smanjena ponuda

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Odgovori
tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

kapoerista90, Ako mene pitas ne bavim se igricama. Softver cijim pisanjem zaradjujem za zivot nije bas zabavnog karaktera. Darkado je pomenuo igricu pa sam samo hteo da ukazem da je piraterija/piraterija bez obzira da li se piratski softver prodaje i deli besplatno.

Inace za one koji nisu upuceni posedovanje piratskog softvera je krivicno delo cak i u Srbiji. Ne samo za "pravna lica" (citaj firme) vec i za "fizicka lica" (citaj pojedince).

Jedini razlog sto se ne gone ljudi po kucama je prakticna neizvodljivost takve akcije.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

eee kad bi se igrica pravila tako lako i za par dana, pa svi bi imali po jednu :)

na njima cesto radi ceo tim ljudi i strucnjaka i potrebno je nekoloiko godina da bi se jedna igrica privela kraju...

ovo sto sad pisem je totalni off, al hteo sam da dam savet osalim ljudima, ljudi, probajte da programirate, nije lako ali je uzasno zarazno i mnogo dobro...

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Nego da se vratimo na osnovnu temu. Da li se meni to samo cini ili nesto nema tehnomobile-a u cenovnicima na mobilnom svetu? Telefoni koje sigurno imaju u ponudi vise nemaju na spisku tehnomobileovu cenu a ranije je bila prisutna.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

Post od kefalo »

tomas.hokenberi,
ma ko zna vise kakva je to muljaza, mozda nisu ispostovali MS, ne znam, ali jedno je jasno cijenovnik je totalno ne upotrebljiv.
Ako hoces da kupis, moras da zoves 10 radnji da bi dobio onaj povjerljivi broj, a onda sa svakim od njih da utanacis sta i kako.
I tu kao u fazonu hoces da prodjes jeftinije 10 tak evra a u stvari toliko ces potrositi na kreditu.
U buducnosti, bude li ostala ovakva situacija, svako od nas ce biti preporucen na neku radnju, i tamo kao redovna musterija ostvariti neku popust :roll: .

A sto se tice legalnosti softvera, meni to rade drugi, ali sam prilicno siguran da sam 100% izvan zakona :oops:
E da jedino legalno je bio linux koji je fabricki dosao sa lap topom, ali su to za mene bila spanska sela, pa je cika serviser reagovao, a sad mi je zao.
tomas.hokenberi, Jel tesak instalacija linuxa.
koliko se razumijes u ovu kombinaciju jave i linuxa na fonovima, mislim da se zove juix.
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

kefalo, Fama o tome da je instalacija Linuxa teska potice iz prepotopskih distribucija iz 90-ih kada si morao mnogo toga da znas o racunrskom hardveru i operativnim sistemima da poptuno podesis Linux instalaciju. Postojali su samo konzolni i retko koji graficki alat za administraciju.

Moderne distribucije su prilicno lake za instalaciju i ako nisi baksuz da imas neki egzoticni hardver za koji nema Linux drajvera instalacija ce ti nece predstavljati problem. Ako se na net kacis preko dialup-a i koristis neki softmodem/winmodem moze se desiti da isti nije podrzan ili da ces morati da kompajliras sam drajvere za njega. Inace kao sto sam negde vec pomenuo - pre nego sto odlucis da predjes na Linux ili da ga postavis u dual-boot mozes da se poigras nekom od live CD/DVD distribucija bez instaliranja.

Sto se tice juix-a nisam imao prilike da detaljnije pogledam.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Masterokrata
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1355
Pridružio se: Uto, 13. Jun 2006. 20:10

Post od Masterokrata »

tomas.hokenberi napisao:Zamisli da npr. zivis od poljoprivrede i da imas nekoliko hektara kukuruza. Ubijes se cele godine radom. I onda dodje vreme zetve i dodje neko pokupi ti rod besplatno i podeli dalje zato sto mu se moze. Svi ovde bi to proglasili za pljacku. To je pljacka cak i ako bi on pokradeni kukuruz dalje delio besplatno. I ne samo to cak i preostali kukuruz niko nece vise da kupi posto moze da ga nabavi dzabe od pljackasa.
Ja imam student XP(onu verziju sto su delili kao promociju), ali stavi se u poziciju coveka koji prodaje racunare i neko kod tebe sastavi konfiguraciju za 200-300e, a ti mu kazes ne moze to da radi dok ne date jos 100e za OEM XP, scena koja sledi je da musterija izadje napolje i ode u prodavnicu gde ce mu instalirati nelegalan XP. Znam da ovo nije ni lepo ni ispravno ali tako je ovde i prekinite da gledate svet kroz ruzicaste naocare, jer znamo svi gde zivimo. I ovi legalisti sto ovde drze propovedi ce jos poceti da prosipaju pricu kako nemaju ni jedan divx film ili mp3 fajl na kompu i kako nikad nisu koristili P2P. Necemo se lagati vecina ljudi koji imaju pristup flat internetu ima bar nesto nelegalno na kompu. Jel nas treba sterljati zbog toga? Uhapsiti na 5 godina kao sto kaze reklama na TV?

@tomas.hokenberi

Aj ti ukradi komsiji metar kukuruza, a ja cu narezati XP i odemo zajedno da se prijavimo u panduriju.....sta mislis ko bi izvukao deblji kraj? :lol: :lol:
5130+Koss the plug....

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Masterokrata, OEM cena od 100 eur je za krajnjeg kupca ako ga kupi uz neko parce hardvera. Proizvodjaci hardvera ga dobijaju po nizoj ceni. Proizvodjac (sklapac da budemo precizni) hardvera moze da operativni sistem uracuna u cenu ili da isporuci racunar bez operartivnog sistema ili sa besplatnim operativnim sistemom (FreeDos, Linux).

Radnje u kojima instaliraju nelegalan XP (ili bilo sta) polako nestaju - osima ako ne mislis na radnje "u garazi" ili "dnevnoj sobi". Ja u takvim radnjama ne kupujem.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Masterokrata
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1355
Pridružio se: Uto, 13. Jun 2006. 20:10

Post od Masterokrata »

tomas.hokenberi napisao:Radnje u kojima instaliraju nelegalan XP (ili bilo sta) polako nestaju - osima ako ne mislis na radnje "u garazi" ili "dnevnoj sobi". Ja u takvim radnjama ne kupujem.
Ako u dnevnu sobu ili garazu racunas veliku i dobro opremljenu radnju na izuzetno prometnoj lokaciji onda ok. Nece niko cimati fizicko lice za nelegalan windows. I OEM po pravilu ne bi smeo da se kupi bez konfiguracije, ali kod nas su i u tome fleksibilni pa mozes kupiti OEM uz tastaturu ili misa, a prodavci su toliko bezobrazni da tvrde da je OEM naknadno kupljen legalan i takav proizvod prodaju pravnim licima koja nisu dovoljno upucena kao legalno resenje(e s ovim se ne bi igrao, u kuci mogu imati bilo sta ali tamo gde se radi, zna se sta ide). Nego da se vratimo na temu da se tema ne zakljuca(cudi me da nije do sada), vidim ovde u oglasima poskupeli i polovni telefoni, ravnaju ljudi cene spram novih...znaci bas strasno.
5130+Koss the plug....

Pere Ubu
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 85
Pridružio se: Pon, 14. Maj 2007. 20:03

Post od Pere Ubu »

Odem danas posle par dana da check-iram cenovnu situaciju, i vidim da se opet nesto zanimljivo desava na "trzistu". Trenutno najveci "hit" medju "principijelnim" vlasnicima polovnih mobilnih jeste "trzisno prilagodjavanje" cena svojih polovnih aparata sa novonastalom situacijom, pa tako imamo N82 staru 2,5 meseca po ceni od samo 400, i tako dalje , da ne nabrajam, koga zanima, nek pogleda sam. Naravno, i dalje postoje oglasi vlasnika koji su svoje cene formirali prema cenama po kojima su i kupili aparate, i njima svaka cast, ali jasno je k'o principijelan stav Rusije prema postovanju medjunarodnog prava da je samo pitanje trenutka kad ce i oni da pokleknu prema novim trzisnim tendencijama.. :D
Elem, nekako sad postaje mnogo jasnije (bar meni) koliko je Srbiji potrebno uredjeno trziste, pa i ove naizgled banalne kategorije proizvoda kakvi su mobilni telefoni. Naravno, sa uplivom konkurencije, koja bi neminovno dovela do snizavanja cena i njihovom priblizavanju cenama u svetu (sto, bojim se, opet zavisi od politicke situacije). Do tada (na moju zalost, priznajem), cini mi se da se polako obesmisljava prica "legalno ili ne", sto zbog meni neshvatljivog dizanja cena od strane "radnjica", sto zbog u najmanju ruku cudne situacije sa legalnim uvoznicima i distributerima (mobis, tehmnomobile i roaming nestaju sa sajta, od kojih mobisu i tehnomobilu ne mogu da pristupim, kao da su im sajtovi nestali).
Ovo su zaista losi signali koji se daju finalnim korisnicima, i dok ove stvari ne udju u neke normalnjije tokove, svako ce izgleda morati da se snalazi kako zna i ume.
Poslednja izmena od Pere Ubu u Pon, 14. Apr 2008. 19:33, izmenjeno 1 put ukupno.

avangarda
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 9
Pridružio se: Uto, 05. Jun 2007. 21:52
Kontakt:

Post od avangarda »

Da li ce se uopste ponovo otvoriti sve one radnje koje su bile na MS, orange, telekom+, marvel duo???

kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

Post od kefalo »

Da se razumijemo, takvih klipana je bilo i ranije,
primjer, recim imas neki model u par radnji sa pristojnom cijenom i onda ga one rasprodaju i ostane samo u ponudi najskuplje radnje.
Mpx 220 je svojevremeno u interkomu kostala sa apsolutno svim dodacima + bluetooth sluskama 105evra, i onda kada je toga nestalo, prva sljedeca radnja ga je cijenila 145 evra i onda se nasao neki klipan i za isti polovan trazio 110 evra jos nije imao svu opremu.
To moze da kupi samo budala.
Ja cisto sumnjam da ce iko da kupi te telefone, narocito kad ove cijene nisu prave, vec u svakoj radnji dobijete broj telefona nekog ko nema "nikakve veze" sa datom radnjom a ko ih prodaje po nekim drugim povoljnijim cijenama.
A ako postoji ijedna pozitivna stvar, od ovakve gungule, to je da cu sad smanjiti maniju mjenjanja telefona :) .
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

Tha_Maddog
neaktivan nalog
Postovi: 153
Pridružio se: Uto, 25. Okt 2005. 01:19

Post od Tha_Maddog »

Mislim da ovo najmanje pogadja nas koji ne patimo od cestog mijenjanja telefona, tako da ima i pozitivnu stranu-zavisnici ce se silom prilika odvici od toga. 8)

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Ok, malo sam apstinirao od ove teme i foruma, ali da vidimo par stvari:

offtopic:
- zaista je idiotski dati onoliku lovu za poluupotrebljiv sistem kao što je Vista
- u slučaju da rešim da se legalizujem i pređem na Linux, a hoću da bude funkcionalan a to bez 800 pečeva neće biti, a imam ADSL i kineski modem koji sam dobio od provajdera za koji ne postoje drajveri za Linux (samo za najbitniji deo hardvera ne mogu da se snađem), alternativa je da kupim ruter koji dobar košta 50-100 evra, tako da iz "pricipijelnih" razloga neću da se legalizujem.
- ne bih da izigravam zakonodavca, ali po pitanju nelegalnog (ostalog) softvera u kućnim uslovima, trebalo bi da bude taman onoliko liberalno koliko i jeste, a ne koliko to legalisti propagiraju, jer inače se nikakav posao u zemlji ne bi ni radio, već bi svi bili na obukama, a ovako klinci već mogu da uče ono što ih zanima i čime će se eventualno jednog dana baviti, a time firme imaju potrebu da takav softver kupe. Nemojmo biti veći papa od pape. I po zapadu na koji se ugledamo postoji solidan (manji nego kod nas, ali to je i razumjivo) procenat nelegalnog softvera.

Ontopic:
- hajde da se vratimo na onu kategoriju telefona koja može jeftinije da stigne u Srbiju, a koju podržavam. Na telefone skidane s mreže. Jel svi znamo kako se to radi kod mreža koje to dozvoljavaju? A ima ih nekoliko. Šta nam to govori? Da operater može značajno jeftinije da dođe do aparata (zbog velike količine i reklame koju zakupljuje na sve strane), i da ih značajno jeftinije ponudi korisnicima. Neke korisnike će privući time, a izvesni korisnici će to iskoristitii samo da bi preprodali ovima što ih donose kod nas, koji i kad plate to i ostale troškove, imaju 20-40% niže cene. Šta nam to govori? Da to mogu i domaći operateri da rade, i da daju mnogo povoljnije ponude nego što to rade, ali zašto bi kad i ovako ima dovoljno ovaca? I time postajemo legalni. Jel tako?
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

Masterokrata
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1355
Pridružio se: Uto, 13. Jun 2006. 20:10

Post od Masterokrata »

gargamel4 napisao: offtopic:
- u slučaju da rešim da se legalizujem i pređem na Linux, a hoću da bude funkcionalan a to bez 800 pečeva neće biti, a imam ADSL i kineski modem koji sam dobio od provajdera za koji ne postoje drajveri za Linux (samo za najbitniji deo hardvera ne mogu da se snađem), alternativa je da kupim ruter koji dobar košta 50-100 evra, tako da iz "pricipijelnih" razloga neću da se legalizujem.


Ontopic:
Da to mogu i domaći operateri da rade, i da daju mnogo povoljnije ponude nego što to rade, ali zašto bi kad i ovako ima dovoljno ovaca? I time postajemo legalni. Jel tako?
A nije sa Linuxom i modemom(koji je Indijske proizvodnje cini mi se) toliko crna stvar, moze da ide preko mrezne bez rutera, al nebitno o5 se sve ravna prema windowsu.

A za telefone stvar je tacna, za nas standard pretplate za telefone su malo vise bezobrazne, o tarifiranju i ugovornim cakama necu da komentarisem.
5130+Koss the plug....

igord
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 354
Pridružio se: Sre, 24. Okt 2007. 21:46
Lokacija: Novi Sad

Post od igord »

Off,
gargamel4, koji linux? Na linuxu imas driver-e za sve, ako nema ima community, neko ce ti srediti. Patch za linux??? :ohmy: <---Informisi se

Ako hoces linux Gentoo-Srbija

On,
Razglabate, u Srbiji 60% ljudi zivi od sive ekonomije. Inace NOKIA pritiska Alpha Copy da postisne "divljake" je oni smatraju da to nisu realne cene za njihove telefone.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

igord, A dodamo da mu za ADSL nije potreban nikakav driver ako ima ethernet izlaz i mreznu karticu na PC-u.

Izgleda da je urbana legenda o komplikovanom linux-u bez drajvera za koji ti je potreban doktorat iz computer science-a da ga podesis jos uvek ziva u Srbiji.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Da, da, važno je da ja ispadnem debil zato što se ne slažemo oko svega. Ok, to su stvari koje sam ja smislo i sad vas ložim da mi smislite rešenje (za slučaj da ste bukvalisti - postoji stilska figura ironija).

igord, koliko god da je sveža distribucija, postojeće update. Ako te je reč patch uvredila, ja se izvinjavam - ta mi je prva pala na pamet. Takođe većina funkcionalnih programa ipak neće ići sa tom distribucijom, tako da mi Internet treba, neću da ga plaćam a da ga ne koristim, a i treba mi za komunikaciju i surf i još štošta.
Na Linuxu nema drajver za ovaj modem, a provajder ne nudi rešenje. Bilo je dosta priče o tome, ali nećemo proširivati ionako preopširnu temu tehničkom podrškom za nešto što nije tema foruma.

Jedino što ću tehničku podržku pitati je: kako da RJ11 ubacim u RJ45? Jer ako sam vas dobro razumeo to ste mi predložili.

Tomasu.Hokenberiju, svaka čast. On zna šta je ironija. Tomase, ja ću lepo tebi da pošaljem spisak moje konfiguracije, i kad mi nabaviš sve drajvere sa kojima će mi raditi Ubuntu kako treba, obećevam da se više nikad neću javiti na forum sa ovog piratskog Windowsa.


Ontopic: a u AlphaCopyju su realne cene, jel? Ono ugradnja zadnje maske na telefon sa izmanjivim maskama - 3000 dindži i tako to, jel? (ovo poslednje nije konkretan primer, ali ako hoćete imaću ga za sledeći post.) Ali dobro.
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

gargamel4, A za Windows ne instaliras updates svaki dan?

Da ponovim ako, imas mreznu karticu u PC-u i tvoj ADSL modem (ADSL modemi su inace obicno i ruteri i DHCP serveri) sve sto treba da uradis je da ta uzmes ethernet UTP kabl i da jedan kraj utaknes u ADSL modem i drugi u mreznu karticu i da izaberes automatsku konfiguraciju (DHCP) i to bi bilo to.

Meni to radi bez problema sa Ubuntoom - SAGEM ADSL Modem + Realtek 8139 mrezna. Jedini drajveri koje sam dopunski instalirao su bili drajveri za Samsung printer (sa Samsung sajta).

Pretpostavljam da si probao Ubuntu Live distribuciju (npr 7.1)
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

Slažem se sa gargamel4 da su operateri jedini realan spas od ovog stresnog "legalizma cena" (to sam i napomenuo na 11-toj strani ove teme), možda treba sačekati njihove reakcije na ove čistke, možda nam konačno postanu "majke" (zapad?, o da) a ne "maćehe" :wink:
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

Post od kefalo »

tomas.hokenberi,
molim samo mrvu vise da se drzis topica, da ne bi otislo pod kljuc, jer ce se sobzirom na situaciju ova tema trebati jos eksplatisati, nazalost.
Vlada Zem,
zasto bi neko sam sebi ogranicio profit, u ovoj situaciji oni bas nemaju nikakvog razloga.
U ostalom kad je neko u Srbiji, bar do sad, srezao svoju marzu iz razloga koji nije bio konkurencija, a sad kada im konkurenciju svakodnevno mete inspekcija, oni nemaju ama bas nikakvog razloga da daju neke povoljne pakete, kao ni legalni distributeri.
A jedno od nacela trzisne ekonomije je maksimalizacija profita, u sto kracem vremenu.
Poslednja izmena od kefalo u Uto, 15. Apr 2008. 05:21, izmenjeno 1 put ukupno.
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

Odgovori