A1200 2006
2006. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Motorola A1200
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Motorola A1200. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Motorola A1200 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM-telefona Motorola MING (Motorola A1200)

Prodajno pakovanje:
Telefon
Dve olovke za zapisivanje (jedna rezervna)
Dve baterije (samo za Kinu)
Punjač
microSD memorijska kartica, 128 Mb (varira od regiona i adapter)
Žične stereo slušalice sa tasterom
Uputstvo za upotrebu
CD sa softverom
Torbica

Motorola je bila pionir na tržištu Linux baziranih telefona predstavljanjem opsega rešenja koji su posedovali eZx operativni sistem, Motorola A760, Motorola A780, Motorola A910, ROKR E2. Iako se model E2 izdvaja od ostalih modela sa liste budući da ne poseduje ekran na dodir kao i da ima prerađeni interfejs koji je isti kao i onaj koji poseduje Motorola Z6. Međutim, ponuda od najvećeg značaja u ovom opsegu je sigurno Motorola A1200 koja je dobila naziv MING sredinom marta meseca prošle godine, kada se pojavila u Hong Kongu. Oznaka Ming jeste skraćenica za sunce i mesec. Ovakvo precizno pozicioniranje za određeno lokalno tržište jasno ukazuje na to da proizvođač nije imao nameru da uređaj predstavi u drugim regionima, na primer, u Evropi. Zaista, tokom čitave 2006-e godine većina MOTOMING (finalni naziv ovoga modela, nakon trijumfa MOTO prefiksa i nove klasifikacije) prodaje je ostvarena na kineskom tržištu, dok MING zvanično nije distribuiran ni na jedno drugo tržište osim na kinesko.

U Brazilu je MING poznat pod nazivom MOTOTASK – ovo je druga zemlja koja je dobila ovaj uređaj. Povrh toga, u Kini je bio A1200, u Brazilu je update-ovan na A1200i izdanje, gde „i“ označava internacionalni. Razlike između ovog i originalnog MING uređaja nisu velike: podrška za ekvilajzere u RealOne plejeru, EDGE konektivnost, „govorni“ rečnik – napišete reč onda je rečnik izgovori na stranom jeziku (za sada je ova opcija omogućena samo za evropsko izdanje).

Proizvođač je ovaj uređaj pozicirao kao smart telefon što i jeste prava stvar budući da poseduje Linux, međutim, nemoguće je pronaći i instalirati dodatni softver. Moram da napomenem da takvi softveri postoje, međutim, pisani su od strane amatera tako da nisu nešto na šta bi se korisnik mogao osloniti. U najvećem delu funkcionalnost je proširena preko Java aplikacija. Sa druge strane, MING poseduje veliki broj karakteristika tako da se sa pravom može svrstati među smart telefone. Iako je veoma sličan sa prethodnim modelima, MING nalazi svoje mesto negde između uobičajenih uređaja i smart telefona – neka vrsta „do-it-all“ rešenja za one koji žele da se igraju novim aplikacijama i zainteresovani su za visoku funkcionalnost uređaja.

Pogledajmo ovo rešenje sa svih mogućih perspektiva, posebno zbog toga što to zaslužuje. Za početak, njegov dizajn se može nazvati neuobičajenim pa čak donekle i revolucionarnim. Na prvi pogled, MING je uobičajeni telefon na preklop, u najmanju ruku ima gornji deo, a povrh toga pozivanje i primanje poziva možete vršiti samo kada je telefon otvoren. Ipak, gornji deo je napravljen od providne plastike, te se ekran vidi ispod njega – da li ste već do sada shvatili da je interakcija sa uređajem moguća bez otvaranja? Ideja je veoma zanimljiva, budući da dozvoljava da se izbegne neophodnost ugrađivanja eksternog ekrana a samim tim je uticano i na smanjenje debljine uređaja pa je i potrošnja energije umanjena.

Među evidentna razočarenja ubrajaju se to što je spoljna površina podložna prljanju, dok ni sa unutrašnjom stranom stvari ne stoje nimalo bolje – touch ekran takođe privlači otiske prstiju. U vezi toga se ništa ne može uraditi – jedino što možete jeste da se naviknete na činjenicu da je to cena koju morate platiti za dizajn MING-a i njegovu funkcionalnost. Na početku je uređaj bio dostupan u dve kolor verzije – srebrno bela i crna – malo kasnije se na evropskom tržištu pojavilo i izdanje u crvenoj boji, koje ne izgleda ženstveno, već ova verzija zaista sjajno izgleda.

Dimenzije uređaja su 95.7 x 51.7 x 21.5mm a njegova težina je 119 grama. Dimenzije uređaja podsećaju na uobičajeni telefon na preklop, prema tome nikada neće biti problema oko tog pitanja. Istovremeno postoji specijalno udubljenje na kućištu za vaš prst, što uveliko olakšava korišćenje telefona jednom rukom onda kada se na to naviknete.

Skoro čitavo kućište je načinjeno od plastike meke na dodir, hromirani umeci su takođe načinjeni od plastike. Međutim, hromirana ploča sa zadnje strane je podložna ogrebotinama tako da će sigurno doći do skidanja farbe. Moj potpuno novi uređaj je izgubio boju nakon samo dve nedelje upotrebe, ali srećom radi se samo o maloj površini. Sve u svemu, kvalitet izrade i materijala koji su korišćeni su odlični – uređaj je čvrst i nema nikakvih detalja koji nisu dobro pričvršćeni.

Konstrukcija slušalica je veoma intersantna – kada otvorite poklopac ugledaćete dve žice koje ulaze u zvučnik, što je zaista neuobičajen dizajn koji je privlačan iako je veoma jednostavan ali i elegantan. Ovo donekle podseća na satove sa transparentnim zadnjem poklopcem – hteo ili ne, korisnik može upoznati unutrašnjost uređaja.

Sa emotivne tačke gledišta, MING je jedan od pomodnih telefona. Telefon ni na koji način nije bezličan – naprotiv, privlači pažnju. Veliki broj ljudi mi je reklo da im je dizajn privukao pažnju na prvom mestu, a ne funkcionalnost koja je postala sekundarna stvar. Podsetiću vas da je početkom 2006-e godine ovakav pristup donekle bio revolucionaran, čak iako je Nokia bila kompanija koja je bila pionir u ovoj oblasti.

Uređaj gotovo da nema funkcionalne tastere budući da je upravljanje omogućeno preko ekrana. Ekran ima dijagonalu od 2.4’’ sa rezolucijom 240x320 piksela (36x48mm) i 262.144 boja (TFT). Kvalitet slike koji pruža ovaj ekran je savršen i tu nema nikakvih primedbi. Pri direktnim sunčevim zracima informacije i dalje ostaju vidljive budući da se poklopac ponaša kao dodatni filter čime se omogućuje čitljivost informacija na ekranu. Kao što je već rečeno, uređaj poseduje ekran osetljiv na dodir; prostor za olovku je sa desne strane made ćete se u većini slučajeva snaći i bez nje (osim kada je u pitanju unos teksta) – za uobičajenu interakciju biće vam dovoljni vaši prsti, naročito za pozivanje brojeva.

Dalje, tu su tasteri za primanje i prekidanje poziva, dok ovaj drugi ima funkciju i tastera za uključivanje telefona. Između ovih tastera nalazi se džojstik koji je odličan za upotrebu budući da je mali i povrh svega uronjen u kućište. Zapravo, prvi put sam se požalio na njega kada sam pisao ovaj test iako sam pre toga dva meseca konstantno koristio MING. Zašto sam tako ravnodušan prema džojstiku? Iskreno, ne osećam nikakvu potrebu za posvećenim tasterima i džojstikom posebno a preferiram korišćenje bočnih tastera i ekrana uređaja. Naravno, taster za uključenje/isključenje je od suštinske važnosti, ali za sve ostalo tasteri su sasvim dovoljni. Čini mi se da se proizvođači jednostavno plaše da načine male korake i odreknu se svih tastera na kontrolnom panelu; ipak, to je upravo ono što bi trebalo da učine. Ovaj koncept je prihvaćen od strane Apple iPhone, dok je MING i grupa ovakvih uređaja prihvatila ono prvo stanovište.

Dok se na prvi pogled čini da uređaj nema nikakve bočne kontrole da ponudi, one ipak zamenjuju veliki broj samostalnih tastera koje poseduju drugi mobilni telefoni. Sa leve strane nalaze se tasteri za kontrolu jačine zvuka, koji se u suštini koriste za veliki broj drugih interakcija sa MING, ali o tome će biti reči kasnije u tekstu. Između njih je taster za odabir, identičan tasteru OK. Ovde ćete takođe ugledati gumeni poklopac koji pokriva 2.5mm audio priključnicu za uključivanje slušalica. Sa desne strane se nalaze tasteri za kameru i glasovne komande (glasovno biranje ili diktafon), zajedno sa miniUSB utičnicom koja je pokrivena gumenim poklopcem koji je povezan sa kućištem.

Sa zadnje strane nalaze se sočiva 2 megapikselne kamere, slično kao i kod modela Motorola V3x koji poseduje mogućnot izmene macro/normal režima. Iako se plastični poklopac veoma lako skida, on ne otkriva nikakav zazor. Ispod baterije nalazi se postolje za SIM-karticu, ako i slot za microSD memorijsku karticu (podržava kartice kapaciteta do 2Gb). Telefon koristi Li-Ion-sku bateriju kapaciteta 850mAh (BT50). Prema tvrdnji proizvođača ova baterija može modelu MING da obezbedi između 140 i 250 časova rada u režimu mirovanja i između 3 i 7 časova razgovora. Prilikom testiranja uređaja, baterija telefona je trajala oko 2 dana uz 50 minuta razgovora, oko 20 minuta web surfovanja, uobičejeno proveravanje pošte. Ukoliko telefon koristite slabijim intenzitetom, baterija bi mogla da traje i tri dana. Ali isto tako najintenzivnija upotreba telefona nateraće vas da njegovu bateriju punite svako veče. Reprodukcija muzike nema naročiti uticaj na trajanje baterije. Telefon može da neprekidno reprodukuje mp3 numere 10.5 sati. Upotreba Bluetooth stereo slušalica međutim, drastično smanjuje trajanje baterije pa u tom slučaju se vreme rada smanjuje na 7 časova. Potrebno je 2 sata da se baterija telefona potpuno napuni.

Meni

Telefon pokreće procesor sa kojim smo već upoznati - Intel XScale PXA270, radnog takta 312MHz. Za razliku od Motorola Z6 modela, u pitanju nije rešenje sa jednim čipom (mada moram reći da nije ni dual čip u pitanju); telefon koristi ARM CPU kompanije Freescale za rukovanje prijemnim delom (DSP 5600 čip). Model MING se isporučuje sa 64MB ugrađene memorije, od čega je 3,5Mb rezervisano za kontakte, dok operativni sistem zauzima 52Mb. Preostalih 8Mb možete koristiti na koji god način želite, ali bi bilo bolje instalirati memorijsku karticu prihvatljivog kapaciteta, jer ne postoji apsolutno nikakva razlika u odnosu na rad sa ugrađenom memorijom.

Upravljanje telefonom kada je zatvoren. Kada je telefon zatvoren možete pozvati kratki meni pritiskom na bočni taster – na ovaj način se uključuje kamera i RealOne player. Plejerom se može upravljati bez otvaranja uređaja, što je veoma pogodno. Odavde takođe možete pristupiti kameri i mogućnostima video snimanja ali isto tako možete iskoristiti i posvećeni taster sa desne strane.

Različite pop-up događaje, moguće je prihvatiti ili otkazati sa dva pritiska. Prilikom dolaznog poziva, korišćenjem bočnog tatsera možete odbiti poziv ili utišati zvuk. Čak iako je broj dostupnih podešavanja značajno manji nego kod modela Motorola A780, MING-u nedostaje spoljašnja tastatura. Što se tiče pozitivne strane, jedan od vrhunaca ovog telefona je mogućnost upravljanja muzičkom reprodukcijom kada je telefon zatvoren.

Kada je telefon u režimu mirovanja, možete bez ortvaranja telefona da promenite trenutni profil.

Implementacija glasovnog pozivanja kod ovog telefona je bliska savršenstvu. – kada je telefon otvoren potrebno je da samo pritisnete taster za glasovno pozivanje i dok ga držite pritisnutim da izgovorite komandu ili ime. Od zvučnika nezavisna tehnologija završava ostatak posla, nije potrebno prethodno treniranje glasa, već MING prepoznaje vaš glas bez ikakvih problema (radi za engleski jezik, a dobar izgovor nije obavezan). Pored pretrage kontakata u telefonskom imeniku i pozivanja brojeva, možete ovu tehnologiju iskoristiti za pozivanje cifara glasom ili izvršenje komandi – da budemo precizni njih 40, što omogućava rukovanje svim podrazumevanim karakteristikama i aplikacijama ovog telefona. Na primer, ove komande služe za otvaranje kontrolnog panela, promenu trenutnog profila, kreiranje SMS-a za određenog primaoca. Što je još važnije, telefon poseduje text-to-speech mogućnost – nakon što otvorite poruku možete čuti muški glas kao isčitava tekst poruke. Za engleski jezik ova karakteristika radi veoma dobro. Brojne glasovne komande imaju omogućeno glasovno potvrđivanje i odgovaranje, drugim rečima, ukoliko kažete Check Signal ili Check Battery, u odgovoru ćete čuti koliko je signal jak ili koliko je baterija napunjena.

Interfejs. Za upravljanje telefonom obezbeđena vam je olovka, mada se pozivanje brojeva ili kreiranje kratkih poruka može vrlo lako izvršiti i bez nje. Glavni ekran poseduje neke sličnosti sa Today prozorom koji postoji kod Windows pokretanih smart telefona. Ispod se nalazi linija sa alatima koja sadrži 5 upravljivih prečica za aplikacije. Malo iznad se nalaze polja za datum i vreme kao i događaji iz kalendara koji su zakazani za taj dan. Na vrhu ekrana se nalaze četiri mala thumbnail-a koji služe za brzo pozivanje osnovnih funkcija: ekrana pozivanja, poruka, kontakta, ekrana koji prikazuje listu instaliranih aplikacija – ova linija ne može da bude modifikovana na bilo koji način. Kada se pojavi događaj na koji treba da reagujete (propušteni poziv, poruka, ili događaj iz planera) informacija se pojavljuje u gornjoj liniji (kvadrat sa znakom uzvika koji treperi). Ideja o ovakvoj pop up ikoni i notifikaciji konteksta izgleda dobro i što je još važnije radi dobro.

Odmah ispod gornje navigacione linije je statusna linija, koja prikazuje jačinu signala, status Bluetooth-a i GPRS-a, kao i nivo napunjenosti baterije. Pritiskom na ovu liniju poziva se prozor koji karakteriše detaljan izveštaj o statusu telefona. Ovde postoji unapređenje u odnosu na prethodne modele u vidu detaljnog indikatora baterije odnosno skala koja prikazuje procente napunjenosti. Ovaj prozor takođe prikazuje naziv operatera, ID, status antene (može da se isključi jednim pritiskom, režim letenja). GPRS (može da se isključi) IM (status, može da se isključi), Bluetooth, sigurno izvlačenje TransFlash-kartice. Takođe možete da iskoristite i brojače za GPRS sesije i CSD konekcije.

Želeo bih da ovde napomenem da se meni koji postoji kod A1200i razlikuje od originalnog modela MING proizvedenog u Kini (Chiina Mobile), kod kojeg je meni obojen u crveno, dok je kod evropskih izdanja meni u plavoj boji, identičnoj kao kod modela ROKR E6.

Da se vratimo na priču o interfejsu, pogledajmo prozor sa standardnim aplikacijama. Na dnu možete videti trenutno odabrane tastere i taster kontekst menija. U desnom uglu ugledaćete ikonu sa krstićem ili zalomljenom strelicom - u prvom slučaju ona služi za zatvaranje aplikacija a u drugom ih samo minimizuje. Telefon se isporučuje sa uključenim preventivnim multitasking sistemom. Dok ste u meniju možete pozvati listu trenutno pokrenutih aplikacija i prebacivati se između njih (što je bilo nemoguće kod prethodnih modela). Ukoliko je dostupno dovoljno radne memorije, u tom slučaju aplikacije nastavljaju da rade, tako da im se možete vratiti u svakom trenutku. Ipak ukoliko je preostalo nedovoljno memorije, aplikacije koje ste prvo pokrenuli će biti prekinute. Telefon poseduje samostalni prozor koji karakteriše lista aktivnih aplikacija, tako da možete da proverite koje od njih vam nisu potrebne i koje želite da zatvorite. Dodirom olovke i njenim držanjem na određenom mestu se poziva funkcija, a u tom trenutku se pojavljuje krug kolor tačkica oko mesta koje ste dodirnuli olovkom, što je dosta slično kao kod PDA uređaja koji rade na Windows operativnom sistemu. Interfejs modela MING je sve u svemu uredan i što je još važnije intuitivan tako da se lako ovladava upravljanjem telefonom.

Unos teksta. Telefon omogućava dve metode unosa teksta preko tastature na ekranu i pisanjem rukom. Za neke karakteristike tastatura na ekranu je dovoljno velika da vam omogući da unosite tekst korišćenjem prstiju tako da čak ni pritiskanje tastera palcem ne predstavlja problem). Ovo je na primer moguće u telefonskom imeniku. Dodatni izgledi su implementirani preko individalnih pogleda tastature na ekranu. Da biste ubrzali proces unosa možete omogućiti predvidljivi unos teksta (kao T9), mada kod implementacije uključene u MING u memoriji se drži veliki broj reči koje ste koristili u porukama, uključujući one koje su unešene na drugim jezicima. Ovo je jedinstvena mogućnost Motorola brendiranih rešenja.

Unos teksta pisnajem rukom, donosi ekran podeljen na dva dela, što je učinjeno zbog bržeg unosa teksta. Međutim, MING se baš ne snalazi najbolje sa prepoznavanjem teksta ručno unešenog tako da je bolje da se ipak odlučite za unos preko tastature na ekranu.

Kada je potrebno da u polja unesete brojeve, možete pozvati numberpad, koji je neka vrsta tastature na ekranu koja prikazuje brojeve.

Ekran pozivanja. Ekran je popunjen numberpadom, čija veličina dozvoljava ručni unos. Jednim dodirom možete pozvati listu nedavnih poziva. Kao i za podešavanja, ne možemo prevideti različita vremena, sadržaj ekrana koji se može podešavati (vreme poziva, ukupno trajanje, koštanje, itd), tajmer poziva (1,3,5,10, 15 minuta). Ovaj meni takođe možete iskoristiti za brzo povezivanje telefona sa Bluetooth uređajem .

Telefonski imenik. Telefon ne poseduje nijedno ograničenje kada je u pitanju ukupan broj unosa, već sve zavisi od količine slobodne memorije (3,5Mb za tekstualne beleške). Za svaki kontakt možete uneti 2 broja za mobilne telefone, 2 broja za kućne, 2 broja za telefone na poslu, faks, dve e-mail adrese, dve PTT adrese, Chat ID, grupu i sličicu. Polje Adresa je podeljeno na dva dela – posao i kuća. U oba slučaja dostupno je nekoliko podpolja koja se mogu popuniti – zemlja, zip kod, država, adresa. Normalno tu su i adrese web stranica, polja za unos rođendana, kao i mogućnost unošenja datuma godišnjice, podataka o deci, nadimcima. Polja u koja se upisuje naziv kompanije, ime pomoćnika i dodatna tekstualna beleška nisu ništa novo. Svaki unos može da bude personalizovan melodijom zvona ili sličicom, koja može da se dodeli samom kontaktu pre nego specifičnom broju, kao što možemo da očekujemo od Motorola brendiranih telefona. Isto važi i za melodije zvona, za koje se mogu odabrati mp3 fajlovi. Prilikom pregleda unosa, možete podesiti da se prikazuju samo glavni unosi (što uključuje prve unose za sva dostupna polja, na primer prvi broj mobilnog telefona, dok je drugi sakriven, itd).

Opšta lista može da prikaže unose i iz memorije telefona i sa SIM kartice – na vam je da odlučite. Telefonski imenik takođe može može da bude sortiran po imenu ili prezimenu i pregledan u vidu liste ili thumbnail-ova. U prvom slučaju videćete jednostavnu listu kontakata koja ne sadrži nijednu dodatnu informaciju o tom kontaktu, dok će vam u drugom slučaju model MING ponuditu matricu 3x3, kod koje za svaki naziv je dozvoljeno 8 simbola, bez mogućnosti skrolovanja, tako da ukoliko želite neke detaljnije informacije potrebno je da pozovete detaljniji pogled.

Kada vršite pretragu kontakata po imenu, telefon trenutno sortira listu, ostavljajući na ekranu samo one unose koji se poklapaju sa imenom koje se nalazi na liniji za pretragu. Ovo je veoma pogodno, naročito u svetlu činjenice da ova funkcija omogućava vrlo lako rukovanje recimo telefonskim imenikom sa preko 700 umereno popunjenih unosa.

Dostupno je brzo prebacivanje između grupa kao i personalne mailing liste – podešavanja su ovde vrlo fleksibilna. Pored toga, telefon apsolutno dozvoljava kopiranje svih unosa sa IM kartice na telefon i suprotan proces.

Bilo koji kontakt se može poslati na drugi uređaj u formi vCard-a bez bilo kakvih problema. Sinhronizacija sa računarom, naročito sa MS Outlook-om radi glatko – iako u lokalizovanoj verziji ove funkcije postoje određene poteškoće sa prepoznavanjem polja, originalna verzija sinhronizaciju izvodi bez ikakvih mana.

Po mogućnostima koje poseduje telefonski imenik modela Motorola MING je jedna od trentno najboljih ponuda, sa ubačenim od zvučnika nezavisnim glasovnim pozivanjem.

Prilikom dolaznih i odlaznih poziva, kartica koja sadrži detalje o broju se pojavljuje na ekranu. Thumbnail sličica je veoma mala, odgovarajući po veličini onoj koji se može naći u telefonskom imeniku i ne može da se uveća. Neki bi ovo mogli možda da smatraju nedostatkom, ali uzimajući u obzire činjenicu da telefon nosite uvek preklopljen slična implementacija ne izgleda nelogično.

Prepoznavanje kartica sa imenima. Samostalna stavka menija dostupna u telefonskom imeniku. Korišćenjem kamere možete prepoznati tekst štampan na kartici sa imenom – za engleski jeizk aplikacija uspešno prepoznaje napisani tekst u 70% slučajeva. Međutim, ova aplikacija je još uvek prosta i još nije spremna da se smatra korisnim alatom.

Slanje poruka. Van ove aplikacijese nalazi e-mail, kojim se upravlja kao zasebnom aplikacijom. Objašnjenje leži u dva preduslova. Prvo i važnije je da telefon koristi rešenje Magic4. Opšta lista sadrži sve direktorijume, a korisnik može kreirati neki sopstveni direktorijum i zaštiti ga lozinkom. Dolazne poruke i SMS i MMS se skladište u Inbox po podrazumevanom podešavanju, ali vi možete odabrati i neki drugi direktorijum, uključujući i one zaštićene lozinkom, a ova opcija se podešava zasebno za SMS i MSS. Pored toga možete kreirati i direktorijume na memorijskoj kartici ukoliko ste ograničeni ugrađenom memorijom telefona.

Kreiranje nove poruke se vrši u osnovnom editoru – na vrhu ekrana vidite koji tip poruke je u pitanju (SMS ili MMS); u zavisnosti od sadržaja, telefon automatski definiše tip poruke. Ovakvo namerno pojednostavljivanje izgleda interfejsa ne utiče na sveopšti utisak. Šabloni poruka, uključujući one za MMS su dostupni kod MING modela. Za sve tipove poruka možete omogućiti korišćenje auto-potpisa. Takođe telefon poseduje podršku i za EMS. Telefon ne poseduje ograničenje kada je u pitanju ukupan broj poruka koje se mogu uskladištiti na njemu.

Nedavni pozivi. Svaka od dostupne tri liste sadrži 30 unosa sa specifikovanim datumom, vremenom i trajanjem poziva.

E mail. U zasebnoj aplikaciji možete podesiti koliki god želite broj naloga i modifikovati podešavanja vezana za autentifikaciju slanja/primanja mail poruka. Iako telefon ne podržava primanje samo naslova poruka, možete ograničiti maksimalnu veličinu poruke koja se prima, pa tako u slučaju da je poruka premašila navedenu veličinu prikazaće vam se samo naslov poruke. Gornja granica je 5Mb. Korisnik može da kreira sopstveni direktorijum za svrhu skladištenja e-mail poruka.

Uređaj poseduje podršku za sve tipove priloga, ali čuvanje arhiva nije podržano. Po podrazumevanom podešavanju, uređaj vam omogućava pregled MS Office, Adobe Acrobat dokumenata. Prilikom slanja pisma, možete dodati bilo koji fajl koji je uskladišten u memoriji telefona ili na memorijskoj kartici, dodati unos iz telefonskog imenika ili planera. Govoreći o nedostacima, moramo napomenuti nedostatak podešavanja vezanih za upravljanje kodnim rasporedima, što telefon ograničava na rad samo sa trenutnim globalnim podešavanjem. Lokalizacija je jedna od najslabijih tačaka ovog telefona, koji je pre svega namenjen američkom i azijskim tržištima.

Kalendar. Ova aplikacija omogućava mesečni, nedeljni i dnevni pregled zakazanih događaja; po podrazumevanom podešavanju način prikaza se može modifikovati u podešavanjima. Kako je primarno namenjen azijskom tržištu model MING se isporučuje sa prethodno instaliranim lunarnim kalendarom. Svi događaji koji se unose mogu da imaju naziv, mesto, kategoriju (naziv i boja su specifikovani) kao i ponavljanje. Zgodna karakteristika je mogućnost odabira „tipa vremena“ za bilo koji unos (zauzeto, van kancelarije, itd), što omogućava da trenutno vidite u koje ste vreme slobodni – slična funkcija je zaista od vitalne važnosti prilikom raznih sajmova na primer. Svaki unos može dobiti atribut u vidu kategorije personalnog događaja.

Mnogi će uočiti funkciju „Pozivnice“, koja je neobična ali veoma korisna. Da biste je koristili potrebno je da izložite šta je svrha događaja, popunite sva dostupna polja i onda pošaljete na određeni broj ili listu primaoca. Ovako za svaki unos se prikazuje kalendar i odgovor svake osobe koje se ovaj događaj tiče. Nisam ovu funkciju koristio naročito često ali shvatam koliko je teško raditi bez nje kada treba poslati poruke o sastancima na velikiom broju različitih ljudi.

Zadaci. Jednostavna lista zadataka, za svaki unos možete specifikovati jedan od tri tipa prioriteta, datum završetka zadatka, kratku tekstualnu belešku i podesiti alarm. Iako izgleda veoma jednostavno, gotovo da vam i nije potreban menadžer zadataka sa većom funkcionalnošću.

Beleške. Ova aplikacija omogućava kreiranje .txt beleški koje mogu da se sačuvaju na bilo kom mestu/direktorijumu u memoriji telefona. Ne morate voditi računa o kapacitetu beleški. Kodni rasporedi za beleške se takođe mogu podešavati.

Kalkulator je krajnje nesofisticiran; nedostaju mu napredne funkcije.

Alarm časovnik. Model MING poseduje dva alarm časovnika koji se aktiviraju svakog dana. Prilagodljiva melodija se bira u profilu, režim „dremanja“ je takođe prisutan, kao i karakteristika automatskog uključivanja.

Menadžer fajlova. Samostalni menadžer fajlova koji vam omogućava da pomerate, kopirate, brišete fajlove i direktorijume. Takođe ova aplikacija omogućava da prebacite više fajlova odjednom korišćenjem Bluetooth-a. Direktorijumi se mogu videti kao thumbnail-ovi ili kao standardna lista.

Picsel Viewer – najinteresantnija aplikacija od svih koje se isporučuju sa modelom MING. Korišćenjem ove aplikacije možete pregledati različite office dokumente kao što su PowerPoint, MS Excell, MS Word, Adobe Acrobat dokumenti, slike, ali i pored svega mogućnosti editovanja nisu obezbeđene.

Kamera. Telefon poseduje 2 megapikselnu kameru sa macro režimom. Kamera podržava sledeće rezolucije – 1200x1600, 768x1024, 480x640. Dostupna su tri tipa kvaliteta – visok, normalan i nizak. Kada su u pitanju dodatna podešavanja navešćemo, noćni režim, podešavanja osvetljenja (Normal, Direct Sun, Incandescent, Fluorescent). Telefon takođe poseduje i određene efekte, kao što su (Black/White, Sepia, Solarize, Negative Art) i digitalni zum (do 8x).

Kvalitet snimaka načinjenih modelom Motorola MING nije uvek adekvatan, što nam ne ostavlja drugu mogućnost nego da ih ocenimo kao prosečne. Da ne pominjemo to što uvek morate ruku u kojoj držite telefon prilikom fotografisanja da držite savršeno mirnom da bi izbegli zamućene fotografije i što ukoliko čujete zvuk pri fotografisanju ne znači nužno da ste fotografisali. Najbolji rezultati se postižu pri fotografisanju po sunčanom vremenu, dok za ostale uslove gama nije dovoljna. Dobro je videti da dok upravljate kamerom, slika zauzima kompletan ekran. Pozitivan utisak takođe donosi interfejs kamere, koji omogućava da pojedinačnim klikom na ekran osetljivim na dodir promenite različite parametre. Kada je telefon zatovren, slike se prikazuju u portret režimu što vas ne sprečava da fotografišete.

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

  (+) Uvećaj, 1200x1600, JPEG

Video klipovi se mogu snimati u rezoluciji 128x96 ili 176x144 piksela i u jednom od tri već pomenuta tipa kvaliteta. Kvalitet video klipova je prosečan što nije nikakvo iznenađenje.

MO Pretraživač – potpuno funkcionalan Opera pretraživač za pregled web stranica sa podrškom za WAP protokol (verzija 2.0). Na raspolaganju su vam režim pregleda preko celog ekrana, odabir kodnog rasporeda i automatska identifikacija kodnog rasporeda. Korisnik može modifikovati veličinu fonta, novu stranicu otvoriti u novom prozoru. Po mom mišljenju ovaj pretraživač je zaista zgodan i vrlo dobar, možda samo u nekim sitnim detaljima lošiji od Nokia OSS pretraživača.

Diktafon –ova aplikacija omogućava kreiranje neograničenog broja glasovnih beleški u AMR formatu, koje nisu ograničene po pitanju trajanja.

Foto Editor – nekada poznata kao Drawing Pad – aplikacija koja omogućava kreiranje skica slika, odabir boja linija i osnove različitih slika. Za razliku od Sketch alata koji postoji kod Symbian telefona i koji omogućava kreiranje rukom pisanih beleški, Photo Editor je osnovni grafički editor na prvom mestu a tek onda aplikacija za kreiranje sopstvenih beleški, kojem je to sekundarna funkcija.

FM-radio. Memorija telefona omogućava memorisanje 30 stanica; nismo imali nikakvih problema sa kvalitetom prijema.

Real Player – media plejer telefona koji podržava reprodukciju i audio i video klipova. Progresivno „premotavanje unazad“ kao i mogućnost „slanja“ stereo zvuka na Bluetooth uređaj su ugrađeni na MING. Na raspolaganju su vam takođe i liste pesama, nasumična reprodukcija, kao i ekvilajzeri (i to pet njih – Bass Boost, Rock, Treble Boost, Vocal Booster, Vocal Reducer). Plejer može da repordukuje sledeće formate: MP3, WMA v9, RealAudio, AAC i AAC+.

Zvučni doživljaj koji isporučuje model MING je prosečan i inferiorniji u odnosu na Motorola-u Z6 i ROKR E2 – zvuku kod modela MING jednostavno nešto fali i zvuči na neki način neprirodno. Čak ni Sony Ericsson DS970 stereo Bluetooth slušalice ne spašavaju situaciju. Sve u svemu kada je u pitanju muzički odeljak, ovaj model kaska za ostalim Motorola rešenjima. Da bi se uverili da nije u pitanju slučajnost izazvana neispravnim uređajem, testirali smo nekoliko uređaja namenjenih različitim tržištima i svi su se pokazali isto.

Video sadržaji se mogu pregledati u režimu celog ekrana u QVGA rezoluciji i pri brzini višoj od 15fps ali se ne mogu svi klipovi pregledati ni pri brzini od 30fps. Opšte govoreći, karakteristike video prikaza kod modela MING su veoma konvencionalne.

Svetsko vreme se prikazuje za dva grada, dostupna je podrška za letnje računanje vremena.

Sync – sinhronizacija podataka uskladištenih na modelu MING sa PC-jem. Podržana su oba tipa sinhronizacije i lokalne i daljinske.

Modem – samostalna karakteristika, omogućava upotrebu telefona kao modema preko USB kabla ili Bluetooth-a.

Podešavanja – iz ovog menija možete da daberete kolor šemu menija (tri su dostupne po podrazumevanom podešavanju), veličinu fonta i jezik interfejsa. Telefon poseduje nizove profila, gde možete odabrati melodiju zvona, jačinu, režim vibracije i prilagoditi melodiju za poruke i IM. Na žalost iz nekog nepoznatog razloga nismo uspeli da preimenujemo profile.

USB režim – – nakon što povežete telefon sa PC-jem preko USB kabla, MING se može ponašati kao flash memorijski bazirani uređaj za skladištenje, modem ili mrežni uređaj. Podaci se prenose na telefon brzinom od 550 do 600Kb/s.

Ostala podešavanja uključuju progrmairano isključivanje uređaja, režim štednje energije, jačinu pozadinskog osvetljenja, kao i podešavanje isticanja vremena. Ekran je superioran po pitanju jačine osvetljenja – ponaša se veoma dobro sa primenjenim standardnim podešavanjem, iako ima da ponudi još dosta jače osvetljenje.

Bluetooth. Implementacija Bluetooth-a kod modela MING se ne razlikuje od one kod drugih Motorola brendiranih uređaja, što znači da telefon možete načiniti vidiljivim za određeni vremenski period. Telefon se isporučuje u paketu sa EDR omogućenim Bluetooth-om 2.0 i sledećim profilima:

- A2DP-Source 
- AVCTP 
- AVDTP 
- AVRCP-Target 
- BPP-SenderDev 
- DUN-GW 
- GAP 
- GAVDP 
- HandsFree-AG (1.0) 
- Headset-AG 
- OPP-Client 
- OPP-Server 

Brzina prenosa podataka na PC se kreće između 50 i 85Kb/s.

Performanse. Telefon u ovom polju beleži prihvatljive rezultate, bez dokazivanja velikih sposobnosti. Nekoliko vrhunskih modela beleži bolje rezultate, ali MING i dalje ostaje jedna od najboljih ponuda zahvaljujući visokoj frekvenciji procesora.

JBenchmark 1

JBenchmark version 1.1.1
  Motorola A1200
Ukupan rezultat 8022
   
Detalji:  
Tekst: 2114
2D Oblici: 2138
3D Oblici: 1121
Brzina popunjavanja: 767
Animacije: 1882

JBenchmark 3D

JBenchmark verzija 3.1.0
  Motorola A1200
Performanse  
JBenchmark3D HQ: 212
JBenchmark3D LQ: 224
Trouglova/s: 24638
KTeksela/s: 2055000

JBenchmark HD

JBenchmark verzija 4.0.3
  Motorola A1200
Kvalitet prikaza Bilinearno filtriranje: 68% (neuspešno)
Trilinearno filtriranje: Neuspešno/nije podržano
Preciznost pod piksela korekcija perspektive: 64% (neuspešno)
Z-buffer dubina: 16bit (uspešno)
   
Perfomanse  
Glatkih trouglova: 57021
Teksturiranih trouglova: 36844
Brzina popunjavanja: 932506 kTeksela
Igre: 151 (5.0 fps)

Utisci

Kvalite tprijema ni u jednom trenutku nije bio problematičan sa modelom MING. Interfejs telefona je prilično brz, a ekran osetljiv na dodir ga čini još pogodnijim. Kao pozitivna stranu telefona naveo bih vrhunsku funkcionalnost, kao i mnoštvo karakteristika, koje se mogu porediti sa onima koje nude smart telefoni.

Oni koji nisu toliko zainteresovani što se tiče softvera koje donosi ovaj model, mogu da primete prednosti novih tema, standardne aplikacije i programe drugih kompanija, naročito mp3 plejer. Mada, update-ovanje podrazumevanog plejera ne bi imalo smisla, ipak je nakon svega moguće. Vreme koje dolazi donosi nam širok opseg dostupnih aplikacija, uključujući Linux bazirane igre. MING je svakako iznenađujućći miks tehnoloških talenata i elegantnog dizajna – kombinacija koja je vrlo retka ovih dana.

Glavni problem koji MING poseduje je potpuna lokalizacija interfejsa.

ROKR E6 je gotovo potpuno ista, još uglađenija repilka MOTOMING-a – u pitanju je Linux pokretani uređaj koji se nalazi u monoblok kućištu i koji takođe poseduje ekran osetljiv na dodir. Ali nemojte da vas zavara sličan softver i paket karakteristika – postoje neke značajne hardverske razlike između ova dva modela.

Sve u svemu u pitanju je veoma privlačan model koji je donekle inferiorniji po pitanju interfejsa od modela Motorola Z6, ali ima kao adut ekran osetljiv na dodir. Za one koji i dalje nisu naročito upoznati sa Motorola-inim Linux baziranim uređajima A serije, ovaj uređaj je jedna od najboljih prilika da ih bolje upoznaju. Vlasnici prethodnih modela, izdavanjem modela MING imaju dobru priliku da osveže svoj portfolio uređaja. Uz adekvatnu cenu ovaj uređaj je pobednička ponuda – sa tačke gledišta dizajna i funkcionalnosti u pitanju je unikatno rešenje u potpunom smislu te reči kao što su i drugi predstavnici Motorola-ine A serije.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024