UMTS SIM-kartica

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
dugi
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 166
Pridružio se: Sre, 29. Dec 2004. 23:50

UMTS SIM-kartica

Post od dugi »

Posto sam posle E1000 nabavio V3 ostala mi je UMTS SIM kartica sa kojom sam normalno upalio V3 iako nije 3G telefon. Sa GSM SIM karticom nisam mogao pokrenuti E1000, vec samo sa UMTS.
Interesuje me da li moze nesto da steti UMTS SIM kartica u GSM mobilnom telefonu? Ili moram opet da narucujem GSM SIM karticu za V3 sa mojim brojem :unsure:
Gorance ovo je tvoja oblast, pored ostalih voleo bih cuti i tvoje misljenje.
Poslednja izmena od dugi u Ned, 25. Sep 2005. 14:06, izmenjeno 1 put ukupno.

dugi
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 166
Pridružio se: Sre, 29. Dec 2004. 23:50

Post od dugi »

Nije valjda da se niko nista ne zna o ovome. :smutny:
Cim sam upalio mob verovatno je sve u redu ali nikad se ne zna :unsure:

Miljance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 210
Pridružio se: Pon, 14. Mar 2005. 13:05
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Miljance »

Gorance je u vojsci a nazalost kod nas jos nema 3g ni u tragovima tako da niko na ovom forumu nije kompetentan u toj oblasti. Sorry. Ja pretpostavljam da ako radi u GSM uredjaju onda mu i ne steti. :unsure:
Btw pise se UMTS a ne UTMS. :)

dugi
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 166
Pridružio se: Sre, 29. Dec 2004. 23:50

Post od dugi »

Hvala na korekciji, evo sad pise UMTS :)
Radi se o Motoroli V3 koju sam pokrenuo sa UMTS karticom koja je bila u E1000. Posto 3G telefoni podrzavaju obje mreze i GSM i UMTS onda verovatno to i kartice podrzavaju. Samo mi je cudno sto nisam mogao da pokrenem E1000 sa GSM karticom nego sam morao da narucim UMTS :?
Logicnije mi je da 3G telefoni podrzavaju obe kartice, ali u mom slucaju GSM mobil podrzava obe kartice :D

Lomnica_city
Expert
Expert
Postovi: 2853
Pridružio se: Pon, 22. Avg 2005. 03:48
:: Alcatel Idol Ultra
:: Nokia N82

Post od Lomnica_city »

Mozda ti je tako bilo podeseno u sotveru tj nekako zakljucano samo za UMTS kartice!?
Meni,kao i vecini ostalih,na 6680 super radi GSM kartica a nije sa mreze (tj Swisscom samo ubaci podesavanja za gprs...) a ako si ti uzeo preko neke mreze... eto ti resenja!
Pozdrav 8)

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

Evo mene na prvom vikend-izlasku. :) Polozio sam zakletvu (bolje reci zvanichno im dozvolio da mi "beru kozu na shiljak"). Nego na temu...
1. UMTS kartica moze da omoguci pristup GSM mrezi kako 3G tako i GSM telefonima po principu "evolucije standarda" GSM->3G na isti nachin kao shto kolor TV signale prima i crno-beli televizor i uspechno ga prikazuje (samo crno belo ) :( Samim time sa te strane nema problema ...
2. E1000 koji nece da radi sa GSM karticom mi je velika misterija. U "mladim danima" 3G-a u svetu zaista je postojao problem "zakucavanja" telefona u jednoj od mreza tj. po aktiviranju se veze za GSM (ili 3G) telefon pristaje da radi samo u njoj i "seci ga-peci ga" (menjaj SIM, stavljaj USIM, pa vracaj staru itd.) nece da predje u drugu. Bash je E1000 bio primer telefona gde je cela stvar prvi put USPESHNO OTKLONJENA !!! Veujem da jedan mali put do nekog servisa nece shkoditi ...
Odoh ja nazad u kasarnu kako ne bih morao da po kazni radim "tetris" izmedju RR magacina i PTS-a, a i da mi ne propadne bolji SDO, (ko je bio u armiji znace, ko nije neka mu neko objasni).

dugi
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 166
Pridružio se: Sre, 29. Dec 2004. 23:50

Post od dugi »

E1000 je radio sa GSM karticama starim godinu ili vise dana ( radio sa mojoj starom ne punjenje i probao jos nekoliko radio je ), ali kad sam uzeoo pretplatu i kad sam dobio novu SIM karticu nije mogao da se upali to mi je bilo cudno. Zato sam morao da narucim UMTS karticu.
Moje pitanje je bilo jeli moze da bude problema ako GSM aparat radi sa UMTS karticom, posto sam upalio V3 bez problema sa UMTS karticom.
Gorance cekam tvoj sledeci vikend izlazak sa nestrpljenjem :)

dugi
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 166
Pridružio se: Sre, 29. Dec 2004. 23:50

Post od dugi »

Konasno sam resio "enigmu" oko ovih kartica. Dakle, postoje GSM, UMTS i GSM/UMTS kartice.
Ja sam E1000 kupio preko mreze koja podrzava samo 3G mrezu i servise, i dobio "cistu" UMTS. Kad sam dekodirao tel i trazio od mog "starog" operatera da mi posalje UMTS karticu oni su mi poslali karticu koja je kompatibilna sa svim aparatima ( ovo nisam znao ), tako da sa njom mogu da pokrenem i 3G i GSM telefone. Naravno sa "cistom" UMTS karticom nisam mogao upaliti Motorolu V3 ali sa ovom drugom ide bez problema. :wink:
Ovo za kartice su proverene informacije dobivene od operatera.

Odgovori