3G u SCG

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

3G u SCG

Post od Gorance »

Shta mislite, da li ce 3G zaživeti kod nas, i kada ? (ne mislim na to kada će operateri pustiti u komercijalnu upotrebu NOD-B stanice, nego zaživeti u smislu korišćenja). I nemojte se "lepiti" za video poziv jer je to jedina usluga koja je već "sahranjena" :)

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Zaživeće kada dođe treći operater i ponudi gomilu usluga po nižim cenama od trenutnih... Iskreno se nadam da će se to desiti do kraja godine. ;)

kalinicm
Administrator
Administrator
Postovi: 507
Pridružio se: Pon, 01. Sep 2003. 23:35
Lokacija: Beograd

Post od kalinicm »

Telekom bi trebalo da je do sada izgubio monopol, ako se ne varam. Koliko sam čuo, zakonski nije regulisano ulazak drugih kompanija na tržište telekomunikacija pa će stvarni rezultati biti vidljivi tek kad zakonski dozvole druge operatere (za 10 meseci kako sam čuo). Dakle, monopola više nema ali nije donet zakon koji reguliše tu oblast tako da je u praksi monopol još tu. E, sad ako neko ima precizne informacije neka kaže, ovo je sve rekla-kazala.
Milan Kalinic
admin - mobilnisvet.com

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

Da nece da bude neka veca kompanija, Vodafone, T-mobile, ili bilo koja jacha? :o To bi bilo super... (zbog telefona za dzabe...) :D

Drobnjak81
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 132
Pridružio se: Pon, 28. Feb 2005. 15:15

Post od Drobnjak81 »

Stefanek kako to za dz, placas ga uvek kao da je nov, ovako sacekas da padne cena i onda pazaris nesto, ili uzmes polovan, a ovako si duzan da ga nosis dok ti ne istekne ugovor!Recimo dve godine :blinky:

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

U temu o monopolu ne treba ni ulaziti. :angry: Ono na shta sam mislio je da se u postojecim 3G mrezama javio problem vezan za korishcenje 3G usluga. TIM je tako objavio da mu korisnici koriste kapacitete u ovakvom odnosu
- 85-90% govor.
- 5-10% poruke, i to u 75% slučajeva SMS (cak ne MMS).
- 5-10% 3G servisi.
Ono shto je "crno" je shto su merenja obavljena u periodu kada su usluge bile BESPLATNE !!! :o
Kako smo mi u SCG dosta cudno tržiste (broj telefona Vs. bruto nacionalnom dohotku, kupovnoj moci itd.) yanimalo me jevashe mishljenje da li će po vama 3G biti uspešniji kod nas.

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

Pa ono, ne znam... Ja recimo GPRS koristim jedino kad nisam blizu kompa, a smor mi. Tako da ne vidim neku vecu potrebu ni za brzim internetom. Video call zna da bude fora, al u vecini slucajeva je nepotreban, cak nepozeljan. :D
A za 3G je valjda bilo price da nece moci da se koriste dekodirani telefoni, tako da je to jedan veliki minus... :x

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

Šta ste se svi uhvatili tog video-call-a. To je opcija koja je odavno ocenjena kao propala investicija.Ljudi toliko vole da NE-gledaju sagovornika i da znaju da ih on NE-vidi da je to neverovatno. Valjda smo se kolektivno svi navukli na to da pravimo shirok spektar grimasa, prevrtanja ocima itd. pri razgovoru da telefonom sa bivšim, bivšom, "dragim roditeljima", šefom ... da vishe nismo u stanju da "pogledamo sagovornika u lice" :) :) . I josh da tu "muku" platimo iz svog dzepa :o :o STRASHNO. 3G je nudi mnogo više
1. Omogućava adaptivne protoke: Ako ti treba 9.6 Kb/s za prenos glasa - dobijesh toliko, naplati ti se toliko. treba ti video stream (1+)Mb/sec dobijesh toliko - naplati se toliko.
2. Pozovesh nekoga, on te stavi na cekanje, u GSM-u tebi je alociran kanal (tj 3 kanala, radio, logički i komutacioni) i dokle god je veza aktivna (bez obzira shto niko nishta ne prica !!!) tebi se zauzece veze naplacuje. U 3G-u ti u tom momentu razmenjujesh samo sinhronizaciju sa mrezom (1-2 Kb/sec) cime ti se samo toliko naplacuje !!!
3. Bolja veza sa internetom nego na vecini "bangavih" fiksnih centrala !!! Trenutno ako imash mnogo srece (digitalna centrala) ovo "skidate" sa 3-5 KB/sec (kilo bajta (KB) ne kilo bita (kb) razlika je - 8bitova u jednom bajtu - caka koja se često zloupotrebljava pri marketingu). U 3G-u ti se garantuje da ako se krecesh brzinom manjom od 120 km/h 8) imacesh protok od 384 kbs-a (48KB/sec) tj. 8-16 PUTA brze. ako stojish ili se sporo krecesh (do 5km/h) protok je 1-2 Mb/sec 8) 8) 8) (256KB/sec) shto ti je protok blizak onom na ADSL-u i/ili kablovskom Interneru !!!
4. Kako je 3G sistem - sistem proshirenog pektra (malo komplikovano za objashnjavanje) on radi sa snagama u radio delu koje su 10-20 puta manje nego u GSM-u. Citaj: manje zracenja od mobilne jedinice, manje zracenja od bazne stanice. Mada bi teoretski to znacilo i da ti baterija ti duze traje. nazalost servisi 3G-a poput video i/ili audio streaming-a gutaju bateriju pa se sve to iyjednaci sa potrošnjom u GSM-u (osim što posle duzeg korišćenja ne svetliš u mraku kao kod GSM-a :lol: :lol: :lol:)
5. Nazalost sve ovo ne ide bez onog ALI. Princip rada sistema je jako tezak za objashjnavanje (pa je tako teshko objasniti ga ljudima koji nemaju pameti ali imaju novca za investiranje :x ) i jako skup. Pored toga zahteva mnogo vishe planiranja, testiranja i projektovanja nego GSM (cije komponente bukvalno slazesh kao lego kockice). Ali tu dolazi do izrazaja genijalnost inzinjera kao shto sam ja (le le al' sam skoman :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: =

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

Što se tice dekodiranih telefona (znam da je ovo poziv na linč moje malenkosti) mislim da bi to tako i treba da bude. Razlozi za to su dosta jednostavni. Dosta mi je naših prodavaca opreme, "velikih prijatelja" i "burazera" od kojih dobijamo robu šlj kvaliteta po bezobrazno visokim cenama dok sale-record Madjarskih (kao i Grčkih, Hrvatskih, Austriskih itd) distributera ide SKY HIGH :x :x :x !!! Večeras ću ugrabiti vremena pa ću objasniti detaljno na šta mislim !!!

Zoka
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1204
Pridružio se: Sub, 18. Jun 2005. 15:07
Lokacija: Pančevo(Sarajevo u srcu)

Post od Zoka »

Ja mislim da ce 3G kod nas zaživeti mozda za nekih par godina, i da ce biti varijanta da kada cene usluga postanu pristupacne siroj populaciju 3G ce doziveti svoj vrhunac (kao modni hit), pa ce brojke korisnika pasti na one "gore navedene". U svakom slucaju mislim da ce proci dosta vremena dok 3G ne zaživi totalno...bar kod nas...

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

Po obećanju da objasnim. Nekada davno (za vreme sankcija) nabavka dekodiranih i/ili kradenih i/ili "skinutih" telefona imala je svoje racionalno objashnjenje (nije moglo drugačije). Danas su stvari malo drugačije...
1. Danas nam se širom SCG uvaljuju mobilni aparati sa demoliranim software-om, specijalno ako su u pitanju 3G uredjaji - koje je realno i nije moguće "skinuti" sa 3G mreže (normalno rade u okviru GSM-a koji proverava samo "soft" parametre a ne i hardware-ske) i to zbog čega ? Zato što niko nece da uvozi legalne aparate, jer ove krševe može da dobije u Madjariji (Grčkoj, Hrvatskoj, Bosni) za smešne pare. Posledice.
2. Kada predstavnik, (CEO, generalni, regionalni direktor nebitno) proizvodjača mobilne opreme (eklatantniji primeri su vezani za računare) ovaj prostor (tržište) on gleda samo zvanicne podatke od svojih prodavaca. Prodavci shalju broj prodatih telefona svakog kvartala. Na osnovu prodaje (npr.) Nokia odlucuje da "proshiri svoje prisiustvo" u nekoj regiji. Shto znaci da (opet na primer) nadje partnera da im bude distributer, predstavnik, ovlashceni predstavnik itd. U suprotnom čak i da se pojavite sa hrpom novca- distributerstvo dobiti necete !!! Na osnovu godišnje statistike prodaje ako se proceni da je neko tržište u porastu prodavcima (distributerima, predstavnicima) se nude odredjene pogodnosti (nize cene, uslugu ekspresnog servisa, povoljne kredite ...) kako bi oprema proizvodjača zauzela to "prošireno" tržište.
3. Sada ovakvom praksom telefoni koje mi kupujemo su već "zvanično" prodati u nekoj drugoj državi gde ih je prodavac legalno zaveo kao prodaju na matičnom tržištu čime je sebi povećao broj "recki" kod regionalnog predstavnika !!! Dok se naše tržište i dalje vodi kao "neprofitabilno" bez obzira što imamo telefona "za izvoz".
4. Od broja "recki" distributeru sve zavisi, nivo popusta, beneficije pri servisu, mogućnost dotacije "iz centrale" za marketinške kampanje i najvažnije PRIORITET U DOBIJANJU NOVIH MODELA !!!. Samim time prosečnom distributeru iz Madjarske nije nikakav problem da da popust nashem "shabanu" za mobilni telefon - on je profitirao na najvaznijem mestu - kod regionalnog direktora !!!
5. Sve u svemu kako narod kaže "gojimo masne guske" i "sečemo granu na kojoj sedimo".
6. Distributeri visokog sale-rating-a su u mogućnosti da provider-ima usluga mobilne telefonije (ili 3G servisa) daju kapitalne beneficije, sledi, jeftinije usluge mobilne telefonije.
7. Iz svega ovoga.... Nemojte se ljutiti na mene kada vam kažem da mi je ponekad drago što dekodirani telefoni nece moci da se koriste u 3G mrežama, vreme je da prestanemo da podržavamo prodavce koji svojom praksom neshtete "trulom zapadu" nego samo nama kupcima i korisnicima.

mitar
Banned
Postovi: 185
Pridružio se: Ned, 23. Jan 2005. 15:45
Kontakt:

Post od mitar »

cekaj malo oces ti da kazes da necu mobi da koristim moju n6680 na 3g kada bude postavljena 3g mreza kod nas?
The Bloody Alboz

nbnebojsa
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 993
Pridružio se: Uto, 27. Jul 2004. 13:24
Lokacija: Novi Sad

Post od nbnebojsa »

mitar napisao:cekaj malo oces ti da kazes da necu mobi da koristim moju n6680 na 3g kada bude postavljena 3g mreza kod nas?
upravo tako ali nebrini moci ces prebacivanjem na dual band da izbegnes 3g i da dalje koristis telefon 8)

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

Postoji visoka verovatnoca da necesh :cry: Sve nashe price o "dekodiranju" i "skidanju sa mreze", sa nailaskom 3G sistema ce malkice da padnu u vodu. Za 3G operatori su u obavezi da na Nod-B stanice (slicno kao bazna stanica ali za 3G) instaliraju EID (equipment ID) module. Postoji ista stvar i za GSM ali je niko ne koristi jer:
1. Ne mora.
2. Skup je.
3. proverava softverske parametre (IMEI, IMNI brojeve) koji se lako modifikuju (otud i prica o "skidanju sa mreze").
Kod 3G-a je to drugacije. Ne kazem da "sirotinja raja" nece doci do reshenja, ali teshko je reshavati problem kada za nega ne znash ohmy: . Osim toga na osnovu onoga što mene naučiše nevidim kako osim da IMER čip izvadiš i zameniš drugim :cry:.
Shto je najgore "uspeshno dekodiranje" 6630 ce sasvim lepo funkcionisat u GSM mrezi. Medjutim kada se "zakacish" za 3G mrezu shvatish ili da si u roaming-u (maticna mreza ti je mreza operatera
od kog si "kupio" telefon), ili ti je telefon proglashen za neispravan/ ukraden itd. :cry:
1. Pored "elektronskog" postoji "ljudski". Kako bi se zaobishlo 1. Ono shto sam cuo da se radi je da se "eliminishe" deo software-a koji je po "mishljenju sa interneta" odgovoran za autorizaciju u mrezi. Kako ljudi nisu dovoljno ispitali materiju ne znaju da pored programskog i memoriskog (IMEI, IMER i IMNI) dela postoji i hardware-ska zashtita (identifikacija / chip).
2. (a vezano za 1) Kako je mnogo ljudi potezalo temu "losheg software-a" na vishe modela (E1000, 6630). Malo sam se raspitao i saznao o cemu je rec. Proizvodjaci imaju dosta uspeshnu saradnju sa velikim svetskim GSM / 3G providerima (O2, Vodafon...), kao rezultat toga dobar deo software-a za telefone je adaptibilan (citaj ubacuje se od strane provider-a a ne u Nokiji) Prilikom "skidanja sa mreze" najveci broj "strucnjaka" brishe kompletan sadrzaj ubacen od strane operatera cime "eliminishe" i delove koji predstavljaju osnovni deo software-a !!! Primera radi nashao sam podatak da mnogi operateri brinu shto se na telefonima mogu saznati gomile informacija ukucavanjem "tajnih" kodova (znate ono *# [serija brojeva] #) chime se npr. moze utvrditi kvalitet signala na nekoj lokaciji. Ako i kada vam taj nivo signala opadne ispod nivoa koji vam je (ugovorom) zagarantovan (na delu mreze gde vash operater tvrdi da obezbedjuje punu uslugu) mozete od njega zahtevati kompenzaciju !!! Kako se ti podaci cuvaju i skupljaju i ovako-i onako (kako bi telefon uspeshno prelazio iz celije u celiju- Handover) samo je pitanje kako do njih doci. Sada provider ubaci/ modifikuje/ "nabudzi" software za merenje jacine signala, onaj koji zeli da ga "skine sa mreze" ga obrishe i eto - nema handovera )). Problem nije nastao na 3G-3G handoverima nego na GSM-3G handoverima: telefon bi se jednostavno "zakucao" u GSM mrezi odbijajuci da predje u 3G, vishe modela Sony-Ericsson-a namenjenih za 3G je kritikovan zbog "greshaka u programu" mada za to nisu bili "ni krivi ni duzni" . Chesta "zrtva" kod 6630 je sortiranje "telefonsko imenika" telefona (shto mozete potvrditi citajuci bilo koji stariji test 6630-ice).

nbnebojsa
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 993
Pridružio se: Uto, 27. Jul 2004. 13:24
Lokacija: Novi Sad

Post od nbnebojsa »

pa i ranije pre softverskog flesovanja (dekodiranja) su se cupali cipovi sa ploce pa su uspevali da izbegnu zastite mislim da ce to isto da rade i na 3g dok nedodje adekvatan alat za potpuno zaobilazenje zastite softverskim putem 8)

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

Ma meni taj 3g nista ne treba. :)
Gorance napisao:7. Iz svega ovoga.... Nemojte se ljutiti na mene kada vam kažem da mi je ponekad drago što dekodirani telefoni nece moci da se koriste u 3G mrežama, vreme je da prestanemo da podržavamo prodavce koji svojom praksom neshtete "trulom zapadu" nego samo nama kupcima i korisnicima.
Pa izvini, meni se isto ne daje 300e vise za pojedine telefone (recimo 6630, legalno kad se kupuje je 570e :shock: ), mos da uzmes 2 telefona za jednu pravu cijenu... Ne kazem da obozavam dekodirane telefone al ponekad je to mnoogo mnooogo isplativije... Pa kad mi budemo imali plate po nekolko hiljada eura onda nek uvode shta oce... :D

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

Mislim da nisi shvatio poente moje price :)
1. Telefoni su kod nas i SKUPLJI i NEKVALITETNIJI zbog ovakve prakse prodavaca (niko nije distribter- svi su druga, a cesce i treca "ruka").
2. Royalton, COMTRADE i slichni nisu u mogucnosti da postanu distributeri jer ih "glatko" odbijaju "sa vishe instance" :angry: pod izgovorom da se (npr.) Nokiji ne isplati da daje popuste za "... tako malo trziste". Rasmislite: zashto jedino Simense mozete naci po ceni uporedivoj sa onom napolju.
3. Telefon koji kupish nema pravu garanciju nego se ona bazira na dobroj volji prodavca.
4. Podrshka kupljenoj robi je ravna NULI.
5. Ne znam za tebe, ali ako mi neko prodaje neshto mnogo jeftinije ja bih se u startu zabrinuo.
6. Shto se equipment ID-a tice tu (bojim se) nema "cile mile". Vecina stranih proizvodjaca je prilicno na nashu "mobilnu praksu". Predstavljamo "crnu rupu" za veliku vecinu mobilnih aparata koji "ispadnu iz kamiona" u EU-u, i to ajde da ih samo koristimo nego ih "shecerimo" nazad u EU. Cak i ako se pravila o pracenju i onesposobljavanju kradenih ili "ugovornih" telefona ne budu primenjivala strogo ni na teritoriji EU-a, nashe ce operatere naterati da ih rigorozno primenjuju iz chisto "pedagoshkih razloga".
7. Nazalost aparat je posle "bliskog susreta" sa EQID opremom veoma strucno onesposobljen. Nisam saznao detalje, ali jedna od verzija glasi da se "jednostavno" ugasi dekodiranja SIM (tj USIM za 3G) kartice. (tako da briga 3G da li ti njega zelish, on tebe nece :cry: )
8. Za razliku od GSM-a 3G je prvi realni svetski roaming standard (telefon iz Indije, Kine ,SAD-a, Evrope jednako dobro radi bilo gde u svetu). Kako je zbog toga u okviru standardizacije proliveno mnogo "krvi, znoja i suza", bojim se da ce se vecina operatora (a i ovi nashi skorojevici) odnositi veoma indeferentno ili cak zlonamerno prema problemu "problematichnih" telefona. Ja sam po tom pitanju izraziti persimista. Ocekujem "oshtru" kampanju oblika "shtapa i shargarepe" po modelu: "Kupite telefon uz vashu U-SIM karticu, u suprotnom PATITE na vashem NELEGALNOM. NE DEMOKRATSKOM Bljak, bljak telefonu"

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

nbnebojsa napisao:pa i ranije pre softverskog flesovanja (dekodiranja) su se cupali cipovi sa ploce pa su uspevali da izbegnu zastite mislim da ce to isto da rade i na 3g dok nedodje adekvatan alat za potpuno zaobilazenje zastite softverskim putem 8)
Zashtita nije vezana za "shifru" koju ti imash ili nemash (ili treba da je obrishesh/zamenish). Zashtita se bazira na upotrebi takozvane "sekvence za shirenje spektra" koja je memorisana u momentu prvog aktiviranja USIM kartice. Time oprema koja nije OK "puca" u radio spektru. Krace receno mozda je moguce ali ja zaista nevidim kako (shta upisati na mesto IMEI broja ? kada su svi aktivni brojevi upareni kako sa mrezom tako i sa pojedinim aparatima). Ako se isti sistem zashtite koristi za sprecavanje prislushkivanja i lazne autorizacije NSA !!!! komunikacija ja ne znam koliko domaca genijalnost (koliko god da je realna) tome moze da "doskoci". Osim toga slaba ti vajda od toga da ce jednom biti moguce kada je telefon DANAS tebi "u autu". Mozes se kladiti da ce sklop za autorizaciju biti prvo "sokocalo" koje ce operatori da montiraju na NOD-B stanice ?

mitar
Banned
Postovi: 185
Pridružio se: Ned, 23. Jan 2005. 15:45
Kontakt:

Post od mitar »

e sad si me nbnebojsa stvarno zabrinuo.ja sam ovde dao 410 evra za 6680 prije 6dana(mnogo jeftinije nego kod vas sada) i uzeo sam ga samo da bi koristio 3g kad ovde bude uspostavljen a vidim da se sada ne moze koristiti.jedino mi sada ostaje neda da ce ovi nasi jarani pronaci neko rjesenje ovoga problema
The Bloody Alboz

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

Mitre. Nije stanje tako loshe. Jedino shto te moze zeznuti je ako ti je neki "genijalac" dekodirao mobilni. U suprotnom cesh za nadoknadu moci da ga pre-registrujesh na 3G mrezu u kojoj cesh aktivan. Mene je gore pomenuta stvar koshtala nekih 25 evrica u Italiji (raskid ugovora sa TIM-om). To je (ustvari) i poenta mojih dosadashnjih postova. Nashi "vrli" prodavci nam "budze" telefone zbog lichne zarade, predstavljaju se kao nekakvi Robin Hudovi, a ustvari nam uvaljuju "kasapljene telefone" (kako po software-u tako i po hardware-u) po "povoljnim" cenama :x :x :x Bolje da se nisu ni trudili. Nazalost matematika je jasna. Ako napolju telefon koshta 300 eura ja ne vidim razlog da on kod nas koshta 200 (ako je iskasapljen) ili 600 (ako je legalan). I jedno i drugo treba zvati onim shto jeste KRADJA.

Zaključana tema