Virtuelni mobilni operateri

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Virtuelni mobilni operateri

Post od vlada1970 »

Ne nadjoh sada da li je bilo reči o ovome ali naidjoh na zanimljiv tekst u biznis novinama. Meni se čini da bez obzira što naši mobilni operateri za novine kažu da im ne smeta konkurencija :lol: , da bi ovo bilo zanimljivo uvesti kod nas , pogotovo sad kad nas deru sa cenama i ekstra porezima a koji su kao zbog svetske krize :P A država nam nikad u lošijem stanju. I sa krizom i bez krize. ( važno da se mi pripremamo za Univerzijadu, da bi gostima iz inostranstva pokazali kako "je ovde sve super" ) .

I uvek narod na kraju plaća sve greške političara i umišljenih stručnjaka. Bilo i biće.

http://www.biznisnovine.com/cms/item/st ... ctionId=13

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Pa imamo i mi, kako nemamo... to je Vip :) :D I bas im je super. .
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Izgleda da Vip nije virtuelni operater koji spada u ovu kategoriju. Jeste da on koristi resurse Telekoma, ali mislim da nije to to.

Ovakav virtuelni operater o kome se priča u ovom tekstu i koji već postoje po svetu, može da bude izgleda svako ko ima love da se uključi u taj biznis. Čak i ja, na primer. :oops:

I onda taj operater, kad plati sve što ima da plati matičnom operateru, može po svojoj volji da odredjuje koliko će mu biti impuls itd. I zato mislim, da je takva konkurencija vrlo zanimljiva. Manje troškova, skoro nikakvo ulaganje, i onda je bitno samo namiri svoje troškove i ako nije alav, može da se desi da kod njega predje mnogo korisnika. :D

sigi
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 590
Pridružio se: Čet, 03. Avg 2006. 17:12

Post od sigi »

vlada1970 napisao:Izgleda da Vip nije virtuelni operater koji spada u ovu kategoriju. Jeste da on koristi resurse Telekoma, ali mislim da nije to to.
mislim da ciljas na ovo primer od nasih susjeda http://www.tomato.com.hr/tomato/show?id ... ews=628495 pr ;)

Zligor
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Pet, 24. Apr 2009. 17:52
:: LG Nexus 5X
Lokacija: Niš

Post od Zligor »

ovo je sansa za karica , da se vrati u mobilne operatere :D inace ovako se i pre pricalo da ce sve biti bolje kad dodje treci operater a situacija je sve gora i gora a i od ovoga ne ocekujem nesto previse.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Nece to nama pomoci, nama standard fali, mobilne usluge ne mogu da budu za dzabe... Nazalost.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

AquaZX
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 545
Pridružio se: Čet, 19. Apr 2007. 14:21

Post od AquaZX »

Pa ni do sada nisu bile za dzabe, a od juce pogotovo.


Ako je Telenor imao 80mil evra profita i to kvartalno, ne znam o cemu ti pricas da su do sada usluge bile dzaba

8)

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

AquaZX, to ocigledno ti pricas sam sa sobom da je nekada bilo dzabe. Dal' ti citas (da ne pitam dal' razumes) sta ovaj pre tebe pise pre nego sto pritisnes taj enter?
Bitno da si natak'o smekerski smajli :)
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

AquaZX
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 545
Pridružio se: Čet, 19. Apr 2007. 14:21

Post od AquaZX »

Vrlo dobro, taj pre mene si upravo ti, i citam ovo lupetanje o standardu i covek ne moze da se ne osvrne na to.
Kakav bre standard, nemoj da mesas stvari..

I da, nataknem jos nesto :oops:

Zligor
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Pet, 24. Apr 2009. 17:52
:: LG Nexus 5X
Lokacija: Niš

Post od Zligor »

pa naravno da nemamo standard kad skoro sve placamo vise od ljudi u EU (gorivo, hranu, mobilne usluge, tehniku, autobomile)

outsider_hr
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 159
Pridružio se: Čet, 14. Dec 2006. 15:37

Post od outsider_hr »

@sigi
Kolega Sigi u Hr. Tomato nije pravi virtualni operater jer je u 100% vlasnistvu VIPa samo drugi predbroj i druge cijene. To je napravljeno da VIP ne mora snizavati cijene kad je dolazio Tele2 a da mu opet konkuriraju.

Drugi pokusaj ja treba biti u kombinaciji Konzuma (vlasnistvo Todorica) i t-mobile ali je i to naprasno prekinuto mjesec dana prije nego je trebalo krenuti. Pravi razlozi se ne znaju pretpostavlja se da je razlog sto je Tele2 dogovorio nacionalni roaming sa t-mobilom (kao kod vas VIP i mts) pa bi ovo bilo dodatno opterecivanje resursa t-mobile mreze.

Uglavno ni u Hr. ne postoji jos ni jedan pravi virtualni operater, htjela je jedna privatna mala firma u to se ukljuciti ali nije nikako dobila dovoljno povoljne uslove (vjerovanto veleprodajna cijena koristenja mreze) i tko zna sto sve...

sigi
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 590
Pridružio se: Čet, 03. Avg 2006. 17:12

Post od sigi »

u svakom slucaju i taj tomato i tele 2 su jeftiniji od ovih nasih ja sam imao negde tele 2 karticu proslo leto sam je koristio mnogo dobro nisam ni osetio , to kod nas nikad ali nikada nece biti ako se desi cudo i da bude nece biti lako naptice se ti kao isus.
Z

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

AquaZX, ti ocigledno ne razumes neke stvari i tu ti ja ne mogu nista... I ne shvatas povezanost, pa tvrdis da je mesanje dve nespojive stvari. Najlakse je ono sto ne razumes nazvati lupetanjem, tipicno.
Ne mogu nasi operateri sniziti cene minuta da odgovaraju srpskom standardu sa prosecnom platom od 200 evra i u trenutku kad je evro 25% slabiji uodnosu na proslu godinu, ako opremu nabavljaju po evropskim cenama. Pogledaj bre tomato, isto sr** ko nase, samo sto hrvati imaju ses'put visi standard... pa su njima te cene ok. A nemci, kod kod njih je evro evro, nema sta da boskupljuju. Svi trose ko nezdravi jer ima se, moze se... (a ne kao mi prosecno 150 dinara mesecno), pa mogu slobodno da daju i neki flet jer obrcu i obrcu.
I sta li ti pa ja objasnjavam kad opet neces da razumes, pa upadas u nesporazum.

I nije mi jasno kako je to Tomato jeftiniji od nasih kad su ovo cene (to je sve tu negde, ne mogu nasi mnogo jeftinije da odu, pa nek dodju jos 20):
Tomato tarifa
Pozivi prema nacionalnim pokretnim mrežama u Hrvatskoj
0,45
Pozivi prema nacionalnim nepokretnim mrežama u Hrvatskoj
0,45
SMS
0,25
Naknada za uspostavu poziva
0,25
Pozivi prema Zoni BiH
1,50
Sve cijene uključuju PDV. ukoliko nije drugačije naznačeno, cijene vrijede za pozive u kunama po minuti; za SMS u kunama po SMS poruci; za uspostavu poziva u kunama po uspostavljenom pozivu.
U tomato tarifi obračunska jedinica iznosi jednu minutu.
1 kuna = 13 dinara
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Ako ja dobro računam, 0.45 kuna je 5.74 dinara. Ako je naravno, tačno da je 1 kuna 12.76 dinara.

I ta cena od 0.45 kuna je sa uključenim pdv-om. Ako to poredimo sa KUL tarifom , onda je baš jeftinije. 7,55 dinara je minut, plus 4,99 za uspostavljanje veze. A plate su manje dosta kod nas.

Ja mislim da bi ipak neki virtuelni operater imao dosta prostora i za snižavanjem cena, i za raznim zanimljivim promocijama ili popustima nekim kategorijama korisnika, bez obzira što to ne izgleda na prvi pogled. I bez obzira što bi opremu nabavljao po evropskim cenama. ( Iskreno mislim da bi on morao da nabavi vrlo malo opreme, jer sve iznajmljuje od matičnog operatera ). Sve zavisi koliko je alav i halapljiv, da na brzaka zaradi abnormalne novce. Ako radi postupno i pametno, može on dosta korisnika da privuče.
Samsung P850 , Nokia 8310 (my precious)® - pomozimo zivotinjama oko nas

Aleksaboy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 853
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2007. 21:13
:: LG L7 II

Post od Aleksaboy »

Ja bih tu dodao još jednu stvar. Ako Crna Gora sa 500 000 stanovnika i sa standardom sličnim našem može da ima tri regularna operatera mobilne telefonije i da svi oni lepo zarađuju i obrću svoj uloženi novac, ja ne vidim razloga da Srbija sa 8 miliona ne može da ima npr. 4 mobilna operatera, od kojih bi jedan bio virtuelni. Priznajem, nisam ekonomista, možda je moja procena pogrešna ali ovo mi se čini logičnim.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

@Vlado, pazi, ali do "juce" je kul bila 5,6 (sa uracunatim PDVom) a uspostava 3,4 (sa uracunatim PDVom), tj isto kao sada tomato. Ali i tad je bilo skupo... Znaci, i da se vrati na cene pre poskupljenja, opet ce za nase standarde biti skupo...
Hocu reci, tesko da ce cena "impulsa" ici dole jer ni oni nemaju gde, ako hoce nesto da zarade, a nas jedino moze da iscupa poboljsanje standarda i smanjenje vladinog poreza.

A imamo promocije, nije da nemamo. Vipova do kraja godine. Telenor, verovatno, isto do daljnjeg. Telenor je maltene uveo "flet", za 4,5 evra mesecno razbijes se... a ovi koji mogu da dopune 200 i vise- oni i bukvalno imaju flat.
Dobre su nase sadasnje promocije, ali sve one traze da se ucipis neku paru... Pa i idu tom logikom... Ako se ucipis (i doneses nam siguran profit) damo ti za dzabe, ali jbg. onda ovi ostali koji trose malo, placaju papreno.
Naravno da bih i ja voleo da suv "impuls" bude jeftiniji, ali mislim da to skoro nece biti... Ako ce uopste i biti. Mislim da je ipak krenulo u pravcu, ko plati unapred dajemo dzabe, a ove ostale onda mora deremo.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Nova tema pa da prodje bez mene i nekog mog mudrovanja - netje da moze. Znachi tema je virtuelni mobilni operateri. Teoretski DA, praktichno vrlo vrlo tesko. Zasto? Pa zato sto mi ne treba da menjamo samo nas standard kao sto je naveo postovani Lobachewsky, nego moramo da menjamo mentalitet celog naroda. A to je prakticno nemoguce.
Sve cu da ilustrujem jednim aforizmom - poslovicom, pa ko ne shvati iz prve, neka cita opet i opet i tako unedogled dok mu ne dodje do PAMETI: Kad bi se kojim slucajem pameti slobodno prodavale, svako bi opet kupio svoju!
I rest my case Your Honor
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

vukbojan
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 99
Pridružio se: Ned, 16. Mar 2008. 06:54

Post od vukbojan »

Ja бих купио твоју памет Миодраже и одморио се мало пар дана. :P
Шала наравно, него си ме повукао за језик па нисам могао да одолим. Не једи се, чловече...(или на српском Човече не љути се)

AquaZX
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 545
Pridružio se: Čet, 19. Apr 2007. 14:21

Post od AquaZX »

@Lobachewsky:

Objasnjavao si neke osnovne stvari oko kojih nema spora, evro je evro i prati se kurs.

Mozda i ja nisam bio dovoljno jasan na sta sam ciljao a to su sledeca
2 primera :

1)Zasto je cena SMS za inostranstvo sada 19.4din kod Telenora (uskoro kod ostalih)??
Zato sto im se moze.

2)Kurs je oko 95din/eur jos tamo od jesenas. Zasto su cekali ovo Vladinu odluku pa da ispod nje skriveno podvuku povecanje cena?

Lobachewsky napisao: Hocu reci, tesko da ce cena "impulsa" ici dole jer ni oni nemaju gde, ako hoce nesto da zarade
A ti ih predstavljas kao da rade sa gubicima. Ne kazem da treba da rade za dzaba, cilj im je profit.
Problem je to sto je ovo kartel i nema veze sa pravim trzistem.

Sto se tice "standarda", naravno da ima veze kakav je standard ali cesto je i obrnuto proporcionalno sa standardom: gde je standard veci tu su usluge jeftinije.


Ja sam se bunio protiv ocigledne derachine jer znaju da je 80% korisnika tupavo i da koristi prepaid jer jednostavno nema informacije..

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

vukbojan, sala prihvacena, a ja da dodam da se ti ne bi preterano odmarao sa mojom pamecu vec bi verovatno rintao kao 2 mala crnca, za platu malog Chajniza :D :D
AquaZX, mozes ti da se bunis koliko hoces, kao i svi mi ovde zajedno, i kako je neko u drugojh temi predlozio, kao svi malo prosvetljeniji korisnici sa raznih strana i foruma, ali lepo si naveo - oni su KARTEL i kao takvima moze im se da nam rade sta god pozele.
Jedini nachin da nase operatere privolimo na nase uslove je uraditi ono sto je nemoguce - namah iskljuciti 50% korisnika na 10-ak dana sto ce za sobom da povuche enorman pad prihoda, i onda bi morali da pristanu na postavljene uslove. Posto je to nemoguce da se desi, necu o tome ni da trosim slova.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori