete proreze na vrhu zvučnika. Kada je uređaj zatvoren, zvuk dolazi do kućišta i odbija se (to je prednji panel). Treba da razumete da ovi zvučnici su različitih snaga, ali ovo rešenje omogućava da telefon nosite kako vama odgovara.

Odeljak za bateriju i memorijski slot se nalaze sa zadnje strane. Poklopac je dobro fiksiran, bez pojave zazora. Izmena kartice bez isključivanja telefona je podržana, ali je potrebno da uklonite zadnji poklopac telefona. Kartica je tipa microSD (TransFlash). Držač SIM kartice je standardan i možete karticu zameniti bez uklanjanja baterije, što dobija neki smisao u prisustvu "aboard" režima.

Integrisana baterija je 820mAh (BC60, isto kao i kod tanjih modela kao što je L7). Prema rečima proizvođača, ima mogućnost rada 200 časova u režimu mirovanja i do 4 časa ako telefon koristite samo za razgovore. Ukoliko posedujete Bluetooth i često koristite slušalice, trajanje baterije će biti redukovano za nekih 10-15%. Tokom testa baterija je izdržala 2.5-3 dana pri minimalnom broju poziva. Prema tome, računajte da će baterija izdržati jedan ili dva dana postojanog rada u najboljim uslovima. Korišćenje stereo bluetooth slušalica za slušanje muzike dramatično redukuje trajanje baterije. Pri takvim uslovima baterija će se potpuno isprazniti za nekih deset sati i biće vam potrebno oko dva sata da je ponovo napunite. Ukoliko preko kabla povežete telefon sa računarom baterija će početi da se puni ali taj proces traje duže.

Jedinstvenost hardvera ovog telefona predstavlja pojava Bluetooth A2DP profila koji dozvoljava prenos zvuka do Bluetooth-slušalica. GET metod je izostavljen, što sprečava pregled strukture fajla na telefonu korišćenjem nekog drugog uređaja. Ovo rešenje je iskorišćeno zbog politike kompanije i najverovatnije će biti izostavljeno u budućim modelima usled pritiska nezadovoljnih korisnika (nema razloga za ovakvu zabranu i ne pruža odgovarajuće zadovoljstvo).

Meni

U suštini, ovaj model predstavlja pravu mešavinu funkcija koje su pozajmljene od starih modela telefona koje su unapređene i kasnije predstavljene kao nova rešenja. To je uglavnom eksplozivna mešavina koja se ponekad neadekvatno kombinuje, ali u velikom broju slučajeva i pruža veliko zadovoljstvo. Ne postoji mogućnost pozivanja detaljnih podešenja telefona, iako funkcije izgledaju osnovne. Na primer, nedostatak pozivanja na glas nezavisno od izgovora pozivaoca (karakteristika najnovijim modela). Sa druge strane, uobičajeno uredno organizovani imenik čini da se ovaj nedostatak zaboravi. Da, kompanija je konačno ubacila uobičajeni imenik.

A sada pre nego što pređemo na detalje, želeo bih da navedem nekoliko reči u vezi sa memorijom telefona, podeli i ograničenjima.

Telefon poseduje 62 MB memorije koja je pristupna korisniku dok sistem zauzima približno istu memoriju (ova memorija se ne prikazuje korisniku). Zanimljiva stvar je to da sistem ne može biti smešten na 32 MB i čini se da je 128mb-tni čip ubačen da bi telefon bio objedinjen (ili je to možda slučaj sa telefonom koji je testiran, da prva serija telefona nije isporučena sa regularnom veličinom memorije, što se ponekad dešava, ali je nevažno za korisnike).

Izvršni Java fajl je ograničen na 1MB veličine (veličina JAR fajla), dok HEAP može imati veličinu i do 2MB. Telefonu nije bitno koji tip memorije se koristi pri radu sa fajlovima (muzika, pozivi, fotografije, aplikacije), ali brzina interfejsa je sporija za internu memoriju (iako bi trebalo da bude obrnuto kada se logički razmišlja). Ovo ograničava brzinu prenosa mp3 fajlova. Preporučena brzina prenosa za memoriju telefona je 64kbps i 128 za karticu. Ovo, ipak, treba da shvatite kao preporuku proizvođača a ne striktno ograničenje. Telefon će savršeno reprodukovati fajlove sa 256kbps ili bilo kojom alternativnom brzinom prenosa; problemi se retko javljaju za neke specifične muzičke kompozicije.

Memorija za aplikacije se dinamički distribuira,a u memoriju telefona može stati 700 imena. Planer može upamtiti do 500 beleški i listu zadataka do 400 unosa (ili bilo koje kombinacije, ali ne više od ukupno 900 unosa). MMS je ograničen na 300KB. Sada možemo početi sa detaljnim ispitivanjem mogućnosti telefona i počećemo sa imenikom.

Telefonski imenik. Više od 700 imena može se sačuvati u memoriji telefona i za svaki unos možete uskladištiti ime, prezime (dva polja), nadimak, broj telefona (odaberite tip liste – kuća, posao, mobilni, fax itd, da li je dostupan za videopozive ili ne). Pri unosu broja dobićete samo jedno polje, ali se drugo pojavljuje nakon što popunite prvo. To znači da telefon omogućava pristup korak-po-korak, što ima logike. Na kraju, sedam brojeva može se zadržati za jedno ime, što je više nego dovoljno za većinu korisnika.

Pored brojeva možete uneti i e-mail adrese (do dve), URL, poštansku adresu (dva polja za ulicu, grad, državu i poštanski broj). Takođe treba pomenuti tekstualnu belešku, personalni tip zvona, korisničke grupe (neograničen broj i za svaku se može dodeliti personalna melodija) kao i datum rođenja. Zodijački znak se automatski određuje na osnovu datuma rođenja i odgovarajući unos se pojavljuje kada vršite pregled imena. Nažalost, nema automatskog podsetnika za rođendan u planeru niti zvučnih signala. Nadam se da će se ovaj propust ispraviti u sledećem dizajnu ovog telefona.

Telefon poseduje funkciju snimanja glasa koja se ne razlikuje od prethodnih modela. Iako ova funkcija u suštini odlično radi, nije pouzdana na bučnim mestima. Svakom imenu se može dodeliti fotografija ili grafička slika.

Opšta lista prikazuje nazive koji su uskladišteni i u memoriji telefona i na SIM kartici (samo jedan tip se može videti u jednoj listi). Pretraga se može vršiti po slovima a možete kucati i čitav naziv. Pregled liste moguć je na tri načina – samo imena sa ikonama i podrazumevanim brojem telefona, imena i fotografije kao i prvi broj telefona (podrazumevani broj telefona), imena sa brojem. Postoji mogućnost brzog skrolovanja imena. Bilo koji broj može biti dodat listi za brzo pozivanje a postoji mogućnost slanja poruke ili poziva odabranog broja u pop-up meniju.

Imenik je dobro osmišljen. Ovo je prvi put da je Motorola uzela u obzir negativne komentare svojih korisnika i odvojila funkciju na odličan način. Dalje proširenje imenika u sledećim modelima će imati više integracije sa planerom i propoznavanjem glasa nezavisno od glasa govornika. Sada se ne mogu pronaći mane imeniku kao što je to bio slučaj sa prethodnim modelima. Sve je jednostavno i jasno i na nivou najboljih modela drugih proizvođača.

Postoji mogućnost primanja kontakata sa drugih telefona i ukoliko su imena ista, kreiraju se dva unosa. Ukoliko neki od unosa ima polje Nadimak, tada se kontakt prikazuje pod nadimkom a ne imenom i prezimenom.

Poruke. Obezbeđen je osnovni kapacitet memorije za 100 SMS poruka, što može varirati u zavisnosti od verzije softvera. Kao po pravilu, operatorske verzije su ograničene na 70. Uređaj podržava EMS. Automatsko brisanje kompletne liste poruka je dodatna mogućnost, postoji lista šablonskih poruka. Izveštaj o prispeću poruke može biti stalno uključen ili se može uključiti i isključiti za poruku.

Rad sa MMS-om je veoma jednostavan i lagan. Porukama se mogu dodati slike načinjene ugrađenom kamerom kao i zvučni fajlovi. Deset šablonskih poruka izgledaju sjajno i obavezno ih treba pogledati.

Telefon ima POP3/IMAP4 e-mail klijent koji dozvoljava pregled zaglavlja dolazećeg mail-a kao i njegovo preuzimanje. Mogu se poslati samo oni grafički fajlovi, video i MP3 koji ne prelaze veličinu koja je određena za slanje. Ukoliko želite da uskladištite neke od e-mail poruka, morate koristiti dinamički raspoređenu memoriju kao što je slučaj i sa MMS-om.

WAP. Telefon ima WAP browser v2.0, bez nekih većih mogućnosti sem standardnih. Podržan je GPRS (klasa 10), podešavanje je jednostavno i dovoljno je samo pratiti uputstva.

Lista poziva. Telefon ima listu primljenih poziva, ova lista obuhvata i propuštene pozive. Takođe možete pogledati listu 10 poslednjih pozvanih brojeva kojoj se pristupa pritiskom na taster Call. Prikazuje se ime pozivaoca, ukoliko postoji u imeniku, kao i tip poziva. Sve je jednostavno i uobičajeno, ništa posebno. Svaki unos karakteriše datum i vreme kao i trajanje poziva.

Ovaj meni prikazuje status baterije, poslednje pozive, trajanje poziva i podatke o konekciji.

Korisne aplikacije. Ovaj meni karakteriše čitava grupa korisnih aplikacija kao što je kalkulator. Pogodna, digitalna tastatura postoji na ekranu, koja savršeno reprodukuje stvarnu tastaturu. U ovom meniju postoje i opcije memorije kao i konverzija.

Prečice se nalaze u istom meniju. Prečice se mogu kreirati ne samo za različite sekcije menija već i za wap sajt.

Alarm.. Možete podesiti nekoliko vrsta alarma i odabrati vrstu zvona, tip ponavljanja (dnevno, jedanput) za svaki od njih. Neophodan je unos imena i naslova za alarme. Alarm se aktivira jednim pritiskom i savršeno se uklapa sa beleškama.

Diktafon. Možete kreirati snimke u režimu mirovanja kao i tokom razgovora. Diktafon može snimiti čitav dijalog. Maksimalna dužina za svaki unos je 60 sekundi, javlja se zvuk koji vaš sagovornik može čuti (prvo je to odsečan zvuk koji je praćen kratkim kontiunuiranim zvucima). Ne postoji mogućnost zadržavanja više komentara uprkos prisustvu dinamičke memorije, već samo nekoliko snimaka do 60 sekundi trajanja (raniji limit bio je 120 sekundi). Diktafon je veoma loš ukoliko se uzme u obzir činjenica da diktafoni konkurentskih kompanija imaju mogućnost snimanja razgovora u trajanju od 60 minuta. U režimu preslušavanja prikazuje se ukupno vreme a ne vreme reprodukcije. Ovo je malo nezgodno budući da većina korisnika koristi prikaz vremena snimanja što je i logično.

Planer. Podržani su mesečni ili nedeljni pregled, kao i po satima. Takođe se mogu videti sastanci koji su povezani sa određenom satnicom. Svakom unosu može biti dodeljen naziv, početno vreme, dužina (mereno u satima, minimalni iznos vremena je 30 minuta). Upozorenje se može ranije podesiti. Svaki unos se može ponoviti, što je veliki plus.

Lista zadataka je značajno promenjena i sada postoji mogućnost odabira kategorije (Bez kategorije, privatno, praznik, put, posao), statusa (Nije započeto, U toku, Završeno, Čekanje informacija, Odloženo), prioriteta (Visok, Nizak). Ovo je prvi Motorola-in telefon za evropsko tržište koji poseduje ovakvu listu.

Prisutna je takođe i SyncML podrška, koja je namenjena za korporativne korisnike koji imaju veliku potrebu za sinhronizacijom sa serverom (nešto slično kao što je daljinska sinhronizacija za Desktop PC, ali u ovom slučaju server mora biti lociran u mreži).

Igrice i aplikacije. Aparat podržava Java MIDP 2.0, sve aplikacije koje se nalaze u ovom meniju su zasnovane na ovoj tehnologiji. Broj igrica i njihovih naslova uveliko varira od toga gde je telefon kupljen. Najčešće se nalaze Rebels (svemirska pucačina), AspaltUrbanGT (trke), BlockBreaker Deluxe (jedna od najboljih arkanoida), Solitaire (igra sa kartama), Flee (igrica za decu).

Aplikacije sada dozvoljavaju upotrebu Safe programa – kada se podesi šifra i zatim uskladište poverljivi podaci u vezi za bankovnim računom, šiframa, adresama itd. Podseća na one u SonyEricsson, Nokia i Siemens modelima.

Multimedija. Telefon ima podršku za teme. To je grupa pozadinskih slika, šema u boji za meni, zvukova i različiti tonovi zvona. Na brz i zanimljiv način možete promeniti izgled vašeg telefona. Nove teme mogu se preuzeti sa Motorola-inog web sajta.

Ubačen je i veći broj boja za promenu izgleda menija kao i interfejsa.

MotoMixer – editor za mešanje numera. Zanimljiva funkcija koja može dati neočekivano dobre rezultate. Međutim, u praksi se pokazalo da ova funkcija za većinu korisnika predstavlja zabavu, dok mali broj njih je smatra ozbiljnim alatom.

Zvuci – sve informacije vezane za zvučne fajlove nalaze se ovde. Možete proveriti njihovu veličinu, podatke i poslušati ih. Plejer je sličan kao i kod drugih Motorola teleofona, sve je jasno i razumljivo. Velika prednost ovog plejera je reprodukcija mp3 fajlova u pozadini. Na ovaj način možete kreirati svoju listu pesama.

Slike – lista svih slika smeštena je u memoriji telefona. Postoji određena ikona pored naziva fajla. Svaka slika može biti podešena kao pozadinska slika ili kao zaštitnik ekrana. Slike se mogu sortirati po kategorijama radi lakše pretrage.

Možete koristiti integrisani editor koji omogućava stavljanje ramova, promenu boja i upotrebu specijalnih efekata. Najprikladnija stvar je to što nakon obrade slike, ona se može sačuvati pod novim nazivom, pa se tako obe slike kasnije mogu koristiti. Ovo je odlična stvar ukoliko želite da nešto dodate na sliku ali da to ne utiče na original.

Podešavanja. Ovde možete vršiti podešavanja vezana za ekran uključujući i kolor šeme.

Tip zvona i režim upozorenja (mešoviti režim, kada se istovremeno javljaju zvono i vibracija) se takođe nalaze ovde.

Ovde možete aktivirati aboard režim i podesiti alarm.

Sigurnosne funkcije su značajno proširene. Sada postoji mogućnost zaštite nekih funkcija lozinkom, te funkcije podrazumevaju imenik, poruke ili neku drugu sekciju.

Bluetooth podešavanja su neznatno izmenjena; sada se uređaj vidi 3 minute. Sada je dostupna i opcija za štampanje poruke, beleške koja je uneta u planer ili unosa u imeniku.

Podržani standard je 1.2; pored profila za štampanje aparat poseduje Audio Profile (A2DP), koji omogućava korišćenje slušalica. Preko slušalica ne možete vratiti numeru unazad ali možete vršiti promenu numere.

Kamera. Kamera. Sa integrisanim 2MP CMOS senzorom možete snimati slike sa četiri rezolucije – Velika (2MP), Srednja (1.2MP), Mala (480x640) i X-mala (240x320). Drugim podešenjima može se isključiti zvuk zatvarača, od 02 do +2 ekspozicije, odabrati tip osvetljenja (auto, sunčano, oblačno, kuća, kancelarija). Takođe je prisutan i tajmer.

Najbolji rezultati se postižu pri sunčevoj svetlosti dok u drugim slučajevima zasićenost boja nije dovoljna. Jedna od karakteristika je prikazivanje fotografije preko celog ekrana pri radu sa kamerom, dok su obaveštenja poluprovidna. Vertikalnim pomeranjem navigacionog tastera možete vršiti promenu osvetljenja, a pored toga možete vršiti odabir različitih efekata (kolor, crno-belo, plavo, stare fotografije, crveno, zeleno i negativ). Na raspolaganju vam je i digitalni zum do x8.

Objektiv se sastoji od četiri sočiva a efektivna razdaljina za snimanje u normalnom režimu iznosi od 60cm do beskonačno. Najbolji rezultati se postižu prilikom snimanja sa 2 ili 3 metra. Fokalna razdaljina oblika objektiva 2.6 i GoForce 4200 obrađuje fotografije, što omogućava prirodne boje. Ipak slika i dalje nije detaljna, predmeti su prisutni ali model je i dalje najlošiji u svojoj klasi u odnosu na konkurenciju, dok su lideri u ovoj kategoriji proizvodi kompanija Sony Ericsson i Nokia. Međutim, ukoliko uporedimo kameru V3x sa onom koja se nalazi u telefonu Siemens SXG75, ona i nije tako loša, dok V3x izgleda atraktivnije zbog velikog broja različitih podešavanja.

Motorola V3x - Sharp 903

 (+)uvećaj, 1600x1200, JPEG

 (+)uvećaj, 1536x2048, JPEG

 (+)uvećaj, 1600x1200, JPEG

 (+)uvećaj, 1536x2048, JPEG

 (+)uvećaj, 1600x1200, JPEG

 (+)uvećaj, 1536x2048, JPEG

 (+)uvećaj, 1600x1200, JPEG

 (+)uvećaj, 1600x1200, JPEG

 (+)uvećaj, 1536x2048, JPEG

 (+)uvećaj, 1600x1200, JPEG

 (+)uvećaj, 1600x1200, JPEG

 (+)uvećaj, 1536x2048, JPEG

 (+)uvećaj, 1600x1200, JPEG

 (+)uvećaj, 1536x2048, JPEG

 (+)uvećaj, 1600x1200, JPEG

 (+)uvećaj, 1536x2048, JPEG

Za upoređivanje kvaliteta koristili smo fotografije snimljene sa Sharp 903 koji je opremljen 3MP kamerom. Možete primetiti da fotografije koje su snimljene Motorola-inom telefonom imaju manje detalja. Dva staklena sočiva su korišćena u makro režimu, što obezbeđuje veoma jasnu sliku, tako da makro režim daje dobre rezultate (iako i dalje gubi u poređenju sa Sony Ericsson K750i). Efektivna razdaljina za makro snimanje je od 20 do 60cm.

Prilikom snimanja ekran se osvežava jedanput u sekundi a slika nestaje 3 sekunde posle skladištenja.

 (+)uvećaj, 1200x1600, JPEG

 (+)uvećaj, 1536x2048, JPEG

 (+)uvećaj, 1200x1600, JPEG

 (+)uvećaj, 1536x2048, JPEG

 (+)uvećaj, 1200x1600, JPEG

 (+)uvećaj, 1536x2048, JPEG

 (+)uvećaj, 1200x1600, JPEG

 (+)increase, 1200x1600, JPEG

Možete odabrati kvalitet video snimaka - dobar, bolji, najbolji. Maksimalna dužina trajanja video klipa je 10 minuta. Zanimljiva je činjenica da se interfejs kamere razlikuje od video kamere i predstavlja drugu stvar menija. Promena podešavanja se može brzo vršiti, međutim, tada slika zauzima samo deo ekrana zbog rezolucije klipa (niska – 128x96 piksela, visoka - 176x144 piksela). Kvalitet videa je osrednji a postoji mogućnost snimanja bez zvuka. Frekvencija je 15 fps.

Video snimak 1 Motorola V3x (3GP, 278 KB)

Video snimak 2 Motorola V3x (3GP, 368 KB)

Video snimak 1 Sharp 903 (3GP, 1,30 MB)

Video snimak 2 Sharp 903 (3GP, 1,59 MB)

Produktivnost telefona. Koristili smo Jbenchmark za naš test. Prvi paket je otkrio mala unapređenja koja nemaju veliki značaj. Druga verzija je prikazala značajan porast performansi, pa je model dosegao srednji nivo. 3D paket pokazao je slabe performanse zbog isključenja GoForce 4200 čipa. Trebalo bi uzeti u obzir da je V3x jedan od prvih modela koji podržava JSR-184, što podrazumeva 3d igrice.

V3x
JBenchmark 3D HQ
68
JBenchmark 3D LQ
72
Trouglova/s:
11176
kTeksela/ps:
1260
Širina ekrana:
240
Visina ekrana:
300
Detalji
M3G Verzija:
1
Antialaising:
ne podržava
True color:
ne podržava
Dithering:
ne podržava
Mipmapping:
podržava
Korekcija perspektive:
podržava
Osvetljenje lokalne kamere:
podržava
Maksimalni broj svetala:
256
Maksimalne dimenzije pogleda:
1024
Maksimalne dimenzije teksture:
1024
Maksimalne dimenzije sečenja sprajtova:
1024
Maksimalni broj transformacija po verteksu:
2
Broj jedinica teksture:
2
Ostala svojstva:
Kolor ekran
true
Broj boja
65536
Transparentnost (alfa nivoa)
4
Dvostruki bafer
true
Ukupna količina memorije:
1955008
Količina slobodne memorije:
1033392
MicroEdition Configuration
CLDC-1.1
MicroEdition Profiles:
MIDP-2.0
Microedition Platform:
j2me
Microedition Encoding:
ISO-8859-1
Microedition Locale
en-RU
Microedition Communication ports:
COM0
Microedition Hostname:
null
3.1.0

 

V3x
V3i
Jbenchmark 2
126
32
Detalji
Manipulacija slikama
86
18
Tekst
162
143
Sprajtovi
175
70
3d Transformacije
111
4
Korisnički interfejs
115
45
2.1.1

 

V3x
V3i
JBenchmark verzija
1.1.1
1.1.1
Ukupni rezultat:
1172
1076
Detalji
Tekst
240
333
2D oblici
292
272
3D oblici
229
119
Brzina popunjavanja
118
42
Animacije
293
310

Sve u svemu, ovaj model nije u rangu ostalih telefona ove kategorije. Postoji mogućnost preuzimanja aplikacija direktno na uređaj.

Sinhronizacija sa računarom.. Kompletna verzija Mobile Phone Tools version 4.x uključena je u pakovanje. Mogućnosti programa pokrivaju potrebe većine korisnika; obuhvaćena je sinhronizacija sa MS Outlook-om, kopije se skladište na računar, kopiranje fotografija, melodija, pisanje poruka na računaru.

Utisci

Nema problema sa konekcijama budući da je ovo tipičan moderni uređaj. Muzički deo je trostrukog nivoa, postoji reprodukcija mp3 formata a ograničenja nisu striktna. Jačina tona je viša nego obično. Midi fajlovi se reprodukuju u vidu 64-glasovnih polifonih melodija i zvuče veoma dobro. Vibracija je prosečna ili čak i malo jača. Jačina zvučnika je dovoljna tokom čitavog razgovora.

Zbog nedostatka čipseta EDGE nije obezbeđen kod telefona koji su bili deo prvobitne isporuke. Druga nepovoljnost je to što GoForce 4200 radi samo kada radi i kamera. Inženjeri koji su se bavili razvojem nisu imali vremena da dovrše softver i kao rezultat toga grafički akcelerator nema nikakvu upotrebu, a ni sama kompanija nije stavljala akcenat na njega pri predstavljanju ovog telefona. Postoje planovi za realizaciju kompletne podrške za grafički čip, koji će obezbediti veće performanse i za 2D i za 3D aplikacije. Oni koji su već kupili ovaj model imaće problema sa obnovom softvera i uključivanjem akceleratora. Iz tog razloga je Motorola V3x samo osrednje rešenje, model za testiranje novih tehnologija i novih aplikacija. Uprkos tome, model je zanimljivo i jeftino UMTS rešenje. Ovaj model telefona je zanimljiv zbog opšte funkcionalnosti, dobrog ekrana i odsustva direktnih konkurenata. Siemens SXG75 bi mogao da bude jedini konkurent. Direktnim poređenjem ova dva telefona i njihovih funkcija dolazimo do saznanja da je Siemens-ov proizvod lošiji i ima višu cenu.

Videoklipovi:

Motorola V3x pojava (ASF, 14,8 MB)

Intrfejs (ASF, 3,41 MB)

Meni, telefonski imenik(ASF, 5,43 MB)

Tonovi zvona (ASF, 1,41 MB)

Upoređenje ekrana(ASF, 6,74 MB)

Upoređenje sa K750(ASF, 1,82 MB)

Upoređenje sa P300 (ASF, 3,51 MB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024