UPUTSTVO: povezivanje preko Nokia DKU-5 kabla

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
Zawahiri
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 2
Pridružio se: Čet, 07. Sep 2006. 10:35

UPUTSTVO: povezivanje preko Nokia DKU-5 kabla

Post od Zawahiri »

Ćao svima,

Izgubih dva dana mučeći se da povežem novokupljeni telefon Nokia 3120 sa kompjuterom preko DKU-5 kabla koji sam kupio u radnji opreme za mobilne telefone. Kabl košta 1000 dinara, može se naći na buvljaku i za manje. Nije original, pošto su originali dosta skuplji. Da ne bude zabune, pakovanje izgleda ovako:
http://www.centralpark.net.au/dku5/box.jpg
http://www.centralpark.net.au/dku5/inside.jpg

Ovaj kabl NEMA BLAGE VEZE sa originalnim DKU-5 Nokija kablom, i teško da ćete moći da ga priključite na Nokia PC Suite, pogotovo nove verzije. Verzija koja je na CDu izgleda da radi. Postoje razni tekstovi naokolo po internetu i svi ljudi imaju isti problem, širom sveta. Postoje različite varijante rešenja drajvera za kabl, ali ni jedna meni nije radila posao. U stvari, jedino sam uspeo na devojčinoj mašini da namestim da radi kako treba, moju sam zagušio raznim instalacijama i ceo recept nije radio ni posle Restore point-a na prethodnu verziju pre bilo kakve nove instalacije.

Kabl je u stvari USB-2-COM veza koja se ostvaruje preko nekog 3rd party drajvera, u mom slučaju, Texas Instruments drajvera. Postoje neka rešenja na webu za ovu vezu sa Prolific PL2303 drajverom, ali to kod mene nije bio slučaj i verujem da su svi kineski DKU-5 kod nas isti kao ovaj moj.

Ovo ćete proveriti tako što na CDu koji dolazi uz kabl, otvorite u NotePadu fajl koji se nalazi u folderu

CD:\Driver\inf\win2000&xp\UmpComXP.inf

U zaglavlju će biti ispisano:
...
;* ABSTRACT: Texas Instruments Driver Installation file for
;* a UMP Serial Port
...

Instalacija - ako ste instalirali nešto prethodno od Nokijinog softvera, ili probali sa različitim drajverima, sumnjam da će vam uspeti, kod mene ovaj recept nije upalio, ali vredi probati:

1 - U pomenutom folderu na CD-u, CD:\Driver\inf\win2000&xp\, kliknuti desnim tasterom na fajlove ovim redosledom:

umpusbXP.inf - izabrati Install
UmpComXP.inf - izabrati install

2 - Uključiti kabl u usb port. Windows će da prijavi novi hardver i preskočite potragu za drajverima, idite na 'Select blabla from specific location'. Folder koji ćete uneti je CD:\Driver\inf\win2000&xp\. Ako Windows prijavi da ne može nači tu potrebne drajvere, upišite path CD:\Driver\inf\ i probajte ponovo, trebalo bi da prodje. Ako slučajno traži neki specifičan fajl, kod mene je to bio usb2vcom.sys, uputite hardware wizard na CD:\Driver\inf\ folder.

3 - Instalacija je uspela ako na kraju svega dobijete poruku da je hardver instaliran i da računar mora da se restartuje da bi hardver radio. Ovo je VRLO VAŽNO, pošto kod mene na kompjuteru ni jednom nije tražio restart, i drajveri nikad nisu proradili. Restartujte kompjuter i ostavite uključen kabl u usb portu

4 - Nokia PCSuite je potpuno neupotrebljiv i nekoristan softver, ako baš želite da koristite ovo djubre, instalirajte verziju koja se nalazi na CD-u, bilo koja novija verzija vam NEĆE raditi. Ja sam instalirao Oxygen phone manager 2.

5 - Da bi softver "video" telefon, mora se naznačiti na kojim portovima da prima podatke. Izaberite

My Computer->Properties->Hardware->Device manager

i tu pogledajte stavku Ports(COM & LPT), trebalo bi da bude dodato nešto kao:

'DKU Data Connection Cable (COM4)' ili slično

Samo je broj COM porta važan. Podesite softver:

-Nokia PC Suite: Manage Connections->DKU-5 cable - izaberite ovaj COM port
-Oxygen: Tools->Optios-> (Connection) Add -> izaberite COM port i tip konekcije "DLR-3 or DLR-3P"

Priključite telefon na kabl.

6 - Pristup telefonu:

Oxygen bi trebalo automatski da prepozna telefon, a za Nokia PCSuite bi bilo najbolje da kliknete na yinyang ikonicu u systray-u i da izaberete Phone Selector, na listi telefona bi trebalo da se nalazi vaš telefon.

PCSuite toplo NE PREPORUČUJEM, pošto se u paketu koji dolazi na CDu instaliraju još neki drajveri koji mogu da upropaste ceo proces. Ionako ne služi ničemu.

To je sve, srećno

b_udder
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 1733
Pridružio se: Čet, 15. Dec 2005. 02:33
:: iPhone 3GS

Post od b_udder »

Zawahiri, svaka cast na trudu :)

pozdrav...

Schkomi
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 123
Pridružio se: Uto, 21. Sep 2004. 11:53
Lokacija: Novi Sad

Post od Schkomi »

Ne znam za sve vas ostale, ali meni je PCSuite oduvek odlično radio, i bez ikakvih problema.

Sa PCSUiteom (trenutno verzije 6.81) dolaze drajveri za DKU2 i DKU5 kablove. 8)

Koliko ja znam, svi novi Nokijini modeli srednjih i viših klasa dolaze u paketu sa originalnim DKU kablovima.....

Stvarno mi se nikad nije deslio da se PCSuite blokira i da ne funkcioniše ili da "ne vidi" telefon i sl. Jedino me nervira što je stalno aktivan u memoriji i što "guta" oko 10-17mb RAM-a.... :chytry:

Oxygen je odličan program, al mi je on češće pravio sra*a :blinky: :ohmy: tipa "not found" i sl..

Pozz

bela
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 256
Pridružio se: Pet, 10. Feb 2006. 05:04
Lokacija: Beograd

Post od bela »

Meni se takodje desava da mi PCSuite ne vidi telefon, a to je posledica uglavnom toga to instaliram neke programe koji imaju veze sa telefonom tipa Oxygen phone manager
6630

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Ja imam jedno pitance, sta ce neko da intalira OPM (Oxygen...) ako mu PC Suite radi posao? Sta to OPM moze jos da mi ponudi? Ne mnogo. JA preko PC Suite-a sve obavljam jednostavno i lako, i bez mnogo cimanja. A da, nemam DKU kabl nego CA-53.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

mirza82
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 47
Pridružio se: Sub, 22. Apr 2006. 02:36
Lokacija: Cuprija

Post od mirza82 »

Takodje i ja imam CA-53 i sa PC Suite-om radi savrseno, odmah mi je pronasao telefon i nijednom nije pokazao "NOT FOUND" i te gluposti! :uhuh: :uhuh:

Super Sayian
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 456
Pridružio se: Uto, 22. Maj 2007. 08:40
Lokacija: NBG

Post od Super Sayian »

Ljudi meni i dalje pokazuje onaj raspali error da nece da mi porepozna don znaci kliknem na konekt fon i kazem next i on mi izbaci neki raspali error pomagajte izludecu pomolicu PC i sve!
Nokia 6220+1G MircoSD Symbian ruleeezzz!Ali se plasi da hakuje svoj mob

kljun
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1826
Pridružio se: Čet, 26. Jul 2007. 20:56
Lokacija: Sremska Mitrovica
Kontakt:

Post od kljun »

Super Sayian samo bez nerviranja, probaj ovako:
1. obrisi PC Suite i sve sto je vezano za njega,
2. ubaci USB od Nokie u drugi USB port,
3. trazice da snimis drivere, ubaci instalacioni CD od telefona i pronace drivere koji mu trebaju i prepoznace telefon, posle prepoznavanja iskljuci telefon sa USB-a
4. snimi Nokia PC Suite sa linka koji sam ti dao,
5. ponovo stavi telefon na USB i sacekaj da odradi jos neka snimanja drivera za telefon, ovog puta za PC Suite,
-trebalo bi da sad telefon bude prikacen normalno na kompjuter.
:wink:
Nokia N82 + 8GB + Altec Lansing Headphones, SE K810i L.F.C. - Y.N.W.A. moj album

djolex
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1125
Pridružio se: Ned, 27. Apr 2008. 19:26

Post od djolex »

Izvin' te što sam offtopic ali bi hteo da znam kako može da se poveže nokia 6610i sa DKU 2 Kablom ?
Nokia Lumia 630

los_trip
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 47
Pridružio se: Sub, 12. Apr 2008. 06:47
:: Lumia 920
Lokacija: Zlatna Dolina

Post od los_trip »

jedno pitanje ja imam Nokiu E65 i usb kabl al nemam cd od fona

jel se moze naci gdje nanetu cd

hvala na odgovorima

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

europe.nokia.com -> support and software :wink:

los_trip
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 47
Pridružio se: Sub, 12. Apr 2008. 06:47
:: Lumia 920
Lokacija: Zlatna Dolina

Post od los_trip »

Mirko BGD cito sam po forumu mozel preko ovga PC Suite

kolko sam ja skonto trebalo bi da mozee

thx na odg

Odgovori