Usteda prostora na MMC kartici?

Pravila foruma
Symbian deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
NokiaSamsungSony Ericsson
ptomic
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 38
Pridružio se: Sub, 02. Okt 2004. 22:08
Kontakt:

Usteda prostora na MMC kartici?

Post od ptomic »

Negde sam procitao da karticu treba formatirati u CR-u, ali ne mogu da se setim koliku tabelu da joj stavim. Cini mi se da je neko pomenu da za karticu od 256Mb treba staviti 4Kb, ali nisam siguran, pa da pitam.
Jos jedno pitanje:
Da li ce mi sve ostati isto, ako samo kopiram sa ove od 32 na ovu od 256 ??

`Dr. Nick Riviera`
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1159
Pridružio se: Sre, 21. Jul 2004. 21:59
Lokacija: Digital Underground

Post od `Dr. Nick Riviera` »

Ako planirash da tu mem. karticu koristish u telefonu, onda morash da je formatirash iz telefona jer ti u suprotnom nece raditi...
¨°o.O Nokia N70! O.o°¨

ptomic
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 38
Pridružio se: Sub, 02. Okt 2004. 22:08
Kontakt:

Post od ptomic »

Gresis, ovaj silno gresis...
Evo radi k'o Doxa... Formatirao u CardReader-u stavio da je 4K klaster iskopirao sa stare na HDD, pa onda na novu, i evo radi k'o luda. :) :mrgreen:

`Dr. Nick Riviera`
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1159
Pridružio se: Sre, 21. Jul 2004. 21:59
Lokacija: Digital Underground

Post od `Dr. Nick Riviera` »

Da, ali nokija mora da napravi svoje foldere pri formatiranju kako bi na tu mem. karticu mogao da stavish sistemske fajlove itd...
¨°o.O Nokia N70! O.o°¨

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Nove kartice obično dolaze formatirane u 16K bloku, zato treba odraditi format na čitaču u FAT varijanti i najmanjoj veličini bloka.
Za MMC 256MB najmanji blok je 4K, za 128MB je 2K, za 64Mb is 1K i za 32MB is 512B.

Navodno, sam telefon će prilikom formata samo izbrisati "allocation table" i neće menjati "block size", ali ja sam probao i to nije tačno. Možda je to bilo tako ranije, sa starijim verzijama firmvera, pa je telefon radio "quick" format umesto "full", ali sada odrađuje format sa najmanjom veličinom bloka u zavisnosti od veličine kartice.

Što se tiče Foldera koje telefon stavlja na karticu prilikom formata, jednostavno je - iskopirati celu karticu na komp, odraditi format u čitaču i vratiti podatke nazad... :wink:

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

Pojasnite mi za te blokove...? :oops: :oops: :oops: I kako time moze da se ustedi, mislite manje ce da se izgubi pri formatu il shta? :roll:

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Isto kao veličina klastera na HDD-u. Ako je blok 16K, svaki fajl na kartici će zauzimati tih 16K + svoju veličinu. Dakle, na 256MB kartici može da se uštedi i do 30MB u zavisnosti od količine i veličine fajlova. :mrgreen:

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

He... Neje to loshO... :mrgreen: A kako ja da vidim na koliko mi je to stavljeno? I shta ti je klaster? :oops: :)

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Dobro bre Stefane, mislim, stvarno... :lol: Moram da se nasmejem! Ovo je forum za moblne telefone a ne "Mala škola kompjutera". :? Pa, kopaj malo, sve imaš na netu. Ovo za format se odnosi na kartice koje su uzete naknadno, ne na originalne koje su došle uz mob. Provera? Pronađi na kartici fajl manji od 1K (par stotina bajtova), desni klik na njega, properties i proveri Size i Size on disk. Recimo size: 211 bytes - size on disk: 1.00KB. Znači da je blok 1K (što i jeste jer je u ovom slučaju u pitanju 64MB MMC).

`Dr. Nick Riviera`
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1159
Pridružio se: Sre, 21. Jul 2004. 21:59
Lokacija: Digital Underground

Post od `Dr. Nick Riviera` »

Shkola opshteg kompjuterstva... :mrgreen: :mrgreen:
Ali shto sitniji stavish da ti je klaster do ce ti kartica sporije raditi... :|
¨°o.O Nokia N70! O.o°¨

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Znam, to za brzinu važi i za HDD, ali ipak mislim da se na MMC to neće osetiti. Možda u slučaju većih, tipa 512MB & up. :wink:

`Dr. Nick Riviera`
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1159
Pridružio se: Sre, 21. Jul 2004. 21:59
Lokacija: Digital Underground

Post od `Dr. Nick Riviera` »

Znam ja da ti znash, ali ne znam da l' znaju ostali chlanovi... :mrgreen: 8)
Poshto se na telefonima ugalvnom radi o sitnim fajlovima, onda se ovakvim re-formatiranjem moze i ushtedeti prostor, mada mislim da i dalje to nije toliko znachajno...
¨°o.O Nokia N70! O.o°¨

Wobby
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 154
Pridružio se: Ned, 12. Dec 2004. 23:02
Lokacija: Unknown

Post od Wobby »

Znachi ovo je slichno kao kada na kompu. zippujesh fajl? Ako jeste onda je coooooooool :mrgreen: 30mb ipak nije malo.... :?
Ovaj post je pisan iskljucivo radi povecanja ukupnog broja postova u mom profilu i ni u kom slucaju ne odrazava moje stvarno misljenje o doticnoj temi.

`Dr. Nick Riviera`
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1159
Pridružio se: Sre, 21. Jul 2004. 21:59
Lokacija: Digital Underground

Post od `Dr. Nick Riviera` »

Nije zipovanje fajlova...
Mrzi me sad da detaljno objashnjavam, ali poenta je da i ako stavish najmanji fajl (npr. prazan note ili sl.), on ikao fizichki ne zauzima puno, njemu ce minimalna velichina biti kao i velichina klastera. Shto je manji klaster, to je procenat iskorishcenja veci, ali ce sam proces pisanja u ovom sluchaju na mem. karticu neshto duze trajati...
Nadam se da ste me skapirali... :| :)
¨°o.O Nokia N70! O.o°¨

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Evo primera koji će dočarati o čemu pričamo:

Particija od 80GB, cluster size 32K:
jedan AVI fajl veličine 697 MB (731,209,728 bytes) na disku zauzima 697 MB (731,217,920 bytes)
18974 slika ukupne veličine 696 MB (730,536,948 bytes) na disku zauzima celih 1.15 GB (1,243,480,064 bytes)

Doco, što se tiče usporenja, ipak mislim da u je FAT varijanti ono neosetno, ali se u FAT32 već oseća...

I jedna ispravka, prazan fajl veličine 0 bajtova zauzima 0 bajtova, dok već 1 bajt skače na veličinu klastera. :wink:

Odgovori