Evropa pocinje da gasi GSM, a Norveska 3G od sledece godine!

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Evropa pocinje da gasi GSM, a Norveska 3G od sledece godine!

Post od Lobachewsky »

Sa svom ovom pricom oko 5G, vest me je docekala pomalo nespremnim - iz nostalgicnih razloga. Racionalno gledano, psujem i telefon i operatera kad vidim 2G na ekranu.

Svajcarska i Holandija (T-Mobile, Netherlands; Swisscom Switzerland) su najavile da ce do kraja sledece godine (31.12.2020!) ugasiti 2G kako bi oslobodili frekvencije za 4G i 5G. Sto se kaze, GSM postao visak preko noci.
Nas mts je rekao da ce do 2025-te pokrivenost LTE signalom biti potpuna. Iskren da budem, Vipov je i sada solidan van gradova, retko koji pesimista (optimista sa iskustvom) se nadao da ce srpski operateri ovako zagristi 4G.

Vecina ljudi koristi 3G/4G za komunikaciju, pa bi Evropa bez problema mogla da ugasi 2G vec sledece godine - ako neko jos uvek i koristi 2G only telefon, operateri predlazu da pojedinacno pozovu svakog od njih i stvar bi bila resena jako brzo - medjutim problem nastaje iz drugog plana, glavna primena 2G danas je M2M i IoT (Internet of Things)! :shock: Verovali ili ne. Kazu da previse uredjaja koristi 2G za to, i da ce IoT tranzicija na 4G potrajati bar jos 5 godina, koliko traje zivotni/upotrebni vek takvih uredjaja. Tako da se masovno gasenje GSM mreze ocekuje posle 2025.

I dok sve ukazuje na logicni sled dogadjaja, tj. gasenje najstarije tehnologije da bi se oslobodile frekvencije za novije, najveci paradoks je sto ce GSM nadziveti 3G :o
Telenor u Norveskoj i Svedskoj je najavio da gasi svoju 3G mrezu sledece godine (2020!) :blinky: jer mora da drzi 2G mrezu operativnom bar do 2025-te zbog M2M i IoT. Ima simbolike i u tome.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Drafer
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1053
Pridružio se: Sre, 26. Feb 2014. 15:04
:: Srpska Crnja
:: Xiaomi Mi 11i
Kontakt:

Re: Evropa pocinje da gasi GSM, a Norveska 3G od sledece god

Post od Drafer »

Ja koristim 2G skoro uvek, manje se troši baterija i ima svuda bolji signal od 3G ili 4G mada i ovaj je šugav pa ga nema baš svuda

Poslato sa Huawei Mate 10 Pro uz pomoć Tapatoka
Android 12

Abioye
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 57
Pridružio se: Ned, 02. Okt 2016. 16:06

Re: Evropa pocinje da gasi GSM, a Norveska 3G od sledece god

Post od Abioye »

^ I ja, na mts pripejd broju...
4G nemaju, a 3G im je kriminalan....

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Evropa pocinje da gasi GSM, a Norveska 3G od sledece god

Post od Evindzer »

Ja sam na MTS-ovom Noutu 8 (sa MTS-ovom karticom unutra) bukvalno stalno na 4G, od NBG-a, preko centra i Kneza, pa do Rakovice. Bar što se tiče Beograda, ne mogu se požaliti. Naravno, postoje rupe u signalu, ali su one retke i nije ih tešto izbeći.
Takođe, pre 4 meseca sam bio u jugozapadnoj Srbiji i 4G je bio postojan po urbanim centrima, dok sam po planinčinama, na 15 kilometara od civilizacije [emoji16], hvatao stabilan 3G skoro u svakom selu. Time sam bio prijatno iznenađen.
Istina, ja ne držim uključen internet po ceo dan, pa je stoga moje iskustvo relativno ograničeno.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Evropa pocinje da gasi GSM, a Norveska 3G od sledece god

Post od гари »

Može biti i da je do ovog mog telefona, ali i po EU mi je bivalo da u gradu nikako skoro ne hvatam ni 3G mi 4G. U Drezdenu konkretno sam bio sretan sa 2G ko mali majmun. Mislim, očigledno bi i razvijene zemlje imale dosta posla prilikom ukidanja 2G mreže.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

luksa89
Banned
Postovi: 71
Pridružio se: Čet, 11. Jul 2019. 10:44
:: Samsung S9
:: LG G5

Re: Evropa pocinje da gasi GSM, a Norveska 3G od sledece god

Post od luksa89 »

Ja isto koristim 2g. Manja potrosnja baterije i dosta za viber i whatsup. Signal uvek pun i mislim ako budu ugasili 2g, da ce kod nas milion ljudi koji su penzioneri ostati bez signala, jer koriste stare telefone. To je cist promasaj, je po toj logici treba da ukinu male pakete interneta, a njih danas jos uvek ima...

Odgovori