8800 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 8800
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 8800. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 8800 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 8800

Standardni paket:
Aparat Nokia 8800
Punjač
Stoni punjač
Torbica od somota
Krpica za brisanje prašine od somota
Uputstvo
CD sa programima
Mono slušalice HS-15

Ovaj aparat je dizajniran tako da koristi slajder mehanizam za otvaranje, Nokia do nedavno nije imala veliki broj takvih modela u ponudi. Može se smatrati da je Nokia 8910 bila najbliža smartphone aparatima ali je kod tog aparati primenjen mehanizam kod koga je funkcionalni deo telefona izlazio iz spoljašnjeg dela i nije bilo nijednog korisnog dela telefona u donjem delu. Maska Nokia 8800 je skoro u potpunosti izrađena od nerđajućeg čelika (izuzetak je samo gornji deo sa zadnje strane), što i piše ispod poklopca sa zadnje strane kod ležišta za bateriju. Materijal od koga je napravljena maska je debljine oko 0.5 mm, kod ostalih modela debljina maske je čak dvostruko manja. Ovako izdašno korišćenje metala daje utisak pouzdanosti, telefon dobro leži u šaci i oseća se prijatna težina. Osećaj je poboljšan time što maska aparata ima poliranu površinu.

Površina se lako prlja i otisci prstiju ostaju na njoj. Čak i ako ih ne primetite na metalnom delu, na staklu ekrana ćete ih sigurno primetiti. Nekim ljudima ovo neće smetati dok će drugima izgledati kao katastrofa. Sve zavisi od Vašeg ugla posmatranja; otisci prstiju koji ostaju na telefonu nisu mana, to je odlika svih poliranih površina.

Masa telefona je u skladu sa materijalom i iznosi čitavih 134 grama. Ako se uzme u obzir da su dimenzije 107 x 45 x 16.5 mm na prvi pogled telefon neće izgledati tako teško. Ovaj telefon je namenjen prevashodno korisnicima muškog pola (što govore i rezultati prodaje, oko 80% procenata kupaca su muškog pola). Naravno, ovaj model mogu koristiti i osobe ženskog pola ali kada se pogledaju statistike za modele Nokia 8850, 8910, takvih kupaca ima veoma mali broj. Ovome nisu doprineli ni dizajn ni masa aparata, već pozicioniranju ovog modela od strane proizvođača - ako pogledate originalne fotografije sa Nokia sajta koje promovišu model Nokia 8800 videćete kako Nokia zamišlja korisnika ovog modela (uspešan menadžer u limuzini, žena se nalazi u senci, dok je vlasnik Nokia 8800 u prvom planu).

Zaštitno staklo je slično kao kod određenih satova koji imaju staklo od safira. Prema podacima proizvođača ovako izrađeno staklo ne može biti izgrebano i mnogo je bolje nego standardna stakla. Ovakva zaštita je najviše postignuta dobro odmerenom konstrukcijom. Telefon se otvara tako što se deo sa zvučnikom pomeri na gore. Ako telefon postavite na neku površinu sa ekranom na dole on će se oslanjati na zvučnik i odmorište, pa je skoro nemoguće da ekran bude ogreban. Eksperimentisali smo tako što smo ekran pokušavali da ogrebemo sa raznim objektima. Telefon smo stavili u paket sa 7 ključeva i metalnim prstenom, pa smo ceo taj paket stavili u veš-mašinu. Posle jednog minuta vrtenja u veš-mašini paket smo izvadili. Na ekranu nije bilo nijedne ogrebotine, dve male ogrebotine koje su se pojavile ne računamo, pošto ih je izuzetno teško primetiti. Na poliranom delu telefona nije bilo dubokih ogrebotina i mogle su biti primećene samo kada bi smo baš zagledali, inače su bil neprimetne, tako da možemo reći da je telefon uspešno prošao test.

Ispod ekrana se nalazi rešetkasto odmorište za prste od metala koje liči na zvučnik. Ovo odmorište bez problema možete koristiti, mada će ljudi sa većim šakama imati problema pošto će nehotično prljati ekran na delu kod odmorišta.

Mehanizam će automatski završavati operaciju otvaranja/zatvaranja tako da nije potreban poseban napor za te operacije. Kretanje je glatko i prijatno. Ivice su veoma oštre pa morate paziti da ne posečete prste, pogotovo kada prvi put koristite telefon. Problem nije toliko u oštrim ivicama koliko je brzini zatvaranja pošto je slajder mehanizam veoma brz pa se može desiti da Vam priklješti prst. Ovo je samo privremena neugodnost, pošto se većina vlasnika Nokia 8800 modela veoma brzo privikne na to kako zatvarati telefon.

Tastatura je najkontraverzniji deo telefona sa ergonomske tačke gledišta. Tasteri su napravljeni od plastike, nalaze se veoma blizu jedan drugom i malih su dimenzija. Čak je i ljudima sa malim šakama i prstima bilo neugodno da koriste ovu tastaturu. Nažalost, nije bilo moguće u ovaj telefon ugraditi veću tastaturu. Još jedna neugodnost je ta što se poslednji red tastera nalazi tik iznad ivice poklopca sa donje strane pa ćete imati i dodatnih problema pri pritiskanju tastera u tom redu. Taster OK je minijaturan i težak je za korišćenje. Još jedna neugodnost su programabilni tasteri koji se nalaze sa obe strane odmorišta ali su na drugačijoj visini nego ostatak tastature. S obzirom da se programabilni tasteri veoma često koriste moraćete stalno da pomerate prste sa jednog nivoa na drugi i to na veoma maloj udaljenosti, što će još više uticati na zamor.

Pozadinsko osvetljenje tastature je bele boje i tasteri će biti dobro vidljivi u svim uslovima.

Telefon možete koristiti za razgovore kada je zatvoren, možete prihvatiti razgovor ili isključiti zvono. Razgovor prekidate ponovnim pritiskom na programabilni taster, tako da je prekidanje razgovora pritiskom na jedan taster nemoguće. Kada je Nokia 8800 zatvoren, sa telefonom skoro ništa ne možete raditi, možete samo menjati profile pritiskom na taster za uključivanje/isključivanje koji se nalazi sa gornje strane telefona. Ponovnim pritiskanjem tastera kretaćete kroz listu, dok ćete dugim pritiskom na taster birati označeni profil.

Za nas je ostala zagonetka zašto je potrebno zaključavanje tastature kada postoji poklopac koji pokriva celu tastaturu i koje je uvek uključeno. Pokušali smo da ostavimo tastaturu nezaključanu ali to nije dalo nikakve rezultate pošto nismo mogli da pogledamo SMS poruke niti da pozovemo bilo koji broj telefona.

Kao ozbiljna mana može se smatrati to što telefon nema tastere za strane za kontrolu jačine zvuka. Jačina zvuka se podešava navigacionim tasterom u toku razgovora pa ćete tako morati da odvajate telefon od uva. Takođe kompanija nije razvila tehnologiju za automatsko prilagođavanje jačini zvuka u odnosu na buku okolnog prostora, što se isto može smatrati za manu. Tako je zvuk na maksimalnoj jačini neprijatan kada se nalazite u mirnoj sobi, ali je sasvim odgovarajući kada se nalazite na bučnoj ulici. Interesantno je da softver telefona podržava podešavanje kvaliteta zvuka u odnosu na jačinu signala što donekle može poboljšati kvalitet zvuka (sakrivanjem šuma i krckanja) u problematičnim zonama. Sličnu tehnologiju je razvila kompanija Samsung i u većinu svojih telefona je ugrađuje pod imenom Voice Clarity (čistoća glasa).

Ekran je sličan kao kod Nokia 6230i modela. U pitanju je TFT ekran rezolucije 208 x 208 piksela (dimenzije ekrana su 31 x 31 mm) i može da prikaže do 262.144 boje. Pošto je ekran malih dimenzija slika koja je prikazana na njemu je veoma prijatna i oštra. Ekran je savršen za telefon ovakvih dimenzija ali i zbog tog ekrana nije mogla biti ugrađena tastatura većih dimenzija. Na njemu može biti prikazano do 5 linija teksta i 2 statusne linije. Možete menjati veličinu slova i ako ih povećate na najveću veličinu broj prikazanih linija će biti smanjen na 4 mada je diskutabilno koliko se time čitljivost povećava. Ako smanjite veličinu slova broj prikazanih linija na ekranu će iznositi 6. Ekran je čitljiv kada se telefon nađe na suncu, ali su tanka slova skoro nevidljiva, pa je tada potrebno promeniti veličinu slova usled visoke rezolucije ekrana. Zahvaljujući karakteristikama slike koje ste slikali integrisanom kamerom i budete gledali na ovom ekranu će izgledati veoma dobro, mada su boje malo bleđe, pogotovo kada se te fotografije uporede sa slikama koje se već nalaze u telefonu.

Kamera se nalazi sa zadnje strane i nećete je primetiti dok ne otvorite telefon. Njena rezolucija je između VGA i SXGA (Megapiksel). Ovakva čudna rezolucija može biti objašnjena time što megapikselni modul ne može da stane u konstrukciju Nokia 8800 modela (verovatno će se pojaviti verzija "i" koja je će imati megapikselnu kameru), dok je VGA kamera prevaziđena za ovakav telefon, pa je tako primenjeno međurešenje.

Poklopac sa zadnje strane je povezan sa telefonom preko dve reze. Potrebno je samo da povučete poklopac u smeru u kome ste pomerili reze i on će skliznuti po šinama. Reze nisu čvrste pa je tako moguće otvoriti telefon i pritiskom na sredinu poklopca. To ne znači da se poklopac lako može skinuti, on će otpasti samo pri padu. Sa druge strane, korisnik neće imati problema sa otvaranjem poklopca. Poklopac nema nikakvih pomeranja kada se postavi na svoje mesto na telefonu, niti deluje da će se pomeranja pojaviti usled korišćenja telefona.

Ovaj model ima novu bateriju i njena oznaka je BL-5X. Kapacitet ove Li-Ion baterije je 600 mAh, što izgleda kao veoma mali kapacitet. Prema podacima proizvođača telefon sa tom baterijom može raditi do 190 sati u mirovanju i 1.5 do 3 sata ako se koristi za razgovore. U praksi rezultati su mnogo lošiji. U proseku autonomija telefona je iznosila oko jedan dan u slučaju kada smo ga za razgovore koristili sat vremena i tada se dešavalo da se baterija brzo isprazni u toku razgovora i da se telefon isključi. Kada smo ga koristili za razgovore 30 minuta, telefon smo mogli da koristimo i sledećeg jutra ali se gasio već u toku sledećeg razgovora. Indikator stanja baterije ne signalizira dobro koliko je ostalo baterije i telefon nema funkcije koje bi omogućavale smanjenje potrošnje baterije (najbolje je da isključite skrinsejver, poboljšanja zvuka u toku razgovora i da ne koristite Bluetooth). Zaključak je da telefon ne možete koristiti duže od jednog dana bez ponovnog punjenja, moći ćete da ga koristite dva dana samo ako veoma vodite veoma kratke razgovore i ne koristite druge funkcije. Proizvođač je verovatno predvideo da ćete telefon držati na stonom punjaču u toku radnog dana. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je puniti telefon malo više od sat vremena.

Promena modela baterije je prouzrokovana time što proizvođač želi da zaštiti telefon od korišćenja falsifikovanih baterija, pošto one mogu prouzrokovati dosta problema. Ovim potezom Nokia će verovatno podstaći proizvodnju baterija većih kapaciteta nezavisnih proizvođača za Nokia 8800 model.

Utičnica za punjač je standardna i nalazi se sa donje strane telefona. Pored nje se nalazi utičnica za slušalicu. Slično kao kod starijih modela i kod Nokia 8800 izlaz za slušalicu je mono. Za korisnike Nokia 8800 modela to znači da će zvuk pri slušanju FM radio i reprodukciji MP3 fajlova biti mono kvaliteta. U standardnom paketu se nalaze slušalice HS-15 i na sebi ima tastere za odgovaranje na poziv. Praktično je nemoguće naći komplet sa dve slušalice i tasterom za odgovaranje na poziv. Ako budete želeli da slušate radio moraćete da koristite standardnu slušalicu (što nije interesantno) ili standardne slušalice, pa je onda korišćenje neugodno. Zašto proizvođač insistira na ovome nije jasno, ali je svakako još jedna funkcionalna mana.

Proizvođač se odlučio za prenos stereo zvuka preko Bluetooth-a što bi u idelanom slučaju značilo da ćete čuti kvalitetan stereo zvuk čim povežete slušalice, bez ikakvih dodatnih podešavanja. Ovaj telefon koristi Bluetooth 1.2 standard bez nekih specifičnosti, izuzev stereo zvuka. Međutim, stereo zvuk preko Bluetooth-a nije realizovan kako bi trebalo. Testovi sa slušalicama nezavisnih proizvođača su pokazali da se u toku reprodukcije MP3 fajlova čuje šum (što je čudno, ali se to dešava). Najsmešnije (ili najtužnije) je što je za slušanje FM radia potrebno da u telefon budu uključene slušalica povezana kablom pošto taj kabl služi kao antena. Nemoguće je tada prebaciti da zvuk ide na Bluetooth slušalice. Tako će korisnici Nokia 8800 modela koji žele da slušaju radio morati da kupe veoma dobre HS-12W slušalice, ali ne savršene. Sa druge strane, ova funkcija predstavlja samo dodatak, ne verujemo da će ljudi kupovati ovaj telefon zbog FM radia.

Tradicionalno za kompaniju Bluetooth nije idealno relizovan. Nije bilo ozbiljnijih problema kao sa Nokia 6230 modelom ali je ipak bilo problema pri povezivanju sa drugim uređajima (ponekad telefon vidi uređaj, ponekad ne, čak su se dešavale i obrnute situacije). Telefon lepo funkcioniše sa slušalicom ali prenos slike i ostalih podataka ponekad može biti problematičan. Može se desiti da povežete uređaje i da sve izgleda da će proteći glatko, ali kada pokušate da prenesete podatke telefon će Vas obavestiti da ne može da pronađe fajl. Telefon podržava SIM Access profil.

Treba spomenuti i sintisajzer zvuka. Telefon podržava 64-glasne polifone melodije koje su veoma glasne i veoma dobro zvuče. Subjektivan utisak je da su bolje nego kod Nokia 6230i modela. Podržani su i popularni MP3/AAC formati.

Kapacitet ROM memorije je 47.5 MB, dinamički je deljena između svih aplikacija. Za organajzer, imenik i Java aplikacije postoji posebna memorija. Za Java aplikacije je to 2.5 MB, ako se ne uzmu u obzir preinstalirane aplikacije, ograničenje je 100 KB po jednoj aplikaciji.

Produktivnost telefona

JBenchmark smo koristili da bi izmerili produktivnost (za MIDP 1.0, 2.0 i 3D pakete). U poređenju sa Nokia 6230i modelom Nokia 8800 je malo lošiji. Opet, u nekim testovima je i Nokia 6230 bolji od Nokia 6230i. Unapređenja softvera i nove funkcije dovele su do neznatnog pada produktivnosti.

8800
6230i
JBenchmark 1
993
1399
Detalji
Tekst
199
259
2D Oblici
251
365
3D Oblici
175
269
Brzina popunjavanja
89
106
Animacije
279
400
1.0.4

8800
6230i
Jbenchmark 2
113
147
Detalji
Manipulacija slikama
110
118
Tekst
117
156
Sprajtovi
141
216
3D Transformacija
80
106
Korisnički interfejs
124
160
2.0.4

8800
6230i
Jbenchmark 3D
Detalji
JBenchmark3D Visoki kvalitet
89
105
JBenchmark3D Niski kvalitet
143
164
Trouglova u sekundi
14425
20091
KTeksela u sekundi
743
1008
3.0.2 verzija

Generalni utisak je da je brzina rada telefona odgovarajuća i korisnici neće imati problema sa njim. Neki korisnici će primetiti usporenja kada se izlazi iz menija, ponekad se može desiti da to usporenje traje i 1 sekundu (kada se pritiska desni programabilni taster) ali ovo je više efekat mehanike, pošto se može desiti da ne pritisnete taster do kraja, kada telefon reaguje na komandu. Ovo je čudan efekat pošto ste sigurni da ste pritisnuli taster ali telefon jednostavno ne reaguje na komandu, pa morate da pritisnete taster ponovo.

Telefon očigledno ima lošu produktivnost što se tiče snimanja video materijala; ako snimate video materijal dok se krećete kolima videćete o čemu govorimo. Jedan od primera video snimaka pokazuje šta se dešava u tom slučaju - ograda je iskrivljena iako su ugao snimanja i pozicija kamere bili korektni.

Razlike u odnosu na Nokia 6230i

Oba telefona koriste Series 40 platformu u verziji 2 ali se opet veoma razlikuju po funkcionalnosti. Navešćemo celu listu razlika da bi informisali čitaoce.

Dubina boja Nokia 8800 - 18-bitna paleta (262.144), nasuprot 16-bitne palete kod Nokia 6230i (65.536). Ovo je jedno od objašnjenja za pad produktivnosti.
Bluetooth 1.2 sa prenosom stereo zvuka kod Nokia 8800. Svi profili su isti kod oba modela kao i same mogućnosti.
Infracrveni port, sinhronizacija preko USB kabla kod Nokia 6230i. U principu, može se napraviti kabl za Nokia 8800 model pošto ispod baterije postoji interfejs (setite se kablova za Nokia 3310 model).
Mono izlaz kod Nokia 8800, nemoguće je slušati radio u stereo režimu i koristiti stereo slušalice
Memorijska kartica kod Nokia 6230i
Različite autonomije telefona, kraća je kod Nokia 8800
EDGE/GPRS kod Nokia 8800 je klase 8, kod Nokia 6230i je klase 10
SXGA kamera nasuprot 1.3 Megapikselne kamere kod Nokia 6230i
Push to Talk kod Nokia 6230i
Nokia 6230i ima tastere sa strane za kontrolu jačine zvuka
Veličina Java aplikacija kod Nokia 6230i je 512 KB dok je kod Nokia 8800 100 KB
Nemogućnost direktnog prebacivanja Java aplikacija na Nokia 8800, može samo korišćenjem Nokia PC Suite
Video snimak kao skrinsejver za sve verzije softvera kod Nokia 8800 (kod Nokia 6230i samo počev od verzije 3.23)
Posebna stavka u meniju za primljenje fajlove (ovo ne postoji kod 3.2 verzije softvera, svi fajlovi su postavljeni u korenom folderu)
Lista sa korisničkim imenima u meniju Poruke (brojevi poslednjih SMS/MMS poruka se nalaze tu)
Primenjena je nova ideologija kod liste poziva - isti brojevi se ne čuvaju u listi, već se stari unos zamenjuje novim. Na primer, ako 5. juna imate poziva sa broja 008800, isti poziv sa tog broja će biti prvi u listi, ali će stari unos biti izbrisan, kao i svi stariji unosi. Ovo je pokušaj da se osveži lista poziva, ali se neće svima dopasti ova inovacija
Nema očigledne podrške za MPEG4

Ima mnogo izmena, ali su razlike od manjeg značaja. S obzirom da je Nokia 8800 modni telefon, slobodno možete zaboraviti sve razlike pošto je ovaj telefon interesantan po drugim karakteristikama, uglavnom po dizajnu, materijalu, ceni i imenu proizvođača. Pošto smo opisali razlike možemo se posvetiti glavnim funkcijama.

Meni

Ovaj telefon je zasnovan na Series 40 platformi u verziji 2 sa svim promenama koje su karakteristične za novije modele. Levim programabilnim tasterom pristupate listi najkorišćenijih funkcija. Desnom programabilnom tasteru možete dodeliti samo jednu funkciju, na početku mu je dodeljena Galerija.

Meni možete pozvati pritiskom na džojstik i tada će Vam se prikazati redovi ikona glavnog menija. Na ekranu možete videti najviše devet ikona istovremeno; ako postoji više ikona (na primer, meni SIM kartice) možete koristiti traku za skrolovanje. Drugi način za prikazivanje menija je klasičan, tada će biti prikazana po jedna velika ikona na ekranu sa imenom. Podmeniji su prikazani kao vertikalno uređene liste. U svim menijima možete koristiti brzu navigaciju pomoću brojeva. Sve ikone su slične kao kod ikona Nokia 6230i modela.

Kada je telefon u mirovanju pomeranjem navigacionog tastera u raznim smerovima možete pozvati određene funkcije telefona pa je rad sa telefonom lakši. Možete izabrati da tim pokretima pristupa funkcijama po želji.

Slično kao kod Nokia 6230i modela možete menjati boju slova koja su prikazana kada je telefon u mirovanju i možete izabrati bilo koju kombinaciju. Druga novina je da su fotografije koje ste podesili da se prikazuju kada Vas neko zove sada izdvojene od pozadine okvirom pa se bolje raspoznaju. Kada kucate broj koji želite da pozovete ispod broja će se pojaviti bela pozadina pa nećete imati problema da razaznate koji ste broj otkucali. Telefon ima dosta malih unapređenja koja znatno olakšavaju rad sa njim. Opet, prisutne su i nelogičnosti u dizajnu menija i dodeljivanju funkcija programabilnim tasterima. Na primer, pritiskanjem centralnog tastera dok koristite kameru slikaćete fotografiju, ponovnim pritiskanjem tog tastera poslaćete tu fotografiju preko MMS poruke. Ovo je veoma neugodno za ljude koji su navikli da slikaju više fotografije odjednom, pošto da bi ste se vratili na slikanje morate pritisnuti desni taster. Na ovaj način kompanija pokušava da popularizuje MMS servis koji je važan za operatere ali je time smanjila komfor korišćenja telefona običnim korisnicima.

Imenik. Memorija telefona može primiti do 1000 unosa, koliki je limit. Ovo se jedino može postići ako za svaki unos postoje samo najosnovnije informacije, sa jednim ili dva polja koja su popunjena. Sa prosečnom popunom unosa (6-7 polja) teško da ćete moći da popunite više od 500 unosa. Za svaki unos možete ubaciti do pet brojeva telefona i odrediti tip svakog broja (glavni, mobilni, kuća, kancelarija, fax). Prvi broj koji unesete će postati podrazumevani broj za taj unos koji možete kasnije promeniti. U toku popunjavanja novog unosa možete uneti samo ime i prvi, glavni broj. Ostale akcije će biti dostupne kada završite unos. Nekima će ovo smetati, dok će drugi odobravati ovakav način unosa. S obzirom da je sličan način unosa prisutan u svim Nokia telefonima, ne verujemo da će to predstavljati problem.

Takođe možete dodati e-mail, web, poštansku adresu kao i mali zapis kao dodatnu informaciju. Jedna od novih funkcija je USER ID, što je identifikator prisustva. U suštini ovo je analogno ICQ servisu, koji Vas obaveštava da li je neko od korisnika sa Vaše liste trenutno raspoloživ. Još uvek nismo sigurno koliko će ovo biti interesantno i korisno.

Svakom broju se može dodeliti fotografija (samo portret ili automatski promenjena slika na potrebnu veličinu). Kada unosite informacije za određeni unos nećete videti sliku, da bi je videli morate otvoriti odgovarajuću stavku menija. Sa druge strane, u običnoj listi možete podesiti ime i odgovarajući prikaz slika. U ovakvom prikazu ikone koje predstavljaju slike nisu velike, pa samim tim nemate dovoljno informacija o slici. Ostali načini prikaza su standardni: samo imena, imena sa glavnim brojem. Oba unosa iz imenika telefona i SIM kartice mogu biti prikazana istovremeno.

Možete kreirati do 10 unosa za glasovno biranje i dodeliti ih odgovarajućim kontaktima; glasovno pozivanje će funkcionisati čak i kada ste na ulici. Tradicionalno, brzo pozivanje brojeva telefona se dodeljuje tasterima 2-9.

Unosima možete dodeliti ukupno do 100 slika. Kada primate poziv na ekranu telefona ćete videti broj onoga ko Vas zove i sliku koju ste podesili. Slika je malo veća od one koja je prikazana u imeniku telefona. Moraćete malo da se potrudite da bi ste videli sliku pozivaoca. Izgleda da je ova funkcija boljka Nokia telefona, pošto je prikaz slike najlošiji od svih proizvođača.

Ne postoje predefinisane grupe za kontakte pa ćete tako morati sami da ih kreirate. Moći ćete da kreirate do 25 grupa, što je velika prednost telefona. Svakoj grupi možete dodeliti posebnu melodiju i sliku. Slika koja je dodeljenja kontaktu ima veći prioritet, pa ako obe slike postoje, biće prikazana ona koja je dodeljena kontaktu. Jedan kontakt može biti u više grupa.

Kontaktu možete dodeliti posebnu melodiju tako što će samo jedan kontakt biti u određenoj grupi. Najzad su korisničke grupe dobro organizovane. Dodatno iznenađenje se nalazi u generalnoj listi imena. U toj listi grupe su prikazane kao obična imena ali su označene posebnim simbolom, tako da ćete pretraživanjem imena pretraživati i grupe. Možda će Vam ovo izgledati neobično prvi put ali ćete sigurno uvideti prednosti ovog načina organizovanja, pošto nećete morati da ulazite u poseban meni da bi pregledali grupe (štaviše, ako u adresar ulazite pritiskom na programabilni taster, biće Vam prikazan samo spisak imena i grupa, bez podešavanja).

Povećanje broja kontakata u imeniku dovelo do toga da ne možete popuniti sva polja za kontakte (ovo se odnosi na dodatna polja) i jedno polje je uvek suvišno. Kada budete unosili šesti broj telefona (a samo 5 je dozvoljeno), telefon će Vas tek po unosu tog broja obavestiti da ne možete da unesete dodatni broj. Tada će Vam biti ponuđeno da unesete ime i tako ćete kreirate novi kontakt. Ako budete uneli već postojeće ime to će dovesti do neprekidne petlje u kojoj će Vas telefon obaveštavati da je već popunjen dozvoljen broj telefona i nudiće Vam da snimite uneti broj telefona pod novim imenom. Sve je veoma logično organizovano, jedino je šteta što se polja proveravaju tek pošto uneste nešto u polje.

Gledajući upotrebljivost imenika, rekao bih da je prosečan. Na jednoj strani imamo puno polja za svaki unos, dok je unos podataka pogodniji da se radi na PC računaru, a ne na telefonu. Želeo bih da istaknem da je imenik tipičan kao za bilo koji Nokia telefon, nema velikih promena ili unapređenja. Imenici sa najviše funkcija se nalaze samo u Siemens telefonima, zatim sledi Sony Ericsson dok Nokia zauzima ovaj put treće mesto, ali je funkcionalnost imenika ovog telefona na veoma visokom nivou.

Poruke. Podržano je sistem za predviđanje unosa teksta T9 (isto kao kod Nokia 6230i modela) i za razliku od starijih modela sada softver telefona omogućava predviđanje celih reči kao kod Motorola telefona koji podržavaju iTAP sistem unosa. Ovo izgleda interesantno na papiru, ali u praksi nije toliko funkcionalno, pošto ne možete dodati nove reči, Engleski rečnik je toliko siromašan da se često dešava da softver na nastavi dopunu reči do kraja. Možemo reći da je telefon ostao isti što se tiče sistema unosa teksta.

Pri unosu teksta u bilo kom delu menija možete promeniti jezik unosa, slično kao kod smartphone Nokia modela. Ova funkcija je veoma ugodna.

Telefon podržava Nokia Smart Messaging standard, koji omogućava slanje i primanje melodija i jednostavnih crno-belih slika između kompatibilnih telefona. Pored Nokia telefona ovo podržavaju Samsung i novi Motorola modeli iz LG-a. Za takve poruke postoji 10 grafičkih šablona u memoriji telefona. Nažalost, stil kompanije je ograničavanje korisnika, pa ovaj telefon ne podržava alternativni standard - EMS, koji je prisutniji i omogućava slanje ne samo melodija i slika, već i formatiranje teksta. Ostatak karakteristika poruka je standardan - možete sačuvati do 150 poruka, podržani su smajliji i produžene poruke.

Telefon poseduje brojač poruka da bi ste mogli da pogledate broj poslatih i primljenih poruka u bilo kom trenutku ili da bi ste očistili liste. Još jedna inovacija je mogućnost da isključite automatsko pretvaranje tekstualnih smajlija u odgovarajuće ikone. Imate na raspolaganju i kompletnu listu svih poslatih i primljenih poruka (po funkcionalnosti ovo je kopija liste poziva). Kada brišete poruke nećete moći da ih brišete iz liste, ona služi samo za brzo pristupanje porukama, što je još jedna prednost ove funkcije.

U kompaniji veruju da će MMS u potpunosti zameniti EMS. Ovo je veoma blizu istini, pošto ova tehnologija postoje sve više popularna i uz pomoć te tehnologije možete kreirati zanimljive poruke koje sadrže slike, melodije itd. Svaka poruka može zauzimati do 300 KB. Realizacija MMS podrške je dobra, nikakvi problemi nisu uočeni. Fotografije slikane integrisanom kamerom će biti skalirane da bi mogle da budu poslate sa porukom. Sliku ćete moći da pošaljete u okviru MMS poruke ako ne bude prelazila 30 KB.

Telefon ima ugrađen program za rad sa e-mail porukama koji podržava rad sa POP3/SMTP protokolima. Mogućnosti ovog klijenta su neverovatno siromašne, dodaci uz e-mail poruke nisu podržani. Ovaj program ne može da skine samo zaglavlje poruke već samo cele poruke i možete sačuvati samo do 60 e-mail poruka. Nažalost, još uvek ne postoji normalan program za rad sa e-mail porukama za Series 40 platformu i sva je prilika da nećemo imati prilike da vidimo takav program usled sve veće migracije na Symbian uređaje.

Ovom meniju dodata je funkcija Instant Poruke (Instant Messaging). Podešavanja su veoma jednostavna i jasna.

Liste poziva. Telefon ima tri liste - za primljene, propuštene i pozvane brojeve. Svaka lista može da sadrži do 20 brojeva. Datum i vreme su takođe prikazani u listi, što je veoma zgodna osobina. Pritiskom na dugme za pozivanje kada je telefon u mirovanju možete videti listu pozvanih brojeva. Većina ostalih proizvođača je ili ujedinila liste ili omogućila brzo prebacivanje iz jedne u drugu listu. Ovde je potrebno da zapamtite u kojoj listi ste videli koji broj što je ponekad nezgodno.

Primenjena je nova ideologija liste poziva. Isti broj neće biti dva puta prikazan, već samo najnoviji poziv sa tog broja. Na primer, ako 5. juna imate poziva sa broja 008800, isti poziv sa tog broja će biti prvi u listi, ali će stari unos biti izbrisan, kao i svi stariji unosi. Ovo je pokušaj da se osveži lista poziva, ali se neće svima dopasti ova inovacija.

Podešavanja. Profili se mogu aktivirati iz ovog menija ili pristikanjem tastera za uključivanje/isključivanje. Svaki profil se može privremeno aktivirati u određenom vremenskom intervalu, a po isteku tog intervala izabrani profil će biti zamenjen podrazumevanim. Zvučni signali se mogu podesiti za svaku akciju, dolazni poziv ili određenu grupu. Profili na Nokia telefonima su jedno od najboljih rešenja na tržištu.

Podešavanja izgleda ekrana omogućavaju se izabere sopstvena tema, pozadina i screensaver. Screensaver je u stvari slika koja će biti prikazana na ekranu kada je telefon u mirovanju, odnosno kada nema aktivnosti na ekranu. Preporučujemo da iskoristite jednu od instaliranih slika za to, posto se one bolje vide, za razliku od onih koje imaju pun koloritet. Takođe se može podesiti i period u toku kojeg će se skrinsejver aktivirati, kasnije će se umesto skrisejvera pojaviti digitalni sat. Možete podesiti i veličinu slova. U principu, ove opcije su spojene pod stavkom menija Teme, tj. Themes. Ovo je prvi model kod koga postoji mogućnost za menjanje tema sa jednog mesta.

Telefon automatski zaključava tastaturu, može se i zadati dodatni kod za otključavanje tastera, da bi se onemogućilo korišćenje telefona bez Vaše dozvole. Dodaci za telefon omogućavaju da promeni podrazumevano ponašanje telefona. Na primer - izaberite profil koji će biti aktiviran čim povežete punjač. Ovo je interesantna opcija koja omogućava da prilagodite telefon sebi.

Funkcija poboljšanja zvuka spada u neobične opcije. Ovo je neka vrsta ekvilajzera koji se prilagođava spoljašnjim zvucima i tako poboljšava kvalitet razgovora. Ako je ova funkcija aktivna biće prikazana ikona na levom delu ekrana koja se veoma jasno vidi. Teško je razaznati koliko je kvalitet razgovora time unapređen, ali funkcija svakako ne smeta. Slično rešenje promoviše kompaniju Samsung, samo što su ga oni nazvali Jasnoća glasa (Voice Clarity).

Tradicionalno možete dodeliti do 9 oznaka za glasovne komande i podesiti da njima pokrećete određene funkcije. Prepoznavanje glasa funkcioniše sasvim korektno i nije bilo nikakvih problema, čak ni na bučnoj ulici.

Galerija. Ovde se nalaze svi folderi koji sadrže fajlove i svi imaju odgovarajuće nazive. Foldere možete pogledati u prikazu za listanje, liste sa imenima ili ikonicama. Uvek možete kreirati svoje foldere i sortirati fajlove. Mogućnosti galerije nisu preterano velike, ne može da zameni jednostavni fajl menadžer, koji bi bio dobrodošao u ovakvim situacijama.

Nova stavka u meniju je Received files (primljeni fajlovi) i svi fajlovi koje ste primili preko Bluetooth-a bi trebalo da se nađu u tom folderu. Međutim, u ovoj verziji softvera svi fajlovi nekako završe u korenom direktorijumu.

Media. Sva podešavanja koja se tiču multimedijalnih mogućnosti telefona se nalaze u ovom meniju. Počećemo sa kamerom.

Kamera koja se nalazi u modelu omogućava slikanje slika u rezolucijama 800 x 600, 120 x 144 (u portret režimu, povećana je rezolucija sa 80 x 96 piksela koliko je bilo kod Nokia 6230i modela). Kvalitet prikaza fotografija na ekranu je prosečan. Pošto se prebace na PC, kvalitet se značajno poboljšava, ali se ipak ne mogu nazvati odličnim. Ovo je poboljšana VGA kamera koja je očigledno inferiorna u odnosnu na megapikselne kamere, mada su neke fotografije veoma dobro ispale.

Podešavanja za kameru su veoma siromašna. Možete uključiti noćni režim, izabrati jedan od tri kvaliteta fajla i kompresije. Fajlovi će biti sačuvani u JPEG formatu. Kameru treba posmatrati kao dodatak ovom telefonu, pošto se ne može pohvaliti fotografskim kvalitetom slika.

Dok fotografišete primetićete da dolazi do malog zastoja i ako pomerite ruku u kojoj Vam se nalazi telefon slika će se zamutiti. Pri oštrim pokretima objekti na slici će izmeniti svoj oblik.

(+) povećanje, 800 x 600, JPEG

(+) povećanje, 800 x 600, JPEG

(+) povećanje, 800 x 600, JPEG

(+) povećanje, 800 x 600, JPEG

(+) povećanje, 800 x 600, JPEG

(+) povećanje, 800 x 600, JPEG

(+) povećanje, 800 x 600, JPEG

(+) povećanje, 800 x 600, JPEG

(+) povećanje, 800 x 600, JPEG

(+) povećanje, 800 x 600, JPEG

(+) povećanje, 800 x 600, JPEG

(+) povećanje, 800 x 600, JPEG

(+) povećanje, 800 x 600, JPEG

(+) povećanje, 800 x 600, JPEG

(+) povećanje, 800 x 600, JPEG

(+) povećanje, 800 x 600, JPEG

Primer korišćenja zoom-a (digitalni, do 4x) - – originalna fotografija, 2x zoom, 4x zoom.

Možete snimati video materijal u QCIF rezoluciji, imate na raspolaganju dva tipa kvaliteta, vremensko ograničenje za video snimke je sat vremena po snimku. Zvuk možete isključiti.

Primer video snimka, QCIF, Visoki kvalitet, 245 KB, 3GP
Primer video snimka, QCIF, Visoki kvalitet, 183 KB, 3GP
Primer video snimka, QCIF, Visoki kvalitet, 3GP

Pomeranjem navigacionog tastera horizontalno možete se prebacivati iz režima fotografisanja u režim snimanja video snimaka i obrnuto.

Media player – veoma pojednostavljen program za reprodukciju multimedijalnih fajlova. Ovo znači da kada otvorite fajl možete ga preslušati putem slušalica ili spikerfona. Ne postoji lista pesama, podešavanja za ekvilajzer se nalaze pod drugom opcijom i sva podešavanja se odnose na sve muzičke aplikacije. Nedostatak ovog programa je što ne prikazuje sve informacije o MP3 fajlovima.

Music Player – ova aplikacija može reprodukovati muziku, podržava liste pesama, mada je bolje urediti liste na PC računaru. Podržava čitanje zaglavlja mp3 fajlova, ali tada se mp3 fajlovi moraju nalaziti u "Music" folderu, inače aplikacija neće moći da ih učita. Music player podržava MP3 fajlove različitog kvaliteta (bitrate), uključujući i one sa najvišim. Kvalitet reprodukcije je iznenađujuće visok, nema distorzija čak i kada se slušaju pesme preko zvučnika. Treba istaći kvalitet zvučnika. Reprodukcija MP3 fajlova zvuči lepo dok polifone melodije ne zvuče toliko interesantno. Kvalitet reprodukcije MP3 fajlova nije loš, mada se ne može porediti sa pravim uređajima za reprodukciju MP3 fajlova. Nervira to što morate da koristite originalne slušalice, pošto one ponekad ne mogu da obezbede odgovarajući kvalitet zvuka, ali to je nevažno kod pop muzike i FM radia. Aplikaciju možete prebaciti u pozadinu i nastaviti da radite sa telefon, dok će aplikacija nastaviti da reprodukuje pesme po zadatoj listi. Dok je telefon u mirovanju biće prikazana linija u kojoj ćete moći da vidite koja se pesma trenutno reprodukuje. Ako budete koristili neku funkciju koja koristi zvuk reprodukcija će se zaustaviti, ali će se nastaviti od tog mesta čim se za to ukaže prilika.

Telefon ne može da koristi memorijske kartice pa samim tim ne možete da ga koristite kao MP3 plejer.

Interfejs programa za reprodukciju muzike je pretrpeo par izmena, ali i dalje izgleda lepo. Možete skrolovati prikaz ali samo dok ste u meniju plejera tako što ćete izabrati levi ili desnu strelicu i držati pritisnut taster OK. Skrolovanje će se obaviti u periodu 5-6 sekundi ali zvuk se neće prekidati. Možete izabrati da li će biti preskočeno 10, 20 ili 30 sekundi pesme.

Diktafon omogućava snimanje do sat vremena govora čak i u toku razgovora (ranije je bilo moguće snimati samo 3 minuta). Možete snimati i zvukove i glasove. Broj snimaka je ograničen samo količinom slobodne memorije.

Radio. U telefonu možete zapamtiti do 20 frekvencija FM radio stanica i dodeliti im nazive. Ova funkcija je ista kao u ostalim Nokia telefonima, memorisane radio stanice možete menjati pristiskom na dugme na tastaturi telefona. Radio se može slušati i preko zvučnika, ali slušalica mora ostati prikačena na telefon, pošto služi kao antena. Radio može služiti i kao alarm, ali opet morate ostaviti slušalice povezane sa telefonom. Subjektivan utisak je da je radio lošijeg kvaliteta nego kod Nokia 6230i modela, pošto automatsko traženje stanica lošije funkcioniše pa se dešavalo da neke od stanica sa veoma jakim signalnom nisu bile pronađene.

Podržana je nova funkcija Vizuelni Radio (Visual radio) koju promoviše Nokia. U pitanju je standardna aplikacija za slušanje FM radia sa poboljšanim mogućnostima usled dodatnih servisa. Tako možete dobiti sve informacije o pesmama koje slušate. Ovo je idealno za reklame i namenjeno je raznovrsnoj publici. Još nije sasvim jasno kako će korisnici prihvatiti ovu funkciju.

Organajzer. Možete uneti od 100 do 250 unosa u memoriju telefona, u zavisnosti od njihove dužine. Telefon može automatski brisati starije unose (po datumu), ako tako podesite. Kalendar možete pregledati nedeljno (sa satima) ili mesečno. Podržano je brzo biranje određenog datuma. Podržano je 5 različitih tipova događaja (sastanak, poziv, rođendan, podsetnik, zabeleška), svakom događaju možete dodeliti upozorenje i možete podesiti se događaji ponavljaju.

To-Do lista omogućava kreiranje događaja sa dodeljivanjem prioriteta (važan, normalan, manje važan) i postavljanje datuma za bilo koji događaj.

Beleške - svaka beleška može da sadrži do 3000 simbola. Ovo je više nego dovoljno čak i za korisnike koji vole da se raspišu. Možete birati između dve veličine slova.

Elektronski novčanik - tu možete snimati svoje podatke i zaštiti ih lozinkom. Ovde slobodno možete upisati broj svoje kreditne kartice, na primer. Sa druge strane, pre nego što upišete važne informacije, morate imati na umu da ako izgubite telefon, podaci koje ste uneli mogu biti lako pročitani.

Alarm može biti podešen da radi jednokratno ili svakodnevno, gde možete izabrati kojim danima će se aktivirati. Bilo koja melodija ili radio stanica (prvo uključite slušalice) može poslužiti za alarm. Možete podesiti i posle kog vremena će se alarm isključiti (funkcija Snooze).

Standardne funkcije kao što su kalkulator, tajmer i štoperica sa međurezultatima se nalaze u meniju organajzera.

Aplikacije. Ovde se nalaze sve Java-aplikacije koje dolaze uz telefon. Konvertor valuta i svetski časovnik su podrazumevane aplikacije. Od igara tu su Golf, Reli i Bekgemon. Igre su dizajnirane posebno za ovaj model i stilizovane su. Mada to ima i mana, pošto je veoma teško razlizovati figure u šahu i ne postoji opcija da se prebacite na tradicionalni pregled. Šah možete igrati preko Bluetooth veze i preko SMS poruka.

WEB. Pretraživač je verzije 2.0 i omogućava pregled i xHTML stranica. Ništa posebno ne možemo reći o njemu.

Povezivanje. Telefon možete koristiti kao modem, podržan je i GPRS (klase 8) i EDGE (klase 8). Telefon možete povezati sa PC računarom na razne načine - preko infracrvenog porta ili Bluetooth bežične mreže. Nedostatak je što ne postoji nikakva indikacija brzine veze, najavljeno je da će u budućnosti to biti rešeno preko odgovarajuće ikone.

Sinhronizacija sa PC računarom. U paketu sa telefonom dolazi Nokia PC Suite softver. Ovo je kompletan softver koji omogućava ne samo sinhronizaciju organajzera i imenika sa MS Outlook, Lotus aplikacijama već i prenos melodija, logoa, pozadina za ekran i igara na telefon. Prenos igara je moguć samo preko ovog softvera ili preko WAP-a. Prenos igara preko Bluetooth-a ili infracrvenog porta je nemoguć.

Ovaj telefon podržava i sinhronizaciju dva uređaja direktno. To će funkcionisati sa bilo kojim Nokia telefonom koji podržava Java tehonologiju i Bluetooth. Svoje podatke veoma lako možete prebaciti na Nokia 8800 model.

Utisci

Kvalitet prenosa govora ponekad nije idealan, zvučnik ponekad dodaje blagi šum pored već postojećeg "belog šuma" (to se čuje kada nema konverzacije a postoji neku zvuk). Bez toga bi izgledalo kao da je razgovor prekinut i da više ne čujete svog sagovornika. Vibracija nije loša mada nije ni izuzetne jačine. Bez problema je možete osetiti kroz džep košulje ili pantalona.

Najveća prednost telefona je njegov dizajn i trenutno ne postoji nijedan sličan telefon po tom parametru. Čak ni Samsung (pošto nema metalnih slajder modela) ni Motorola (RAZR, PEBL su interesantni ali su namenjeni prosečnim kupcima) ne mogu se porediti sa Nokia 8800 modelom. On je idealan za prikazivanje statusa pošto na tržištu još uvek važi "što skuplji - to bolji i prestižniji" princip. Kada se tako razmišlja onda ne treba obraćati pažnju na mane i nedostatke softvera, dok radio neće biti interesantan toj ciljnoj grupi korisnika. Nokia 8800 verovatno neće imati rivala u sledećih godinu dana, pošto Motorola planira da predstavi sličan proizvod tek krajem drugog kvartala sledeće godine.

Planirano je da prodaja Nokia 8800 modela počne krajem juna tekuće godine.

SAR vrednost za ovaj model je 0.5 W/kg.

Primeri melodija (MP3, 384 KB)

Video:

Izgled i konstrukcija telefona (2.57 MB)

Izgled i otvaranje/zatvaranje slajdera (2.33 MB)

Preinstalirane melodije (1.77 MB)

Meni, brzina rada (1.42 MB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024