Par pitanja u vezi androida

Pravila foruma
Android deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AcerAlcatelAsusDellHuaweiHTCLGMotorolaSamsungSony EricssonZTE
Srecki
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 7
Pridružio se: Ned, 27. Dec 2009. 21:45

Par pitanja u vezi androida

Post od Srecki »

Interesuje me sledece...
Dobila sam prvi android telefon...

To je samsung i5800 galaxy 3.... Sad me interesuje sledece - Kako na home ubaciti najmilije ikonice tipa youtube i sl...
Kako ugasiti aplikacije koje rade u multitaskingu? Kad stisnem duze home dugme one se pojave.

I zadnje pitanje je kako da napravim pozadinu (neka slika koju prebacim) da bude preko cijelog ekrana normalno, a ne uvecano??

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Post od telep »

Ikonice ubacuješ iz app drawer-a tako što ih držiš pritisnute sekund dva. Da bi gasila aplikacije treba ti neki task manager koji možeš da skineš sa marketa. Za wall probaj wallpaper set & save ili Wallpaper plus.
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

Anony
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 97
Pridružio se: Čet, 01. Jul 2010. 00:00
:: iPhone 6 16GB Silver
Lokacija: Pozarevac

Post od Anony »

Imam par pitanja oko Android telefona, pa nadam se da ce neko biti ljubazan da mi odgovori.Hvala

1. Koliko je,u stvari, potrebno rootovanje telefona? tj. Da li se telefon moze koristiti bez rootovanja normalno? (pod tim podrazumevam instalaciju navigacije i ostalih programa)

2. Malo se bunim oko memorije. ROM,RAM i SDcard. SDcard je za skladistenje podataka (ukoliko se ne rootuje telefon i instalira app2sd ili kako vec), RAM sluzi, pretpostavljam, za koriscenje programa, kao na kompovima, a ROM za instalacije programa? Ako sam dobro skapirao. Pa me zanima da li je dovoljna memorija samog telefona za sve instalacije programa? (jer koliko sam video navigacije sa mapama su oko 200mb, sto je veliki deo memorije telefona).

napalm death
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1838
Pridružio se: Sub, 21. Okt 2006. 13:47

Post od napalm death »

Zavisi sta zelis koriostiti. Ne znam kakvo je stanje sa navigacionim programima ali moj telefon nije ROOT-ovan i koristim vecinu aplikacija.

Stio se tice memorija. Kartica jeste za storage ili smjestanje pjesama i slicno. Ram sluzi za skladistenje otvorenih plaikacija (ako se tako moze reci) dok da, ROM sluzi (odnosno interna memorija) za snimanje aplikacija.


Trenutno sve aplikaciju idu na internu memoriju telefona. Sad, prosjeka aplikacija je oko 1MB. Vecinom su manje ali ih ima i po 2MB. Sad, zavisi koji telefon kupujes odnosno, koliko ima slobodne RAM i ROM memorije. ALi koliko sma vidio, nova verzija Android firmawea bi trebala dopustiti instalaciju aplikacija na karticu.

Za ram se ne moras toliko brinuti. Ja imam nekih 174MB slobodnog rama i sinoc sam otvorio sve sto se skoro moze otvoriti. nisam vise znaoi koji progam. Bilo ih je oko 20 i opet sam imao nesto malo manje od 20% slobodno rama.

A za mape, i mene interesuju gdje idu,. Nadamse da mogu na karticu.

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

Anony, sami navigacioni programi su ti po par Mb, a mape se cuvaju na memorijskoj kartici i nemaju veze sa memorijom telefona. Naravno, kod razlicitih modela je razlicita i kolicina RAMa, tako da i od toga mnogo zavisi sta ces i koliko toga ces sve uspeti da pokrenes.

Imao sam Tattoo, koji je jeftiniji model sa manje memorije, i nikakvih problema nisam imao u radu, a uvek imam instalirano stosta od aplikacija. Na Legendu za par nedelja koliko am ga koristio bio je isti slucaj, a na Desire se sad skroz zaboravim i milion puta mi se desi da danima ne pipnem Taskiller, ne gasim nista od aplikacija, i telefon sasvim normalno radi. Sto se navigacije tice, imam Igo Motonav na njemu, sa mapama Srbije, Italije, Austrije.....i sve radi bez ikakvih problema, telefon nije jos nijednom pokazao da ima problema sa memorijom. Sto se memorije za skladistenje aplikacija tice, tu stvarno nisam proveravao kakvo je stanje, a imam inastalirano poprilicno mnogo stvari.....

Sve u svemu, ukoliko se ide na neki od mid range ili high range telefona, sigurno nema problema, a cak ni sa ovim entry level ne bi trebalo da ih bude.

Anony
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 97
Pridružio se: Čet, 01. Jul 2010. 00:00
:: iPhone 6 16GB Silver
Lokacija: Pozarevac

Post od Anony »

Super. To me je najvise bunilo oko navigacije, znaci mape su odvojene od programa i mogu na karticu. :) Nisam jos korisnik Android telefona, ali uskoro cu biti...za nekih par nedelja, nadam se da cu skupiti za Desire, ako ne...mislim da ce me zadovoljiti Wildfire kad se pojavi. Hvala na informacijama

fannY
Expert
Expert
Postovi: 2534
Pridružio se: Pon, 01. Jun 2009. 21:31
:: Redmi Note 7

Post od fannY »

Da li je istina da bluetooth ne moze da se koristi za transfer fajlova kao na iPhonu?Neko je to napisao na forumu,sad ne znam da li je istina.

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Post od telep »

Može da sa koristi na verziji 2.1, na 1.5 ne može nikako, a na 1.6 mislim da možeš da šalješ pomoću nekog programa a za primanje fajlova ne znam.
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

dimi89
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1934
Pridružio se: Sre, 07. Feb 2007. 09:25
:: Samsung Galaxy Neo
:: LG Optimus 4X HD
Lokacija: Nis

Post od dimi89 »

Jel to zavisi od proizvodjaca telefona ili pak od verzije samog OS-a ? Jel google ranije nije dozvoljavao BT transfer pa sad je ubacio i tu opciju fabricki ili je nesto drugo u pitanju ?
>>>Samsung S3 Neo GT I9301I<<<LG Optimus 4x HD<<<LG KS20 <<<....Nokia N76 {Symbian v60 3rd hacked}...

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Post od telep »

Nema veze sa proizvođačima, jednostavno ta opcija nije postojala u starijim verzijama sistema, a kasnije je dodata.
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

acambas
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 93
Pridružio se: Čet, 08. Jul 2010. 01:05

Post od acambas »

Posto vidim na forumu da dosta ljudi koristi razne aplikacije, a neke od tih aplikacija sam video da se placajju zamolio bi da mi neko posalje PM sa linkovima ka tim sajtovima.

Anony
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 97
Pridružio se: Čet, 01. Jul 2010. 00:00
:: iPhone 6 16GB Silver
Lokacija: Pozarevac

Post od Anony »

Posto se nadam da cu uskoro postati vlasnik android telefona, imam jos par pitanja, pa ako je neko raspolozen da mi odgovori... :
1. Koliko je koristan, tj. koliko se dobija updateom na Froyo? I da li se updateom gube podaci na telefonu, instalirane aplikacije i ostalo...?
2. Koliko je mb interneta dovoljno za prosecnu potrosnju? tj. Da li je 500mb dovoljno za konstantno updateovanje friend streama, weathera i prosecan surf (1h dnevno npr). (ako moze neko da mi da primer svoje potrosnje?)
3. Ako moze neko da kaze kolika kartica ide uz Desire u Telenoru?
Hvala unapred.

Anony
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 97
Pridružio se: Čet, 01. Jul 2010. 00:00
:: iPhone 6 16GB Silver
Lokacija: Pozarevac

Post od Anony »

Pls...ako moze neko da odgovori na moja pitanja, znacilo bi mi... Najbitnije mi je ovo oko potrosnje.

Luka-70-
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 20
Pridružio se: Sre, 20. Jan 2010. 18:33
Lokacija: Novi Beograd;Blok 70

Post od Luka-70- »

Anony,

1,Dobijas dosta sa tim sistemom. Instaliranje aplikacija i igrica koje zahtevaju noviji sistem,bluetooth,i brzi browser i sam rad telefona.
2. 500 mb bi trebalo sasvim dovoljno da ti bude. Ja sam paketom od 900 mb sam svaki dan ceo dan na internetu i nisam nijednom presao 900 mb.
3. 2 ili 4 gb ali mozes da kupis i do 32 ako hoces.

Anony
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 97
Pridružio se: Čet, 01. Jul 2010. 00:00
:: iPhone 6 16GB Silver
Lokacija: Pozarevac

Post od Anony »

Hvala... :) Znam da podrzava do 32gb, a nadam se da je u pakovanju 4gb. Mislim da je 2gb malo. A sto se tice Froyo-a citao sam malo po forumu, i vidim da se neki zale na bateriju, neke bugove, probleme sa browserom, pa zato pitam da li je toliko "isplativo" odmah updateovati na Froyo.

godja
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 402
Pridružio se: Čet, 05. Maj 2005. 09:27

Post od godja »

ubacivanje androida 2.2 froyo u hd2, radi perfektno bez bagova, ostaje klasicni wm 6.5 a birate os po zelji sa kojim cete koristiti ovaj uredjaj... sa ovim os u sebi nemate potrebe za drugim...
oglas na malim oglasima...neka pošalica ili stvarno moguće???
Samsung S10+ red

Pera Detlic
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1169
Pridružio se: Pon, 21. Dec 2009. 13:45
:: HTC One [m8]
Lokacija: Beograd

Post od Pera Detlic »

godja, moguce je itekako! Ja sam cak jedno vreme razmisljao da kupim WM telefon pa da mu stavim android... Ali mi to ne treba...
U sustini, jako zanimljiva stvar!

Htedoh ja da postavim neka pitanja za android!
1.) da li se gubi garancija kada se uradi ROOT? posto znam da se menjanjem romova gubi...
2.) da li je moguce da nakon sto se odradi ubacivanje custom romova, da se sve vrati na fabricko (out-of-the-box) stanje?? kako bi mi se uvazila garancija u slucaju da se nesto desi sa telefonom, ili ako kasno provalim neku falinku...
Samo nek se rolaju....sarme.

acambas
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 93
Pridružio se: Čet, 08. Jul 2010. 01:05

Post od acambas »

Pera Detlic,
1. da gubi se garancija
2. potrazi u ovom forumu temu unroot metodu
http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=594
video sam da je neki lik izbacio uputstvo.

Pera Detlic
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1169
Pridružio se: Pon, 21. Dec 2009. 13:45
:: HTC One [m8]
Lokacija: Beograd

Post od Pera Detlic »

acambas, ma ima fora i sa one-click-root aplikacijom da se 'unroot-uje', ali, da li tako gubi sve tragove rootovanja, i drugih romova (ovo za romove je bitnije...) znaci da se bukvalno vrati na stanje kada je kupljen?? da li je to moguce?


edit: inace, ovo sve bih primenio na tattoo, jer njega planiram da kupim...
Samo nek se rolaju....sarme.

antec
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1397
Pridružio se: Pet, 11. Jul 2008. 03:32
:: LG G Flex 2

Post od antec »

Pera Detlic, pa samo mu vratis stock rom i onda ga unrootujes, ako uopste ima potrebe za tim. Ne bi trebalo da ima nekih znakova da je bio rootovan, valjda.

Odgovori