otkazuje tastatura na 7610

flešovanje softvera, popravka, kvarovi
Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

otkazuje tastatura na 7610

Post od Mirko BGD »

dakle desava mi se da pojedini tasteri otkazuju poslusnots [nula, taraba itd], skidao sam masku, cistio.. ali nista sve po starom, ima li neku ideju sta je u pitanju?

migi
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 220
Pridružio se: Uto, 02. Maj 2006. 16:58
Lokacija: Čačak
Kontakt:

Post od migi »

Hmmm....Da nisi mozda drzao telefon u kuputalu dok si se kupao....Ili si ga bilo gde izlozio vlagi...Mozda su se malo navlazili kontakti :? Na starijim s40 nokiama meni se to cesto desavalo, npr malo mi se na kisi pokvasi tel i samo prestanu da rade poneki tasteri...

Mada opet, ti kazes da si cistio :disgust: :dry: ...........

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Mirko, to se desilo i na mojoj bivšoj 7610. Oksidisale su okrugle pločice koje su zalepljene folijom na samu štampanu ploču, treba je pažljivo odlepiti i očistiti ih. Malo je pipav poslić ali nije problem uraditi ga... :wink:

Desperado N72
Novajlija
Novajlija
Postovi: 10
Pridružio se: Pet, 06. Okt 2006. 19:07

Post od Desperado N72 »

Tako "spoljno" ciscenje slabo kad pomaze, ako si u mogucnosti najbolje bi bilo da otvoris fon pa stapicima za usi, umocenim u aceton ali alkohol, ocistis iznutra. Desava se cesto da se zaprljaju ili cak korodiraju kontakti posto nismo ni svesni koliko vlage upije nas telefon npr. u dzepu pantalona a mi se CELI preznojavamo...

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

Alkoholom još i nekako...:roll: ... Ali acetonom nikako... :uhuh:
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

Andrijano
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 968
Pridružio se: Sub, 24. Dec 2005. 03:21
:: Iphone
Lokacija: vracar-gde mi je dobro-tu mi je domovina
Kontakt:

Post od Andrijano »

Meni se desilo to na mojoj bivsoj 7610,odjednom nije htela da mi radi crvena slusalica,brisao sam alkoholom i nije mi pomoglo,pa sam odneo u servis i kao sto je rekao Miskoni to je bio problem.Ciscenje tastature ti je oko 400 din i posle toga radi kao nova.Ne bih ti preporucio da skidas foliju sam :uhuh: bolje odi do servisa :D .
iphone 12 pro space grey & Telenor Total Data

Lomnica_city
Expert
Expert
Postovi: 2853
Pridružio se: Pon, 22. Avg 2005. 03:48
:: Alcatel Idol Ultra
:: Nokia N82

Post od Lomnica_city »

Listen to the Desperado N72 Luke,my bro is a wise man,he speaks from experience!! :wink:
Pozdrav 8)

nbnebojsa
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 993
Pridružio se: Uto, 27. Jul 2004. 13:24
Lokacija: Novi Sad

Post od nbnebojsa »

otisao ti je kristal za tastaturu nije problem to da se zameni i nije veliki kvar odgovara kristal i sa drugih ploca :wink:

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

nbnebojsa, otkud ti to da je otišao kristal? Ovde se radi o klasičnoj oksidaciji, ništa više...

A aceton nikako!

Desperado N72
Novajlija
Novajlija
Postovi: 10
Pridružio se: Pet, 06. Okt 2006. 19:07

Post od Desperado N72 »

Ne znam kako to aceton steti metalu??? Mozda neki novi aceton???

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

Desperado N72, pa ajd probaj s acetonom, pa javi kako se završilo... :lol: ...Samo se šalim...nemoj da isprobavaš... :uhuh: :uhuh: :uhuh:
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

Lomnica_city
Expert
Expert
Postovi: 2853
Pridružio se: Pon, 22. Avg 2005. 03:48
:: Alcatel Idol Ultra
:: Nokia N82

Post od Lomnica_city »

Probao je on vise puta u proteklih nekoliko godina ninolina i stvarno nije nagrizlo nijedan metal,cak neki drugi serviseri (sem hallo-a) tvrde da nije ni za plastiku u toj meri opasan ali necu da ulazim u to,za metal sam bar siguran da nije opasan,a ako je nesto korodiralo na tastaturi,to moze biti samo metal koji je ispod tastera (znaci kad se skine maska i tasteri,vidi se metalna ploca koliko se secam) i nece ga ni aceton ni razradjivac ni vecina kiselina nagristi,to svi znaju!
Pozdrav 8)

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Evo zašto ne aceton:
štampana ploča u telefonu je na svim mestima koja nisu provodna (kontakti) zaštićena lakom, a aceton će taj lak zbrisati kao od šale. Samolepljiva folija na tastaturi koja drži kontakte će se bukvalno istopiti od acetona, a upravo ti kontakti su oksidirali, ne oni na štampanoj ploči. Usled nepažnje mogu da se oštete komponente koje nisu metalne, spojevi na ploči između slojeva, itd. Suviše je to fina i sitna elektronika da bi se "mučila" acetonom...

Da, dodam da neke stvari neće odmah "podleći uticaju" acetona, ali kako vreme bude prolazilo, pa-pa...

Lomnica_city
Expert
Expert
Postovi: 2853
Pridružio se: Pon, 22. Avg 2005. 03:48
:: Alcatel Idol Ultra
:: Nokia N82

Post od Lomnica_city »

Nisam ja ni mislio da pisete o kontaktima na maticnoj ploci i da se oni brisu acetonom,nisam ni pretpostavljao da ce neko ko nikad mozda ni masku nije skinuo,sad da ga ocerupa skroz u kucnoj radinosti,nego sam mislio da pisete o onoj metalnoj ploci ispod tastature a nju naravno nece da nagrize,a ako mislite da ce neko od ovih"obicnih"korisnika da rasturi telefon do maticne ploce i da uopste ima alat... onda naravno,ako uspe da ga toliko rasklopi,nemoj da se igra acetonom na maticnoj ploci!
Pozdrav 8)

Desperado N72
Novajlija
Novajlija
Postovi: 10
Pridružio se: Pet, 06. Okt 2006. 19:07

Post od Desperado N72 »

E, ljudi i zene, mislio sam aceton+metal+"ako je u mogucnosti" tj. da ima alat ili neki drug pa samim tim i iole malo iskustva. Miskoni sam si napisao "oksidirale" pa si valjda i ukapirao da taj aceton ide na metal+te oksidirane plocice idu ponovo na metal. Ninolina nadam se da se jedan moderator takodje plasio za plastiku i lak a ne za metal.

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Desperado, tvoj post je zvučao krajnje neodređeno i nije bitno kako sam te ja ukapirao već kako će to shvatiti neki laik koji može da zezne telefon koristeći aceton. Iskreno, za sve vreme koliko se bavim elektronikom, nikad nisam koristio aceton za "popravljanje", niti ću...
Poslednja izmena od Miškoni u Sub, 04. Nov 2006. 19:58, izmenjeno 1 put ukupno.

Desperado N72
Novajlija
Novajlija
Postovi: 10
Pridružio se: Pet, 06. Okt 2006. 19:07

Post od Desperado N72 »

Uh! Taj problematicni aceton sam spomenuo jer 99% ljudi ga imaju kuci. I ja ga nisam koristio! Ali bi uz pazljivo koriscenje mogao da posluzi. Toliko od mene u ovoj temi. Ola

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Ma ok, ako se vodi računa može on da posluži, ali opet kažem, neko ko se ne razume dobro u tematiku može da napravi džumbus. Konkretno, pločice koje su oksidisale su zalepljene na samolepljivu foliju i da bi se bezbedno očistile acetonom mora svaka da se odlepi sa folije, da se očisti, pa da se opet lepi na foliju na isto mesto, veliko drndanje. Ja sam to radio sa hiruškim skalpelom ili žiletom, fino se "sastruže" oksidacija sa pločica bez skidanja sa folije i samo se folija zalepi nazad. Sve ukupno 15-20 minuta posla i ne mora da se skida displej.

Odgovori