Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Odgovori
Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od Lobachewsky »

Mislim da ovo zasluzuje posebnu temu.

Vip daje novu prolecnu promociju! Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Svi znamo da je vip ove zime davao izuzetnu promociju "Racun pocinje da pada sa prvim snegom". Zima je prosla, medjutim sneg nije padao, ali su zato ljubicice procvetale, pa je Vip resio da nam da novu, prolecnu, promociju - za koju veruje da ce biti uspesnija, zato sto je cvetanje ljubicica za razliku od snega izvesno, jel?
Vip je, kao pravi ljubitelj proleca, po prvi put resio da nagradi i aktivira promociju svima - cak i onima koji su vec na zimskoj promociji ili su se ugovorom vezali kupovinom telefona! I posle recite da vip misli samo na nove korisnike, a za stare ih bas briga!
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od sugarcoated_ass »

Ja se vec spremam da im pocetkom nedelje uletim u poslovnicu i dignem frku... Samo da vidim kako ce ici to oko raskida. Da mi ne traze da vratim telefon za koji sam im na licu mesta iskesirao 31.000 RSD, a koji odavno nije u mom vlasnistvu. Ako ne budem morao, ovo ce mi u stvari leci kao budali samar jer cu lepo moci da ih posaljem u [ C E N S O R E D ]...

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od m@c|-|oR »

Lobachewsky, ti ih baš voliš zbog ovoga?
:)
Da je stvar strašna, stvarno jeste.
Iako sam radio desetak godina u multiacionalkama, ne razumem nikako ovu njihovu poslovnu logiku.
Kako će njihov Direktor da objasni poslovne rezultate svojim šefovima, pojma nemam.
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Re: Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od IDzO »

Jel ovako nešto uradio i Telenor prošle/pretprošle godine?
Da li može zakonski, da se ospori ovakvo obavezno poskupljenje?

pelleruma
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 699
Pridružio se: Ned, 27. Nov 2011. 16:59
:: LG G2
Lokacija: Ruma

Re: Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od pelleruma »

Ako sam dobro procitao i razumeo - ostavljaju mogucnost da ko popizdi zbog poskupljenja,raskine ugovor bez ikakvih penala.To mi je fer.
stara japanska poslovica - nikad ne veruj staroj kineskoj poslovici

Martin Mystere
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 902
Pridružio se: Ned, 20. Okt 2013. 11:10
:: Samsung Galaxy Note8
:: LG G2, HTC HD2
Lokacija: Beograd, Voždovac

Re: Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od Martin Mystere »

IDzO napisao:Jel ovako nešto uradio i Telenor prošle/pretprošle godine?
Da li može zakonski, da se ospori ovakvo obavezno poskupljenje?
Bila je tzv. optimizacija, ali je bilo samo poskupljenje bez prethodnog navlačenja akcijom da što više ljudi pređe kod njih.
pelleruma napisao:Ako sam dobro procitao i razumeo - ostavljaju mogucnost da ko popizdi zbog poskupljenja,raskine ugovor bez ikakvih penala.To mi je fer.
Bez penala, ali uz obavezu da vrate telefon, koliko mi se čini...

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od Lobachewsky »

Fora je sto su dve godine gradili poverenje korisnika, da bi uspeli za manje od nedelju dana da nam pljunu u facu. :chytry:
Cetiri meseca reklamiraju da ce racuni poceti da padaju sa prvim snegom i tako u naredne dve godine, i dok su se naivni korisnici navlacili, oni su podmuklo vec imali plan kako da nadoknadite tolike popuste - "racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama."
Svaka im cast na dovitljivosti, mora da priznam da su na legalan nacin od nas napravili budale. Cemu sluzi ugovor ako sitnim slovima u njemu prakticno pise da Vip zadrzava pravo da promeni svaki deo istog.

---------------------------------------------
Ali nije se na tome zavrsilo. Jer je vip na upad/prepad pored poskupljenja napravio kompletan zaokret u svom poslovanju, uvodeci nove smart pakete. Samo sto mnogi jos uvek nisu svesni sta se zapravo desilo.
Ovo je moje vidjenje novih smart paketa, koga ne zanima, ne mora da cita, ali kome nije bas najjasnije sta se desilo (ili odbija da poveruje), evo pojasnjenja:

Vip je preko noci smanjio broj minuta ka svim mrezama, a koje je pre imao u izobilju, i maltene je bio najbolji izbor za slobodan razgovor. Delio je minute i sakom i kapom, bukvalno si mogao sve smartove da potrosis samo na razgovore ka drugoj mrezi, a to su ti svesno olaksavali i internet tarifnim dodacima. Da sve bude jos ludje, u poslednje dve godine maltene nisu izlazili iz promocija, dupli smartovi, dupli minuti, ponuda zlatna vredna, zimska promocija... i tako su pune dve godine zadobijali poverenje korisnika, i samo je neko jedan dan rekao - dosta, vreme je za zaradu.

Vip je ocigledno pozeleo mnogo vecu zaradu nego sto je do sada mogao da ima zbog velikog broja minuta ka svim mrezama koje ga skupo kostaju (ali kada je uvodio takve pakete, nije razmisljao o ceni nego kako da navuce sto vise korisnika - i korisnici su se navukli). Sada, kada ima kritican broj korisnika, vip konacno moze da razmislja o profitu, a najvise ce profita imati ako visestruko smanji razgovore ka svim mrezama!

Problem je sto ne postoji jednostavno resenje da od paketa sa najvecim brojem minuta na trzistu tek tako preko noci napravis paket sa najmanjim brojem minuta, a da to niko ne primeti - e zato mora komplikovano.

I na kraju kako su to realizovali (znaci pazite, imajte u vidu da je cilj smanjenje minuta, i bice vam sve logicno - onih 15 GB youtuba i 20 GB je samo mazanje ociju), elem:
1. Prvo su smanjili znacajno broj smartova (dakle u startu potencijalno manje minuta ka svima).
2. Zaokruzivanje 90/60s - dakle i to malo smartova bice jos manje
3. Ti neki sms dnevno mora da posaljes (automatski uzimas od minuta)
4. Oni znaju da preko dana smartfone mora da se zakaci na net, bar 2-3 mb i tako mesec dana - znaci ionako malo preostalih smartova bice jos manje!
5. Oni su bili svesni toga, tako da svesno nema celodnevnog internet tarifnog dodatka! Znaci ni na koji nacin ne zele da ti pomognu da sprecis neminovno svakodnevno curenje smartova. Koliko god se trudio, nesto mora da iscuri i nikada ne mozes da racunas na sve, kao sto si pre mogao.

Ako uzmemo u obzir da telenor za 2000 din daje 500 min, 1000 sms i 1000 mb, mts 600 min, 1500 sms i 1500 mb, dok vip ukupno 1000 smartova (!!!) definitivno su bili na pragu katastrofe koju su morali nekako da sprece, ali to nije moglo jednostavno, jer jednostavne ideje iako su najbolje, one bi bile najbolje po nas, a ne po njih - zato su ga zakomplikovali.

I sta imamo, imamo gomilu internet dodatka koji ne rasterecuju smartove, vec nam omogucavaju da koliko toliko surfujemo jer od smartova nema leba (uporedite, znaci i telenor i mts u ponudi imaju samo megabajta koliko vip sve ukupno). Pa sada imamo drustvenjak, sveznalicu, youtube 15 GB (ne znam ko ce samo toliko gledati youtube na fonu, ako nema naviku net da upali), ali recimo NEMA skype dodatak iz vip online paketa, jer bi time RASTERETILI smartove i samim tim bismo mogli da ih koristimo za pozive.

Isto tako kao sto nema leba od smartova za surf, isto tako nema leba od smartova za pricu - sto im je i bio cilj! Ali posto pakete debelo placas, oni su to zamaskirali sa neogranicenim pozivima u vip mrezi - KOJE NJIH NISTA NE KOSTA!
I dok su se pre minuti u vipu trosili paralelno u okviru smartova i tako smanjivali broj mogucih minuta ka svim mrezama, dosta ljudi je koristila vecinu smartova za razgovore ka drugim mrezama. Ovaj put nisu hteli da misle o tome - jednostavno, daju ti da pricas unutar vipa koliko hoces (jer ih to ne kosta nista), a smartove koji bi sluzili za razgovor ka svima lepo smanje na gore opisane nacine i ne boli ih glava.
Izradili nas posteno, a da to nismo ni primetili.

Eto, to bi bila ta zavera, toliko od mene na ovu temu... :chytry:
Poslednja izmena od Lobachewsky u Ned, 30. Mar 2014. 18:20, izmenjeno 3 puta ukupno.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Re: Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od Deksi »

Da im se vrati telefon a pare koje smo dali za telefon izgleda biti će "čičino"!
Bezobrazni su što su nas navukli zimskom promocijom i to stoji ali i oni moraju poslovati pozitivmo, kurs sve odredjuje i iz istog razloga ove godine svaki račun će sigurno poskupeti.
Uzgred meni je trošarina na pijaci poskupela 50% a cveće se prodaje po istim cenama kao i prošle godine, tako da sve će ići nagore. Ah da pa prošao je i 16 mart i sad cepaj tj. šišaj ovce.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od Azimuth »

Ne znam, nisam pametan. Upravo sam im poslao mail pa javljam sta su mi odgovorili.
Razmisljam se da pocetkom nedelje odem do poslovnice i saznam sta i kako stvari stoje. Ako dobijem potvrdan odgovor da se telefon ne vraca i da zaista nema nikakvih penala, odoh ja odmah u mts po 50% pospusta.
Uopste mi se ne svidja ovakav nacin poslovanja i ne znam sta jos mogu da ocekujem u narednom periodu od njih. Ne ulivaju mi apsolutno nikakvu sigurnost, a za novac koji im dajem uredno svakog meseca hocu da izvucem najvise sto se moze.

Martin Mystere
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 902
Pridružio se: Ned, 20. Okt 2013. 11:10
:: Samsung Galaxy Note8
:: LG G2, HTC HD2
Lokacija: Beograd, Voždovac

Re: Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od Martin Mystere »

deksicom napisao:Da im se vrati telefon a pare koje smo dali za telefon izgleda biti će "čičino"!
Ako se neko nada da će da mu vrate pare koliko je pre recimo 20 meseci dao za telefon a on da vrati telefon, taj je baš veliki optimista.
A video sam da ima i takvih.

Kupovina tog telefona je kao i kupovina auta na lizing - dok ne isplatimo ugovor uz koji smo uzeli telefon do kraja, sa zadnjim računom on tehnički nije naš već je vlasništvo operatera i to je surova stvarnost.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od Azimuth »

Pa nije baš da se mogu porediti lizing i ovo uzimanje telefona kod njih. Ipak je kod lizinga banka vlasnik a ti si samo korisnik, dok je ovde malo drugačije. Ti si kupio telefon po povlašćenim uslovima. Dakle, ti si vlasnik telefona, a ne oni.
Ali sve i da uporedimo, banka prosto ne sme svojevoljno da diže cenu rate/kredita bez prethodne saglasnosti NBS a sve u skladu sa onim međunarodnim kako-se-već-zove.
Ovi ne samo što su podigli cene za 8% nego te bukvalno teraju da pređeš na nepovoljniji paket. Iz nekog razloga mi se čini da im ovo baš i neće tako lako proći kako su zamislili. Svi smo mi potpisali pod određenim uslovima koji su nam odgovarali. Da nije tako niko ne bi ni potpisao ugovor i obavezao se na 2 godine. Ne postoji puj pike ne važi kad su ovakve ozbiljne stvari u pitanju.

Videćemo šta će se dešavati u narednim danima. U svakom slučaju imamo još skoro mesec dana da izvagamo šta nam je činiti.

Martin Mystere
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 902
Pridružio se: Ned, 20. Okt 2013. 11:10
:: Samsung Galaxy Note8
:: LG G2, HTC HD2
Lokacija: Beograd, Voždovac

Re: Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od Martin Mystere »

Azimuth napisao:Pa nije baš da se mogu porediti lizing i ovo uzimanje telefona kod njih. Ipak je kod lizinga banka vlasnik a ti si samo korisnik, dok je ovde malo drugačije. Ti si kupio telefon po povlašćenim uslovima. Dakle, ti si vlasnik telefona, a ne oni.
Jok, evo sta kaze taj clan 17.5.

Slika
Azimuth napisao:Ali sve i da uporedimo, banka prosto ne sme svojevoljno da diže cenu rate/kredita bez prethodne saglasnosti NBS a sve u skladu sa onim međunarodnim kako-se-već-zove.
Ovi ne samo što su podigli cene za 8% nego te bukvalno teraju da pređeš na nepovoljniji paket. Iz nekog razloga mi se čini da im ovo baš i neće tako lako proći kako su zamislili. Svi smo mi potpisali pod određenim uslovima koji su nam odgovarali. Da nije tako niko ne bi ni potpisao ugovor i obavezao se na 2 godine. Ne postoji puj pike ne važi kad su ovakve ozbiljne stvari u pitanju.
Ni ovde nisi u pravu - ne znam kako glasi taj clan kod VIP (mada sam siguran da ga ima) ali evo sta kazu meni u clanu 15 Ugovora potpisanim sa Telenorom:

"Cene usluga i druge komercijalne uslove odredjuje Telenor u skladu sa svojom poslovnom politikom.
Telenor moze u svakom trenutku da izmeni cene usluga i/ili druge komercijalne uslove o cemu ce unapred i na pogodan nacin obavestiti pretplatnika (na primer: preko sredstava javnog informisanja, objavljivanjem na sajtu telenor.co.rs, neposrednim obavestavanjem ili na drugi nacin).

Znaci, ne mora cak ni da te obavesti licno da je promenio cene paketa vec je dovoljno da objavi u nekim novinama ili bilo kom sredstvu javnog informisanja ili samo da stavi obavestenje na sajt a ti i ja ako ne citamo novine, gledamo TV, slusamo radio ili posecujemo njihov sajt to je nas problem - oni su se ogradili, a nas niko nije bio po usima da potpisemo takav ugovor!

A i banka se prilikom potpisivanja ugovora za kredit lepo ogradi tako da u Ugovoru stoji da je kredit fiksan n godina a da onda mogu da ga menjaju i da je on x% + kolko-god-vec-mesecni euribor/libor/belibor (zavisno od kredita). Moze im se a mi ili potpisemo ili ne...

vla-do
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1309
Pridružio se: Sre, 19. Nov 2008. 02:06

Re: Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od vla-do »

Može li neko da napravi uporednu tabelu stari paketi (smartovi i cene) protiv novi paketi (smartovi i cene)?

Lobachewsky, možeš tu tabelu onda ubaciti u svoj post da ga dopuniš. :)

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od El Laki »

Do isteka ugovora sa operaterom, ti nisi vlasnik telefona. Da jesi, ne bi mogli da ti ga "zaključaju" na svoju mrežu niti bi morao da čekaš kraj ugovora da bi ti isti otključali. Mada se ni to otključavanje po isteku, ja mislim, kod nas ne praktikuje za razliku od većine drugih normalnih zemalja

Martin Mystere
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 902
Pridružio se: Ned, 20. Okt 2013. 11:10
:: Samsung Galaxy Note8
:: LG G2, HTC HD2
Lokacija: Beograd, Voždovac

Re: Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od Martin Mystere »

Otključaju oni po zahtevu, ali se to baš oduži a i to odrade nekako bezvoljno...

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od El Laki »

Jesi siguran? Ranije nisu, prave se ludi

Martin Mystere
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 902
Pridružio se: Ned, 20. Okt 2013. 11:10
:: Samsung Galaxy Note8
:: LG G2, HTC HD2
Lokacija: Beograd, Voždovac

Re: Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od Martin Mystere »

Koliko sam čuo od nekih jesu im otključali ali je čitava procedura omogućavanja da se otključa trajala preko 15 dana za posao od cirka nekoliko minuta.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od miodrage »

Ljudi, oni postojece pakete ne mogu i ne smeju da izmene, i to se nece desiti. Ja sam na Smart700x2 i to do avgusta 2015. Mnogi ovde su tek sad potpisali ugovore i do isteka istih ih zabole jetra. Jedini problem jeste tih 8%, ali pogledajmo realno o kojoj je sumi rec, to nije novac. Slazem se i da je bitan princip, ali ne toliko. Verujem da ce se za 2 godine situacija promeniti jos nekoliko puta.
E sad, ako je moguce raskinuti ugovor i bukvalno oteti telefon, sto da ne?
Sto se mene tice, ja alternativu za Smartove nemam, i ostajem tu, a drugi kako izracunaju da im najvise odgovara
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

fannY
Expert
Expert
Postovi: 2534
Pridružio se: Pon, 01. Jun 2009. 21:31
:: Redmi Note 7

Re: Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od fannY »

Jel su oni vama promenili i pakete ili samo izvrsili poskupljenje?

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Vip - Racun pocinje da raste sa prvim ljubicicama!

Post od El Laki »

Ne znam da li moze da se zadrži telefon. Neko napisa da ne može, što je i logično jer ga nisi isplatio do kraja

Odgovori