Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem?

Pravila foruma
Windows deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AsusHTCLGNokiaMotorolaSamsungSony Ericsson
Odgovori
Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem?

Post od Lobachewsky »

Doslo je vreme da se i Windows Phone uzme za ozbiljno :)

Zanima me da li je Windows Phone kao operativni sistem konacno sazreo i da li najnoviji Windows po mogucnostima moze da parira najnovijem Androidu?


Mnogi od nas bi se verovatno osvezili necim sasvim drugacijim, ali uvek smo u nedoumici dokle je Microsoft stigao sa razvojem svog Windows Phone uredjaja.

Pa ako mogu vlasnici da nam napisu ovde svoje utiske vezane za sledece stvari:

1. Lepo bi bilo kada bi ste ovde napisali koje su to prednosti koje windows ima, koje vam se njegove mogucnosti posebno svidjaju, sta vas je odusevilo i koje opcije vam posebno olaksavaju rad.

2. Sta vam najvise fali kod windowsa, koji su njegovi nedostaci, i da li ima nekih apsurdnih medju njima (tipa mislili ste da tu opciju mora da ima svaki OS, dok niste kupili windows phone)?

3. Da li idalje ima nekih decijih bolesti npr - nema copy/paste, ne podrzava bluetooth file transfer, ne podrzava telefon kao "flesku", problem oko instaliranja "narodnih" verzija aplikacija, problem sa srpskom tastaturom, nemogucnost da se iskljuci internet samo za roaming, nema youtube aplikaciju, google mape i uopste slaba podrska za googlove servise i slicne nebuloze koje bi mogle da pokvare dobar prvi utisak.

4. Da li kvalitetno funkcionisanje samog windowsa zavisi od cenovne klase telefona, kao sto je to slucaj sa androidom, ili su windows telefoni stabilni i fluidni i u nizim cenovnim kategorijama?

Eto. Bio bih zahvalan. :) Ja znam da je covek bice navika, i da se na kraju na sve navikne, ali ipak oko nekih stvari ne treba praviti kompromise, posebno ako uzmemo u obzir cenu windows telefona koji su u Srbiji bezobrazno skupi. Delujte brzo jer uskoro mi istice ugovorna obaveza. ;) :D
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

iLuka
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6243
Pridružio se: Uto, 17. Maj 2005. 11:13
:: iphone 11 pro max

Re: Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem?

Post od iLuka »

1.ovo je stvar licnog ukusa, sta ko voli, ali evo - najveca prednost je taj rad sistema, nista ne koci, nista ne uspori pa odradi koju stotinku ili ne daj boze sekundu kasnije itd, ikonice koje sve prikazuju, bukvalno je sve na dva klika ili move-a levo desno...

2. apsurda nema ali mi je falilo mozda vise ponudjenih aplikacija za jednu stvar koju sam trazio... bude po 5,6 ali eto, mozda navika sa androida gde bude i po ''100 istih aplikacija''...

3.decijih bolelsti nema ali ima siromastvo tj. nedostatak malo vise detalja u aplikaciji koju koristim... npr. viber na iOS-u ima opciju da pored imena stoji i da li je on line ili ne, kad je bio on line itd a kod wp8 nema nicega, samo stoji ime i istorija desavanja sa njim... od tvojih navedenih, koliko sam ja upoznat ima skoro sve... google je sasvim dobro podrazan...

4.bukvalno svi telefoni sa wp8 rade isto... razlika je samo u kvalitetu kamere, rezolucije ekrana itd... sistem sam po sebi radi isto fluidno... probao sam lumia 920 i lumia 620 - isto je sve...

ja sam sad na iOS-u i mogu ti reci da mi po neke stvarcice sa wp8 nedostaju, recimo te informacije o svim account-ima bez da skidam te same programe, samo kliznem levo - desno i prikazuje mi sve o svakome :)

jedina mana, po meni, bila (imao sam lumia 920) ta velicina aparata, tezina, kada sam uzeo ip5 jednostavno sam pomislio ''ipak je ovo za mene''... ALI TO NAJVISE HARDVERSKI NIKAKO SOFTVERSKI NEDOSTATAK. telefon je izuzetno kvalitetan ali nema taj ''elegantni smek'' kao iphone u izradi... sto rece @funny cini mi se, pravi premium osecaj...

8)

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem?

Post od miodrage »

WP kao platforma nije uzeta za ozbiljno jer je debeli Samsung platio da ovde godinama ne udje niko osim njih i Androida. Inace bi imali sve OS-ove (osim iOS-a - njega ne bi bilo legalno). No da ne duzim dalje sa onim sto najvise volim (pljuvanje iz petnih zila po Goolu i Androidu), pokusacu da odgovorim adekvatno na ovih nekoliko pitanja.

1
luca, je vec napisao da sistem radi besprekorno, ja bih rekao potpuno prirodno. iOS i pogotovu Android ovome ne mogu da pridju. Ta mekoca, i glatkoca u radu su neprevazidjeni. Nadalje, prelep minimalisticki dizajn (za one koji to vole), bez ikakve napadnosti, a opet sa obiljem informacija. Dovoljan mi je jedan letimican pogled na ekran, i znam sve! Kod iOS-a me je poprilicno smaralo sto je ekran uvek identican, kod Androida je to isto... E kod WP se ekran zahvaljujuci "zivim" plocicama i aplikacijama stalno menja, i prikazuje relevante informacije.

2
Iako ima 7x manji broj aplikacija nego Android ili iOS, ja sam nasao u principu sve sto mi je potrebno. Od nekih za mene vecih nedostataka izdvojio bih nemogucnost postavljanja custom tonova za SMS i notifikacije.

3
WP8 nema trenutno JB/Root/nazovi kako hoces, te stoga nema ni crackovanja niti instaliranja takvih aplikacija. Sto se podrske Google servisa tice, osim maila nista mi ne treba, to radi lepo, a za sve drugo me najsavrsenije zabole jetra. Konkretno, YT radi, i ima zilion aplikacija za njega, mape valjda rade, ali ih smatram gluposcu kad postoje Nokijine i Bing mape koje su takodje sasvim dobre... Google Sketch Up koji bi mi jedini mozda bio potreban ionako ne radi ni na racunaru kako treba, a kamoli na mobilnom telefonu.

4
Kao sto je luca odgovorio vec, apsolutno nema razlike da li WP8 pokrece L520 kao najjeftiniji WP8 uredjaj ili L1020, kao flagship uredjaj. Rad sistema na oba uredjaja je apsolutno identican! Razlika je jedino u pokretanju nekih zahtevnijih aplikacija, koje zahtevaju vise RAM memorije, te takve aplikacije na slabijim uredjajima nece biti moguce cak ni instalirati, a kamoli pokrenuti. Ovo se odnosi za sada samo na nekoliko igara, a i jedan broj njih se preradjuje i objavljuje za slabije uredjaje.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem?

Post od Lobachewsky »

luca, miodrage, hvala na brzim odgovorima :wink:
miodrage napisao:Od nekih za mene vecih nedostataka izdvojio bih nemogucnost postavljanja custom tonova za SMS i notifikacije.
U bre... :o :shock:
miodrage napisao:WP8 nema trenutno JB/Root/nazovi kako hoces, te stoga nema ni crackovanja niti instaliranja takvih aplikacija.
Cek samo, ovo te nisam razumeo. Android ne mora da rootojes da bi "narodna" verzija neke aplikacije radila. Samo je skines na mob, i startujes instalaciju iz file managera - instalira se kao i svaka druga aplikacija koje nema na marketu, skroz normalno, nema nikakve razlike.
Hoces da kazes da Windows Phone to ne podrzava i da nema uopste aplikacija za "siroke narodne mase"? :|
Poslednja izmena od Lobachewsky u Ned, 01. Sep 2013. 22:55, izmenjeno 1 put ukupno.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

janka_88
Expert
Expert
Postovi: 3347
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2005. 12:14
:: Samsung S21 Ultra 5G
Lokacija: Banja Luka

Re: Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem?

Post od janka_88 »

Lobachewsky, pretpostavljam da je upravo to želio reći, odnosno da što imaš aplikacija na marketu da ti je to to, ništa više a ni manje sa strane ne možeš naći. :)

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem?

Post od Lobachewsky »

janka_88, cekamo zvanicnu potvrdu, nadam se da se razumemo sta znaci "narodna" verzija.
Ali ako je tako ko sto miodrage rece, ovde se ja odjavljujem :P

A mobilni kao "fleska", tj. mass storage device, jel windows ima bar to, ili ako nema - na kom principu radi razmena podataka sa kompjuterom (i ako je potrebno instalirati neki programcic na PC, jel se to zavrsi automatski sa telefona, ili treba da nosim disk sa sobom svaki put kad izadjem iz stana :roll: ?
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

antec
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1397
Pridružio se: Pet, 11. Jul 2008. 03:32
:: LG G Flex 2

Re: Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem?

Post od antec »

I ja malo da se ubacim, izvinjavam se što prekidam diskusiju.

1. Interesuje me da li wp ima podršku za usb otg?
2. Da li je moguće napraviti vpn konekciju?
3. Da li postoji nešto kao teamviewer i air droid (kontrola u oba smera)?
4. Čitači elektronskih knjiga, epub pre svega, da li postoje (pdf je pretpostavljam podržan)?
5. Da li uopšte postoji file manager na telefonu (po mogućstvu sa zip/rar podrškom)?

PS. Lobachewsky, svaka čast za temu, i sam sam hteo da otvorim sličnu ali nikako da sednem za komp. I ovako uopšte, otvorio si i održavao dosta tema koje imaju veću težinu i više su povezane sa mobilnom tehnologijom nego čitavi neki podforumi, tako da imaš jedan bambi od mene :mrgreen:
Ok, enough with the ass kissing :D

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem?

Post od miodrage »

Lobachewsky, kao sto sam rekao, nema "narodnih" verzija programa jer ne postoji mogucnost da se instaliraju. Bez sertifikata je odredjeni .xap file nemoguce ubaciti u uredjaj.
Mass storage mode radi, ali ne kao sto radi usb flash, nego, ti mozes da prebacis sta god zelis u fon, ali on file-ove koje ne poznaje nece videti u svom file systemu. Ali ces moci posle ponovo da prekopiras sa telefona na drugi komp. Postoji neka aplikacija Type viewer, sa kojom je moguce pregledati preko 200 razlicitih ekstenzija ali jos je nisam isprobao.
antec,
1. USB OTG nema
2. jeste, ali nije mi trebalo pa nisam isprobavao
3. postoji teamviewer, ali nema kontrole mobilnosg uredjaja sa kompa.
4. postoji
5. ne, ali su dobri ljudi napravili neke stvarcice sa kojima je neki ogranicen pristup moguc, ima i nekih archivera, ali sve u svemu systemu neces prici nikad.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

jelenac
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 191
Pridružio se: Pet, 02. Nov 2012. 11:37
:: Samsung galaxy S5

Re: Одг: Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem

Post od jelenac »

Pošto nikada nisam koristila telefone sa Windows sistemom, imam veliku nedoumicu. Ističe mi ugovor kod telenora , pa razmišljam da li da uzmem neki telefon. (Koristio bi mi kao "drugi" ,inače imam S4) .
E sad, htela bih da isprobam win sistem, ali nemam pojma koji Lumia tel da uzmem, a da nije preskup, a opet , sa druge strane, da mogu neki normalan utisak o win8 da dobijem. Isplati li se uzeti 520 ili 620, koliko su stvarno lošiji od 720, 820 itd.? Čisto u fazi dok ne promenim moj S4 da vidim isplati li se Win8! ?

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem?

Post od sugarcoated_ass »

jelenac, Lumia 520 i 720 imaju isti hardver, razlika je u velicini ekrana i kameri. Mislim da i sa 520 mozes da istestiras sistem posto, za razliku od Androida, WP8 odlicno radi i na slabijem hardveru i 512MB RAM je dovoljno za pokretanje vecine aplikacija... To je onosto sam ja do sada skontao, a za sve ostalo tu je kolega miodrage. :D

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem?

Post od miodrage »

Sve sto je psyhound rekao potpisujem. Za razliku od Androida koji je napisan kako tako, i sluzi da pokrije sve uredjaje, WP se pise za svaki uredjaj posebno, i samo na tom hardveru radi. Samim tim rad i korisnicko iskustvo svih WP uredjaja je identicno, nema veze da li koristis flagship ili entry level uredjaj. Svi rade besprekorno
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

jelenac
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 191
Pridružio se: Pet, 02. Nov 2012. 11:37
:: Samsung galaxy S5

Re: Одг: Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem

Post od jelenac »

Auuu, sviđaju mi se komentari ;) moraću to da isprobam

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem?

Post od Baraba »

Kako se na WP8 nokia snima keran (SS)? :)

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem?

Post od 1808 »

Baraba, Istovremeno pritisneš i zadržiš Start i Power dugme...

Layne_Staley
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1768
Pridružio se: Čet, 16. Feb 2006. 18:41
:: iPhone 6 64gb SG
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem?

Post od Layne_Staley »

Baraba, si to uzeo wp8?
There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't...
-- iPhone 6 space gray, 64 GB --

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem?

Post od Baraba »

1808, hvala.
Layne_Staley, uzeo devojci 520, više ga akam nego ona (ono, znaš da ispodešavam kao) :lol:

iLuka
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6243
Pridružio se: Uto, 17. Maj 2005. 11:13
:: iphone 11 pro max

Re: Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem?

Post od iLuka »

Pritajeni tigar skriveni zmaj! Kao ne zanima me - njoj sam uzeo :)

wucinac
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 620
Pridružio se: Sre, 09. Apr 2008. 22:03
:: Google Pixel 4XL
:: Google Pixel 2XL
Lokacija: Swindon, UK

Re: Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem?

Post od wucinac »

U poslednje vreme jako razmisljam o prelasku na WP, konkretno Lumia 920. Duze vreme koristim android i postao je nepouzdan. Kad ti je najpotrebniji on zapuca i to sad ide bas na zivce.
Posto nikad nisam imao nista osim symbiana i androida, interesuje me sledece.

1. Da li na WP marketu postoje aplikacije Copy i Dropbox?
2. Da li postoji file manager koji podrzava zip-rar?
3. Kakav je multitasking? Konkretno me interesuje kad se otvore zahtevnije aplikacije, npr FB, browser, u isto vreme zvoni telefon, stize poruka u FB messenger i stize e-mail? Ovakva malo osiromasena kombinacije mi uspori tel na 2-3 min dok se sve ne stabilizuje.
4. Kakva je podrsak za google? Gmail, Goole+, Hangout.
5. Da li postoji iGo ili su dovoljne Nokia Maps?

Da rezimiram. Treba mi telefon koji ce moci da odradi bez problema vise funkcija bez cekanja i moljenja.
Google Nexus 6P~Google Pixel XL~Google Pixel 2XL~Google Pixel 3XL~Google Pixel 4XL

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem?

Post od miodrage »

1: DropBox postoji, imas vise verzija, neke rade bolje neke losije. Sta je Copy i cemu sluzi?
2: Postoji archiver, ali klasican file manager ne postoji jer WP ne dozvoljava pristup file-systemu. Neki file manageri koji postoje snimaju file-ove na posebna mesta u memoriji telefona, i preko tog programa su ti file-ovi dostupni.
3: multitasking radi pa razbija, meni telefon nikad nije zastekao, a bilo je da je otvorena i neka zahtevnija igra, i da stize i poruka na FB, SMS i poziv istovremeno. Sve radi glatko
4: GMail postoji, ovo ostalo mi je nepoznato. Ostatak Google servisa nije podrzan, postoji mogucnost da se syncuje calendar.
5: Nokia Maps su po mom misljenju sasvim dovoljne. Jedino gde zaostaju, barem u nasoj zemlji je sto ne mogu da odvedu do kucnog broja. iGO ne postoji, postoji Navigon, ali je papreno skup.

Lumia 920 ce postavljene zadatke da uradi savrseno, i da pita gde jos moze da pomogne.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

wucinac
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 620
Pridružio se: Sre, 09. Apr 2008. 22:03
:: Google Pixel 4XL
:: Google Pixel 2XL
Lokacija: Swindon, UK

Re: Da li je Windows Phone sazreo kao operativni sistem?

Post od wucinac »

Hvala na objasnjenju. Ali imam jos par pitanja:-)
Copy je online storage. Imam 22gb dostupno.
A da li postoji mogucnost za sync imenika sa google naloga?
Nokia mape rade samo kad je ukljucen internet?
Google Nexus 6P~Google Pixel XL~Google Pixel 2XL~Google Pixel 3XL~Google Pixel 4XL

Odgovori