Koliko whatsapp trosi interneta?

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
gdrazen
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 148
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2012. 19:30
:: SG NOTE 1 N7000
:: SG NOTE 2 N7100
Lokacija: Gradiska - RS

Koliko whatsapp trosi interneta?

Post od gdrazen »

Ovako....ako mobilni internet koristim samo za dopisivanje preko WhatsApp programa na telefonu, a cijena je 0.75km/mb, koliko ce mi trositi, tj koliko kb ili b zauzima jedan karakter, slovo?

I kako tj sta sve na androidu pogasiti treba da mi nista u pozadini ne vuce sa interneta samo da se mogu dopisivati preko pomenutog programa :D .??

Hvala....

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Re: Mobilni internet - pitanje

Post od tomas.hokenberi »

gdrazen, ne mozes direktno izracunati koliko ti trosi jedno slovo. Svaka poruka pored teksta sadrzi i "zaglavlje" i razne druge informacije koje su potrebne da se poruka "zapakuje" i isporuci na pravu adresu. Sem toga nije svejedno da li koristis ASCII, UTF-8 ili UTF-16 kodiranje. Tu je onda saobracaj koji nastaje kod povezivanja, retransmita, korekcije izgubljenih paketa itd. Racunaj da ce ti po karakteru trebati barem 4 bajta, sto daje 256 karaktera za 1kB.

Racunaj da ce ti krace poruke trositi vise po karakteru. Npr. neka je zaglavlje 100 bajta i poruka od 20 UTF16 karaktera. To daje ukupno 140 bajta, odnosno 7 bajta po karakteru.
Ako poruka ima 100 karaktera onda imas ukupno 300 bajta, odnosno 3 bajta po karakteru.
A ako poruka ima 2 karaktera (npr. nekome odgovoris sa "DA") onda imas ukupno 104 bajta, odnosno 52 bajta po karakteru.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

gdrazen
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 148
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2012. 19:30
:: SG NOTE 1 N7000
:: SG NOTE 2 N7100
Lokacija: Gradiska - RS

Re: Mobilni internet - pitanje

Post od gdrazen »

Svaka cast za ovako dobar odgovor.... :)

Puno hvala...

janka_88
Expert
Expert
Postovi: 3347
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2005. 12:14
:: Samsung S21 Ultra 5G
Lokacija: Banja Luka

Re: Mobilni internet - pitanje

Post od janka_88 »

gdrazen, i uzmi u obzir da ti operater koristi obračun 10+10kb što znači da ti ako se povežeš jednom i potrošiš lupam 2kb operater će ti opet zaokružiti na 10kb tako da ti ništa ne znači potrošio 2 ili 8 kilobajta. :) Pretpostavljam da koristiš mtel u RS tako da je moja preporuka za 10KM+PDV=11,70KM da uzmeš 400MB interneta koji ti vrijede 30 dana i siguran sam da će ti biti i više nego dovoljno. I čak ako prekoračiš tih 400MB opet nećeš plaćati prekoračene MB već će ti biti usporen saobraćaj do isteka 30 dana ali opet sasvim dovoljno za sinhronizaciju i razmijenu Whatsapp poruka. :) Malo je teško na Androidu kontrolisati šta će ti u pozadini koristiti protok pa zato i predlažem kupovinu MB. Može se ugasiti pozadinsko korištenje interneta ali opet se tu uvijek nešto "provuče" osim Whatsappa. ;) Eventualno ako nemaš ništa drugo od aplikacija pa je to malo lakše iskontrolisati. :)

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Re: Mobilni internet - pitanje

Post od telep »

Ako imas rutovan telefon skines droid wall i zabranis svim programima osim whats app da koriste mobilni internet.
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

gdrazen
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 148
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2012. 19:30
:: SG NOTE 1 N7000
:: SG NOTE 2 N7100
Lokacija: Gradiska - RS

Re: Mobilni internet - pitanje

Post od gdrazen »

Da koristim mtel....vidjecu za tih 400MB...nije losa ideja....jos malo testiram potrosnju ovako...pa cu vidjeti jel mi se isplati...jer veci dio dana imam dostupan Wi-fi....


Hvala svima na pomoci....

Odgovori