Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od Baraba »

Čak i blagi uspeh Lumia 920 modela nije promenio činjenicu da se Nokia nalazi u grdnim finansijskim problemima. Lansiranje nekoliko prethodnih promašaja sa čak šest uzastopnih kvartala minusa, gurnuli su kompaniju iz Finske u situaciju koja je bila nezamisliva pre pet godina. Oni su čak morali da prodaju i svoju poslovnu zgradu kako bi stiglo nešto para da se popravi finansijsko stanje. Najnoviji izveštaj Forbesa donosi predviđanja Tristana Luisa koja jesu u skladu sa određenim potezima koje Nokia vuče u poslednje vreme. Prema Luisu, Nokia će prodati svoje mobilno poslovanje, a sve u cilju da se fokusira na softver i servise, u stilu IBM-a. Ukoliko vam ovo zvuči nerealno, činjenica da je Nokia lansirala jedan od ključnih proizvoda diferencijacije Lumie, "Here Maps" za iOS, možda će vam pomoći da shvatite šta Forbes poručuje. Predviđanja čak govore i imena kompanija, pa je tako Huawei tu da preuzme poslovanje sa mobilnim telefonima, a Microsoft sa smartfonima.

Izvor:business.benchmark




Ode nokia.

iLuka
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6243
Pridružio se: Uto, 17. Maj 2005. 11:13
:: iphone 11 pro max

Re: Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od iLuka »

pa ja ne znam ko im sedi tamo i donosi odluke o modelima koji su izlazili u poslednjih par godina... pratili su trziste kao, ''ma lako cemo''... :dry:

hibiskus
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 666
Pridružio se: Sre, 18. Mar 2009. 01:34

Re: Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od hibiskus »

jos kad je elop postao CEO suskalo se da ce M$ da uzme smartphone poslovanje i da sve namerno radi zbog preuzimanja od strane M$-a.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od miodrage »

Ljudi pa jesam vam jos 2008. lepo pricao da je Nokia krenula u sunovrat? Tada ste mi se svi smejali. I dalje odgovorno tvrdim da su posle E61 napravili samo jos jedan odlican telefon, to je bio E71, i to je to. Nazalost i taj je stigao sa zakasnjenjem. Razne bestbuy telefone tipa N82, N79, N95 namerno ne pominjem jer mislim da su bili krs, iako su bili prodavani kao ludi.
Nokia po meni sada ima samo jednu sansu, a to je da izbaci veliku paletu WP8 uredjaja, bez ikakve zarade, odnosno cisto da pokrije proizvodnju. I tako jos jednu godinu. Samo u tom slucaju, uspece da se izvuku iz krize.
Zasto ovako mislim? Pa vrlo prosto. Skoro 60% smartphone trzista trenutno zauzima omrazeni mi Android, sa nekih 30% ide iOS, i onda u 10% je sve ostalo. Kako naterati kupca da predju na nesto novo? Pa jedino snizavanjem cene. To je Google sad uradio pustajuci Nexus uredjaje bez ikakve zarade, ali je to potez zahvaljujuci kome se Google ekosistem sad vec siri nekontrolisano!
Evo, ja smem da garantujem da izrada Lumije920 ne prelazi 280€, neka je daju za 300, ljudi ce da kupuju k'o blesavi, ostale uredjaje neka daju jos jeftinije. Zarade nece imati, ali ce se ekosistem prosiriti do nekih 8% trzista (sa sadasnjih 0.8%), sto je otprilike rast od 1000%. Nakon toga, osluskivanjem trzista, izbacice neke nove uredjaje na kojima ce konacno moci da zarade. Jednom naviknuti na WP platformu koja im zadovoljava potrebe, a i zbog imena, kupci bi trebali da ostanu verni brendu.
Razne Ashe i budalastine bih proizvodio samo u minimalnim kolicinama, cisto da postoje na trzistu, mada bih i tu napravio izuzetno strogu selekciju!
Nazalost, posto izgleda da u Nokiji sede slicni ljudi kao u domacem Telenoru, mi mozemo samo da gledamo kako ova nekada najmocnija kompanija u svetu mobilnih telefona odlazi u istoriju.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od Baraba »

miodrage, zakasnili su, bojim se da nema oporavka.
Kupiće ih Samsung :D

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Одг: Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od toda81 »

Nema nista vise od nokie, sigurno ce da pukne jer nisu na vreme videli kuda plovi mobilna tehnologija
Note IV N9100 dual

dzonsi
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 269
Pridružio se: Pet, 10. Sep 2010. 16:02

Re: Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od dzonsi »

A smejali su se kada je propao Siemens,od stare slave se ne zivi...

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Одг: Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od toda81 »

Meni je zao sto se to desava sa nokiom jer sam vise od decenije imao samo njihove pametne telefone, ali na zalost svemu dodje kraj kada se ne razmislja o nekim stvarima. Moraju da razmisljaju o trenutnim zeljama sta potrosaci hoce da imaju, q to je ocigledno android platforma, mada uz to mogu i da experimentisu sa nekim drugim OS-om koji bi se potrusili da raz iju i da lonovo preuzmu vodece mesto
Note IV N9100 dual

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od miodrage »

toda81, ne zele potrosaci Android platformu, nego im je Android platforma ponudjena pod povoljnim uslovima i potrosaci su je prihvatili kao takvu. Ajde da ne zamenjujemo teze.
Lepo je Henry Ford jos rekao da je pitao sta ljudi zele, rekli bi brze konje, a ne automobile!
Ja prvi zelim potpunu propast Androida :x :x

Nokia treba da ponudi WP8 platformu koja je po meni odlicna. pod jos povoljnijim uslovima, i vremenom preuzece primat opet. Znaci sve je u ciframa - daj puno za male pare, posluj skoro bez zarade neko vreme, vrlo brzo ce ti se sve vratiti i zaradices, jer ces biti trazen! Trziste je zasnovano na principu ponude i potraznje.
Apple-u se moze jer je i dalje jako trazen, vidimo kakav se hype stvara oko svakog novog uredjaja, ljudi stoje danima pred prodavnicama, pre-orderi su razgrabljeni uvek 2 sata nakon zvanicnog pocetka... E o tome se radi.
Jel Nokijino nesto razgrabljeno u zadnjih 3 godine? Nesto se ne secam! Kazu da je sada Lumia920 razgrabljena, a ja mislim da su izbacili ukupno 500 komada na trziste... Da izbace 2 miliona, i da daju po ceni koju sam naveo, za 6 meseci bi se ustolicili na 2% trzista, potom, moze da se krene dalje. Put do vrha je dug i mukotrpan, a put do podnozja sa vrha je kratak, brz i vrlo cesto bolan!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Layne_Staley
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1768
Pridružio se: Čet, 16. Feb 2006. 18:41
:: iPhone 6 64gb SG
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od Layne_Staley »

miodrage, pa i ne slazem se da su ljudi pod povoljnim uslovima prihvatili android, tj da je to jedini razlog zasto su ljudi prihvatili android. Prihvatili su ga jer je sabio iOs... Jer kida na svim poljima i jer trenutno nema konkurenciju :)
There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't...
-- iPhone 6 space gray, 64 GB --

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od znemanja »

Istina je da tržište određuje zakon ponude i potražnje, ali nokija nije frosirala prave modele u pravo vreme.Nokija je trebala da prihvati Android, zašto, pa zato što bi na taj način povećala svoj tržišni udeo.Kada bi to uradila ko nju sprečava da izbaci paralelno i neke WP8 model kao što to radi i samsung, njegovi vodeći modeli su na Androdi platformi, ali ima u ponudi i WP8 uređaje kao i Bada OS uređaja.Tako je i Nokija trebla da uradi, primarna platforma Android, zatim WP8 i u okviru spostvene režije da nastave da razvijaju MeeGo OS.Pritom Lumija WP8 telefoni se ne sviđaju svakom, bez obtzira na cenu po kojoj bi bili prodavani, evo ja sam koristo zadnjih deset godina iključivo nokija symban telefone, a nikada ne bih uzeo lumiju jer mi je WP8 totalni promašaj.Zato je nokija trebala da u svoj portfolijo uvrsti i Android i MeeGo.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od miodrage »

znemanja, to za Android se nikad nece desiti barem ne dok je Microsoft u igri. Previse su platili da bi dozvolili tako nesto.
Layne_Staley, nije tacno da je Android sabio iOS. Trenutno jeste u boljoj poziciji, i sve stoji, a samo zbog toga sto je Android bio daleko povoljnija ponuda. Mozes da se ne slazes koliko hoces, cinjenice to govore.
Evo da krenemo - koliko je kosta svaki iPhone kada se pojavio? Uvek 200$ plus ugovor. Prve 3 godine, AT&T ekskluzivno. SIMFree modeli (u pocetku jako retki) su kostali vise stotina dolara, oko 600-700, odnosno, u Evropi isto toliko Eura.
Android uredjaji tog vremena su bili daleko jeftiniji, nije im trebao JB i unlock da bi radili, i naravno da su naisli na bolji prijem kod korisnika.
Vrlo prosto - neka mi neko ponudi 2 case viskija, u jednoj je pravi skotski viski, u drugoj neka je irski. Prva kosta 10 din, druga kosta 4 din i jos mogu da biram da li hocu led u nju. Za prvu casu i led moram da doplatim. Pa naravno da zdrava logika nalaze izbor ovog drugog, iako znas da je kvalitet nesto slabiji.
Ni dan danas ne postoje Android uredjaji jednako kvalitetni i ekskluzivni kao Apple i to moze svako da trubi do besvesti. Jedan je osecaj imati plastiku (i to jeftinu u ruci), a sasvim drugi staklo+metal, ili anodizovani aluminijum.
Nokia je napravila solidne WP8 uredjaje sto se kvaliteta izrade tice, meni je WP8 odlican sistem. Nazalost, mislim da nece naici na veci prijem kod korisnika zbog:
a) previsoke cene
b) mnogo manjeg broja aplikacija
c) ko ce od hipnotisane mase Androidasa i Jabucara da predje na nesto sasvim novo

E sad malo samopromocije: ja sam dovoljno blesav za sva 3 uslova :D Zelim novo, pare sam skupio, aplikacije mi nisu apsolutno neophodne. Par komada cu da zalim, ali s obzirom da je i u Apple svetu prestao sa radom hackulo.us na kome je bio zasnovan Installous, svet krekovanih aplikacija se drasticno suzio. Jeste, ima alternativa, ali su blagi uzas, i mogu da nadoknade mozda 20% Installousa i to sve zajedno!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Одг: Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od toda81 »

miodrage, stari druze, nemam nista ni protiv jednog OS-a, ali nekako razmisljam trenutno linojom manjeg otpora jer je ocigledno da nokia propada pa je najlakse pridruziti se onima koji kako-tako plivaju, a u isto vreme mogu da rade na bilo kom OS-u kao sto je npr WP8 ili bilo sta drugo jer experimenti se bas i ne ispalte kada je neko u procepu kao sto je nokia na zalost. Prodajes ono sto trenutno ide i istovremeno radis na necemu novom sto ce mozda i da pregazi vec postojece. Sto se tice toga da se android telefoni mogu kupiti pod povoljnim uslovima to moze da vazi za polovne, ali novi nisu ni malo jeftini jer nije malo izdvojiti oko 500e. Znam da jabuke kostaju mnogo vise i kada su polovne, ali ne zelim da ulazim u raspravu zasto je to tako. Mene je iskreno, vec smo nas dvojica pricali o tome, odusevio i4s, a i i4 svojim kvalitetom izrade ekranom i brzinom, ali sam ja trenutno ipak za android. Mislim da niko nece napraviti tako kompaktan i cvrst tel kao appl-e. Kada uzmem moj s2 u sake i i4 npr kao da sam uzeo igracku koja ne odaje osecaj kvaliteta i cvrstine u odnosu na i4, ali sve ostalo mi se vise svidja na s2, sto ne znaci da je s2 bolji
Note IV N9100 dual

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od Sale_M »

miodrage napisao: Kako naterati kupca da predju na nesto novo? Pa jedino snizavanjem cene. To je Google sad uradio pustajuci Nexus uredjaje bez ikakve zarade, ali je to potez zahvaljujuci kome se Google ekosistem sad vec siri nekontrolisano!
Evo, ja smem da garantujem da izrada Lumije920 ne prelazi 280€, neka je daju za 300, ljudi ce da kupuju k'o blesavi, ostale uredjaje neka daju jos jeftinije. Zarade nece imati, ali ce se ekosistem prosiriti do nekih 8% trzista (sa sadasnjih 0.8%), sto je otprilike rast od 1000%. Nakon toga, osluskivanjem trzista, izbacice neke nove uredjaje na kojima ce konacno moci da zarade. Jednom naviknuti na WP platformu koja im zadovoljava potrebe, a i zbog imena, kupci bi trebali da ostanu verni brendu.

Dobro receno,to je Nokiji jedina sansa,ukoliko ne budu proizveli neki novi revolucionarni OS,sto je gotovo nemoguce,a Symbiana vise nema.
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Одг: Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od toda81 »

Nije nemovuce da naprave novu revoluciju u nokii, ali pre toga moraju da se pridruze onome sto ima danas prodju i da uporedo rade na tom novom revolhcionarnom projektu.
Note IV N9100 dual

Pinocio
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 344
Pridružio se: Sub, 12. Feb 2005. 23:27

Re: Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od Pinocio »

Nikada mi nece biti jasno,sta je to Symbianu falilo (a da se nije moglo,resavati u hodu)?
I zar je moguce,da ce posle Amige,nestati jos jedna,moja velika ljubav??? :o

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od miodrage »

Pinocio, Symbianu je falila njegova ogranicenost platforme, i nesposobnost programera da sednu i napisu novi sistem (recimo Symbian10) od nule, bez osvrtanja na predjasnje sisteme. Jednom su to uradili sa Symbianom 9, jer on nije bio kompatibilan sa ranijim verzijama koje su izmedju sebe dotle imale kakvu takvu kompatibilnost. Eto to je zafalilo, a niko se time nije ozbiljno zabavio.
toda81, prijatelju moj, dok god se ide linijom manjeg otpora, nije dobro veruj mi. Jeste lakse, jeste mozda i brze, ali krajnji rezultat nije tako dobar kao kada uzmes da pisas uz vetar, ali imas jaci mlaz od vetra. Sa druge strane za to treba imati mlaz! I nema sanse da Nokia napravi neku revoluciju jer im je manevarski prostor sa jedne strane potpuno ubijen, a sa druge, nemaju vise finansijskih sredstava.
Osim ovih WP uredjaja, koji nazalost i nisu nesto, sa izuzetkom mozda 2 najjace Lumije, Nokia nema nista da ponudi. Zbog Microsofta ne moze da udje u Android vode, Symbian, Meego, Maemo i ostalo je sve propast! To je za pojedine fanatike i zaludjenike, ali ajde da prebrojimo u svetskim razmerama koliko ih je. Za ozbiljno poslovanje, premalo!
Na moju najvecu zalost, svet ide sve dublje u zelena g*vna koja je iza*rao mali robot, ali ja cu sa svoje strane da se aktivno tome suprotstavljam dok god mogu!
Android ekosistemu mogu samo da pozelim isto sto se desilo Nokiji.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

hibiskus
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 666
Pridružio se: Sre, 18. Mar 2009. 01:34

Re: Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od hibiskus »

po mom misljenju najveca greska nokie je bila windows, zato sto kad se kupuje nokia sa wp7/8 onda se kupuje windows, a da se kupuje meego nokia onda se kupuje nokia. Da su ostali na meegu ili nekom njihovom novom OS-u mislim da bi imali sansu zbog veliku baze ljubitelja finca, a ovako sa win platformom ne vidim zasto bi neko uzeo bas nokiu umesto htca ili samsunga kad su hardverski i softverski skoro identicni modeli

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Re: Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od telep »

iGovan..e je otpocelo raspad Nokie, anadroid ju je samo zakopao.
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Predviđanja govore da Nokia prodaje mobilno poslovanje

Post od miodrage »

Ne, telep, raspad Nokie je zapocela njena sopstvena arogancija! Dok su HTC i Samsung izbacivali model za modelom, koji nisu bili losi, oni su kao iPhone killer (pfff hahaha, tako nesto nikad nece osvanuti), izbacili 5800. JA sam se na njega upiskio od smeha. TO da bude iPhone killer? Muhahahahahah. Ipak, bio je prodavan, jer je Nokia, i zato sto je jeftin. A onda su usledili promasaji, jedan za drugim.
Ulazak u partnerstvo sa Microsoftom je trebalo Nokiu da izbavi, a ustvari ih je samo jos vise zakopalo... NE ZATO sto je win los, naprotiv, nego zato sto u kompaniji sedi neki idiot, ili vise njih koji ili ne znaju kako se vodi kompanija, ili su izuzetno pametni i promucurni te namerno upropastavaju kompaniju. Jedno od ta 2.
Elem, i dalje stojim i zasvake svoje reci da je WP platforma odlicna, da Nokia moze i zna da napravi dobar uredjaj, ali da bi se probila na trziste ovog momenta mora da se odrekne bilo kakvog profita kako bi zauzela deo tog trzista, i kad izgradi stabilan ekosistem, da pocne da pravi nove uredjaje kojima ce poceti da generise profit.
Samsung je najavio savitljive ekrane vec za kraj ove godine, Nokijin koncept o tome postoji unazad vise godina... To savrseno moze da radi na windowsu.
Razmisljam se stvarno da kompaniji posaljem vise mailova u kojima im objasnjavam sta i kako... a ja sa marketingom i sl. nemam veze... ali ovakve elementarne stvari moze i dete u 3. osnovne da uvidi!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori