Neke stvari o WiFi-u

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Odgovori
miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od miodrage »

Baraba, lakse ti uzeti onda wireless antenu staviti je na terasu i sprovesti kabl do rutera.

Azimuth, samo ako ruter ima mogucnost da salje i prima sa jednom antenom, gomila rutera ne moze. Ti ruteri koji mogu su po pravilu skuplji - cca 50+€. Ako kuce nisu daleko, najlakse, najbolje i najjeftinije resenje je UTP kabl od jednog ka drugom ruteru i kraj price.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Drakenzen
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1885
Pridružio se: Ned, 08. Dec 2013. 23:54
:: 00

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od Drakenzen »

Baraba napisao: Ako sam dobro razumeo, ovo mogu da uključim na terasu, gde mi je jako slab signal, sa ovim bih imao bolji wifi prijem na terasi? Debeli zidovi i teško prolazi signal, a treba mi nešto prosto. Ruter ima tri antene, ali mi je lakše samo ovo da dokupim nego da pomeram ruter na sredinu stana...
Pa zapravo i nije tako.
Mnogo je bitno gde si stavio ovaj extender, naime kako je signal los tako opada i brzina interneta i to drastično.
Znaci, on primi slab signal sa malim protokom i poslaće jak signal ali će protok biti slab...
Najbolje rešenje je ovo sto kaze nemanja, sprovedes kabl, kupiš wifi router (15e) i imaš wifi po punoj brzini I plus što će služiti kao switch, odnosno imaćeš još 4 lan porta slobodna..

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od Azimuth »

Oznaka rutera sa 1 antenom preko koje prima i šalje signal, a uz to ima i bridge mod je WR743ND tp-link je u pitanju.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od Deksi »

I moj je sa jednom antenom tp-link i ima tu opciju bridge mode, a dali radi to ne znam.
A i ovo nije loše rešenje sa kablom i drugim ruterom, razdaljina je oko 20 metara.
Ma on u sobi koja je paralelna sa ovom kod mene u kojoj je ruter ima dobar signal, ali u drugoj sobi koju dele dva zida tu mu je kancelarija za knjigovostvo i tu mu se ponekad gubi signal.

Huawei P8l.

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od acamatic »

E ovako drugari zamolio bih vas da mi odgovorite što pre jer mi je hitno i potreban mi je stručni savet. Pošto sređujem II sprat u kući i planiram gore da se uselim, želeo bih da premestim i net. Od neta imam Mts box paket 4. Ono što mene zanima i što želim da što manje kablova vučem je sledeće: ja sam zamislio (naravno ako je to izvodljivo i ako postoji) da sa I sprata gde se modem nalazi izvučem kabl od box modema (iz LAN1 koji je sada moj trenutni lan) i njega prebacim na II sprat u neki novi modem(koji bih kupio u nekoj radnji). Ono što ja tražim od tog novog modema je da širi wifi signal po II spratu i da ima mogućnost ka novim LAN portovima (može 4,može 8, 16,100 :D naravno 4 je sasvim ok). Da bih mogao na taj novi modem da povežem komp i da povežem iptv uređaj zbog televizije. Ovo sve pričam jer ja imam već komp u prizemlju(očev) koji je povezan kablom sa I spata do dole(trenutno lan 4 na mts box modemu). Ovaj modem ima savršen wifi signal, bukvalno u celoj kući ga ima i na II spratu i u prizemlju i oko kuće. Tako da mogućnost novog modema da širi wifi nije toliko obavezna koliko su lan portovi.
Molim vas preporučite mi koji to uređaj može da uradi.
P. S. Evo i slike trenutnog modema mts box-a
[img]https://uploads.tapatalk-cdn.com/201706 ... bd1abb.jpg[/img]

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od miodrage »

Ako ti wifi nije obavezan, uzmi neki switch, i kraj priče. S time rešavaš te LAN portove. Ako tu treba i wifi, onda ti treba uređaj koji se zove router, ne modem. Ono što moraš da znaš je da taj drugi router ne može da bude na istom mrežnom opsegu kao prvi sa koga dobija signal.
Nisam siguran da li možeš da povezeš na taj način i drugi iptv uređaj, to neka kaže neko ko ga ima, odnosno 2, i kako su povezani.
Poslato sa najboljeg telefona današnjice
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od acamatic »

Zahvaljujem puno kolega na pomoći. Mnogo mi je hitno zato što moram kablove da razvučem pre nego što majstori urade izolaciju i ostale stvari a vremena je malo preostalo.
Reč modem sam koristio kao univerzalnu da ne bih pogrešio i zbunio kolege (oko svičera i rutera).
Pa realno meni nije potreban toliko wifi gore jer ovaj mts modem(na slici) šalje odličan signal po celoj kući. Tako da mi više treba svičer da bih mogao da povežem ostale kompove.
Ako još neko ima predlog neka kaže

9R94
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1092
Pridružio se: Uto, 15. Jan 2013. 18:08
:: Lumia 520
:: 6233

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od 9R94 »

Za lan je najbolji svičer plus ti je i jeftiniji. Da si hteo da proširiš wifi, mogao si i preko wifi repeatera koji bukvalno ide u utičnicu zida, prima i šalje signal dalje.

Sent from my C5 using Tapatalk

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od acamatic »

Kažem ti kolega nije mi neophodan pojačanje wifi signala. Već samo LAN portovi na koje mogu da kačim nove kompove (zajedno sa ovim trenutnim) i isto što mi je bitno dal mogu da kačim iptv uređaj na tom svičeru. Što naravno to moram da proverim prvo.

9R94
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1092
Pridružio se: Uto, 15. Jan 2013. 18:08
:: Lumia 520
:: 6233

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od 9R94 »

Samo svičer. A za IP TV proveri.

Sent from my C5 using Tapatalk

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od acamatic »

E ovako kolege pozvao sam drugara koji radi u mts-u na održavanju mreže. Rekao mi je da to neće moći da funkcioniše sa iptv-om. Oni imaju neki svoj svičer koji daju korisnicima koji imaju više od 2 tv-a. Ali mi to ne znači puno jer onda moram da vučem 2 mrežna kabla jedan za svičer a jedan za tv gore na spratu. Predložio mi je sledeće: da celokupne modeme prebacim gore(sa tv-om i kompom) ali tada nastaje drugi problem. A to je sada nestaje wifi signal u prizemlju. Šta sada da radim? Ja do očevog kompa dole u prizmelju imam LAN 4 kabl i taj komp ima net ali sada nastaje problem slabiji singla wifi. E ja bih želeo da taj kabl iz LAN 4 ubacim u uređaj (valjda je to sada ruter) i da on dobijeni signal preko kabla pretvara u wifi signal i da ima mogućnost da iz rutera ubacim lan kabl u komp da imam net kao što i sada imam. Šta mi sada predlažete?

9R94
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1092
Pridružio se: Uto, 15. Jan 2013. 18:08
:: Lumia 520
:: 6233

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od 9R94 »

Da, možeš taj lan kabal sa sprata iz mts modema da ubaciš u wifi ruter koji sam kupiš i postaviš u prizemlju.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od Azimuth »

A što bi sa dva kabla to radio kad možeš sa jednim?
Znači ovaj Huawei modem od mts-a odneseš na sprat. Upališ i koristiš, a dole u prizemlju možeš ili da uzmeš ruter koji radi kao AP i njega kablom vežeš za računar ili prosto onaj tp-link "stick" ubodeš u taj desktop i završiš sve bez kablova. Na oba možeš da uvrneš jače antene tako da jačina signala neće biti problem.

9R94
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1092
Pridružio se: Uto, 15. Jan 2013. 18:08
:: Lumia 520
:: 6233

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od 9R94 »

Ili wifi repeater o kome sam pisao u postu malo iznad.
Nego sam nekako shvatio da hoće kabal u računar u prizemlju.

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od acamatic »

Trenutna situacija: u prizemlju je komp desk koji je povezan kablom(lan 4), na I spratu je moj desk komp(lan 1),iptv (lan2).
Ja sada želim da moju opremu prebacim gore na II sprat, ali tada nastaje problem signala wifi koji je oslabljen u prizemlju kuće.
Pa sam mislio da kabl (lan4) ubacim u ruter koji će prosleđivati i pojačati(u prizemlju) ovu trenutnu wifi mrežu i iz kog ću sa novim lan kablom da povežem taj desk komp.
Zato meni ne odgovara ona wifi mrežna kartica, već hoću kabl da ostane. Jel je ovo izvodljivo. Nadam se da sam lepo objasnio problem.
Ako neko zna neka da neki link gde mogu da kupim takav uređaj, ništa profesionalno samo kućna upotreba...

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od Azimuth »

Aha, sad mislim da sam razumeo. Ja imam TP-LINK WR743ND i koristio sam ga za to što tebi treba. Njegova prednost je što ima antenu koju možeš menjati (dobijaš of 5db sa njim pa ako ti je slaba onda uzmi od 8 ili 12) i što ima već softversku podršku za to što tražiš (bridge mod).
Dakle, sve to od mts-a odvučeš na sprat i postaviš, a u prizemlju imaš ovaj ruter koji pokupi wifi sa sprata i pravi svoju mrežu (wifi i lan). Sve što trebaš da uradiš jeste da nađeš postojeću mrežu sa ovim ruterom, napraviš novu za prizemlje i postaviš ga u taj bridge mod. Jedino ne znam da li u njega možeš da bodeš (ako ti to uopšte treba) drugi STB za drugi TV.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od miodrage »

acamatic, ajde ovako: posto se kablovi uvek vuku kroz one cevi, veruj mi znam, a one su dovoljno debele, tu komotno mozes da odvuces 2 kabla kroz njih i da se ne razmisljas. To ti je po meni ujedno i najjeftinije resenje, i time si sve resio. Ako bas zelis da imas opremu gore, onda je malo komplikovanija procedura, ali su drugi ovde lepo objasnili kako to da se izvede.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od acamatic »

Ee baš tako @azimuth meni to treba. Samo što bih ja ruter i modem povezao preko LAN kabla da ne gubi signal i posle komp desktop bih povezao iz rutera takođe sa lan kablom. Reci mi jel ruter pravi novu wifi mrežu(koju možeš da preimenuješ) ili samo jednostavno uzima postojeću od glavnog modema i širi tu jednu te istu mrežu(tj pojača samo signal)?
Reci mi koja je cena tog tvog modela i šta bih trebao da obratim pažnju, jer mi ne treba nikakva ludorija samo ovo što tražim.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od Azimuth »

Pa imaš dve opcije, možeš istu mrežu da širiš i ujedno je pojačaš tu gde je tanak signal, a možeš i novu mrežu da napraviš. Protok se deli i nema gubitka ili barem nema nekog osetnog gubitka.
Cena ne znam koja je, ja sam ga kupio pre nekoliko godina za recimo 3000, sada je sigurno jeftiniji i verovatno da ima i kvalitetnijih modela...
Kažem ti, samo obrati pažnju da ima bridge i repeat u opisu, to je to i nema greške. Sa bridge praviš novu mrežu (drugo ime i šifra), a sa repeat samo širiš istu mrežu dalje. Lako se podešava, tu ćeš se snaći odmah.

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Neke stvari o WiFi-u

Post od acamatic »

Hvala puno @azimuth ne znam šta drugo da ti kažem, mnogo si mi pomogao. Samo mi reci ono što sam pitao da ruter kablom povežem od glavnog modema(belog mts-ovog) i posle takođe nekim lan kablom iz rutera u komp desk jel je to isto izvodljivo i koliko može tvoj ruter da primi još uređaja koji se povezuju lan kablom?

Odgovori