Red vožnje SMS-om

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
MB maneken
Banned
Postovi: 619
Pridružio se: Čet, 16. Jun 2005. 16:07

Red vožnje SMS-om

Post od MB maneken »

Uvođenje sistema daljinske kontrole vozila javnog prevoza
Uvođenjem novog sistema daljinskog parćenja i kontrole vozila (GPS i GPRS) preko mreže mobilne tehnologije i interneta biće omogućeno njihovo pozicioniranje ali i komunikacija sa vozačem, rekao je Beti direktor direkcije za javni prevoz Željko Đukanović
Prema njegovim rečima, taj sistem će omogućiti da dispečeri Gradskog saobraćajnog preduzeća (GSP) Beograd, ali i putnici koji čekaju prevoz u svakom trenutku, putem SMS poruka, znaju gde se vozilo nalazi i kada će ono stići do njihove stanice.

"Sistem će omogućiti i uveđenje takozvanih 'smart' kartica za plaćanje prevoza, koje će funkcionisati po principu platnih kartica koje će moći da se dopune preko mobilnog telefona", rekao je on.

Đukanović je rekao da će biti uvedeno i plaćanje prevoza preko SMS poruka, ali je dodao da je takav način plaćanja manje efikasan od "smart" kartica.

Prema njegovim rečima, od sledeće nedelje će biti postavljena rang lista kandidata koji su konkurisali za posao monitoringa, odnosno za sistem daljinskog praćenja i kontrole vozila, a u projekat nabavke te opreme za 1600 vozila biće uloženo oko milion evra.



http://www.pressonline.co.yu/vest.jsp?id=28949

Spyker
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1699
Pridružio se: Sre, 28. Sep 2005. 11:38
Lokacija: Sabac
Kontakt:

Post od Spyker »

MB maneken, a sto moras za svaku vest da otvoris novu temu?
iPhone + CX300

MB maneken
Banned
Postovi: 619
Pridružio se: Čet, 16. Jun 2005. 16:07

Post od MB maneken »

Spyker napisao:svaku vest da otvoris novu temu?
Ova vest zasluzuje novu temu, zamisli koliko ce ti znaciti, cekas na stanici, posaljes SMS i dobijes info kada tvoj autobus dolazi po tebe? To si samo gledao u filmovima :) !

Koren
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 670
Pridružio se: Ned, 16. Apr 2006. 09:09
:: Samsung Note 2
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Koren »

Mislim da je ovo extra fazon. Ako sistem bude funkcionisao kako treba i ta poruka bude oko 2, 3 dinara koristicu ga dosta. Ako pocnu da se foliraju pa za to stave neku cifru od 20din, propasce im usluga.

PozZ

McLaren F1
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 1507
Pridružio se: Pet, 28. Apr 2006. 16:51
:: LG G2
Lokacija: Novi Beograd

Post od McLaren F1 »

Stvarno extra novost,sto rece MB maneken do sada smo to videli samo u filmovima! :D :wink:

skeptichni chicha
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 498
Pridružio se: Pet, 17. Nov 2006. 12:35

Post od skeptichni chicha »

Kojim filmovima a, aaaaaa? Ajde navedi sad odmah iz glave jedan film u kome si tačno to video :D :D
Šalu na stranu još davnih dana na ovom forumu sam nedostatk takvih usluga naveo kao najveći manjak ponude domaćih operatera....

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Ovo pre 2010 nema da bude :wink: Inace, ja sam mislio da je ovo naucna fantastika za nas.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Jel to važi i za Novogodišnje praznike? Ko je pokušao da sačeka neki prevoz tada zna jako dobro o čemu pričam (***bali me moji troškovi što još nisam kupio kola). Generalno nije loša vest, ali imaće smisla za prevoze koji idu često kao antibiotik, a za ove redovne nema potrebe. Imaju oni još mnogo toga da urade pre nego što krenu da se zezaju sa GPSom. Juče samo što se ne uguših od izduvnih gasova u 27ici koja je naoko dobo izgledala.

Nije loše, što reče skeptichni, imati ovakav tip servisa (koa što je i parkiranje po gradu - kad već mora da se plaća), pa kome treba - treba.

:)
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

gargamel4 napisao:JGeneralno nije loša vest, ali imaće smisla za prevoze koji idu često kao antibiotik, a za ove redovne nema potrebe.
:lol: Najbolja fora u poslednjih pet dana :lol:
Secam se jednog dana, zima, mraz minus petnes, noge smrznute, cekam devetku cetrdeset minuta, nema je; Kad odjednom pojavi se u suprotnom pravcu- upadaj! Polu prazna. Ali greju. :) Je li majstore, jel' postoje ove devetke danas. - Postoje, al' samo dve :blinky: "Neki kvar na Banjici, a zavejano, pa dok ne saniraju... " :o ...E, tada sam ja pozeleo ovakav servis, ali sam mogao da se kladim da nece da ga bude jos 5 godina. Nego jos uvek ga nisu uveli, tako da me nebi nista cudilo ni da stvarno bude tek tada :)
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

MB maneken
Banned
Postovi: 619
Pridružio se: Čet, 16. Jun 2005. 16:07

Post od MB maneken »

I dispecer ce imati bolju kontrolu, tipa nece moci tri ili pet autobusa da stoje na okretnici a moci ce da vidi i da li na vreme krecu tj. znace gde mu je svaki autobus u svakom trenutku i sl.

Tanja
neaktivan nalog
Postovi: 342
Pridružio se: Pon, 02. Jan 2006. 16:22

Post od Tanja »

pa u autobubusu 45 poslednje 2 nedelje primetila sam da na pola ekrana idu spotovi,a na drugoj polovini je mapa beograda,i crvena tachka koja predstawlja autobus koji se krece :) i tachno je swe,u metar :) tako da gps lociranje autobusa vec postoji
Sony Ericsson Vivaz silver 8gb + Nokia e71 8gb white <3

MB maneken
Banned
Postovi: 619
Pridružio se: Čet, 16. Jun 2005. 16:07

Post od MB maneken »

Tanja napisao: i tachno je swe,u metar :) tako da gps lociranje autobusa vec postoji
Nisi jedina koja je to primetila, cak je i mapa bas detaljna, jedino sto mi se ne svidja kazu ne prikazuje nadmorsku visinu a verovatno ce i to ubaciti. Kada se pogleda

http://www.mts.telekom.yu/index.php?ID=202
http://www.mts.telekom.yu/index.php?ID=20310&Type=1
http://www.mts.telekom.yu/index.php?ID=3215&Type=2


moze se zakljuciti da ce tu biti jos novih usluga.

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Nadmorska visina :? :? Da veoma bitan podatak. Zbog dekompresije jel :o :o :o

Znam kada je i zašto meni bio potreban taj podatak, ali to je bila nedođija, a u gradskim uslovima ne vidim svrhu. A šta misle Idzo i miodrage o ovom poboljšanju? Ovaj drugi se ne vozi mnogo autobusom ali u Subotici će to biti jako uzbudljiv podatak. Sa celih metar odstupanja s kraja na kraj grada.

Ili varijanta: stoji lik na stanici gde ima potencijalno 3 prevoza kojim može da ide na određenu destinaciju, busa nema, i on pošalje poruku i stigne mu obaveđtenje da tog busa neće (iz nekog razloga) biti još pola sata. Pošalje drugu poruku i skonta da će drugi bus doći za 15 minuta, a treći za 5. I tako je GSP pored 30ak dindži koliko košta karta uzeo još 9 dindži korisniku njihovih usluga, koji su nekad toliko isfrustrirani predugim čekanjem da namerno ne bi platili kartu ni pred kontrolorom lično, samo da bi na nekome malo mogli da se istresu.

GPS će raditi neko vreme, a vozači verovatno neće hteti ili znati povremeno da resetuju uređaj (sorry Vlado, nisam na tebe mislio :P ), jer ume da blokira posle tunela, a biće i padobranaca privdža jer njima ovo verovatno nije obaveza.

A smart kartice podržavam, ali ako aparati ne budu od livenog rostfraja, testirani u Ruandi, na Mesecu, i u okeanu na dubini od 3 kilometra i to bez ogrebotine, neće preživeti domaće srednjoškolce.

:)
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

gargamel4 napisao:(sorry Vlado, nisam na tebe mislio :P
No problem ;)

Ja i ne bih voleo da to ima kod nas u busevima . Jer uz to obicno ide i neki snimljeni materijal pa morash da slusas sve vreme voznje a ako ti ne svidja mjuza , obr'o si bostan :) Pre neki dan u privatnoj 65-ci , gledam neku dokumentarnu emisiju o praistorijskim narodima i njihovom zivotu - meni interesantno kao putniku da prekratim vreme a razmisljam kako li je vozacu :lol:

Taj je tu emisiju naucio na pamet garantovano i vec mu je muka i od praistorije i neandertalaca :lol:

GSP sa lociranjem autobusa u toku voznje vec ima kod privatnika i to je prihvatljivo i lepo radi , ali mjuza molim vas manite me toga . Mada ako je ukusno odabrana , moze ponekad , ali da se ima mogucnost da se iskljuci kad vozac poblesavi . Ovo sve pricam iz ugla vozaca jer oni to najvishe i moraju da slusaju .

To slanje sms-a na stanici da bi se videlo kad ce bus da naidje , je po meni gubljenje novca . Nikada , ali nikada ne bih poslao poruku da bih saznao kad ce bus . Eventualno po meni to moze da bude korisno u prigradskom saobracaju , gde busevi idu na po 20, 30 ili vishe minuta , ali takve buseve opet i koriste ljudi koji znaju tacno u minut kad ce Mile vozac da bude iza coshka :lol: jer je svakog dana i inace tu u to vreme . U prigradskom nema toliko izostajanja buseva jer ne sme da bude kad idu mnogo redje od gradskih .

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Korisno je ako izvisis, pa mora da cekas nocni... :) E, znam da ima neka fora, radili neki, pozoves GSP, ne znam na koji broj, i oni ti kazu kada bi autobus/tramvaj/trola trebalo da stigne na tvoju stanicu. Da ne cekas na mrazu bezveze. Nznm sada koliko je to precizno. Pretpostavljam da su to unapred predefinisani termini i jedan zastoj i ode sve u q. :)
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Nije to je onaj red vožnje koji piše na okretnicama i koga se verovao ili ne (osim za novu godinu) stvarno pridržavaju. Broj je 30-33-370, i 30-33-371 i javlja se govorni automat.

E da, zaboravio sam da pomenem koliko je preko GSM mreže precizno lociranje korisnika, tj pozicioniranje stanice. Mislim da to već svi znate, tj. da u tu zonu uglavnom mogu da uđu barem po 4 stanice, a zanima me i da li poruka stiže sa informacijom o oba smera.

:)
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Lobachewsky, pa znas da nocni krece u 12.10 , 01.10 , 02.10 i 03.10 sa Trga . Znaci , na trasi gde ga cekas , doci ce ubrzo . Jer se do sada nije desilo da nocni sa Trga ne krene u to vreme . To ne sme da se desi . Suprotno je isto . Sa tih stanica isto krecu prema Trgu u ta vremena i tad ih i cekas .

Taj broj sto pitash , pretpostavljam da je ovo sto je rekao gargamel4 . Ali se na to ne bih obazirao isto . Ne moze automat , pa cak ni ziv covek , preko telefona da ti kaze kad ce prva 17-ca na primer da dodje na Mostarsku petlju u smeru prema Konjarniku , preko dana , jer moze samo da pretpostavlja da li je guzva ovolika ili onolika na auto putu itd .

Ovo bi sve imalo mozda smisla kad bi se kod nas postovalo i to vrlo strogo zuta traka . Znaci , osim gsp buseva , taxista , policije, vatrogasaca i hitne pomoci , ne bi smeo niko da priviri u zutu traku . Tad bi moglo mozda i da se kaze da to ima smisla jer bi tuda saobracaj tekao dobro , i znalo bi se otprilike kad ce koji bus stici , jer nas nista ne bi zadrzavalo usput . Iskreno , mi vozaci smo i ovako malo blesavi pa pokusavamo u ovom ludilu od voznje u BG-u da ispostujemo neko vreme . Jer ja na primer u isto vreme ili sa greskom od par stotina metara uvek srecem kolege iz suprotnih pravaca , na odredjenom mestu i to se iz dana u dan kad je iole normalan sobracaj ponavlja . Znaci nezavisno da li me je na raskrsnici Takovske i Lole Ribara sacekao haos i guzva nepoisiva , nekako uspemo da prodjemo i kolegu 6-og na primer , srecem na uglu Lole Ribara sa Palmoticevom ( greska moze da bude mozda da ga sretnem na uglu Lole Ribara i Vlajkoviceve , znaci sto metara nize ) . I sad ko je tu blesav ? Izgleda mi , koji uz svo ludilo od parkiranih vozila u Lole Ribara ili 27.Marta , uspevamo i trudimo se da ispostujemo neko vreme . A zasto to radimo , ne znam ni sam . Valjda tako treba , pa se trudimo da sto bolje odradimo svoje . Ne znam .

Ali bih svakom amateru , dao da odveze jedan smer na primer od Zvezdare do Bezanije , pa da vidi sta ce sve da ga saceka . I da li bi takav uspeo da ostane hladne glave ?

Odoh ja mnogo daleko , ali sam hteo da kazem , da se kod nas u saobracaju nista ne postuje i niko se ne postuje , pa cak mnogo puta vidim ni policija se ne postuje i plus se parkira kako se kome gde svidi , i kako onda u takvoj situaciji moze iko da bude siguran kad ce koji bus gde da stigne ? Sa postovanjem zute trake , mozda , ali ovako je bez veze . Tako da to sms-iranje ne vodi nicemu , nego samo da bi izgledali kao savremeni i kao blizi modernom svetu . :lol:
Samsung P850 , Nokia 8310 (my precious)® - pomozimo zivotinjama oko nas

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Lako je kada je sa trga :)
Ja ne znam zasto postoje te zute trake kad to niko ne postuje. Cim je mali zastoj odmah se i ta traka ispuni. Ludnica...
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Taj bus sto je krenuo u 12.10 na primer sa Trga i ide na primer do bloka 45 ( znaci nocna 68-ca ) taj je negde oko 12.40 u bloku i onda saceka 01.10 i krece tada iz bloka 45 prema Trgu . I tako u krug . Kad dodje oko 01.40 na Trg , ceka 02.10 i krece nazad prema bloku 45 .

Zute trake se zna zasto postoje , ali je problem sto se kod nas ne postuju . Cujem prekjuce od kolege da je panduracija dobila naloge da strogo pocne da kaznjava zutu traku . Videcemo da li je to samo prica ili istina . Ja sam mozgao malo i doshao do zakljucka da policija mnogo , mnogo puta nece da odreaguje onako kako bi trebalo , jer zna kakva je ludnica u Beogradu zbog neizgradjene infrastrukture koja ne moze da primi definitivno ovoliko vozila i zato i nece i ne sme da bude rigorozna sto se tice zute trake .

Jer zamislite kad bi se u Lole Ribara ulici stvarno postovala zuta traka ? Ostala bi samo jedna traka u jednom smeru i jedna u suprotnom za ostala vozila i tad bi bio haos . Trebalo bi vam 10 minuta ili vishe maltene da dodjete od Politike do ugla sa Takovskom , jer bi kolona bila preduga . Takvih slucajeva ima mnogo .

Sto se tiche parkiranja bi trebali da budu bas rigorozni , i tu vec moze da se tako uvek reaguje ali zasto to ne rade ne znam stvarno . Pogledajte kad budete nekad prolazili , u bilo koje doba dana , da li cete naci neko vozilo kod pekare Aca u Lole Ribara ? Garantovano uvek ima neki auto koji je tu u ZUTOJ TRACI ( alo prijatelji :shock: ) parkirao i otishao do pekare . Ali garantovano . Mnogo puta ne jedan nego tri cetiri u redu i sve u zutoj traci . A pandur koji stoji na cosku Takovske i Lole Ribara gleda samo svoj rejon od 50 metara i to mu je vazno , a zasto mu kolona prema Politici stoji nema on kao pojma . A ne seti se da pogleda prema dole ka pekari i primeti da se svi guzvamo da zaobidjemo te iz pekare , plus cesto preko puta neki auto koji je parkirao zbog nekog butika :shock:

Kao Bojan Krizaj se osecam skoro svakog dana . Milion primera svakodnevno i trebalo bi mi deset tomova da sve prikazem . I takav nam je saobracaj u BG-u a ovi uvode sms red voznje . Samo foliranje da bi izgledali napredni i da bi se prikazali u boljem svetlu .

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Sad cu svesno da odem u off, i sa rizikom za razapinjanje na krstachu, osim od strane Vlade. Svuda u svetu je u samom centru grada, najstrozije zabranjena voznja automobila. O zaustavljanju i parkiranju ne bih ni slovceta da troshim. Prema tome, zna se sta je resenje: zatvoriti male ulicice u centru BG-a za saobracaj (a slicno treba i u Subotici) i molim lepo. Ne mora svako da doveze svoje dupe tacno do ulaza negde, moze malo i da proseta, cujem da je zdravo za kardio-vaskularni sistem, a i za lokomotorni aparat. Naravno, uvek moze da iskoristi usluge GSP-a ili Taxi vozilo (koji bi jedini osim urgentnih i specijalnih sluzbi imali dozvolu za saobracaj u pomenutim zonama)
Da se vrnemo na temu: ovo sa GPS pozicioniranjem nije loshe, ali me zanima kako bi to radilo u praksi. Primer: jedan te isti autobus ceka nekoliko hiljada ljudi na jednoj trasi. Neka samo 10% posalje poruku... zanima me sa kolikim zakasnjenjem ce da dobiju poruku gde im se prevoz nalazi? Mislim da bih stvarno dobio nervni slom da vec dodjem na odrediste i da mi stigne SMS da ce mi prevoz doci za 12 min.
Drugo je sto sumnjam da ce poruka da kosta ispod 10 kinti (da ne bude dostupno bas za svakoga)
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori