Zanimljivi bagovi

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
boka
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 39
Pridružio se: Pet, 13. Avg 2004. 09:23
Kontakt:

Zanimljivi bagovi

Post od boka »

Nokie su poznate po mnogobrojnim bugovima u softveru. Ovdje je dat samo kratak izbor bugova kojima možete zajebavati sretne vlasnike bugovitih Nokia.
U jednom SMS-u pošaljite 160 tačkica (navodno radi i sa 140 tačkica). Pri skrolanju poruke Nokia će se blokirati i samo gašenje pomaže! Nema nikakvih trajnih posljedica.
Kod Nokie 5110 taj trik radi sa verzijama 4.59 i 5.04, ne radi sa verzijama 4.51, 4.53, 5.07, 5.11 i 5.27. Isti trik radi još i na Nokiama 3210 (verzije do 5.36) i 6110 (verzije do 5.24).
Ako se taj SMS ne može izbrisati, jer se Nokia blokira čim se SMS učita, stavite SIM karticu u drugi telefon i izbrišite tu poruku.
Za Nokiu 6210 v.4.04 (možda i novije): kreiraj novu mapu u Messages/My folders, kreiraj poruku i premjesti ju u tu mapu, uđi u mapu, editiraj tu poruku i snimi ju. Više se ne može ući ni u jednu mapu. Aparat se mora restartati.
Napomena: taj bug se pojavljuje samo ako je ta mapa prva u popisu, inače sve radi normalno.
Nokia 7110 v.4.84 (možda i novije): pošaljite kalendarsku bilješku sa Nokie 6110 putem SMS-a na Nokiu 7110. Kalendar Nokie 7110 će prestati prikazivati kalendarske bilješke.
Nokia 7110 v.4.88: nakon unosa broja u "Closed user group" lijevi OK gumb više ne radi, radi samo NaviRoller.

Nokia 7110 v.5.00 i novije: kada je uključen "Alarm", telefon će (ako je isključen) kratko bipnuti u ponoć. Nakon toga, neće se moći uključiti sljedećih dvadesetak sekundi.
Nokia 3310 v.4.02 (možda i novije): pošaljite kalendarsku bilješku preko kabela i datum će se postaviti na godinu 2090.
Pošaljite kalendarsku bilješku na Nokiu 6110 putem SMS-a i datum će biti 13.07.2041.


Otkriven je sigurnosni propust u Siemens mobilnim telefonima koji omogućuje blokiranje tuđeg Siemensa preko SMS poruke.
Potrebno je poslati u poruci "%English" skupa s navodnicima nakon čega će se Siemens ili ugasiti ili smrznuti (radi na x35 i x45 osim sl45i).
Siemens će se zablokirati i kad god se pokuša otvorit ta poruka. Ako tu poruku ne možete izbrisati na svom mobitelu, stavite SIM karticu u neki drugi mobitel i onda izbrišite problematičnu poruku.
Kod nekim modela, (npr. S35) problem se može riješiti tako da se odabere poruka koja blokira mobitel (ne otvarati poruku, nego samo doći do nje), te pritisnuti tipku za snimanje razgovora i iz izbornika odabere delete.

Kako se rjesiti "%English" buga za svagda(by djirda)

Svi ste čuli za bug "%English" na Siemens-ima koji neki zovu i virusom.
Uspio sam da popravim ovaj bug na svome M35i.
JEDNOSTAVNO JE !!!!
Na isti način se mogu popraviti i svi drugi Siemensovi modeli.

Evo kako:
1. Skinite flash file u .bin formatu sa svog telefona (Ja sam to uradio sa Martech-om ali može i neki drugi program)
2. Otvorite taj flash file sa nekim HEX-a editorom (Ja sam koristio HIEW)
3. Pronađite u fajlu string Flowers i zamijenite ga sa stringom English (možda nije važno ali napišite string English baš ovako kako sam ja napisao, prvo slovo veliko, a ostala mala)
Ja sam pronašao string Flowers samo na jednom mjestu, ali ako ga vi nekim čudom pronađete još negdje, promijenite i njega u English.
4. Snimite izmijenjeni fajl
5. Flashajte telefon izmijenjenim fajlom
6. To je to. Sada kad vam neko pošalje "%English" bug, vama će se u poruci pojaviti slika cvijeća umjesto da telefon blokira.

Dakle skinete flash, prepravite ga i vratite nazad na telefon. Ništa lakše.

Možda sva moja uputstva nekome od vas zvuče kao Španska sela. Takvima preporučujem da i ne pokušavaju izvesti ovo.

Nisam ovo našao nigdje na Internetu ili sl. Sam sam to smislio i uradio na svom M35i.
Meni je uspjelo a i vama će ako uradite točno po uputstvima.
Ali hej, ne krivite mene ako ste nesposobni i pokvarite si telefon.
Ovo jednostavno "ma kako se nisam toga sjetio" rješenje šalje DJIRDA

`Dr. Nick Riviera`
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1159
Pridružio se: Sre, 21. Jul 2004. 21:59
Lokacija: Digital Underground

Post od `Dr. Nick Riviera` »

Svaka chast za bagove.
Jel znash mozda gde moze da se nadje shiri spisak?
¨°o.O Nokia N70! O.o°¨

boka
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 39
Pridružio se: Pet, 13. Avg 2004. 09:23
Kontakt:

Post od boka »

Ne znam,ali mozda mozes da probas na google nesto da nadjes.Ali mozda.
*Mess with the best die like the rest*
3220

StaCuKadSamNarcis
Banned
Postovi: 40
Pridružio se: Uto, 20. Jan 2004. 19:03
Lokacija: Mladenovac

Post od StaCuKadSamNarcis »

svi ste vi divni, ali gore navedene telefone vise skoro niko ne koristi.
kad bi ste dali neki bug za kolor telefone to bi vec bilo nesto, ovako je samo, da izvinete, mlacenje prazne slame. A ovaj sto je "popravio %English%", bravo care, ali verujem da 99% ljudi na ovom forumu ne razume sta si ti to radio, ovo je ipak za nas obicne ljude, probaj da otvoris forum za mob. majstore :lol:
pozdrav!
We live together, we die together!
Bad boys for life!

Odgovori