Sovina pitanja u vezi 3660

Pravila foruma
Symbian deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
NokiaSamsungSony Ericsson
sova
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 150
Pridružio se: Ned, 15. Avg 2004. 02:15
Lokacija: Vrnjacka Banja

Sovina pitanja u vezi 3660

Post od sova »

Eto! Miskoni je dao predlog ja se slazem. Posto imam masu pitanja a da ne gusimo forum na "kupovina 3660"... Evo nove teme :P

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

He, he, he... :mrgreen: Ja sa šalio kad ono - gle - nova tema! Neka, neka, stvarno i jesmo skrenuli sa teme u "kupovina 3660", sad ćemo i ovde da nakupimo par stotina postova... :wink:

sova
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 150
Pridružio se: Ned, 15. Avg 2004. 02:15
Lokacija: Vrnjacka Banja

Post od sova »

Kako to da pregazim instalaciju sa .app fajlom :?: Prebacila sam app u telefon ali kada sam pokusala da ga pokrenem rekao mi je da to nije dozvoljeno iz sigurnosnih razloga :evil:
mp3 player - prebacila sam pesmu preko bt-a u mobic a ona mi je ostala na c: kako da je prebacim na mmc karticu?

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

OS samostalno instalira samo .sis i .jar fajlove - .app ne prepoznaje zato sto je to samo jedna od komponenti instalacije.
Moras file managerom (FExplorer, Seleq) otici u c/system/mail pa tamo u nekom od direktorijuma (videces, ima ih gomila) pronaci taj .app fajl, zatim ga kopirati (options-edit-copy) i potom otici u e/system/apps/direktorijum u kome ti je instaliran programcic (e je kartica, a ako si program instalirala u int. memoriju fona onda ides na c), tamo ga "pejstirati" (options-edit-paste) i telefon ce te pitati da li da zamenis postojeci fajl i... posao gotov.
File manager ti je zato i preporucen kao prvi programcic koji ces instalirati jer je neophodan kod instalacije ovakvih (krekovanih) aplikacija.
Mp3 numeru prebacujes na isti nacin, file managerom - i ona je na c/system/mail/neki od direktorijuma. Ponovis gore navedenu proceduru, s tim da na e (kartica) pre toga napravis jedan direktorijum (npr. Muzika) i u njega smestis taj mp3.
Ubuduce kada BT-om prebacujes muziku u telefon, namesti da ti za memoriju poruka bude namestena kartica i vise neces imati tih problema...

sova
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 150
Pridružio se: Ned, 15. Avg 2004. 02:15
Lokacija: Vrnjacka Banja

Post od sova »

Sredila sam. Hvala na tips and tricks. :D Nije komplikovano samo treba malo da se mucne glavom :wink:

sova
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 150
Pridružio se: Ned, 15. Avg 2004. 02:15
Lokacija: Vrnjacka Banja

Post od sova »

Danas sam imala prvu epizodu sa baterijom. Posle 2-3 dana indikator je pao na 5 crtica. Onda je usledio poziv sa fixnog i posle jednog zvona tel se ugasio! Ponovo sam ga ukljucila baterija je sad bila na 2 crtice. Jos jedan poziv, duze je zvonio i onda je javio da je bat. slaba i opet gasenje. Posle sam ga stavila na punjac i posle max 1h je javio da je baterija puna :roll: Alarmantno ili ne?

Ludak
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 870
Pridružio se: Sub, 07. Avg 2004. 17:15
Lokacija: Zemlja telefona

Post od Ludak »

Verovatno neoriginalna baterija, ili nedovoljno dobra. Možda se stanje normaliyuje posle par dana, to se meni dešava sa skoro svakim telefonom, ali se stanje normalizuje posle par dana. Samo ne znam dokle ti traje garancija na bateriju... :(
U susret novim izazovima...

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

Nista strasno - indikator nivoa napona u telefonu iz nekog razloga je lazno graficki predstavio stanje napona baterije... Pa se pri prvoj znacajnijoj potrosnji energije "trgao" i potom prikazao realno stanje (doduse ponovo prilicno netacno)... I meni se to cesto desavalo - ne samo kod 3650 vec i kod telefona drugih proizvodjaca...
Valjda ti je jasno da kod telefona kao tvoj, koji je zestok potrosac energije, sigurno nije realno da posle 3 dana i dalje imas 5 crtica na indikatoru... Kada bi to bilo tacno, onda bi baterija trebala da drzi jos 5-6 dana, sto je sigurno nemoguce...

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Pogotovo što je telefon trenutno u fazi "upoznavanja" sa vlasnicom, pa vrlo retko miruje i ne radi ništa. :wink: Ja sam u početku "ubijao" moju baterju za 4-5 sati, i brže. Inače, vrlo često mi se dešavalo da ne čujem (i ne vidim) upozorenje za bateriju jer sam u tom trenutku kuckao nešto, pa se posle izvesnog vremena mob samo ugasi. Sada, sa normalnom upotrebom, baterija traje dan i nešto, što je meni sasvim dovoljno. Dakle Sovo, nikakav alarm za sada. :mrgreen:

sova
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 150
Pridružio se: Ned, 15. Avg 2004. 02:15
Lokacija: Vrnjacka Banja

Post od sova »

Danas je stanje malo stabilnije. A da nije nesto MMC kartica zabrljavila pa je bunila ceo telefon? :( :?

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

Ne verujem... moja 3650 odlicno komunicira sa tom karticom od 16 mb i nikad nisam imao problema po tom pitanju. Problemi su poceli sada sa ovom od 256 mb i otkako prebacujem vece fajlove citacem...
Evo, vec mi se drugi put desava da kada citacem prebacim veliki fajl (140 mb), naprosto pobrlja sistemske fajlove na kartici...
Naprimer, malopre sam prebacio Matrix (e, da opet on) na karticu i kada sam je vratio u telefon i upalio ga, ulaskom u meni video sam neprijatno iznenadjenje - nigde nijedne ikonice instaliranih aplikacija!!!
File manager je pokazao da na e u system-u nema uopste direktorijuma Apps!?
Ovo mi se desava drugi ili treci put pa sam na greskama postao malo pametniji: iskopirao sam ceo System direktorijum sa kartice ranije i drzim ga za "ne dao Bog" na PC-u... Kada mi se ovo desi, jednostavno citacem pretabam ceo taj direktorijum na kartici i voala - sve ikonice aplikacija se pojave i sve ponovo radi kako treba...
Ako bas imam srece, cak su i ikonice slozene kao sto su bile ranije i svaka je u svom direktorijumu. U suprotnom, "samo" moram ponovo da ih slozim prema secanju na raniji raspored...
Miskoni, zasto se ovo desava? Imam utisak kao da telefon ne ume dobro da organizuje fajlove na kartici (da ih rasporedi kako treba - nesto slicno opciji defragmentacije na racunaru), pa kada drugim uredjajem prebacujem veci fajl, on ga jednostavno snimi preko (kud bas?) sistemskih fajlova?
Da li je to mozda i zbog hardverskih osobina fleš memorije (ipak to nije pravi hard disk koji ima glavu citaca, staze i sve ostalo)?

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

Probaj da koristis karticu od 128 mb ako ti nije bas toliko neophodna ova veca, ili probaj MMC od 256 mb druge marke? :roll: Meni se ovo sto si napisao na QD-u ne desava, imam PQI MMC od 256 mb... :roll: Moguce da je zbog toga sto mislis? Ili da ti jednostavno tel ne podrzava 256 mb kartice kako treba? :roll:

sova
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 150
Pridružio se: Ned, 15. Avg 2004. 02:15
Lokacija: Vrnjacka Banja

Post od sova »

Ako kartica od 256 mb pravi toliko problrma ja cu onda najverovatnije uzeti onu od 128. Za mp3 je dovoljno a za divx - pa imam kompjuter :P Danas sam u Ultra mp3 plejeru pustila jednu pesmu koja ima kompresiju od 48 kb/s i sasma se pristojno cuje (bez sluski) :wink:

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Uh, krenuli problemčići... Idemo redom:

Sale, moguće je da je uzrok sama kartica, jer koliko god da je ispoštovan standard, uvek postoji malo odstupanje. Takođe može da bude uzrok i verzija firmvera na mobu. Telefon se svakako muči sa velikim brojem fajlova, pa lako može da se desi da "ispusti" neke iz evidencije, a nekim drugim pregazi dotične. Ako kartica u čitaču radi bez greške, onda definitivno ima problem u radu sa telefonom. Svakako je pametno periodično proveriti karticu na kompu sa nekim Disk Doktorom, i srediti eventualne greške, uz obavezan backup podataka. Meni su se dešavale slične stvari, ali samo sa mail folderom na kartici, i to ne kad prebacujem fajlove, već samo kada mi stižu klasične poruke - prijavi mi grešku i posle restarta nema više poruka. A kad poruke idu u memoriju telefona, sve je ok.
I što reče Ludak u jednom postu, bolje je podeliti film na 2-3 dela, nego da bude cepanica od 100 i kusur MB. Takođe je pametno ne paliti mob bez kartice, jer tada može doći do džumbusa sa ikonicama.

Stefane, imaš nov mob i dobru karticu, PQI koristi Samsungove čipove, normalno je da nemaš nikakvih problema. :wink:

Sovo, bolje da se ne bakćeš sa sluškama, ništa naročito nećeš dobiti, i dalje je mono zvuk...

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

Hehe, nisam znao za PQI, naime, slusajno sam vidio oglas jedne prodavnice u jednom casopisu, tako da kad mi je otac bio u Beogradu sasvim slucajno je nabasao na tu PQI karticu. :mrgreen: A sto se tice moba, sve radi ok, da kucnem :mrgreen: , a inace mi je original nije kupljen ovdje niti cu ikad vise ovdje da kupujem mobove svi do jednog su dekodirani. :evil: Desava se da neko kupi mob od 300-400e i da ga zeza ponesto, znam neke sto im se tako desavalo... A inace i za N-gage sam se onako da kazem bzvz odlucio, tj vidio sam na ovom sajtu da je jeftin, ima Symbian i sve sto mi treba, a kako ja nisam imao Symbian telefon do sad rekoh da uzmem da se malo zanimam... :lol: A ono ispade mob super. :mrgreen: A Apaces kartice valjaju li? Posto procitah upravo na ovom forumu da mogu da se nadju za 2150 din, ali ne bih da mijenjam ove PQI pogotovo sad kad znam jos da su dobre. :mrgreen:

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

Miskoni, u radu na relaciji telefon - kartica nema nikakvih problema (ili mi se bar tako cini). Telefon normalno radi, nema usporenja, odlicno cita/brise i takve fajlove od 140 i kusur mb.
Problem je nastao prilikom prebacivanja podataka citacem na karticu... Naime, pomenuti fajl prebacio sam u direktorijum "Videos" na kartici, jer sam video da telefon tamo smesta sve video fajlove (3GP, eye, avi...). Pre toga sam takodje citacem iz tog direktorijum obrisao avi fajl sa subtitlom, velicine oko 132 mb... i krenuo da prebacujem novi fajl od 142... sve je proslo bez greske, racunar nije nista javio.
Stavio sam karticu u mob. i iznenadjenje: nema nijedne ikonice instaliranih programa, sve pomesano, nema cak ni onog fajla od 142 mb koji sam prebacio!? Da iznenadjenje bude vece, tamo je bio ni manje ni vise nego i onaj obrisani fajl od 132 mb!? Kao da nista nisam uradio, vec sam samo izbrisao folder Apps!??
Napominjem - jako sam pazljivo sve uradio i znam gde sam i sta prebacivao, odnosno brisao.
Zato mi se ucinilo da telefon lose organizuje podatke na kartici i snima ih gde god stigne, pa kad treba da se nasnimi drugi fajl (veliki, u komadu), drugi uredjaj nema predstavu gde je to OS fona snimio koji fajl, pa ih jednostavno pretabaci i napravi "kolateralnu stetu"...
E, ako ovo uzmemo kao glavni razlog, kako onda objasniti da citac nije obrisao onaj prethodni fajl (na racunaru sam "video" da ga je obrisao)?
Da nije nesto mozda i do citaca (externi Sweex 6 in 1)? Jos nesto - nikad nisam upalio fon bez kartice...
Narode, nemojte da odustajete od kartica od 256 mb samo zbog mog slucaja - to ne mora da je pravilo. Mozda sam, kako vecina vas kaze, stvarno nabavio samo losu karticu (Transcend 256)... ili mi je los firmware u telefonu, los citac... ko zna, mozda i sve zajedno. Pokusacu da saznam u narednim danima jedinim mogucim nacinom - procesom eliminacije jednog po jednog razloga...

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Kartica ima svoj fajl sistem i fat tabelu, nema šansi da se piše po njoj nasumično. Ako fajl ne može da stane u komadu, biće rascepkan na više delova. Telefon piše po kartici isto kao i komp po hardu, počinje od prvog slobodnog sektora i puni dalje dok ne naiđe na zauzet sektor, preskače ga i ide dalje. Tebi se verovatno desilo da ceo proces brisanja-pisanja nije završen ili si pre vremena izvadio karticu. A moguće je (mada čisto sumnjam) da je keširanje u Windows-u omanulo. Ili se jednostavno pogubio Sweex. Ako ti se to bude učestalo dešavalo, verovatno Sweex zeza. Bitno je da kartica radi dobro u telefonu. Proveri još u Device Manager-u, Disk drives, Removable disk properties, Policies - da li je uključena opcija Optimize for quick removal, ako nije - uključi je. Ovo je vrlo bitno jer kada je uključena druga opcija, kopiranje se završi za par sekundi, a kartica može da piše još 10-ak minuta. Nije loše uraditi Eject kartice (desni klik na istu) pre vađenja iz čitača... :wink:

sova
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 150
Pridružio se: Ned, 15. Avg 2004. 02:15
Lokacija: Vrnjacka Banja

Post od sova »

Posto vec pisete o card readerima imam ponudu za Asusov reader ( na zalost ne znam sta sve ocitava kao ni oznaku modela) za 1.650 din. Da li Asusovi citaci vrede te pare, tj. vrede li uopste? 8O

ptomic
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 38
Pridružio se: Sub, 02. Okt 2004. 22:08
Kontakt:

Post od ptomic »

Ja sam uzeo odličan TwinMos 8in1 za 18€, sto i nije tako loša kupovina, zar ne.... Radi kćo blesav, i dobije se lepo produžni USB kabl i CD sa drajverima za W98 i programom koji ti umesto ružnih Win ikonica ubaci nove, pa ti lepo piše CF, SD.....

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

Miskoni, saveti uvazeni i primenjeni... Hvala jos jednom.
Dobro si rekao da problemcici pocinju... I neke aplikacije su pocele polako da brljave, recimo ETI Video pleyer je otkazao poslusnost i nece vise nista da cita sa kartice, vec samo iz interne memorije, (ja sam kriv, naravno, natrpao sam gomilu stvari u fon pa se sve pocelo klati medjusobno), pa sam resio da vratim fon na fabricke vrednosti, a zatim da instaliram samo ono za sta znam da dobro radi i sto me do sada nimalo nije zezalo...

Sovo, preoteh ti ja post... Necu vise, obecavam...
Asus se nekoliko poslednjih godina kod nas procuo kao kvalitetan proizvodjac (pre svega maticnih ploca za racunare, ali sada prave sve zivo, cak i cele laptop modele), pa i taj citac sigurno ne bi trebao da bude los... Prema ceni koju pominjes, pretpostavljam da bi to morao biti neki eksterni model, u najmanju ruku 6 in 1 tipa, jer se njihove cene krecu tu otprilike (mozda i malo manje). Interni ili oni koji citaju manje kartica kostaju daleko manje

Odgovori