Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Pravila foruma
Windows deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AsusHTCLGNokiaMotorolaSamsungSony Ericsson
Odgovori
гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

Aha, da, oni su to rekli za kompjutere. Da proizvođači više neće puštati u prodaju kompjutere sa Windows 7/8/8/1, tj. da će ovih kompjutera sa 8.1 i starijim sistema od sad u prodaji biti samo ovi što su zaostali u radnjama. Oni kad se rasprodaju, svi kompjuteri u prodaji će biti samo sa desetkom. Ne odnosi se to na telefone. To je ovaj članak.

A za besplatnu nadogradnju, mislim da to Dino misli na taj rok do 1. avgusta 2016, a da nije imao na umu to da ljudi i dalje mogu besplatno da stave desetku i na jedan od tih starijih sistema. Ta fora za nadogradnju i dalje radi, jedino što nam Microsoft više "ne stavlja prs u oko" ne bi li primetili da možemo da pređemo na desetku (mada možda i grešim, možda Dino jeste imao na umu i ovi što sam sad rekao). Ali da ne idem u off, ipak ovo nije tema za Windows 10 PC.

Sent from mTalk on Windows 10 phone

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od Baraba »


cvoruga
Expert
Expert
Postovi: 2613
Pridružio se: Pet, 25. Mar 2011. 09:05
:: BG

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od cvoruga »

knezevic76 napisao:Za windows hejtere, aka čvoruga :), propričala mi navigacija u Mapama na srpskom!

Sent from 640
Encarta, ne znam odakle potreba da me nazivaš hejterom ničim izazvan, pitaj Enemoona radi li njemu srpski u navi.
I onda ja tebe mogu da nazovem lažovom jer tebi radi njemu ne.

TosaNS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 733
Pridružio se: Pon, 19. Sep 2016. 16:36
:: Xiaomi Mi 9 lite
:: Huawei p10 lite

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od TosaNS »

:o :o :o Opušteno 0,3% je sasvim Ok obzirom da u ponudi nema nekih novih modela, a stare zalihe se polako tope, no ti i dalje prati kretanja na tržištu pa nas izvesti kako stvari stoje nakon izlaska nekih novih modela :wink: ...
Ukoliko ti se neki proizvod (ne)sviđa, podeli svoje mišljenje, ali ne pokušavaj da ubediš ostatak planete da živi u zabludi.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od znemanja »

0.3% ok, za sistem koji po tvrdnjama nekih treba da parira Androidu i iOS-u ?!

MS mora da menja nešto pod hitno, tržište je pokazatelj da ovo sto trenutno rade vodi samo ka opadanju trzišnog udela Windows mobile telefona.

Sent from my Galaxy S7 using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

Slažem se, početak 2017. je krajnji rok kada moramo da vidimo nove telefone, i to ne samo za najskuplji segment. Za sad je to još i ok, tj. podnošljivo, ali uskoro mora da bude više novih telefona.

Da, i moraju da dodaju opciju da se može reinstalirati sistemska aplikacija. Time bi rešili probleme većeg broja korisnika koji i imaju po neki problemčić na Windows telefonu, a da bi ih rešili trenutno moraju da rade hard reset. Može to sad na kompjuteru da se radi, još samo i na mobile ti da bude, i to bi već učinilo sistem pouzdanijim.

Sent from mTalk on Windows 10 phone

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od 1808 »

Baraba napisao:.....WP upao sa ostalima u 0,3%.
To je to,... za sistem koji odumire (ili je već odumro), sasvim normalna stvar. 8)
Vreme da se otvori tema „WP kao protivteža Symbian-u“ :lol:

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

Da zamolim samo ostale koji prate ovi temu na se ne nastavljaju sa 1808. Znamo svi kakvo je stanje, sistem ne umire - osim ako Microsoft ne odluči da ga ugasi, a to neće biti u skorije vreme.

Sent from mTalk on Windows 10 phone

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od Azimuth »

Nije pitanje do kada će MS da održava sistem takav kakav jeste i u ovom stanju, nego je pitanje developera i aplikacija. Što je manji udeo, to je proporcionalno manja zainteresovanost developera da rade na aplikacijama, jer to vreme i novac mogu bolje da iskoriste na sistemu koji zauzima daleko veći udeo na tržištu mobilnih telefona, a to im opet donosi zaradu. Baš ovo se i desilo sa Simbijanom, developeri digli sidra i sistem ostao golišav. Simbijan radi, ima i dalje potpuno funkcionalnih telefona, ali džaba kad nema aplikacija i zbog toga su praktično dumb. Kasnije je prestala i zainteresovanost za održavanjem sistema, te se isti ne nalazi na novim telefonima.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

Da, skroz se slažem, baš zato i kažem da zavisi od Microsofta. Ova zima i proleće mi se čine kao krajnji rok da počnu da se pojavljuju novi telefoni i koji bi bili dostupni globalno. Ako tako bude, pretpostavljam da onda nema brige da li će developeri ostati posvećeni platformi, a ako ne, onda ćemo videti već koliko će se ovi trenutno prisutni developeri držati Windowsa.

Ima i jedna prednost kod razvijanja za Windows Mobile / UWP - manja konkurencija, i lakše je verovatno nas sa Windowsa učiniti zadovoljnima... Ali i to džaba ako bi broj korisnika bio sve manji. Za sad - ove brojke još nisu pokazatelj nečeg mnogo lošeg jer još ima mnogo i wp8.1 korisnika od kojih mnogi još nisu ni prešli na desetku a mogu, i verujem da mnogi neće trčati da kupe nov telefon dok im Lumije rade, ali ako se takav trend nastavi još neko vreme neće biti dobro za Windows Mobile.

Sent from mTalk on Windows 10 phone

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od Baraba »

1808 napisao: To je to,... za sistem koji odumire (ili je već odumro), sasvim normalna stvar. 8)
Vreme da se otvori tema „WP kao protivteža Symbian-u“ [emoji38]
Ili Tizen OS.

Ne vidim šta bi M$ uradio da se povrati, prošao voz. Google izbacio svoj telefon, apple standardno nestašice, čeka se na novi iP. Ne znam šta bi M$ mogao da ponudi da se povrati.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od Azimuth »

гари, ono sto ja vidim kao najveci problem jeste to sto je trzisni udeo iz kvartala u kvartal sve manji i manji. To ocigledno da utice na volju developera da rade na aplikacijama za WP, a sistem bez aplikacija je nista, dumb. Jer, kreni od sebe, zasto bi trosio svoje resurse (vreme i novac) na nesto sto vidis da nestaje? Ne bi, sto je normalno i logicno. Niko do nas ne bi skakao sebi u stomak. 8.1 je imao dobru perspektivu, bili su na dobrom putu, ali onda kao da je sve naprasno stalo. Ogromna greska je bila zapravo to obecavanje u prazno, probijanje rokova, pa na kraju i ukidanjem podrske za telefone koji su nesto stariji. Bas tada je bio najveci pad u trzinom udelu. Da bi se WP tj MS izvukao iz cele ove price, moje misljenje je da trebaju ozbiljno da zapnu, da napisu sistem koji ce raditi jednako lepo kao sto rade vodeca dva, da puste apdejt na sve svoje telefone koje imaju tj koje su izbacili proteklih godina i u tome budu azurniji od ova druga dva, i da developerima debelo plate da napisu aplikacije koje ce raditi jednako dobro ili bolje nego kod ovih drugih. Sve drugo nema svrhu. Zasto bi ti ili bilo ko drugi kupio neki novi telefon koji ce ti raditi na istoj verziji sistema na kojoj ti radi taj koji imas? Zasto bi davao desetine ili stotine evra na nesto za sta nisi 100% siguran da ce imati i podrsku (redovnu, mesecne ili nedeljne apdejte) i na kojem ce postojati aplikacije koje rade i koje se usavrsavaju? Zasto bi verovao praznim obecanjima ako vidis (kao sto svi vide) da gotovo niti jedno jedino nisu ispunili ili barem nisu onda kada su najavili?
Evo primera (a ne zelim da prica ide u ovom pravcu i to gledajte da izbegnete), na iOS-u se zna, svake godine u septembru stize nova verzija, a u medjuvremenu imas mesecne apdejtove gde vidis da se trude da usavrse sistem i gde ispravljaju uocene/prijavljene mane. Na Androidu takodje imas godisnji veliki apdejt na novu verziju, a na mesecnom nivou dolaze manji apdejtovi gde se pegla ako isto tako nesto nije kako treba ili gde se podize sigurnost. Toga nema na WP, to je problem. Zbog toga korisnici dizu ruke. Evo konkretno, kupio sam caletu 520 ubrzo nakon pojavljivanja, dosao je sa 8 i mislim da je dobio zvanicni apdejt na 8.1. Tu je svaka dalja prica u vezi tog telefona stala. To je godinu dana. Pa ko jos daje podrsku godinu dana? Sad je pitanje i sa aplikacijama, sta ce biti kada developeri skroz dignu ruke? On je neko ko se ne razume u telefone, kad stigne neki apdejt, uradi ga i to je to. Nikakve peripetije. Telefon koristi za pozive/poruke i da procita vesti ili ono sto ga interesuje na netu. Zamisli da sam mu kupio telefon od redimo 300-400 ili vise evra i da prodje isto ovako. Mislim da bih nekoga zapalio kada bi se to desilo.

staff
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 684
Pridružio se: Sre, 13. Mar 2013. 18:14
:: RN3 Pro

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od staff »

Jedan od razloga propasti windowsa je i ekspanzija kineskih proizvodjaca koji su nudili jeftine a dobre telefone i zauzeli mesto tamo gde je windows mogao da se uglavi, kod ljudi koji ne mogu da priuste sebi skupe telefone a zele da oni rade dobro. Pobrali su kajmak u Aziji. Mada najveci krivac je Microsoft jer im wp nije bio visoko na lestvici prioriteta a to su kasnije i zvanicno potvrdili.

P. S. Lumia 520 je posle 8.1 dobila jos jedan apdejt, Denim koji je doneo neke novine.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

Sve si lepo rekao, Azimuth. To i ja mislim, jedino što nisam siguran da li je neophodno da Microsoft plaća developerima da se naprave neke aplikacije, ali ako si mislio na one ključne aplikacije za širu masu (Facebook, i sl.). Izneverili su sviđa svoja obećanja, nisu za neke telefone pustili čak ni neki osakaćeni Windows 10 Mobile (ako redovna verzija ne može da se namesti da radi)... I mogli su da barem puste ljude da stave desetku bez obzira, pas da sam svako za sebe odluči šta mu se više sviđa. Sad će morati masu sa uvere da ovog puta neće lutati, i da će se držati ove priče, i da neće ostavljati ljude na cedilu (ili proizvođače sa svojim kupcima na cedilu). Eto, i Lenovo izgleda neće ipak praviti Windows telefone za sad zbog manjka poverenja. Ali gledam to ovako - neko drugi će probati, kao recimo Alcatel, videće ostali kako će ovi proći, pa će onda odlučivati opet da li da ipak prave Windows telefone li ne.

Da, i ovo što za tvoj ova što su rekao. Slično tako i moja devojka kupila l630 u decembru 2014, u februaru ili martu 2016. izašla desetka, i l630 nije bila podržana... Sad je uzela l650, a dogovor je da ako se pokaje, ja preuzimam l650, a njoj uzmemo telefon koji želi umesto njega. Prevagnulo to što joj se ipak sviđa Windows, ali bili su Samsunzi razmatrani.

Jedino za ažuriranja, na Androidu sem na Nexusu nema redovnog ažuriranja koliko znam. Na Windowsu 10 ima svakog drugog utorka sad, ali to su zakrpe, a ova veća ažuriranja koja donose nove opcije jednom do dva puta godišnje (na 7-8 meseci valjda).

I mislim da bi mogli i ovako da konkurišu ostalim sistemima kada bi bilo telefona sa konkurentnom cenom u ponudi. Recimo, oni bi moglo da naprave sistem koji će super raditi na jeftinim telefonima, i to bi im povećalo udeo. Većina koristi smart telefon za Facebook, Viber, Skype, WhatsApp, i slično. Tu većinu bi lako zadovoljili da se potrude. Ne fali im mnogo.

EDIT:
@staff
S tim da bi i danas Microsoft mogao još bolje da prođe sa tako nekim kineskim partnerom jer sa istim specifikacijama slažeš telefon može da radi bolje od Android telefona (ako se reše preostalih bubica i napokon omoguće da ne mora čovek da radi hard reset da bi rešio problem sa preinstaliranom aplikacijom). Ako opet - sve to zavisi od volje Microsofta.

Sent from mTalk on Windows 10 phone

Enemoon
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 114
Pridružio se: Ned, 25. Sep 2016. 22:08
:: Xiaomi Mi 9T Pro

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od Enemoon »

Azimuth napisao: Zamisli da sam mu kupio telefon od redimo 300-400 ili vise evra i da prodje isto ovako. Mislim da bih nekoga zapalio kada bi se to desilo.
Kako da prodje???Pa nisu iskljucili telefon da bi se preduzimale tako drasticne mere.Ili se to ceka azuriranje radi azuriranja a sve ionako ostaje isto,da postane teleport masina sigurno nece. :lol:

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od Azimuth »

Kada je izašao WM8, kada 8.1, a kada WP10? Koliko je vremena prošlo od jednog do drugog i zašto telefon koji je došao sa 8 nema apdejt na 10 kada je to tek drugi veliki apdejt?
Inace, ima i na drugim brendovima mesečnih apdejtovima ili recimo kako je Epl pustio iOS 10 na telefone stare 4-5 godina, ali ajde, nećemo o tome ovde i to je za neku drugu temu.
Suština priče je da su korisnici prevareni davanjem lažnih obećanja. Nije poenta izbacivanje telefona na svakih mesec ili koliko, već sama podrška za te telefone. Tu ne rade kako treba i to odbija korisnike i eventualne potencijalne kupce. Bilo bi dobro da vaskrsne WP, ali sumnjam da su u stanju i da MS želi uopšte toliko resursa da utroši u nešto u čemu nije prodavao mnogo značaja od samog početka.

@staff, u pravu si, eto i taj denim je stigao na 520 (on je isto 8.1).


Elem, svako bira kako će potrošiti svoje novce i ja tu neću nikome ništa reći, ali prosto treba biti objektivan i sagledati situaciju kakva zaista jeste. Ja im ne verujem ni najmanje jer sam prošao sa njima tako kako sam prošao tj moj ćale, ti im veruješ da će napraviti neko čudo i to je tvoje legitimno pravo. Ostaje da vidimo šta će uraditi u ovom poslednjem kvartalu i ako se ništa bitno ne promeni onda je samo pitanje kada će se broj aplikacija smanjiti a samim tim broj korisnika, i kada će ih zadesiti sudbina Simbijana.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

TosaNS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 733
Pridružio se: Pon, 19. Sep 2016. 16:36
:: Xiaomi Mi 9 lite
:: Huawei p10 lite

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od TosaNS »

Ne mislim da se broj aplikacija smanjuje tj nisam nigde pročitao taj podatak ali to ne znači da nije tako, ali koliko se meni čini po priči drugih ljudi isto ne proveren podatak broj aplikacija se povećava suprotno tvrdnji da se taj broj smanjuje, tj meni je poznato da se uklanjaju samo one za koje se utvrdi da ne ispunjavaju kriterijume, mislim da je i politika kod googla slična. Iako situacija u brojkama govori da windows ne stoji dobro, čak i katastrofalno mislim da treba sačekati sa konstatacijom da će propasti iz razloga što iz microsofta stižu upravo suprotne izjave kada je reč o mobilnim telefonima, naravno uvek ima ljudi koji nemaju poverenja i sumnjaju da će biti išta od te priče, ali sam bliži tome da verujem u to da ipak porad Ios-a i androida ima mesta za još jedan OS. Nemam loše iskustva sa MS kao Azimuthov ćale no ostaje da vidimo šta će dalje biti, ne mislim da će sa ovim alkatelom se situacija bitnije popraviti ali daje neku nadu da OS uprkos tim procentima neće nestati ... Na kraju videćmo ko će biti u pravu da li vi koji tvrdite da će ga zadesiti sudbina simbijana ili ja koji tvrdim da će OS opstati uprkos tim brojkama koje po mom mišljenju samo odražavaju činjenicu da nema novih uređaja sa Win OS-om, za razliku od uređaja sa drugim OS gde se svake nedelje pojavi po jedan model i gde je onda i logično da budu u vrhu sa brojem prodatih telefona. Ne znam koliko košta izrada aplikacije za neki OS nisam u tom svetu pa nemam pojma kako se kreću cene i da li se nekom isplati da imaju aplikaciju na sve tri platforme ili ne ono što znam da MS besplatno daje svoje alate kako bi se pravile aplikacije i sigurno da svojim aktivnostima oni podstiču develepere da izrađuju aplikacije, razlog zašto ide sve sporo nije iz razloga što je win loš OS. Na kraju koje su to aplikacije bez kojih se ne može, a da ih nema na wp ili dobrih zamena. Kako god ne mislim da će se wp ugasiti ...

https://www.youtube.com/watch?v=w-tFdreZB94

@znemanja "0.3% ok, za sistem koji po tvrdnjama nekih treba da parira Androidu i iOS-u ?!"

Da ja tvrdim da treba da parira jer nije dobro da se sve svede na broj dva sa jedne strane imaš preskupe iphone, a na drugoj androide koji bi da budu iphoni i onda nikog više. Imao sam prilike da se upoznam sa sva tri sistema lično mislim da mi wp više odgovara. Dok recimo ćerki iphone 5s je extra, naravno i najbolji je ali kretaje kroz meni iphona se meni ne sviđa i ne bih ga kupio sve i da mogu ...
Poslednja izmena od TosaNS u Čet, 03. Nov 2016. 19:46, izmenjeno 5 puta ukupno.
Ukoliko ti se neki proizvod (ne)sviđa, podeli svoje mišljenje, ali ne pokušavaj da ubediš ostatak planete da živi u zabludi.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

Ja im ne verujem zapravo, nemam razloga da im verujem. :D I sumnjičav sam oko izlaska novih Windows telefona, ko zna da li će se pojaviti nešto i od Nove godine, a ne očekujem ni neko čudo od telefona. :) Jedino pretpostavljam da bi otprilike u doba kad počnu da nestaju zalihe ovih do sad proizvedenih Lumija moglo da se pojavi nešto novo u ponudi od nekih drugih proizvođača, ali to ćemo tek videti.

EDIT: I slažem se sa Tošom, za sad se broj aplikacija na Windows 10 Mobile samo povećava.

Sent from mTalk on Windows 10 phone

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od 1808 »

Azimuth napisao:.....ti im veruješ da će napraviti neko čudo i to je tvoje legitimno pravo.
Džabe im pričaš, oni još veruju u deda mraza,... pa onda nije ni čudo što veruju u WP. :D
Azimuth napisao:.....onda je samo pitanje kada će se broj aplikacija smanjiti a samim tim broj korisnika,....
Broj aplikacija se već smanjuje i to uveliko,... evo informacije koja kaže da je M$ u prodavnici već uklonio oko 170.000 aplikacija jer su ih autori odavno napustili i ostavili bez osnovnog ažuriranja.

Microsoft uklonio više od 170 hiljada aplikacija
http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php ... id=1194868

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

1808, molim te da pročitaš taj tekst sa razumevanjem. Ja ću da citiram samo ovaj deo teksta.
B92 napisao:Budući da skoro niko nije primetio nedostatak aplikacija, čini se da je reč o legitimnom čišćenju koje će podići kvalitet prodavnice.
"Kako je 1808 postao drvo"...

Sent from mTalk on Windows 10 phone

Odgovori