uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

ne možete da se odlučite koji tačno model da kupite iz Vašeg užeg izbora?
jedanbata
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 47
Pridružio se: Uto, 09. Sep 2008. 17:12

uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od jedanbata »

uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima generalno.

koji su plusevi i minusi ? pros & cons ?

temu postavljam jer sam ja odlučio da kupim N8 zbog toga što njeni plusevi i minusi
u odnosu na Android telefone, iz moje perspektive, nju čine meni pogodnijim izborom.

iz čiste radoznalosti bih da čujem čime se odlikuju Lumia telefoni.

iKe
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1289
Pridružio se: Čet, 18. Mar 2010. 20:57
:: S6 edge
:: Nexus 7 2013
Lokacija: Sokobanja

Re: uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od iKe »

jedanbata, N8 jeste Nokia, ali nije Lumia. Lumia su Nokia WP telefoni, dok je N8 Symbian telefon. Jel ti kupiješ Lumiu ili N8?
The Member formerly known as L.S.I. .... Genuine vanilla ice cream sandwich... Nexus Prime

jedanbata
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 47
Pridružio se: Uto, 09. Sep 2008. 17:12

Re: uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od jedanbata »

znam ja to, iz upoznatosti sa N8 sam odlučio da bi mi odgovarala više nego neki aktuelniji Android telefon.

ali o Lumia telefonima ne znam mnogo, pa pitam o osnovnim karakteristikama.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Одг: uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od tomas.hokenberi »

Jedanbata, osim odlicne kamere, ne vidim koje bi to karakteristike N8 bile bolje od Android telefona.

Sto se tice Windows Phone 8 Lumia tu se vec moze diskutovati.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

jedanbata
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 47
Pridružio se: Uto, 09. Sep 2008. 17:12

Re: uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od jedanbata »

mislio sam da sam dovoljno naglasio da je za mene i moje želje i potrebe bolji izbor. relativnost !

molim vas, odlike Lumia u odnosu na Androide ?

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od miodrage »

jedanbata, N8 ima samo dobru kameru kao sto je vec receno i to bi bilo to. Dobro, da ne gresim dusu ima i solidnu izradu.
Sto se Lumia modela tice, imas 2 tipa, one na WP 7.x i ove na WP8 koje odlikuje jaci hardver. Prethodna generacija nece dobiti update na WP8. Kao i Androidi, ovi se uredjaji odlikuju mogucnoscu instaliranja najrazlicitijih aplikacija, tu je Symbian sada vec poprilicno sakat i spor, te ne moze da ide u korak sa ovim modelima.
S obzirom na moju poslovicnu averziju prema Googlu i Androidu, izostavicu svaki komentar vezan za iste uredjaje, osim da su meni vizuelno daleko lepse Lumie, kao i njihov OS. Android mi je ruzan i za videti :D Sto se aplikacija tice, naravno da Win zaostaje debelo za Androidom, ali Boze zdravlja i to ce da se nadomesti. Mislim da je taj zaostatak u neku ruku i vestacki, jer pouzdano znam da i na Androidu i na iOS-u (iPhone), ima gomila istih aplikacija, tipa 50 razlicitih aplikacija za FaceBook, za Twitter, za mail, za najrazlicitije gluposti. Kod WP uredjaja, jos nema takvo more istih aplikacija, zato ih ima svega 120000, naspram 775000 aplikacija za iOS i oko 740000 za Android. Konkretno, kako su iz Microsofta naveli, od 50 top aplikacija za iOS i Android, na WP platformi ih ima 47, a rade na tome da bude i svih 50. Mada, ono sto je meni sjajno, je da su na WP platformi za razliku od ove 3 ostale socijalne mreze integrisane u sam sistem, te nije potrebna posebna aplikacija, i samim tim manje opterecujes uredjaj. Zatim Live Tiles i Live Apps, pa ako pametno sve sto ti treba postavis na ekran, jednim pogledom mozes da znas sve sto ti treba, sto ne moze ni na Androidu, ni na iOS-u, a ponajmanje na Symbianu.
E sad, sa druge strane, Android je otvoren za razno modovanje i ostalo, pa ako te to privlaci, onda trk da kupis jos jedan u moru istih. WP platforma je kao i iOS podosta zatvorena, i zbog toga korisnik ne moze puno da menja. Ali zato radi stabilnije i tecnije.
Eto to bi bilo neko moje vidjenje stvari, ovde na forumu je daleko drugacije raspolozenje od ovog koje sam ja izneo, ali sta da se radi... racunam, progledace ljudi jednog dana :D
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Chobby88
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1247
Pridružio se: Uto, 12. Jun 2012. 22:27
:: LG Nexus 5X

Re: uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od Chobby88 »

Ne vidim razlog da se uzme truba uredjaj sa nikakvom podrskom samo da bi bio razlicit.
A gresis da na androidu ne mozes sve da vidis na pocetnom ekranu,to su valjda vidzeti koliko ja znam,a na milom i dragom ios-u toga nema.
Tako da moja preporuka je android zbog stvari koje su milion puta objasnjene.

loki13
Expert
Expert
Postovi: 3053
Pridružio se: Pet, 01. Dec 2006. 12:22
:: Htc Desire 500 dual
:: Nokia E71
Lokacija: Novi Sad

Re: uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od loki13 »

tomas.hokenberi, miodrage, n8 i njegova autonomija batrije ce ostaviti more androida za sobom....mislim da i muzicke sposobnosti nisu za baciti,juce sam slusao par pesama na hox+ sa stock sluskama i debelo sam se razocarao (nidje basa),a po meni je to nedopustivo za uredjaj od skoro 500e.
D500&E71

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od miodrage »

loki13, pa sta si ocekivao?
Sto se autonomije baterije tice, super, ali meni treba telefon samo da izdrzi od ujutro do uvece, nista vise! I da mi treba neki uredjaj koji ima divlju bateriju, uzeo bih Nokiu 6310i, koji drzi i po 10-15 dana.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Adams
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1020
Pridružio se: Uto, 15. Jun 2010. 15:12

Re: uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od Adams »

I ja bih dodao pored kamere i izrade dobru bateriju.
Ja sam se menjao sa drugom HTC HD2 za N8, i dok mi je na HD2 baterija otisla u 15:30, sa istim koriscenjem N8 drzi dan i po.
Nokia Lumia 1520

Behemoth
Expert
Expert
Postovi: 2757
Pridružio se: Sub, 10. Okt 2009. 13:59

Re: uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od Behemoth »

HD2 ima ocajnu bateriju,Nokia ce sahraniti svaki android po pitanju trajanja baterije.
Generalno je jedan sasvim dobar telefon
Causing heavy casualties, clear opposing nests. Overpower outposts, seizing the crest.
Rushing on to Longarone, speed means surprise. Whole brigades surrender, vanquished at sunrise.

jedanbata
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 47
Pridružio se: Uto, 09. Sep 2008. 17:12

Re: uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od jedanbata »

Ljudi, nemojte više o N8, nego o Lumiama pišite !

Da li je WP kao i Symbian/Belle malih hardverskih zahteva, stabilan, brz... ?

Koji su reprezentativni Lumia modeli ?
Ima li nekih koji se mogu pohvaliti univerzalnim kvalitetima (izrada, baterija, ekran, zvuk, softver...) ?

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od Baraba »

Ima, lumia 920, ona se izdvaja izradom i materijalom od koga je, odlicna kamera sa stabilizacijom, wp sistem.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od znemanja »

jedanbata, Mislim da si ti malo promašio koncept ove teme, ne može niko da ti kaže da li je bolji jedan OS ili drugi, to je isključivo subjektivna stvar pojednica i njegovih potreba.Trenutno Lumija telefoni zadnje generacija tj. oni koji rade na WP8 ne mogu ni da priđu androidu, pa ni Symbina Belle OS-u.Zašto, pa zato što još treba da se razvijaju, podrška za aplikacije je nikakva u odnosu na Android, zatvoren sistem, a UI na WP8 je dosta drugačiji nego na Andoridu ili Symbina Belle OS-u i nekom može da se dopadne a nakom može da bude ogavan kao meni recimo. Jedini lumija telefon koji nešto sada vredi jeste Nokia Lumija 920, a on košta preko 500evra, za manje par može da se kupi S3 koji je trenutno daleko bolji od Lumije osim po pitanju kamera.
Znači odredi svoje priritete i onda odluči koji OS tebe odgovara.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od Green »

jedanbata, sto ti toliko potenciras da se pise o Lumijama kad si resio da imas Nokiju N8? Dovoljno si naglasio svoje zelje i potrebe, sta nam onda treniras zivce koji krasni...!? :dry:

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od miodrage »

znemanja, tvoj hate prema svemu sto nije Symbian je cudo. Gori si i od mene covece... A pri tome potpuno neosnovano. REci da WP8 uredjaji ne mogu da pridju Symbianu je kao da kazes da je tvoj lupam Yugo brzi od Bugatti Veyrona...
To da li se nekome nesto svidja ili ne, to si lepo primetio, sasvim subjektivno, i tu se slazemo. Koliko se tebi gadi iOS i WP8 (sad i to) isto tako se meni gade Symbian, Android i sve sto nije iOS i WP8. Ponekad pomislim da si ti ustvari neki moj zli alter-ego, susta suprotnost meni. Jos nisam naleteo nigde na nekoga ko mi je toliko dijametralno suprotan, cak se i sa zagrizenim Androidasima ovde slozim oko pojedinih stvari, samo sa tobom bas ni oko cega... Leleeeeeeeeeeee....
E neverovatno, jos jedno slaganje, slozicu se i da je jedanbata malo pobrkao loncice.
Sve smo napisali sta i kako, ja ponajvise... I sada bi trebalo da znas sve sto te zanima.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od znemanja »

miodrage, Nije tačno da hejtujem sve što nije symbina, več neko vreme koristim pored N8 i OT-992D koji radi na ISC 4.0.4 androidu, a danas ( ne stigoh da se pohvalim u temi koji telefon imate :) ) sam dobio na poklon od drugara koji radi u Beču i Galaxy S2 on je to tamo preko firme nabavio za jako sitne pare, pa zna koliko ja gotivim gedžete i rešio da mi pokloni jedan :D
Znači, andorid svako ima svoje prenosti i za ovo vreme koje korstim ISC uvideo sam njegove beneficije, ali baterija ni da priđe Belle OS, kamera takođe, a ni zvuk koilko sam primetio na S2, nije nešto u poređenju sa N8.
Na Androidu radi sve brže u odnosu na Belle OS, ali po pitanju aplikacija jedino što mi se više sviđa na andoridu jesu HD widgeti i to je sve, moje potrebe savršeno zadvoljava N8, a iste aplikacie imam i na jednom i na drugom telefonu, a uskorp ću da ih ubacim i na treći.
Surfovanje je najveća boljka Belle OS-a i to daleko bolje radi na Androidu, mada i dijagonala utiče na bolji doživljaj (4 inča na Ot-992d, a 4.3 Inča na S2)Dakle meni se android sivđa, ali i on ima mane kao i svaki OS.
S druge strane WP8 mi je ružan i to je čisto subjektivno, seti se i ti si jednom napisao "de gustibus non est disputando", pritom zatvoren je OS, aplikcija nema ni upola kao za Belle OS i šta onda ima da mi se dopadne?, možda za neku godinu kada se WP8 razvije, ali čisto sumanjam. Ista je stvar i sa iOS-om, jednostavno zatvoren sistem, ja hoću da uređaj obavi osnovno čim ga otpakujem a na da mi treba app za izveštaj za poruku, da zaboravim na bluetooth transfer fajlova i konkretno na iOS nema widgeta koji su više neko korisni, aplikacija ima, radi fluidno, ali to ne nadoknađuje neke druge osakaćenosti pomenutog OS-a.
Dakle ne hejtujem sve što nije symbina, samo smatram da je to OS koji je još uvek funkcionalan i sada kada sam ga upregnuo zajedno sa andoridom dobio sam sve što mi treba :D
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Re: uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od Deksi »

Android vs windows8, lepa tema ali trenutno ovde sem prepucavanja necemo nauciti nista. Ovakva tema treba da se otvori tek za godinu dana, da barem nekoliko stalnih forumasa nabave windowse pa da se iz prvr ruke sazjaju novosti.
Lumie tj. telefoni na windowsu i njihov interfeis skroz drugacije izgleda od androida i symbiana i to mi je drago.
Glavna mana a i dali je mana videcemo kada se budu poceli nabavljati win telefoni su aplikacije. Licno meni symbian sa hakovanim osom i ubacivanjem potrebnih aplikacija je odlican da mi zavrsi sve potrebne radnje koje su mi potrebne tokom radnog dana. Ako bi sve te aplikacije postojale i za win a nadam se da ce ih biti to bi bio pun pogodak, i sigurno bi naredni telefon kupio sa tim osom.
Joj kad vidim oko mene u LE ko sve ima androide i sta pricaju o njima oni mogu ovo oni mogu ono a oni ih koriste za 4 radnje. Pozivi, sms, internet, i budilnik ah da zaboravih hvale se i upaljacem i talking tom aplikacijom.

janka_88
Expert
Expert
Postovi: 3347
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2005. 12:14
:: Samsung S21 Ultra 5G
Lokacija: Banja Luka

Re: uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od janka_88 »

Ima dosta aplikacija i za WP koje ja koristim a i većina drugih sigurno, uvijerio sam se koristeći Lumiu 800. Ono što me recimo iznerviralo je da pojedine aplikacije koje su na svim sistemima besplatne ili koštaju simbolično 1usd, na WP OS-u koštaju po 2,3 pa i više dolara što je meni lično neshvatljivo i to je to što recimo mene odbija. Istu stvar moram platiti skuplje na drugom sistemu bez ikakvog razloga valjanog

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: uporedite Lumia telefone u odnosu prema Androidima

Post od miodrage »

znemanja, jeste tacno, pogledaj sve svoje postove, ali nema veze.
A sad da krenem redom - baterija - pa naravnod a ni da pridje Symbianu kad on u pozadini ne radi nista, dok Androidi divljaju. Zato im i treba za prvu pomoc nositi mini centralu na ledjima, da kad krene da kuka da je gladan da mozes odmah da ga na'ranis, jer inace ostade ti bez uredjaja...
Zatvorenost sistema ja smatram za prednost, jer to sistem cini jakim, stabilnim i fluidnim. Dzaba mu sva otvorenost kad instaliras svega i svacega, sto nije proslo nikavu kontrolu i sta dobijes? Uredjaj koji mora na reflashovanje. Hvala ali ne hvala. Mali broj aplikacija - napisao sam vec o tome, ponovicu - od 50 top aplikacija, 47 ima i za WP. To sto ih ima 7x manje od Androida i iOS-a ne znaci da ih nema, nego znaci da nema 84 aplikacije za FB, 92 za Twitter, 115 za mail, od toga 79 za GMail i sl. Brojeve sam nalupao, cisto ilustracije radi. Bluetooth? Pfff, u vreme ultrabrzog neta, koriscenje BT konekcije mi je kao voznja pomenutog Bugatti Veyrona u prvoj brzini, sa minimalnim gasom! WP8 ima sve sto ti treba, cak i BT transfer - just 4 the record :D
Sjajna stvar, Deksi, spomenuo si da ti Symbian radi posao. Ok, super, ali vecini ne radi, jer je star, bajat, spor, i ne postoji ta sloboda u kreiranju aplikacija zbog ogranicenosti sistema... A napadate WP i iOS da je ogranicen... Netje da moze.
A sad malo back to topic:
jedanbata, sto se tice kvaliteta izrade, Lumie su ok izradjene, na 710 bih zamerio lako skriputanje poklopca za bateriju. WP7.5 radi isto sjajno, glatko, bez stucanja. Zenina Lumia710 izdrzi 30-ak h sa jednim punjenjem. Baterije na WP8 uredjajima su ok, barem 40% duze drze od Androida. Sistem radi glatko, tecno, bez stucanja i bagova.
Veliku zamerku bih izneo na racunproizvodjaca hardvera, a to je da su mogli da upotrebe i malo kvalitetnije materijale. Ovaj polycarbonat nije los, ali daleko je od onog premium osecaja koji se dobija kad se uzme iPhone u ruke (4-5), ili iPad. Mislimd a je metal na telefonu nesto naj naj sto moze da bude. Pocevsi od mog ljubljenog E61, pa preko iPhone4, iako je tu staklo dominantno. Voleo bih da se neki proizvodjac prizove pameti (recimo Nokia, kao glavna uzdanica Microsofta), i ponudi opet neke izuzetno kvalitetne telefone tipa 8800 ili Luna ali sa WP platformom u sebi. Neka i cena bude primerena, i garantujem da ce to biti novi hit u svetu, i opsta pomama za tim uredjajima.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori