Jedno malo poredjenje: Telenor SRB - Telenor CG

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Draco
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 375
Pridružio se: Čet, 25. Feb 2010. 13:32
:: iPhone 11
:: ???

Jedno malo poredjenje: Telenor SRB - Telenor CG

Post od Draco »

Јуче сам био у Теленоровој пословници (ЦГ) по први пут заинтересован за неку постпејд понуду и пошто сам често у Србији па знам какве су понуде оператера, остао забезекнут биједним (да не кажем као у једном другом посту, ретардираним) тарифним пакетима.

Као илустрацију ћу узети тарифни пакет "пренеси", који нуде оба оператера:

- За претплату од 25е у Србији добијете 950мин ка свим домаћим мрежама, 950 порука и након потрошених минута из претплате још 1200мин у Теленор мрежи. Непотрошене минуте можете пренијети у наредна 3 мјесеца.
- За исти новац, у Црној Гори добијате 280мин и 280 порука, које, ако је уопште могуће да их не потрошите, можете великодушно пренијети само у следећи мјесец!

Линкови:

Теленор ЦГ
http://www.telenor.me/postpaid/privatni ... ti/prenesi

Теленор СРБ
http://www.telenor.rs/sr/Privatni-koris ... i/Prenesi/


Интернет проток је сулудо и помињати, јер се не може ни упоредити пошто у понуди ЦГ Теленора не постоји пакет уз који добијате било какав проток!
У Србији, напротив, постоји одличан пакет "Пренеси и сурфуј" који за претплату од 30е нуди 600мин у домаћим мрежама, 2000мин у Теленор мрежи и 2000 СМС порука, уз неограничени интернет са 2GB по максималној брзини, и све то је могуће пренијети у наредна 3 мјесеца (ако се не варам)...

Линк:
http://www.telenor.rs/sr/Privatni-koris ... -i-Surfuj/


Схватам да разлика у величини територије а самим тим и броја корисника и конкурентности, чине своје али мислим да је ова разлика у понудама превише несразмјерна, да не кажем дискриминаторска према корисницима у Црној Гори. Јесте да су то у суштини двије различите фирме, али опет...
На крају, уопште ми није јасно која је пословна политика Теленора у Црној Гори? Како мисле са оваквом понудом да опстану? Посебно што су на најновијем тендеру били једини кандидат за четвртог оператера... Мада, можда ситуацију најбоље осликава пренос броја код другог оператера а који је почео прије неких мјесец дана... Међу три реномиране фирме (М:tel, T-Mobile, Telenor), само су ови последњи у минусу што се тиче броја корисника.

Линк:
http://www.vijesti.me/vijesti/prenos-br ... anak-51286

ducka
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 36
Pridružio se: Pet, 03. Feb 2006. 12:00

Post od ducka »

Po meni je ovo ili neko drugo slicno poredjenje potpuno besmisleno. Mogao si i temperaturnu razliku da uzmes da poredis pa bi dosao do smislenijeg zakljucka. Takodje mogao si da uzmes u poredjenje cene i pakete sa site-a: http://www.telenor.no/privat/
Moja kravica 1L 2.8% mlecne masti je vec dugo jeftinija u crnoj gori, tako da i prica oko operatera nije na nivou forumasa, vec je 'visoka politika' (citaj: visoko proseravanje) u pitanju.
To da li su 'u sustini dve firme' si mogao da proveris u Ustavima obeju zemalja pa da utvrdis da li su to u sustini dve zemlje.
Moja poenta je da Norvezane zabole za bilo kakve rodbinske-poslovne-prijateljske veze stanovnika ovih zemalja. Jedino sto se racuna je profit pa sa tim u vezi....
P.S. Odlicna ti je tema za neki site/forum sa sufiksom .me

vukbojan
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 99
Pridružio se: Ned, 16. Mar 2008. 06:54

Post od vukbojan »

Прво, добро је да има још људи који пишу ћирилицом!
Друго, верујем да је у Србији тренутно најповољнија понуда на Балкану. То је искључиво захваљујући МТ:С-у. Они нису одавно подизали цене, а у припејду дају промоције и опције којима су ошамарили конкуренцију. Плус, могуће је потписати уговор на годину дана или на две и при томе остварити попуст од 50%.
Уз такву понуду остала два оператера не смеју да се дувају.
Ипак, могло би се направити неко табеларно поређење у региону, мада која би била сврха када се цене неће мењати под притиском корисника (оних који схвате да је у некој суседној држави повољније)
И слободно ти пиши на овом форуму, **************************** ....

Izmenio tomas.hokenberi: Pravila otvaranja tema i davanja odgovora

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Draco, koliko god te firme imale istog osnivaca i nosile isto ime one u razlicitim drzavama posluju kao odvojeni entiteti sa odvojenim racunima. Crna Gora je malo trziste, sa posledicno malo pretplatnika tako da se svi trude da sto vise zarade od pojedincacnog pretplatnika. Trebalo bi uporediti sta sva tri operatora nude u odnosu na to sta nude u susedstvu. U svakom slucaju resenje je jasno - treba preci kod najpovoljnijeg operatora i tako naterati ostale da snize cene.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Aleksaboy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 853
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2007. 21:13
:: LG L7 II

Post od Aleksaboy »

Draco, meni se jako sviđa ovo poređenje što si napravio. Ja odavno pratim ponude operatera u inostranstvu i to upoređujem sa onim što mi dobijamo ovde u Srbiji. Ono što sam primetio je da su cene usluga više u onim zemljama u kojima ne postoji makar jedan operater koji je u vlasništvu države. Pouzdano znam da su korisnici u CG i HR debelo osetili na svojoj koži privatizaciju svojih Telekoma. Cene su skočile, pre svega, a usluge se nisu baš poboljšale. Sada Hrvati pokušavaju malo da uštede koristeći Tele2 a Crnogorci m:tel, ali ipak strane kompanije nisu došle da nekog maze.
S tim u vezi, ja se jako bojim privatizacije našeg Telekoma. Znam da, ko god da dođe, neće nuditi popuste od čak 50% tokom celog trajanja ugovora, internet za dinar, jeftine razgovore, besplatne poruke itd. Kada država bude prestala da se meša i ne bude više imala interesa, strane kompanije će da sednu za sto i brzo da se dogovore i usaglase kako da nas što više oderu. Za sada mudro ćute i pokušavaju da se uklope u okvirima onog što državni Telekom nudi.
To je barem moje mišljenje...

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Ok, zanimljiva tema. Ajde kad već pišete o svemu ovome pitanje za nekog pravnika: kad neko uzme kredit za stan ili bilo šta drugo i ostane bez posla za to mu banka nije kriva i on ostaje u obavezi da plaća tak kredit kako zna i ume, s tim da sa druge strane banka ne može samoinicijativno da menja kamatu kako joj padne na pamet već mora da se drži zakona; s tim u vezi ako se hipotetički desi ovakva situacija kakvu pominje Aleksaboy, odnosno da je neko potpisao ugovor na 2 godine, i uzeo nižu pretplatu ili telefon, da li operater može samoinicijativno da digne cene (jednostrano promeni ugovor) i na dalje tera korisnika da plaća takav uvećani račun za isti paket, a bez da su se, recimo kurs drastično menjao?
(Iako ne verujem u takav scenario)
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

gargamel4, nisam primetio da je Aleksaboy napisao da ce podizati cene tokom ugovora. Ugovore u svakom scenariju moraju da postuju. Pitanje je sta se desava po isteku ugovora, kada treba (ili ne) sklopiti nove ugovore po novim visim cenama.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Aleksaboy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 853
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2007. 21:13
:: LG L7 II

Post od Aleksaboy »

gargamel4, prvo, banke tek od Nove godine moraju da se pridržavaju novog zakona koji zabranjuje menjanje kamatnih stopa u skladu sa poslovnom politikom banke. Do sada je to moglo i aktivno se primenjivalo. A tu informaciju možeš da proveriš na sajtu NBS. I ja to znam i bez završenog pravnog ili ekonomskog fakulteta, iako mi ti kao pravnik tvrdiš drugačije.
Drugo, iako to nisam rekao u svom prethodnom postu, operateri imaju prava da menjaju cenovnik svojih usluga i/ili da menjaju tarifne pakete koje korisnici koriste. Ja konkretno imam kod sebe ugovor koji sam potpisao sa Telenorom (mada su odredbe ugovora iste kod svih operatera) pa ću da citiram dva člana koja to preciziraju:
Član 28. - Cene usluga i druge komercijalne uslove za korišćenje usluga određuje Telenor u skladu sa svojom poslovnom politikom cenovnikom objavljenim na internet stranici www.telenor.rs
Važeći cenovnik takođe će biti dostupan na Telenor prodajnim mestima.
Član 29. - Telenor može da izmeni cene usluga i/ili druge komercijalne uslove, o čemu je dužan unapred da obavesti korisnika tako što će objaviti izmene na internet stranici.
Telenor može promeniti tarifni paket koji je korisnik izabrao ukoliko on više nije u njegovoj ponudi usled promene poslovne politike. U tom slučaju, Telenor je dužan da obavesti korisnika o nameravanoj promeni na svojoj internet stranici, kao i da mu automatski omogući korišćenje najsličnijeg tarifnog paketa.
Ako se najavljenim izmenama u smislu prethodna dva stava ovog člana bitno menjaju uslovi pod kojima je ugovor zaključen na njegovu štetu, pretplatnik ima pravo da ugovor raskine.
Nadam se da je jedan fizioterapeut, tj. ja, objasnio stvari...

Draco
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 375
Pridružio se: Čet, 25. Feb 2010. 13:32
:: iPhone 11
:: ???

Post od Draco »

ducka napisao:...
Наравно да није бесмислено нити су то неповезиве ствари... Нисам правио поређење са Норвешким, Данским или Немачким оператерима, већ истог оператера који је регистрован у двије државе као два одвојена правна лица, са сопственим политикама пословања, како је то и Томас објаснио. Кажем истог оператера, јер ако ниси упознат, и у Србији и у ЦГ Теленор нуди повољније разговоре између ове (своје) двије мреже, повремено укидање роминга и слично. Значи, не причам о временским приликама или твојој кравици него лако упоредивим услугама једне фирме која послује у двије сусједне државе (које су до јуче биле једна, ако је то уопште и битно), значи на истом поднебљу... Ако је теби нормална оволика несразмјера, онда не знам... :roll:
А друга ствар...нити ћу тебе да питам, нити да слушам у вези тога гдје ћу да постујем. Посебно зато што примјећујем да у твом посту провејава нешто друго, чему никако није мјесто на оваквом форуму.

vukbojan, поздрав за тебе ;)
Могуће да си у праву за то што си написао али код нас је до уназад пар година буквално владао дуопол а сада и триопол (ако се уопште тако каже :D ) мада их је М:тел мало пореметио.
Углавном, слажем се са Томасом, једино рјешење је прећи код конкуренције, тј код онога ко нуди боље услове. Још не знам фирму којој се исплатио одлив корисника :)

Izmenio tomas.hokenberi: Citiranje celih poruka nije dozvoljeno!

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Aleksaboy, nisi me dobro razumeo. Niti sam pravnik, niti bilo šta tvrdim. Zainteresovao me je ugao posmatranja koji si izneo pa sam u skladu s tim postavio hipotetičko pitanje. Kada sam rekao " situacija kakvu pominje Aleksaboy" - mislio sam na to da se vlasnik Telekoma u nekom momentu promeni, promeni se poslovna politika i promene se kartelski dogovori (kakve sada imamo). Ali ok, hvala, odgovorio si i na ono što jesam pitao, a ustvari upravo većina toga što spominješ se i ieste dogodila več nekoliko puta kod mt:s-a i Telenora.
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

Aleksaboy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 853
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2007. 21:13
:: LG L7 II

Post od Aleksaboy »

gargamel4, izvinjavam ti se što te nisam najbolje razumeo. Nije mi bila namera da te uvredim ili nešto slično...
U svakom slučaju, operateri su se članovima ugovora koje sam citirao vešto ogradili i obezbedili, a mi korisnici smo ih potvrdili svojim potpisom. Ta pravila su ista kod svih operatera i, naravno, važiće i za one operatere koji odluče da kupe Telekom. U vezi s tim se sećam raznih polemika koje su kružile po medijima u ono vreme pred raspisivanje tendera za prodaju Telekoma, kada su svi (od ministara do običnih ljudi) tvrdili da će cene usluga naglo poskuperti kada se Telekom bude privatizovao. I to je velika istina ako uzmemo u obzir iskustva naših komšija.

Odgovori