GPS navigacija

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

stavio sam da se povezuje samo u maticnoj mrezi... nadam se da ce funkcionisati i da necu dobiti visok racun :wink:
nego, kakve su nokia OVI map? ima li ih za Srbiju u opste???

dekss
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 3
Pridružio se: Uto, 25. Maj 2010. 19:43

Post od dekss »

da li neko zna gde moze da se nadje karta ... za grčku?

i kako se dodaje nova karta u garmin na telefonu.

ima li negde na ovom sajtui/forumu uputstvo za to?

hvala unapred
Poslednja izmena od dekss u Čet, 27. Maj 2010. 07:14, izmenjeno 3 puta ukupno.

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

dekss, zabranjeno je tražiti informacije o piratskim aplikacijama. Pročitaj pravila foruma..
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

bpositive
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 80
Pridružio se: Sre, 24. Okt 2007. 16:35

Post od bpositive »

Mirko BGD napisao:...nego, kakve su nokia OVI map? ima li ih za Srbiju u opste???
Za Srbiju OVI nema detaljnih mapa (još) a ucrtan je samo E75 (i nekoliko pruga i možda još poneki put) tj. ništa... Moraćemo sačekati da se Nokia smiluje... Za Mađarsku, Hrvatsku,... OVI mape rade sasvim OK...

dekss
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 3
Pridružio se: Uto, 25. Maj 2010. 19:43

Post od dekss »

Ninolina napisao:dekss, zabranjeno je tražiti informacije o piratskim aplikacijama. Pročitaj pravila foruma..
izvinjavam se, nisam znao.
tek sam stigao na forum, pa se još ne snalazim najbolje.
pogledaću pravila - kad ih nadjem ;)

edit:
a grcka? da li neko ima iskustva?

za makedoniju da ne pitam, verovatno isto koza srbiju,

ali ono sto me vise zanima jel moguce kopirati ovi kartu na telefon i onda imati navigaciju bez potrebe za gprs vezom?

Izmenio: IDzO
*ne citiraj ceo post na koji odgovaraš već izdvoji samo deo na koji se odnosi tvoj komentar, a u slučaju da odgovaraš na poslednji post u temi citat je nepotreban, jer se podrazumeva da se na njega nadovezuješ*
*Zabranjeno je uzastopno postovanje, koristi opciju Izmeni *

Sledeci put brisanje bez obavestenja!


Ovo ti je drugi put da te moderatori opominju tako da, savetujem ti da procitas -> Pravila otvaranja tema i davanja odgovora

iKe
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1289
Pridružio se: Čet, 18. Mar 2010. 20:57
:: S6 edge
:: Nexus 7 2013
Lokacija: Sokobanja

Post od iKe »

Da li neko zna, da li se preko iGo-a ili Google maps može meriti nadmorska visina i kako?
Ili nekim drugim programom, u pitanju je telefon iz potpisa.
Tražih i na forumu i preko Google-a, ali bezuspešno.
The Member formerly known as L.S.I. .... Genuine vanilla ice cream sandwich... Nexus Prime

bpositive
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 80
Pridružio se: Sre, 24. Okt 2007. 16:35

Post od bpositive »

dekss napisao:...ali ono sto me vise zanima jel moguce kopirati ovi kartu na telefon i onda imati navigaciju bez potrebe za gprs vezom?
ako koristiš Garmin mape a ne koristiš AGPS, gprs veza ti uopšte nije potrebna... ovo važi i za većinu (ako ne i sve) drugih navigacionih programa...

milkobgd
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 114
Pridružio se: Pon, 18. Avg 2008. 19:09

Post od milkobgd »

@sensei, mirko bgd. nisam siguran da ako na serveru pozicioniranja odaberes svog provajdera tel se nece kaciti i u romingu. koliko sam primetio, za razliku od ranije, kad si van zemlje vise ti ne stizu konfiguracione poruke vec sve radi preko postojecih setovanja za maticnu mrezu i na osnovnom ekranu pored imena strane mreze stoji i telenor (u mom slucaju).

Sensei
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1559
Pridružio se: Pet, 23. Dec 2005. 23:45
Lokacija: Lovcenac, Novi Sad
Kontakt:

Post od Sensei »

milkobgd, pa ako je tako lako će primjetiti da li se garmin povezuje ili ne jer se uvijek pojavi ikonica kad je telefon na netu. Ako se ipak povezuje samo neka u server pozicioniranja stavi "uvek pitaj" ili "onemogućeno" i rešena stvar.
Samsung Galaxy S II I9100, Sony Ericsson Xperia Neo

bpositive
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 80
Pridružio se: Sre, 24. Okt 2007. 16:35

Post od bpositive »

sensei, milkobgd,
sve je to ok ali ne vidim razlog zašto bi se garmin uopšte kačio na mrežu i šta bi on to skidao jer mape su u tel, pristup satelitima za pozicioniranje je besplatan i ne treba ti ništa više za navigaciju. e ako hoćeš da garmin skida vremensku prognozu, trenutna stanja na putevima i sl. onda će se kačiti ali namestiš kao što sensei kaže i nemaš brige...

Sensei
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1559
Pridružio se: Pet, 23. Dec 2005. 23:45
Lokacija: Lovcenac, Novi Sad
Kontakt:

Post od Sensei »

bpositive, kad si u svojoj mrezi preporucljivo je da garmin koristi gprs, jer skine nekoliko para kredita(meni ni toliko jer imam besplatne megabajte) a nadje fix za svega 5 do 10 sekundi, naravno moze da se koristi i bez gprs-a ali onda je potrebno i do par minuta cekanja na fix, sto mene uzasno nervira.
Samsung Galaxy S II I9100, Sony Ericsson Xperia Neo

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

...ali ne vidim razlog zašto bi se garmin uopšte kačio na mrežu i šta bi on to skidao jer mape su u tel, pristup satelitima za pozicioniranje je besplatan i ne treba ti ništa više za navigaciju...
Sam Garmin nema uopste potrebu za dodatnim podacima sa neta,u pitanju je sama opcija u telefonu poznata pod nazivom AGPS koja omogucava brzi "lock" satelita,odnosno pozicioniranje samog uredjaja po ukljucivanju nekog navigacionog programa(Garmin,NDrive,Nokia maps,...).
AGPS radi na principu da od najblize bazne stanice dobije preko gprs podatke o koordinatama gde se uredjaj nalazi koji ce omoguciti lakse GPS pozicioniranje.Ukoliko je iskljucen AGPS,uredjaju ce trebati,gotovo uvek,dosta vise vremena za pozicioniranje,u suprotnom "fix" ce biti mnogo brzi.
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

bpositive
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 80
Pridružio se: Sre, 24. Okt 2007. 16:35

Post od bpositive »

Sensei, izgleda sam ja mnooooogo strpljivija osoba nego ti (ta dva tri minuta me nikad nisu nervirali)... :D
sve što ste ti i Fox napisali mi je poznato jedino me zanima kolika preciznost se postiže gprs triangulacijom tj. da li ima razlike i koliko u odnosu na gps triangulaciju?

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Hajd' malo da upotpunim priču o aGPS-u, zašto je zgodno koristiti ga i ko tu kome i kako asistira. :wink:

Ono što je manje-više svima poznato je da kada se GPS aktivira, mora da ulovi satelite u orbiti. Ta prva procedura se zove TTFF, ili "Time To First Fix" - vreme potrebno da se ustanovi pozicija. Ovo potrebno vreme se često zove i "cold start" i novijim GPS sistemima (recimo SiRF III) treba od 30-ak sekundi do nekoliko minuta da uhvate "fix". Iz iskustva znamo da tih "nekoliko" minuta mogu da prerastu i u pola sata i više, sve zavisi od trenutne pozicije, vidljivosti, vremenskih uslova, količine raznih radio-elektro-magnetnih smetnji u okruženju, itd.

Tu na red dolazi aGPS koji omogućava da ceo proces traje znatno kraće. Vrlo često repetitori i bazne stanice imaju i GPS prijemnike koji konstantno primaju podatke sa satelita i rade proračune (ne znam koliko je ovo vrlo često kod nas). Te informacije se (na zahtev) prosleđuju mobilnim uređajima kompletno "sažvakane" - već su poznati relevantni sateliti za dotičnu poziciju i svi potrebni proračuni su odrađeni od strane sistema koji nam "asistira". Rezultat toga je mnogo brže pronalaženje lokacije, povećana je preciznost pozicioniranja, mobilni uređaj ne troši snagu za proračunavanje i tako štedi bateriju, i moguće je uhvatiti "fix" i u situacijama kada to inače ne bi bilo izvodljivo.

Ovako zvuče stvari u teoriji, nažalost, u praksi je malo drugačije jer aGPS nije striktno ustanovljen standard. Recimo, Qualcomm (koji pravi veliki procenat aGPS čipova) ima četiri različite radne konfiguracije. Kako je aGPS konkretno implementiran u nekom uređaju zavisi od proizvođača mobilnog uređaja a i mobilne opreme operatera.

Evo ta četiri režima rada:

1. Standalone - telefon nema vezu sa mrežom, koristi samo signal satelita koje je u mogućnosti da uhvati i pokušava da odredi poziciju.
2. MS Based - telefon ima vezu sa mrežom, koristi GPS signal + aGPS signal sa mreže.
3. MS Assisted - telefon ima vezu sa mrežom, koristi GPS signal + aGPS signal sa mreže, a zatim prosleđuje svoj "fix" serveru koji dalje koristi jačinu signala između telefona i repetitora da bi dodatno odredio trenutnu poziciju. U ovoj varijanti je moguće paralelno koristiti razgovor i sms poruke ali nije moguće koristiti internet/wap servise.
4. MS Assisted/Hybrid - isto kao 3. varijanta ali je moguć internet servis, doduše samo u zonama sa odličnom pokrivenošću signalom.

Dakle, ukoliko se koristi 3. ili 4. varijanta preciznost bi trebalo da je znatno bolja nego kada se koristi samo GPS signal.

I ovo bi moglo da bude zanimljivo - sadržaj same "navigacione poruke". Potrudiću se da banalizujem što je više moguće da bi svi mogli da svare. ;)

Svaki GPS prijemnik mora od satelita da primi poruku koja se sastoji iz tri dela. Prvi deo sadrži GPS datum, vreme i "zdravstveno" stanje određenog satelita. Drugi deo sadrži informacije o poziciji/orbiti (ephemeris data) i omogućava prijemniku da izračuna poziciju satelita. Treći deo (almanac) sadrži informacije i status svih satelita - njihove pozicije i PRN brojeve. Svaki satelit ima jedinstven PRN kod od koga se u komercijalne svrhe koristi samo maleni segment. U ostatku su kodovi za vojnu upotrebu i razne druge svrhe.

"Ephemeris" informacija je krajnje detaljna i smatra se validnom maksimalno 4 sata. "Almanac" informacija je više uopštena i smatra se validnom i do 180 dana. "Almanac" pomaže prijemniku da ustanovi koje satelite treba da lovi i kada ih uhvati, tek tada od svakog satelita posebno skida "ephemeris" podatke. Tačna pozicija bilo kog satelita ne može da se izračuna dok prijemnik ne dobije kompletne "ephemeris" podatke za određeni satelit. Ako se u toku prenosa izgubi veza sa satelitom, prijemnik poništava sve što je primio i kreće od početka. Potrebno vreme za prijem kompletne "almanac" poruke iznosi 12,5 minuta pri brzini od 50bit/s.

Kada se sve ovo uzme u obzir, uopšte nije čudno što telefoni prilikom prvog pokušaja nikako ne mogu da uhvate "fix" ako im je isključen aGPS i nije podešen/uključen GPRS. Posle prvog kačenja obično sve ide bez problema jer u telefonu postoje prethodne informacije. Kažem "obično" jer ni to nije pravilo. :lol:

saxyu
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 52
Pridružio se: Pet, 30. Okt 2009. 18:23

Post od saxyu »

Miškoni,
veoma detaljno i poučno. Hvala ti na objašnjenju. Molim te nastavi tako. Mislim da je tvoj tekst doprineo da mnogi korisnici shvate suštinu rada GPS-a na telefonima i uopšte.

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Post od toda81 »

Ovih dana me je Garmin odusevio preciznoscu u BG,a posebno moram da naglasim da mi je ovo bio prvi sustret sa voznjom po BG-u,ali sam odisevljen navigacijom
Note IV N9100 dual

jerkann
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1713
Pridružio se: Pon, 07. Jan 2008. 08:14
:: Samsung Galaxy S4
:: Nokia 808
Lokacija: Niš

Post od jerkann »

toda81, kako si resio problem, posto znam da si imao problem sa e71? " "

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Post od toda81 »

jerkann,vise nemam taj problem da mi se zamrzne slika na ekranu za vreme navigacije,a mislim da je problem iscezao zato jer sam par puta radio hard reset u medjuvremenu pa sam mozda izbriaao na taj nacin rep od neke app koja je mozda dovodila do tog problema.To mi je nekako jedino logicno jer nisam nista osim hard reseta radio
Note IV N9100 dual

bpositive
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 80
Pridružio se: Sre, 24. Okt 2007. 16:35

Post od bpositive »

toda81 napisao:Ovih dana me je Garmin odusevio preciznoscu u BG...
toda koju verziju Garmina koristiš i koju verziju mape koristiš?
Ja baš i nisam nešto zadovoljan sa preciznošću... greška oko 20-30 metara...

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Post od toda81 »

bpositive,imam Garmin 5.00.50 i scg 2.20 i mene je odusevio Garmin u BG-u jer ja ne znam BG.Ma u metar je bio precizan.Ja sam podesio Garmin kao sto je gameforce napisao i savrseno precizno radi sa tim podesavanjima.Citiram njegove reci:''Kod mene (na N82) radi ovako bez kočenja:
Map Detail-Normal
Orientation-Track Up
Auto Zoom-Disabled
Vehicle-mala strelica (default) Probao sam razna vozila ali JAKO USPORAVA
Dim Roads-While Routing
Metro Areas-Enabled
Show Location-On Roads
Outline Detailed Maps-No (i ovo dosta koči)
Lat/Lon Grid-Disabled
Map Features_
My locations-Large Label
POI-Small Label
Geographic Points-Off
Street Label-medium Label
Large City-Large Label
Medium City-Medium
Small City-Medium
Small Town-Small Label
River, Lake-No Label
Park, Campus, etc-No label ''
Note IV N9100 dual

Zaključana tema