Šta se dešava sa mobilnom telefonijom?

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Odgovori
LesaZMN
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 221
Pridružio se: Uto, 16. Sep 2008. 14:38
Lokacija: BGD

Post od LesaZMN »

brankons napisao:P.S. na nekom, čini mi se, mađarskom sajtu sam pročitao da Samsung izbaci više modela godišnje, nego što imaju radnih dana :lol:
tacnije prosle godine mislim 272 komada. Nije sve za evropu ima varijacija na temu itd...ali opet impozantna cifra. Samsung i LG imaju stratesku prednost sto pare koje ulazu nisu nuzno iz mobilnih - te dve firme su valjda 25-30% BDP-a Juzne Koreje. Ovi iz Samsunga i tenkove prave, brodove, naftne platforme, bog te pita sta ne - i sve to generise pare koje se guraju tamo gde treba.

jerkann
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1713
Pridružio se: Pon, 07. Jan 2008. 08:14
:: Samsung Galaxy S4
:: Nokia 808
Lokacija: Niš

Post od jerkann »

madness99, to je to. Slazem se sa tobom. Upravo sam to i izjavio ranije symbian je na neki nacin zrtvovan da bi postao gotovo standard na "obicnim" telefonima. Nokia je ubacila novi smart telefon baziran na linuxu, sto lepo izgleda, a praksa ce pokazati sve ostalo. Meni se ovako svidja prost telefon moze uz malo znanja postati opasan gadget ili ipak osta ti samo telefon. Po meni pametan potez.

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

Samsung izbacuje modele "kao lud" (check new 360 H1 Linux, nazalost samo za Vodafone). Zao mi je sto SE W995 nije bolje trzisno prosao/startovao (izrada, funkcije, kamera, muzika) ali kad se pogleda cena i ono sto kupci danas traze - deluje kao promasen model, jbg.
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

LesaZMN
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 221
Pridružio se: Uto, 16. Sep 2008. 14:38
Lokacija: BGD

Post od LesaZMN »

voleli ne voleli SE - cinjenica je da pada i to jako. LG ga je presisao - sta vise treba? Sad je u evropi poredak Nokia Samsung (mala razlika medju prvom dvojkom - nkih 10%) LG pa SE

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

SE su isto dve mocne kompanije, zasto tako sporo reaguju...? Gledam sad na GSMArena - Samsung W880, 12Mpx, 3xoptical zoom, odlican ekran, hd video, to ljudi vole hehe.
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

Zligor
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Pet, 24. Apr 2009. 17:52
:: LG Nexus 5X
Lokacija: Niš

Post od Zligor »

Slika

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

Hajmo malo statistike.
Evo nekih podataka o TS telefonima i njihovom market share-u
Slika

A evo malo podataka i o dragim nam OS-ovima i njihovom stanju na trzistu.
Slika

Izgleda da jos niko nije pronasao iPhone ubicu.Apple se jako dobro drzi i ne namerava da se preda.
Sto se tice operativnih sistema,symbian je jos uvek na prvom mestu,dok nam android zauzima tek cetvrto mesto,ali sa rastom od cak 1073.5% u periodu 2009/2008.Ostali prosto mogu samo da gutaju prasinu.Nokia bednih 4,8%.Blah.
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Wicker Man, pogledaj statistike sa uracunatim "dumb" telefonima. Situacija se onda dosta razlikuje.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

AnGeL oF LoVe
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 958
Pridružio se: Čet, 23. Mar 2006. 22:18
:: Note 4
:: Note 10 lite
Lokacija: Vidi se po grbu

Post od AnGeL oF LoVe »

Statistika koja se provleci kroz sve stampane medije je ona koju je postavio Zligor.Ako uporedim(prokomentarisem) sa situacijom u nasoj zemlji,po meni je ona realni pokazatelj udela na trzistu.Jedino me iznenadjuje polozaj Motorole koja se dobro kotira,obzirom da je kod nas vrlo malo zastupljena i mislim da je SE kod nas popularniji od LG-a.
LG G2 Black,16GB

kapoerista90
Expert
Expert
Postovi: 2411
Pridružio se: Sre, 24. Okt 2007. 05:49

Post od kapoerista90 »

AnGeL oF LoVe, Bio nekad. Sa ovim novim modelima, LG ide kao lud, dok ne mogu reci isto za SE.
Wicker Man, zadivljujuce je ne to sto se Apple drzi, nego sto imaju jedan jedini model, a i dalje su bolji od samsunga, LG-a, nokie... Bar u tom segmentu.
A sto se ekrana na Apple-u tice, ima na GSM Areni tekst o ekranu koji ce Apple pojesti za dorucak, koliko je dobar. Al ne zele da otkriju koji je to tel jos uvek...
Vlada Zem, zar taj model nije samo za Azijsko trziste?
Nokia E71... Elegant, but deadly

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

tomas.hokenberi, Verujem,ali buducnost definitivno ne pripada "dumb" telefonima.
kapoerista90, Da,iskreno iPhone ima zaista dobar TS + sam brend Apple i jak marketing je odradio svoje i eto nama uspesnog modela koji je u svom prvom mesecu prodat u 600,000 primeraka,a uopste to nije zasluzio,ali zaboga to je Apple.
Verujem da bi i Google sa svojim Nexusom imao dobru prodaju,ali ih zeznu ona frka sa 3G i to drasticno mu umanji prodaju na samo 80,000 primeraka u prvom mesecu.
E sad videcemo i tu pricu oko noveg ekrana.
Voleo bih da vise neko napravi tog "iPhone ubicu". :)
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

dimi89
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1934
Pridružio se: Sre, 07. Feb 2007. 09:25
:: Samsung Galaxy Neo
:: LG Optimus 4X HD
Lokacija: Nis

Post od dimi89 »

Mislim da vise i ne postoje dumb telefoni jer sad i java telefoni imaju multitasking i mogu da se ubacuju razne aplikacije i programi. 8)
>>>Samsung S3 Neo GT I9301I<<<LG Optimus 4x HD<<<LG KS20 <<<....Nokia N76 {Symbian v60 3rd hacked}...

LesaZMN
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 221
Pridružio se: Uto, 16. Sep 2008. 14:38
Lokacija: BGD

Post od LesaZMN »

sto se tice tog novog ekrana o kojem pricate - verovatno mislite na ovaj super AMOLED

Na slikama izgleda kao da se neko poigrao u fotoshopu. Nestvarno dobra slika

Ali sta je sa upotrbljivoscu i SW koji je iza? Koliko sam "skontao" ekran o kojem se prica ce biti u novom Samsungovom cedu S8500 koji bi trebalo da fura BadaOS

Kad se sve sabere - dumb telefoni umiru - omozda malo u low end ali to je toi

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Wicker Man, mislim da gresis, ako mislis da to znaci da treba gledati sadasnju podelu trzista smart telefona kao relevantnu za buducu ukupnu podelu. Tacno je da ce telefoni postajati sve pametniji i na kraju ce prakticno svi biti "smart" - po danasnjim definicijama "smart" telefona. Medjutim pomerice se granica "pametnosti" koja definise sta je to "smart" telefon. Sadasnji odnos snaga na trzistu "smart" telefona se jednostavno nece preslikati na ukupnu prodaju. Kupci koji danas kupuju "dumb" telefone, a ne koriste ni sve mogucnosti boljih "dumb" telefona, ce kupovati te nove "smart-dumb" telefone, na isti nacin i sa istom logikom kojom danas kupuju "dumb-dumb" telefone. Manji deo potrosaca ce kupovati "smart-smart" telefone.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

kapoerista90
Expert
Expert
Postovi: 2411
Pridružio se: Sre, 24. Okt 2007. 05:49

Post od kapoerista90 »

LesaZMN, pa to cemo jos videti, bilo bi steta da OVAKAV ekran (ako je zaista ovako dobar) pokvare...
Jer zaista prelepo izgleda... Bar po slici, Iphone mu nije ni do kolena...
Nokia E71... Elegant, but deadly

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

tomas.hokenberi, Ih sad,to vec zalazi duboko u relativno gledanje.Cim telefon dobije OS on prestaje biti "dumb".E sad to sto ce unutar tih novih "smart" telefona biti onih koji su to vise ili manje je druga prica.Poenta je da oni "dumb" telefoni koje mi danas poznajemo i tako ih "krstimo" su na pragu nestajanja.Mozda ne bas potpunog ali svakako znacajnog da bi uticali nesto mnogo na trziste.
Mozda jednog dana ovi telefoni koje sad nazivamo "smart" budu potpuno smesni da bi im se prisivao epitet pametnjakovica.
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Wicker Man, Nije to relativno gledanje. Nije moguce jednostavno preslikati sadasnji odnos na trzistu "smart" telefona na trziste u buducnosti. Sama cinjenica da ce vecina telefona biti "smart", nece promeniti populaciju ljudi koji kupuju telefone. Uvek imas nezahtevnu vecinu i zahtevnu manjinu koja kupuje smart telefone. Oni koji kupuju Nokie zato sto na njima pise "Nokia", Samsung zato sto je "lep" i slicno ce to ciniti i dalje na isti nacin, bez obzira sto ce svi telefoni biti "smart". U analizi moras uzeti u obzir da, za razliku od telefona, prosecan kupac nece postati "smart".
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

dimi89
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1934
Pridružio se: Sre, 07. Feb 2007. 09:25
:: Samsung Galaxy Neo
:: LG Optimus 4X HD
Lokacija: Nis

Post od dimi89 »

SE telefoni su dumb ali imas celu temu o tome kako mozes da ih modujes i ostale stvari...Zatim novi java telefoni imaju multitasking sto je u pocetku bula odlika samo dumb telefona.Dumb telefoni ce uvek postojati samo vremenom evoluiraju.Mozda za 5 godina ono sto mi sada nazivamo smart telefonima oni ce da nazivaju dumb jer ceda imaju iste opcije ili ce biti veoma slicni...Veoma zahtevna tema za razmatranje. 8)
>>>Samsung S3 Neo GT I9301I<<<LG Optimus 4x HD<<<LG KS20 <<<....Nokia N76 {Symbian v60 3rd hacked}...

loki13
Expert
Expert
Postovi: 3053
Pridružio se: Pet, 01. Dec 2006. 12:22
:: Htc Desire 500 dual
:: Nokia E71
Lokacija: Novi Sad

Post od loki13 »

Trenutno po meni granica izmedju dumb i smart telefona se svela na 2 stvari (koje su najbitnije za normalnog korisnika),a to su office podrska (postoje neke java aplikacije ali nije to to) i gps navigacija (bez gprs konekcije,a mislim da ce neki od sw proizvodjaca to uskoro resiti,tipujem na garmin)...inace u svemu ostalom je skoro isto ili barem slicno...
Dumb telefoni trenutno imaju i vece ekrane,wi-fi,qwerty tastaturu itd...
D500&E71

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

loki13, imas i "pravu" GPS navigaciju za neke dumb telefone. Npr. za Samsung S8000 Jet postoji Route66.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Odgovori