Srpski ili engleski?

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima

Koji jezik koristite na Vasem telefonu?

engleski
41
79%
srpski
11
21%
 
Ukupno glasova: 52

MilančeBGD
Expert
Expert
Postovi: 3895
Pridružio se: Uto, 13. Dec 2005. 15:38
:: Sony Xperia U
:: SE K800i
Lokacija: Beograd

Post od MilančeBGD »

Engleski :) ali posto sam flashovao telefon jedno 20 puta ubacio sam srpski za promenu :) nekad stavim da ga koristim ali ipak mi je dosta bolje na engleskom.Naravno koristim T9 srpski koji meni bas pomaze...
Ali dosta ljudi voli na srpskom, i kad kupuju telefon vidim da se svi traze da ima srpski :roll:
Poslednja izmena od MilančeBGD u Čet, 08. Nov 2007. 21:01, izmenjeno 2 puta ukupno.
Design is not just what it looks like and feels like. Design is how it works...

napalm death
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1838
Pridružio se: Sub, 21. Okt 2006. 13:47

Post od napalm death »

dobar zakljucak milane.. dobro se secam da je bar hiljadu njih otvorilo temu kako da ubace srpski u svoj fon itd itd.. nebi sad da ih prozivam :roll: ali ocito nije sad niko...

..a mozda su se u medjuvremenu predomislili :)

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Kao i gomila drugih ovde, i ja koristim iskljucivo engleski. Caletu sam na 6300 ubacio srpski, i kad god mu nesto treba ja se preznojim pokusavajuci da nadjem gde je nesto u telefonu. Inace uospte mi je engleski kao stvoren jezik za informatiku, elektroniku, internet... nijedan drugi jezik ne moze da se meri sa njim.
English RULES!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Stelle
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 278
Pridružio se: Sre, 07. Jun 2006. 17:12
Lokacija: KAC

Post od Stelle »

I ja koristim engleski :D :D Navikao sam se na engleski jezik u telefonu i kada vidim meni i ostale app na srpskom ja se tu pogubim :lol:
Nokia 5610 Xpress Music Blue Edition ! 1gb Nokia MicroSD card !

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

Naravno engleski,na srpskom mi nije bas lako da se snadjem mada bih volio da mogu jer zasto ne koristiti i ne podrzavati svoj jezik.Inace takodje dosta puta prebacim na italijanski jer me lepe uspomene vezu za tu zemlju a i nije lose se malo podsetiti reci. :roll:
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Sve je stvar navike. Svakodnevno se susrećemo sa raznim uređajima kojima su sve komande na engleskom, skoro sve što čitamo je na engleskom, godinama se nadamo i iščekujemo da naš srpski jezik bude globalno podržan i tek u poslednje vreme to polako počinje da se dešava, ali na koji način? Nekada su ruski i nemački bili jezici na kojima je pisana tehnička literatura i njima uopšte nije problem da sve koriste na maternjem jeziku jer već imaju sve potrebne reči i izraze. Naš jezik jednostavno nema adekvatne reči koje se mogu koristiti za prevod a neke reči i pojmove nema smisla ni prevoditi već ih treba usvojiti. Za to su potrebni timovi stručnih ljudi koji podjednako dobro znaju engleski i srpski jezik, kao i ljudi koji poznaju materiju koja se prevodi. Sećam se jednog primera, devojka koja je završila engleski dobila je zadatak da prevede na srpski neki prilično stručan tehnički članak vezan za kompjutere, a u njih se baš i nije razumela. Rezultat - potpuno nakaradan prevod koji nije imao nikakvog smisla.

Ja takođe koristim engleski, voleo bih da koristim srpski ali tek onda kada se jasno definišu pravila oko prevođenja i kada budu u duhu jezika. Kao što rekoh na početku, sve je stvar navike. Svako može da se navikne da koristi telefon na srpskom, kao što se navikne na svaki novi telefon...

hunter
Novajlija
Novajlija
Postovi: 19
Pridružio se: Pet, 20. Feb 2004. 20:15

Post od hunter »

meni nije glup srpski. ali ga ne koristim jer stalno imam dekodirane telefone i nikad nisam ni imao telefon sa srpskim menijem, a smor mi je da menjam firmware zbog toga...

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Engleski naravno. "Srpski" prevodi menija su uglavnom odradjeni jako lose. Od idiotskih bukvalnih prevoda do bezveznih konstrukcija recenica.

Lomnica_city
Expert
Expert
Postovi: 2853
Pridružio se: Pon, 22. Avg 2005. 03:48
:: Alcatel Idol Ultra
:: Nokia N82

Post od Lomnica_city »

SRPSKI RULES BRE!!Ljudi sve je to stvar navike,vama je ljudi lakse da koristite ingliški (svaka čast patriotskim izuzetcima koji su se trudili do srećnog kraja da se naviknu na Srpski) ;) jer ste tako navikli i sad se vadite na"loš prevod",e nije nego,solidno je to sve odradjeno i ko se jednom navikne (kao ja i vidim jos samo 8 vas) više se NIKAD BRE ne vraca na ingliški,da vas je bar više koji koriste Srpski,EEEEEEJ BRE,ali... tranzicija pa to ti je,uaaaaaaa tranzicijaaaaaa,ziveli Mile i Stole!! :D :lol:
Pozdrav 8)

vostezmaj
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 545
Pridružio se: Pon, 11. Sep 2006. 01:20
Lokacija: Kraljevina Vozdovac
Kontakt:

Post od vostezmaj »

Stelle napisao:I ja koristim engleski :D :D Navikao sam se na engleski jezik u telefonu i kada vidim meni i ostale app na srpskom ja se tu pogubim :lol:
Da dzabe negovorim,samo sam citirao.delimo isto misljenje...
Opel Klub Serbia
Nokia X6 16gb

fain2daniel
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1645
Pridružio se: Pon, 14. Feb 2005. 03:04
Lokacija: Jönköping
Kontakt:

Post od fain2daniel »

engleski naravno ...
One Man's Vision,Mankind's Salvation RAPTURE Nov 5 1946........Xperia Z3

Bekra
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 259
Pridružio se: Sre, 23. Avg 2006. 02:27
Lokacija: Novi Sad

Post od Bekra »

Ja koristim engleski jezik, iako imam i srpski u telefonu. Jednostavno, ne mogu da podnesem, ni da se snadjem, kad mi umesto screensaver, pise cuvar ekrana :lol: :lol: :lol:

Slazem se sa onim sto je Miskoni rekao, treba da se skupi tim normalnih prevodilaca, i da se ne gubi smisao funkcije u prevodu.
Npr, uvek bih se snasao da mi umesto melodies, i pictures, i messages, pise melodije, slike, poruke.
Ali ovo, poput screensaver i sl bi trebalo da ostave u izvornom engleskom obliku

madness99
Expert
Expert
Postovi: 2190
Pridružio se: Uto, 07. Mar 2006. 20:40
Lokacija: Sabac

Post od madness99 »

ma ja koristim Arapski i zakon,sve razumem i milina;) a ponekad i Ruski .
iPad 3G + Samsung Galaxy Tab 10.1 9 + iPhone 4 32gb White + HTC Evo 3D

Stoned Ryder
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 72
Pridružio se: Uto, 16. Okt 2007. 22:38
Lokacija: wherever I may roam...

Post od Stoned Ryder »

Definitivno engleski! Kad vidim prevode nekih opcija na srpski najpre se zapitam da li je to ono što mislim da jeste :? , a onda se zgrozim i prebacim na engleski... :shock:
Only the good die young,
All the evil seem to live forever!

mdenic85
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 325
Pridružio se: Sre, 30. Avg 2006. 01:16

Post od mdenic85 »

Ja sam stavio srpski, i tako mi je vec par meseci a ranije sam godinama korsitio engleski. Mnogo je lakse priznajem imati meni na eng, jer su svi tehnicki izrazi na eng, i mnogo glupo zvuce kada su na sprskom, al' ipak je ovo srbija i ja sam srbin pa rekoh da probam.... i da, u Nemackoj je normalno da telefon bude na nemackom... retko sam vidjao da je neko stavio eng...

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Ali Nemci imaju takav jezik, da za sve imaju svoj izraz... kao i Madjari, Rusi... I tamo svi imaju telefone na svojim jezicima. Nas jezik nije takav da se bas sve moze dobro prevesti. Po meni za tehniku je engleski savrsen jezik.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

loki13
Expert
Expert
Postovi: 3053
Pridružio se: Pet, 01. Dec 2006. 12:22
:: Htc Desire 500 dual
:: Nokia E71
Lokacija: Novi Sad

Post od loki13 »

Engleski naravno,ali sam na n1110i stavio srpski kao foru,i jednostavno na tako jednostavnom telefonu ja se bas tesko snalazim (mislim ne bukvalno,ali mi ne ide sve po automatizmu....).....
Mada ponekad fore radi stavim i nemacki ili italijanski...
D500&E71

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Posto sam 3310 znao napamet, fora mi je bila da stavim telefon na neki hebrejski ili arapski. Niko ziv nije mogao da se snadje, dok sam ja bez gledanja sve radio na njemu.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

Nije savršen engleski, nego si se ti navikao... prosto, engleski je dominantan jezik... moglo je biti drugačije ali nije...

Meni je sve na italijanskom... :)
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

Anglikanski mi uvek bio u telefonu iz razloga koji su vec naveli neki ljudi ovde...ceo svet odavno je prihvatio postavljanje termina i reci na engleskom,pa zasto ne bi i mi. Ako se neko tvrdo zalaze da to tako ne treba,da bi svi trebalo da predjemo na srpski ma koliko on bio nelogican u nekim prevodima, sto se onda svi toliko foliramo sa tim nasiroko prihvacenim engleskim izrazima i krilaticama u svakodnevnom zivotu: u skoli, u kuci, na televiziji, radiju, po prodavnicama, kaficima, internetu itd. itd.
Pre nekog vremena sam prvi put imao prilike da vidim Windows XP na srpskom...Nisam znao kako da kopiram digitalne fotografije sa aparata. Trebala mi je pomoc komsije ciji je bio kompjuter...Da mi prevede... :roll: :roll: :oops:

Odgovori