Na prvi pogled: Blackberry Storm

Prvi ozbiljan konkurent Apple iPhone modelu

06:43 h - 24.04.2009
Blackberry 9500 Storm Svega par meseci posle svetske premijere Blackberry Storm je konačno moguće kupiti i kod nas, preko VIP operatera mobilne telefonije.

Dugo isčekivani Blackberry Storm, kao prvi Blackberry na dodir, pre svega pokušava da preotme deo korisnika iPhone aparata ili onih koji vole tu vrstu aparata, mada ima par detalja koji ga jasno odvajaju od sličnih.

Ekran dominira svojom veličinom od 3.25 inča sa rezolucijom od 480x360 piksela. Ceo aparat je uokviren srebrnom plastikom koja izuzetno podiže vizuelni utisak, a iz crne boje jedino iskaču logoi Blackberry i Vodafone brendova, kao i par funkcijskih tastera. Vrlo diskretan i lep aparat, a dugovečnost dizajna zagarantovana odsustvom kičastih detalja.

Na svakoj bočnoj strani postoji jedan funkcijski taster koji možete konfigurisati kao prečicu do opcije koju najčešće koristite. Pojačavanje i utišavanje tasteri se nalaze na desnom boku gore, a iznad u samom vrhu je džek za slušalice. Sa gornje strane se nalaze tasteri za zaključavanje aparata i za utišavanje aparata, diskretno skrivenih i označenih blagim ikonama. Raspored tastera je standardan kao i za ostale Blackberry modele, tu nema noviteta.

Zadnja strana otkriva kameru od 3.2 megapiksela sa autofokusom i blicem. Zvučnik se nalazi na zadnjoj strani pri dnu, što nije očekivana pozicija ali radi svoj posao. S'obzirom da je u pitanju jedan zvučnik, nema govora o stereo reprodukciji dok ne koristite slušalice.

Konačno dolazimo utisaka o realnom korišćenju aparata koji prvi u svetu ima takozvani SurePress tehnologiju koja eliminiše čest problem kod ekrana osetljivih na dodir, a to je slučajno aktiviranje tj. greške prilikom korišćenja. Ceo ekran je zapravo klik, kao na kompjuterskom mišu. Ekran vizuelno prati gde dodirujete ekran kako bi navigacija bila lakša, a tek kada pritisnete ekran koji će tada ceo "upasti" koji milimetar u kućište aparata. Početnicima u svetu telefona osetljivih na dodir će ovo puno značiti, jer olakšava prelaz između ekrana osetljivog na dodir i klasičnog aparata. Iskreno, ovakav način funkcionisanja će naići na podeljenost među kupcima. Oni koji su koristili i navikli se na iPhone nikako neće hteti da predju na SurePress sistem, a braniće se time da je iPhone interfejs 100% precizan kada se na njega naviknete i nema potrebe za klikom koji oduzima komfor korišćenja. Naš utisak je podeljen takođe, svakako da morate probati da bi znali da li vam se ovaj sistem sviđa ili ne. SurePress tehnologija najviše podbacuje na brzom kucanju poruka, što je u osnovi najbitniji segmet jednog Blackberry aparata.

Treba napomenuti da se ceo ekran, zbog SurePress tehnologije, pomera u svim pravcima po neki milimetar što malo odaje loš utisak. Pretpostavljamo da je ovo jedino rešenje koje je bilo moguće da bi SurePress radio bez zaglavljivanja, možda će to biti korigovano u narednim inkarnacijama. Još jedna zamerka ide na račun buke koju klik proizvodi, koja je veća nego na standardnim tasterima. Ljubitelji Blackberry kuglica će sa nevericom tražiti čuvenu kuglicu, koje ovde jednostavno nema.

Sam interfejs aparata je u Blackberry stilu, lepo i jednostavno. Novija verzija OSa sada donosi i prelaze iz jednog menija u drugi koji donekle usporavaju korišćenje ali dosta poboljšavaju vizuelni utisak. Ekran je izuzetno koloritan i dobrog ugla gledanja bez preterane distorzije slike. Kada uđete u glavni meni, sledi skrolovanje gore dole po opcijama koje nije fluidno kao na iPhone aparatu, ali opet dovoljno brzo da može komforno da se koristi. Naravno, sve ikonice su povećane i stilizovane da bi se lakše koristio ekran na dodir, malo više prostora među ikonicama nego što smo navikli na standardnim Blackberry aparatima.

Nova verzija operativnog sistema 4.7 nije veliki iskorak napred, već samo prilagođavanje novim funkcijama ekrana koji je osetljiv na dodir i klik. Početni ekran ima dva reda po 4 ikonice - ukupno osam, a kada uđete u glavni meni taj broj se penje na 16 ukupno. Dok skrolujete tamo gde dodirnete ekran da bi skrolovali, ikonica tog programa će poplaveti iako vi niste hteli da ga označite nego samo da skrolujete što vizuelno ne izgleda baš najbolje.

Slaba karika Blackberry aparata je svakako internet pretraživač, koji je konačno dobio kvalitivni skok unapred u odnosu na 4.6 verziju operativnog sistema. Stranice se učitavaju izuzetno brzo i formatiranje daleko bolje i sa manje grešaka nego na 4.6 verziji. Zumiranje stranice je bar dva-tri puta brže nego na starim verzijama. Zapravo ovo je segment gde ekran osetljiv na dodir i klik dolaze do svog punog smisla. Ako volite puno da surfujete, Storm vas ovde neće izneveriti. iPhone i Android imaju bolje pretraživače, a ostaje pitanje zašto Blackberry jednostavno ne iskoristi postojeća rešenja da bi kreirala pretraživač već to radi samostalno.

Lista aplikacija je standardna sa ostalim aparatima, mada ima i noviteta. Novina je Application Center koji je urađen u stilu iPhone App Store, mada sa svega 10 aplikacija uglavnom za mesendžere, Facebook i Flickr. Ništa spektakularno u tom smislu, mada je lepo što je sama instalacija sredjena na ovaj način jer olakšava pristup i instalaciju aplikacija. Nadamo se da će lista aplikacija bitno porasti, pa će i ova aplikacija dobiti na svom punom sjaju.

Blackberry Storm ima interesantno rešeno selektovanje teksta, naime sa dva prsta dodirnete početak i kraj dela koji hoćete da kopirate. Takođe, postoji i vizuelno okvirenje ukoliko kliknete da pređete na neki deo teksta.

Jačina prijema signala, kao i jasan i glasan zvuk definitivno odvaja Blackberry od ostalih proizvođača. Bilo preko aparata ili preko slušalica, zvuk je savršen.

na sajtu operatera Vip.




Zahvaljujemo se operateru VIP na ustupljenom aparatu.
Netflix je stigao u A1 u Srbiji
A1 Grupa je potpisala strateško partnerstvo sa Netflix-om, čime je A1 Srbija postao prvi mobilni operator na domaćem tržištu koji svojim korisnicima donosi ovaj servis. Korisnici koji odaberu NEO24&Netflix paket do kraja aprila dobijaju Netflix Standard plan bez dodatnih troškova do kraja 2024.
06.mar 2024
Eco Rating čuva životnu sredinu
Prosečan vek upotrebe mobilnih uređaja u Srbiji i svetu iznosi dve godine. Kao jedan od ključnih razloga za kupovinu novog mobilnog telefona se navode kvarovi i habanje, ali ova praksa direktno utiče na skraćivanje životnog veka uređaja. Dugovečnost mobilnog telefona zavisi od više faktora, izdržljivosti, mogućnosti popravke, kao i potrošnje energije prilikom punjenja, a njegova duža upotreba pre zamene za novi, direktno smanjuje emisiju CO2 i doprinosi očuvanju životne sredine.

Trajnost je samo jedan od aspekata u okviru životnog ciklusa uređaja koje Eco Rating, međunarodna metodologija koja procenjuje uticaj telefona na životnu sredinu, uzima u obzir prilikom ocenjivanja telefona. Maksimalan broj poena koji jedan uređaj može da dobije je 100, a što je rezultat veći, bolje su performanse uređaja u pogledu održivosti. Pored toga, Eco Rating pruža smernice u još četiri ključne oblasti: mogućnost popravke, mogućnost recikliranja, klimatska efikasnost i efikasnost resursa.

A1 je prva kompanija u Srbiji koja je uvela Eco Rating sa ciljem da motiviše i inspiriše korisnike da donose ekološke izbore, ali i celu industriju mobilnih telefona da ubrza svoju tranziciju ka modelu cirkularne ekonomije za mobilne telefone.

Više detalja i produženoj garanciji na 3 godine za odabrane modele pogledajte na sajtu A1 operatera.
31.avg 2023
Brži i lakši prenos broja
Početak avgusta obeležile su odlične vesti za sve korisnike mobilnih usluga u Srbiji. Novi propisi Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL) stupili su na snagu i odmah duplo skratili proces prenosa broja iz jedne mreže u drugu sa četiri na samo dva dana.

Novi pravilnik smanjuje šansu da se zahtev za prenosom broja odbije zbog sitnih razlika u adresama ili nazivima pretplatnika. Sada je matični broj (JMBG za fizičko lice i matični broj za pravno lice) ključan faktor prilikom procene ispravnosti zahteva.

Nova legislativa donela je i promene u vezi sa ugovornim obavezama između korisnika i operatora davaoca broja, koje više ne mogu da budu osnova za odbijanje zahteva za prenos broja. Pored toga, definisan je i izuzetak od toga, čime se izbegavaju različita tumačenja i olakšava odlučivanje o ispravnosti zahteva.

Još jedna novina u pravilniku odnosi se i na sve korisnike mobilnih usluga koji zbog posla imaju veći broj telefonskih brojeva. Naime, operatori su dužni da korisnicima dostave podatke o svim njihovim telefonskim brojevima, uz podatke o ugovoru i datumu isticanja ugovora za svaki od brojeva.

Zahtev za prenos broja će moći da se podnese i elektronskim putem.Prenos broja moći će da se zakaže unapred sa tačno određenim datumom, a posebno je uređen i postupak prilikom prenosa velikih serija brojeva kod poslovnih korisnika.

Rokovi za proveru zahteva i izvršenje prenosa broja su skraćeni sa dva na jedan radni dan. Novi pravilnik propisuje da zahtev za prenos broja može da se podnese elektronskim putem i subotom, što do sada nije bio slučaj. Uz sve ove pogodnosti, polako se dolazi do cilja da se prenos broja završi u istom danu.
29.avg 2023
A1 preporuke kako izbeći kradju identiteta putem društvenih mreža
Krađa identiteta se dešava kada kriminalci koriste identitet žrtve da, na primer, kupuju stvari i plaćaju na rate. Ali da bi to uradili, prvo moraju da ukradu vaše lične podatke, kao što su vaše ime, broj telefona, datum rođenja, adresa i broj kreditne kartice.

Primer takve prevare desio se nedavno, kada je organizovana navodna nagradna igra za korisnike Dinakard platnih kartica putem lažne stranice Narodne banke Srbije na Fejsbuku. Mehanizam je podrazumevao da učestvovanjem u nagradnoj igri korisnik dobija priliku da udvostruči sredstva koja ima na platnom računu, a da bi to uspeo neophodno je da dostavi podatke o svojoj kartici i stanju na računu.

Cilj ovog napada bio je da od korisnika prikupi informacije o platnoj kartici, kao što su broj, datum važenja i slično, a kada napadač dođe do tih informacija, prosleđuje ih nekome ko može da ih zloupotrebi za obavljanje transakcija bez saglasnosti korisnika.

Pravilo broj jedan je da, ukoliko sami niste inicirali neko plaćanje, da zastanete i proverite par bitnih detalja. Prvo je da li se u imenu sajta na početku nalazi HTTPS, ovo poslednje slovo S označava Sigurnost, tj. da je veza izmedju vas i sajta enkriptovana i zaštićena tako da ako unesete broj kartice niko izmedju vas i sajta to neće moći da presretne.

Obratite pažnju na ime sajta, obično postoji neka slovna greška u imenu sajta, npr. napišu malo slovo L umesto broja 1 ili slično tako da vama isprva deluje kao ispravan domen. Lozinke, kartice, lične podatke nikada nemojte ukucati na nesigurnim sajtovima. Lozinku definišite tako da ima puno karaktera, sadrži više nepovezanih pojmova.

Nepažnja samo jednog zaposlenog i otvaranje sumnjivog priloga u emailu može skupo koštati kompaniju jer vrlo lako cela firma može biti meta phishinga, a šteta nemerljiva. Upravo ovo se desilo jednom velikom Youtube kanalu koji se bavi baš tehnologijama, neko ko je jako dobro tehnički obrazovan. Jedan zaposleni je otvorio pogrešan mail, hakeri su pokupili login podatke Youtube naloga tog korisnika i počeli da brišu video klipove sa kanala.

Za još informacija posetite stranicu A1 operatera.
26.jun 2023
A1 Kutak za bezbedan Net
U digitalnom okruženju korisnicima je potrebno više vremena da primete da su njihovi lični podaci ukradeni, za razliku od situacije u stvarnom svetu. Zbog toga je od izuzetne važnosti da obezbedimo sigurnost naših uređaja, jer na taj način obezbeđujemo i našu sopstvenu sigurnost.

Lozinke su prvi nivo zaštite i ne treba da sadrže jednostavne nizove brojeva, vama neke važne datume ili ime kućnog ljubimca, takve lozinke se lako mogu pogoditi. Umesto toga, osmislite jake i jedinstvene šifre sastavljene od mešavine malih, velikih slova i brojeva. Pored toga, trudite se da ih menjate i obnavljate na svakih mesec dana.

Elektronske i SMS poruke vas često mame hitnošću, što bi trebalo odmah da vam izazove sumnju. Najbolje što možete da uradite jeste da ne kliknete na određeni link i spasite sebe potencijalne krađe poverljivih informacija. Svaki podatak koji ukucate na sajtu kome adresa ne počinje sa "https://" praktično je lako vidljiva bilo kome ko može da presretne vaš upit.

Svako od nas je makar jednom u životu koristio otvorenu wireless mrežu, ali ono što možda niste znali jeste da tako postajete laka meta zlonamernom hakeru. Zato je savet da uvek koristite proverene i pouzdane mreže sa jakim pristupnim šiframa.

Znanje je moć i zato treba biti informisan i pratiti dešavanja. Platforma Kutak za bezbedan Net može biti sjajan saputnik u virtuelnom svetu. Upravo tu vas čekaju najnoviji trendovi, kursevi, uputstva i korisni saveti o korišćenju različitih alata za zaštitu na internetu. Za više informacija posetite A1 Kutak za bezbedan Net stranicu.
15.jun 2023
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024