N70 2Mpx vs 2Mpx "Carl Zeiss Optics"

Pravila foruma
Symbian deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
NokiaSamsungSony Ericsson
Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

stefank napisao:Pravo da ti kazem nisam sve procitao detaljno jer ima mnogo postova i mrzjelo me a i nemam bas vremena, al iz ovoga sto sam procitao cini mi se da si ipak ti poceo... :roll:
pa da si procitao sve pazljivo... :D ali ok, tvoje misljenje, i ako Milan misli da je tako, nek me banuje, nije problem! ;)
Sa tim sto ja mislim, tacnije siguran sam da ja prvi nisam vredjao, a mogu i da citiram sam sebe ako treba, mada mislim da je to gubljenje vremena vise!
a to sto se neko vredja na neke gluposti to nije moj problem! ;)
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

cale
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1806
Pridružio se: Pon, 01. Nov 2004. 23:38
:: Google Nexus 6P
Lokacija: Vienna
Kontakt:

Post od cale »

Posto sam ja postavio ovaj post,i vidite me(verovatno kao krivca),red je da pokusam da ga okoncam :smutny: Jednostavno,pitanje je bilo="Kakva je razlika u kvalitetu izmedju 2Mpx kod N70 i 2Mpx kod Carl Zeiss optike na N90". Izvinjavam se svima.Prvenstveno damama. :smutny:

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

Cale,
ne, ja te ne vidim kao krivca i po meni ti nema potrebe da se izvinjavas :wink:
Pozdrav :)
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

ad_insane
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 42
Pridružio se: Ned, 11. Sep 2005. 14:39

Post od ad_insane »

Dakle akki, mislim da si bez argumenata ocrnio i CZ optiku i rekavsi da je to markentiski trik samo. Drugo, nepotrebno je ulaziti u rasprave u kakve si ti usao ovdje, ako neko pita za misljenje kao sto je cale uradio ako ne znas ili nisi siguran ne odgovaraj. Trece, mislim da imas pogresan pristup diskusiji i da tebi drugacije misljenje nije dobro misljenje.
Cetvrto, cale, ja kao korisnik N90 (kratko vrijeme) da ti kazem u cemu je razlika:
1. Kvalitet slika na N70 jeste malo losiji nego na N90 zbog nedostatka autofokusa na N70 i makromode opcije, slike su jasnije i ostrije, ali poslije N90 ona (N70) ima definitivno najbolji kvalitet slike medu Nokia mobitelima
2. Carl Zeiss optika omogucuje N90 da ima fotografije skoro iste kao i one pravljene sa digitalcem (kada broj MP bude 3,2 tu nece biti razlike)
3.Tehnicki N90 ima 2 MP, ali opremljena CZ Tessar objektivima (focal length of 5.5 mm, aperture size of f/2.9) i
4. Ono sto je najvaznije, ova optika omogucuje joj opciju Autofokusa i Makro mode, kamera se automatski fokusira i to traje 3 sec, naravno pri losijim vremenskim uslovima moza da ne radi. Makro mode radi dobro, mozda malo vise fokusira u sredinu zeljenog kadra ali je OK... Ima white colour balance , sedam nacina rada (od sporta do landscape-a), red eye reduction, expoziciju i ˝boju tona˝ (Sepia, black & white, negative).
Dakle cale ne brini nista mobitel ti je zmaj, i ja bih prije njega uzeo jer baterija (BL-5B) u N90 je katastrofalno slaba za telefon ovakvih multimedijskih mogucnosti...
Pozdrav

Zoka
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1204
Pridružio se: Sub, 18. Jun 2005. 15:07
Lokacija: Pančevo(Sarajevo u srcu)

Post od Zoka »

akki napisao: hehe, jasno je meni sve , samo su to gluposti koje nemaju uglavnom ni veze sa onim sto sam ja pisao! Ali nema svrhe ponovaljati sve sto je napisano nekoliko puta, samo debil to ne moze skapirati! ;) a engleski znam jako dobro, i tvoji poqsaji da me diskreditujes su blago receno smesni, svakom ko je razuman!
Ja "ne pismen" ne znam sta to znaci? :D Mogu biti samo nepismen, ali ti nemas pravo da sudis, pogotovo na osnovu ovog poslednjeg! :lol:
Za dame koje komuniciraju sa mnom se ne brini, a na tvoje prozivke tipa "jadan si" i slicno mogu samo da se smejem! :lol:
Vidim kako "dobro znaš engleski"...A što se tiče tvoje nepismenosti, u svakom postu imaš gomilu grešaka, ako krenem da citiram neće moći ni da stane, a ti si meni našao čak jednu! I malo se zapitaj što su svi stalio na moju stranu? A ti si se dovoljno pokazao, tako da hehehehehehe :lol:
NO COMENT

Zoka
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1204
Pridružio se: Sub, 18. Jun 2005. 15:07
Lokacija: Pančevo(Sarajevo u srcu)

Post od Zoka »

cale napisao:Posto sam ja postavio ovaj post,i vidite me(verovatno kao krivca),red je da pokusam da ga okoncam :smutny: Jednostavno,pitanje je bilo="Kakva je razlika u kvalitetu izmedju 2Mpx kod N70 i 2Mpx kod Carl Zeiss optike na N90". Izvinjavam se svima.Prvenstveno damama. :smutny:
Nemaš ti za šta da se izvinjavaš...U jednom od mojih predhodnih postova imaš objašnjenje koja je razlika, pa ako te još uvek zanima pročitaj ;) :)

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

ad_insane napisao:Dakle akki, mislim da si bez argumenata ocrnio i CZ optiku i rekavsi da je to markentiski trik samo.
Ne, rekoh i zbog cega je marketinski trik! Sto uostalom mozes procitati i na mnogo drugih mesta ako ne verujes meni, google je cudo!
I ne verujem da niko ne moze da skapira iz prve sta sam rekao,cast izuzecima! Moratju da pocnem prostije da pisem! :roll:

ad_insane napisao: Drugo, nepotrebno je ulaziti u rasprave u kakve si ti usao ovdje, ako neko pita za misljenje kao sto je cale uradio ako ne znas ili nisi siguran ne odgovaraj.
ja sam siguran u ono sto pricam, a ja i dalje cekam valjan argument( ne racunam gomilu gluposti, napisanih na osnovu izvrnutih mojih reci) a ne vidim ni 1 tvoj argument kojim pobijas moje tvrdnje? Dakle ti nepotrebno ulazis u diskusiju! :D
ad_insane napisao: Trece, mislim da imas pogresan pristup diskusiji i da tebi drugacije misljenje nije dobro misljenje.
Ne, drugacije misljenje je ok, cak i pozeljno, ali mora biti zasnovano na argumentima, ne na praznim pricama( a da menjam misljenje i da mogu da skapiram drugacije, mogu potvrditi malo stariji clanovi foruma, setite se mojih rasprava sa popste-om ili ostalima) :)
ad_insane napisao: 2. Carl Zeiss optika omogucuje N90 da ima fotografije skoro iste kao i one pravljene sa digitalcem (kada broj MP bude 3,2 tu nece biti razlike)
i samo da kazem, da ti ocigledno nisi imao dobar digitalac! Skoro iste??? :roll:


Zoka napisao: Vidim kako "dobro znaš engleski"...
i opet ti komentarises nesto sto sama ne znas!
Zoka napisao:NO COMENT
ponovo greska bas u postu u kome kazes da ja ne znam engleski, koji maler! :lol:
Zoka napisao: A što se tiče tvoje nepismenosti, u svakom postu imaš gomilu grešaka, ako krenem da citiram neće moći ni da stane, a ti si meni našao čak jednu!
pih malera, pa de bas u tom gde meni kazes da sam nepismen da ti se to desi! :lol: :D sta retji vise :)
Zoka napisao: I malo se zapitaj što su svi stalio na moju stranu? A ti si se dovoljno pokazao, tako da hehehehehehe :lol:
jesam :) a sto su ljudi stali na tvoju stranu, iz dva razloga: zensko si, a drugi je da se velika vetjina divi nokii do imbecilnosti! :roll:

i za kraj cuvena...
Zoka napisao:NO COMENT
;)
i stvarno poslednji post u ovoj temi, moram se ugledati na popste-a, pametan je on decko! ;)
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

deja980
Novajlija
Novajlija
Postovi: 16
Pridružio se: Pet, 17. Dec 2004. 00:54

Post od deja980 »

Stvarno ne znam zasto pojedini ovde napadaju akkija jer je stvarno sve lepo objasnio i apsolutno se slazem sa njim! Bez potrebe se samo svadjate! Akki ne daj se isprovocirati. Pozdrav svima!

jok_jok
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 110
Pridružio se: Sre, 23. Nov 2005. 13:54
Lokacija: VŽ, Cro

Post od jok_jok »

ad_insane, kazes da si imao N90? kak si zadovoljan s njim? kolko dana ti drzi baterija?

pozdrav! :wink:

zavodnick
Expert
Expert
Postovi: 2181
Pridružio se: Uto, 08. Nov 2005. 10:32
:: N8
:: N95 8 Gb, Lumia 1520
Lokacija: Banja Luka

Post od zavodnick »

Zoka, moras shvatiti da ovdje dolaze likovi koju su totalni promasaj sto se tice mobilnih telefona...kupili telefon,slikali 3-4 puta i dosao da prica o kvalitetu slike.Apsolutno se slazem sa tobom u vezi svega, a doticnom akki-u savjetujem da smiri zivce i da uzme neku knjigu da procita nesto...:) Zoka,10x 4 pjesma ;)
Ljubav je zeznuta stvar. Ne znas kad dodje, ali kad te ostavi...boli!

Zoka
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1204
Pridružio se: Sub, 18. Jun 2005. 15:07
Lokacija: Pančevo(Sarajevo u srcu)

Post od Zoka »

Sanjica napisao:akki, mislim da ti ne razumeš samog sebe tako da o inteligenciji dalje nemamo šta da raspravljamo!!!A kakav si "pisac" to se vidi ne znaš ni slova ako se ć piše tj... :o a slova ž,š,č,đ u srpskom jeziku postoje ako nisi znao!
Dakle akki, kao što ti je Sanjica rekla, ti ne znaš ni slova, a glupo je da citiram sad svaku tvoju drugu reč jer imaš grešku. Što se tiče tvog engleskog, još nisam čula od tebe prevod datog teksta.
A očigledno da ni ne znaš šta je argument, jer ti je ad_insane lepo izložio, i to nekoliko. Opet mi nisi rekao šta si po zanimlanju, izgleda da ti je u profilu napisano baš onako kako jeste. A to što misliš da me ostali podržavaju zato što sam žensko, ne bih se složola, nego bih se zapitala duboko na tvom mestu u čemu je problem!

Zoka
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1204
Pridružio se: Sub, 18. Jun 2005. 15:07
Lokacija: Pančevo(Sarajevo u srcu)

Post od Zoka »

zavodnick napisao:Zoka, moras shvatiti da ovdje dolaze likovi koju su totalni promasaj sto se tice mobilnih telefona...kupili telefon,slikali 3-4 puta i dosao da prica o kvalitetu slike.Apsolutno se slazem sa tobom u vezi svega, a doticnom akki-u savjetujem da smiri zivce i da uzme neku knjigu da procita nesto...:) Zoka,10x 4 pjesma ;)
Ma znam, ali neki ljudi znaju baš da preteraju u tome!

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

deja980 napisao:Stvarno ne znam zasto pojedini ovde napadaju akkija jer je stvarno sve lepo objasnio i apsolutno se slazem sa njim! Bez potrebe se samo svadjate! Akki ne daj se isprovocirati. Pozdrav svima!
ma opusteno ;) vidis da oni koji je brane, chataju sa njom ili im je slala pesme etc ;)
sve je receno, nema potrebe da se ponavljam ;)
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

dugi
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 166
Pridružio se: Sre, 29. Dec 2004. 23:50

Post od dugi »

Sad ja imam jedno pitanje i mislim da dosta ljudi ovo interesuje. Ako poredimo slike sa dvije digitalne kamere, jedna slika max 3.2mpix a druga slika max 5.1mpix.
Kod slikanja u maximalnoj rezoluciji naravno da je moguce izraditi dosta vecu sliku u dobroj kvaliteti kod aparata koji pravi slike u vecoj rezoluciji.
npr. ako imamo sliku u rezoluciji 5.1mpix mozemo maximalno izraditi fotografiju max velicine 60x40cm bez gubljenja kvaliteta.
kod druge kamere i rezolucije 3.2mpix mozemo izraditi sliku max velicine 35x25 bez gubljenja kvaliteta.
Sad ide pitanje :)
Ako zelimo da izradimo sliku normalne velicine 15x10cm, hoce li biti bolja slika sa "jaceg" aparata zbog vece rezolucije ili to nema veze jer oba svakako prevazilaze tu velicinu slike?!
Ako ce biti bolja sa "jaceg", zasto?
Ako ne, zasto onda bacati pare i kupovati digitalac "veci" od 2mpix kad je to dovoljno za vecinu potreba, ne racunajuci profesionalne fotografe.
Unaprijed hvala na odgovorima :)

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

dugi napisao: Sad ide pitanje :)
Ako zelimo da izradimo sliku normalne velicine 15x10cm, hoce li biti bolja slika sa "jaceg" aparata zbog vece rezolucije ili to nema veze jer oba svakako prevazilaze tu velicinu slike?!
veoma je jednostavno, i svako ko pazljivo procita moje postove moze skapirati, ali ajde da jos jednom ponovim!
Dakle, ako uzmes 2 aparata koja snimaju razlicitim rezolucijama, recimo 2mpx i 5mpx, i te slike resize-ujes na zeljenu pixelazu u npr photoshopu, ti vidis na monitoru te 2 slike iste rezolucije i u zavisnosti od kvaliteta tih fotoaparata jedna tje biti bolja( verovatno ona slikana aparatom od 5mpx) ali to ne mora biti nuzno tako, jer kao sto vetj rekoh kvalitet slike ne zavisi samo od broja pixela, vetj i od drugih faktora i onda navedoh primer bilo kog sony digitalca ispod 7mpx i samsung telefona od 7mpx, gde je jasno da sony pravi mnogo bolje slike i to se jasno vidi kada se slike na kompu srede u istu rezoluciju! Time dokazah da broj pixela ne znaci nuzno bolju sliq, ali kao sto rekoh u vetjini slucajeva je to tako! ;) naravno, nisam mislio na stampanje slike za bilborde i slicno :D vetj stampanje resize-ovanih slika, dakle slika koje su sada iste rezolucije ;)
dugi napisao: Ako ce biti bolja sa "jaceg", zasto?
Ako ne, zasto onda bacati pare i kupovati digitalac "veci" od 2mpix kad je to dovoljno za vecinu potreba, ne racunajuci profesionalne fotografe.
Unaprijed hvala na odgovorima :)
Zasto tje biti bolja sa jaceg? ako uzmemo za pretpostavku da su optike istog kvalteta kod oba aparata i da je jedina razlika u rezoluciji, ne sumnjivo je da tje biti slika bolja sa onog sa vetjom, naravno, pod pretpostavkom da su isti uslovi etc... iz veoma prostog razloga, a da ne bih komplikovao, poqsatju da objasnim jednostavnim (banalnim) primerom! Ti istu povrsinu obuhvatas ralicitim brojem pixela, u jednom slucaju npr 2mpx a u drugom 5mpx, sto jasno dovodi do zakljucka da je velicina pixela manja u drugom slucaju, a da ne bih ulazio u pricu o osobinama pixela, jednostavno shvati da ako je pixel manji slika tje biti jasnija, naravno pod uslovom da se ispune neke norme ali o tome nema potrebe diskutovati!
Dakle, jasnija slika( manje noise-a) sa aparatom vetje rezolucije! ;) i uzimati skuplje aparate sa vetjim brojem pixela da bi slika bila bolja, jasnija... :) e sad tu se naravno postavlja pitanje kolika je ta razlika i da li se isplati, ali to je druga prica ;)

ako hotjes vise da saznas, a znas engleski, evo linka gde je sve do detalja objasnjeno! a imas i slike ;)
Nadam se da si skapirao, a ako neko moze to na jednostavniji nacin bolje da objasni samo napred! ;) naravno sve je to mnogo komplikovanije nego sto ja objasnih, ali cisto da skapiras mislim da je ok, a ako te bas zanima tu je taj link pa procitaj! ;)

a evo i jedna od slika ako te mrzi da ides na sajt:
Slika

Pozdrav i nadam se da je jasnije ;)
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

ad_insane
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 42
Pridružio se: Ned, 11. Sep 2005. 14:39

Post od ad_insane »

jok_jok napisao:ad_insane, kazes da si imao N90? kak si zadovoljan s njim? kolko dana ti drzi baterija?

pozdrav! :wink:
Da, koristio sam ga desetak dana, posudio sam ga od rodaka iz inostranstva. Ma ja sam ga non stop koristio, ali mislim da kapacitet njegove baterije definitivno treba biti veci, meni je trajala svega 1 dan, rodaku, koji nije tako zahtjevan traje 2 dana. Telefon je stvarno super, ali ipak bih odabrao N70, nije mi toliko bitan kvalitet fotografije... A i strasno je skup...
Pozdrav

jok_jok
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 110
Pridružio se: Sre, 23. Nov 2005. 13:54
Lokacija: VŽ, Cro

Post od jok_jok »

hvala, as_insane! razmislit cu jos malo, mozda uzmem N90 za bozic :D


.......................pozdrav!!! :D........................

ad_insane
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 42
Pridružio se: Ned, 11. Sep 2005. 14:39

Post od ad_insane »

Dakle akki, ti zelis da ulazis u polemike i svade definitivno. Otkud ti znas kakav ja imam i imao sam digitalac, zar to nije omalovazavnje mog misljenja? Ako to nije svadalacki i potcjenjivacki nacin diskusije ne znam sta je? Ja sam svoje misljenje i argumente iznio vezano za caletovo pitanje. Zato, prestani sa svadama i molim moderatore da zakljucaju ovu temu... Naravno, meni nije potrebno da ti pokazujem kakve fotoaparate ja imam, moj ego je sasvim OK i zadovoljan je, nije mu potreban nikakav forum za hranjenje, niti mi je potrebno da trazim po google - u i da to copy - paste ovdje, sasvim sam zadovoljan svojim iskustvom u vezi IT, fotografije, mobilne telefonije i ne mora mi Google biti tutor i misljenje.
Poslednja izmena od ad_insane u Pon, 28. Nov 2005. 18:54, izmenjeno 1 put ukupno.

ad_insane
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 42
Pridružio se: Ned, 11. Sep 2005. 14:39

Post od ad_insane »

jok_jok napisao:hvala, as_insane! razmislit cu jos malo, mozda uzmem N90 za bozic :D


.......................pozdrav!!! :D........................
Ako volis takve telefone, OK, ali probaj prije toga N70. Nema frke, pozdrav

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

ad_insane napisao:Dakle akki, ti zelis da ulazis u polemike i svade definitivno. Otkud ti znas kakav ja imam i imao sam digitalac, zar to nije omalovazavnje mog misljenja? Ako to nije svadalacki i potcjenjivacki nacin diskusije ne znam sta je? Ja sam svoje misljenje i argumente iznio vezano za caletovo pitanje. Zato, prestani sa svadama i molim moderatore da zakljucaju ovu temu... Naravno, meni nije potrebno da ti pokazujem kakve fotoaparate ja imam, moj ego je sasvim OK i zadovoljan je, nije mu potreban nikakav forum za hranjenje, niti mi je potrebno da trazim po google - u i da to copy - paste ovdje, sasvim sam zadovoljan svojim iskustvom u vezi IT, fotografije, mobilne telefonije i ne mora mi Google biti tutor i misljenje.
Ne, ti si pricao o mojim postovima bez argumenata! Nisi osporio nista sto sam ja rekao! Dakle ti ulazis u diskusiju, govoris meni da ja ne ulazim u istu ako ne znam, da li je to svadjalacki? i potcenjivacki nacin diskusije? :D
Izneo si misljenje vezano i za moje komentare, nisi ih argumentovao i prozvao mene da ne ulazim u diskusiju? :roll:
Ja ne znam da li si ti imao i kakve si imao, ako jesi, digitalne fotoaparate, ali iz onoga sto si rekao, a citirah, mogu zakljuciti da ne znas pa cak da si ih i imao, posto je ocigledno, svakom ko iole zna nesto o fotografiji da mobilni telefoni danas su jos uvek mnogo daleko od digitalaca, a ti tvrdis da prave skoro iste a kada bude 3.2 mpx iste, pa pogledaj slike koje pravi sharp 903, pa uporedi sa nekim dobrim digitalcem i sve tje ti biti jasno!
E vidis to ti je greska, da si koristio google, znao bi da ono sto si napisao nema veze sa zivotom! :D
i drago mi je da ti je ego zadovoljen! :lol: :roll:

i definitivno poslednji post kojim odgovaram na poruke uputjene licno meni! :roll:
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

Odgovori