Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Pravila foruma
Windows deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AsusHTCLGNokiaMotorolaSamsungSony Ericsson
Odgovori
Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Lobachewsky »

Svako ima neku teoriju zasto je Android uspeo - moja je da core android korisnici nikada za neku opciju nisu rekli - "Sta ce ti to?" :D
Dok je Microsoftu ja mislim omiljena "kome treba tako nesto" :D

Dok su WP korisnici u fazonu "previse stvari tebi smeta, zasto lepo ne promenis fon", malo je WP korisnika koji pokazuju kriticko misljenje (Smeta ti sto ne mozes da saljes attachmente??? Ovo ti je telefon, ako hoces komp, sedni za komp. Taj neki fazon.), pa su vecina njih ili tinejdzerke ili "ljudi u godinama", "koji samo hoce da se jave na telefon". I nemam ja nikakav problem sa tim, samo sto oni imaju problem da prihvate u zajednicu nekoga ko ne gleda na windows kao oni.
Koliko puta mi je samo u ovoj temi receno da promenim fon, samo zato sto mi fale tih par opcija koje sam nabrojao. Na nekom hardcore android forumu bi mi napravili aplikaciju koja radi to sto meni fali (zapravo, takva aplikacija bi vec postojala). E zato je Android postao Android, a WP je OS sa 3% prezadovoljnih korisnika.

E sada, najlakse je prodati fon, ali je problem sto sam i ja od onih koji misle da je Windows jedini operativni sistem koji moze da bude treci, pored iOS i Androida. Kakav Firefox OS, blackbarry, tizen, sailfish.
Pogledajte prva dva, prave ga dve najmocnije korporacije na svetu. Proslo je vreme pravljenja OS-a u garazi. Kao napravis ga i to je to. OS je danas ekosistem, hiljade aplilacija, igrica, integracija sa cloudom, servisima, sinhronizacije, rad na uredjajima razlicitih dijagonala i hardvera...
Pored Google-a i Apple-a, to jedino jos Microsoft moze (iako bih voleo da gresim). Ali da bi MS uspeo, treba da se okrene novoj ciljnoj grupi. Jer ova sada, iako je ubodena, u rangu je statisticke greske.

Kupio sam windows phone u mozda najvaznijem trenutku za ovaj OS, jednostavno hocu iz prvog reda da gledam da li ce ovo biti svet sa tri ili dva OS-a.

Kljucne osobine koje ce windows napraviti trecim OS-om:

1. stabilnost i fluidnost OS-a, optimizovan hardver i softver
2. redovni update za svaki WP - svaki telefon ce imati poslednje napredne opcije. Cak iako ga bude bilo samo 10%, svh 10% ce imati opciju koju ce Android dovesti na 10% svojih uredjaja tek za godinu dana.
3. univerzalne aplikacije pisane za potencijalnih milijardu windows masina (jedinstvena prednost microsofta)
4. Integracija sa PC uredjajima (jedinstvena prednost microsofta)

itd. itd.

To je pozicija koja se ne propusta. Mozda se 3% ljudi pita ono cuveno "cemu sve to", ali mi zaludjenici zivimo za ovo. Microsoft i da omoguci lako konvertovanje Android aplikacija na Windows, Windows ce opet biti jedinstven. Sa jedinstvenim potencijalima. Nije sve u custom romovima.
Mogu oni lako do 10%, par kljucnih univerzalnih aplikacija, par opcija za "nas napredne korisnike" - wcdma only, moz' misliti kako sam napredan... da se formira novi core i da daju sve od sebe da stignu do 10%, to je po meni kriticna masa za samoodrziv ekosistem. Posle ulaze u ravnopravnu trku sa Apple i Androidom za trzisno ucesce, a cini mi se da ce Windows tu najvise krasti procenat po procenat, posebno od androida. Nisu svi koji imaju androd zadovoljni androidom, samo nemaju pravu alternativu.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

knezevic76
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 356
Pridružio se: Sub, 06. Sep 2014. 13:35
Kontakt:

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od knezevic76 »

Najveća prednost MS je što ga ima u svakoj kući, firmi.....sad treba sve to zaokružiti i mislim da su na dobrom putu.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Lobachewsky »

knezevic76, upravo to pricam. Nama treba 3. OS sa nekim svojim jedinstvenim potencijalima, a potencijal Windowsa je neverovatan.
Zato mene i nervira kada neko kaze da je WP 8.1 odlican (isto su se divili i WP 7, a i jedan i drugi tehnološki ćorsokaci). Mozda i jeste super "da se javis i pogledas nesto" ali ljudi, kako mogu da kazem da je odlican kada znam koji potencijal nije iskoriscen.
Potencijal je skroz u drugoj dimenziji nego androidov (otvorenost, custom romovi), ali kao sto smo vec rekli, ne treba nama jos jedan pokusaj androida. Hocemo potencijal na Microsoftov nacin, koji je zaista jedinstven na svetu (jako zvuci, ali jako i jeste).
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od miodrage »

Lobachewsky: Spomenuo si LED - kako sa time znas sta je u pitanju? Evo sad sam izbrojao, nije me mrzelo, imam 48 razlicitih zvukova u telefonu koje koristim za najrazlicitije stvari (ringtone za odredjenu osobu, sms tone, za WhatsApp, Viber, 5 mail-ova svi razliciti, za sah, za fb...), pa koja lampica moze toliko razlicitih obavestenja da mi da? Ne moze ni Glance, koji mi fali jedino nocu da bez paljenja ekrana vidim koliko je sati. Sva ostala obavestenja kad vidim ikonicu notifikacija, bez otkljucavanja uredjaja, samo spustim roletnu, i ako mi nesto treba udjem i vidim.
Sto se alternative vodecim OSima rice, slazem se da jedino MS ina mogucnosti za tako nesto, a ostali jesu na nivou projekta nekog strebera zaludjenika (da se ne lazemo). Problem jeste sto MS iz nekog razloga, vrlo nepoznatog, iako ima feedback od korisnika, to ne implementira, ili sa time kasni....
Sa druge strane mislim da su i korisnici malo lenji, i da ne koriste komunikaciju sa MSFT dovoljno, da im na sve skrenu paznju. Evo, jesi li uradio feedback u svom uredjaju? Ja sam na 920 nekih 10-ak puta, na 930 samo 3 (i mene je mrzelo iskreno)
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od znemanja »

Miodrage na Androidu led lampica može da svetli u različtim bojama, a potoji app pomoću koje možeš da definišeš boju lampice za pojedine događaje/notifikacija (npr. crveno za pozive i sms, plavo za fb, twiter, žuto za vesti i sl.).
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Chobby88
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1247
Pridružio se: Uto, 12. Jun 2012. 22:27
:: LG Nexus 5X

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Chobby88 »

Može i broj i brzina treptaja da se podesi kome to treba.

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od novak »

Glanceu fali samo da ima podrsku za malo veci broj aplikacija. Al opet imam osjecaj da bi se zalili sto nema leda.
Valjda je lakse pamtiti boje i brojati kol'ko puta zasvijetli:)

Chobby88
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1247
Pridružio se: Uto, 12. Jun 2012. 22:27
:: LG Nexus 5X

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Chobby88 »

Nije lakše ali bar imaš opciju da podesiš.A za glance si sam rekao da nema podršku za puno aplikacija pa je praktično neupotrebljiv.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od miodrage »

Nisam znao da se moze podesavati i boja i treptanje... To je recimo lepa opcija, peiznacu, ali ja iznad svega volim zvuk. Pa i komp mi je personalizovan sa toliko zvukova da to boli.

Chobby, videcemo da li cse buducnosti pozabaviti sa tim, cinjenica je da bi trebalo.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od novak »

Meni je upotrebljiv glance. Poziv, sms, messenger, mail, viber. Sve ono sto koristim i sto mi je bitno mi je na zaslonu.
To sto ima opciju koja nije prakticna meni je isto kao da nema. Pamcenje boja, zvukova...

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Azimuth »

Sustina je da treba ponuditi korisnicima sve opcije, kasnije je lako svakom od nas da ostavi one koje mu trebaju.

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od novak »

Pa nema takvog sistema. Android ima led, wp glance, ios nema nista.
Sad je na nama da odaberemo sta nam odgovara i sta nam je bitno, a sta nije.
Meni licno je taj nacin kako radi led komplikovan, al sad na osnovu toga pljuvati po androidu ne ide.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Azimuth »

Nije to tema ali ajde.. Na androidu imas tu led lampicu, ona svetli kako je podesis (boja, duzina, brzina blinkanja) za svaku notifikaciju. Znaci imas mogucnost za sve da je koristis, a na tebi je kako ces je podesiti i da li ces zasve ili samo neke notifikacije. Zazvuk je valjda na svim sistemima isto. Problem glanca je to sto ne vidis sve aplikacije tj nema podrsku za sve, da ima onda nebi bilo problema, ovako imas korak vise(spustis "roletnu"). Ios isto tako, nit' glance nit' led lampicu, ali cim ukljucis (ne trebas da otkljucavas) vidis sve notifikacije ili prosto tu istu "roletnu" spustis i vidis ih sve opet pobrojane.
Ono sto sam zeleo da kazem jeste da je zamisao dobra, ali je realizacija polovicna.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od miodrage »

Notification center kod WP je akoro prekopirani iOS-ov... i nacin rada i sve...
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Vlada Zem »

Malo filozofije...
Ovde je jedini problem u komunikaciji sto neko ko kupi WP, upali ga i ocekuje cuda. Niti se informisao, citao komentare itd. I najbitnije, ne vidi kuda sve to (trebalo bi da) vodi i koja je "vizija". Cast izuzecima, Lobach objasnio.
Moj kriterijum najboljeg mobilnog OS je 1 - da mi sto bolje zameni leptop/desktop. Ne koristim ni kuci ni na poslu iOS, znaci Win, poslovne Aplikacije koje su "pisane" su iskljucivo Win, to trenutno i nije bitno, ali mozda i jeste hehe. To je to sto ocekujem, siguran, brz, tecan OS sto blizi Win "okruzenju". Da koristim Apple, bio bi Apple svuda.
Tako da su mi malo smesni ovi nedostaci koji se pominju kada su mogucnosti dosta vece/korisnije, e sad, sta ce biti nismo vidoviti.
poz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od novak »

Trenutno nema veze sta ti je na laptopu a sta na mobu. Tek ako zazivi 10ka to mozda bude igralo neku ulogu.
Za sada wp kaska za konkurencijom. Veceras sam koristio skype i napatip se. Rad je sve drugo osim fluidan. Isto tako me smara vise resuming na viberu i messengeru. Upalim ritch capture, cesto nece da spasi sliku.

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Vlada Zem »

Pa ja ne znam da li si primetio rec "vizija" u postu, vizija sigurno nije 8.1. Mislim da MS "zabole" za Skajp na 8.1, on im je bitan za 10.
poz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od miodrage »

Ja ne znam jer ja Skype bas koristim, i nisam imao problem na fonu. Jesam na tablet [PERSONAL COMPUTER], zato jer su zlikovci izbacili tablet app, i sada mora desktop. A meni se to ne dopada.
Nadam se sto skorijoj integraciji svih sistema
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Baraba »

@Lobachewsky, kako radi vibracija? :)

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Windows Phone 8.1 - "OS za sestru"

Post od Lobachewsky »

Baraba, prosečno .
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Odgovori