Nokia - glasine u 2010. god.

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
gorang
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 104
Pridružio se: Čet, 15. Apr 2010. 19:29
:: iPhone 4s
:: uskoro iPhone 5
Lokacija: Kikinda

Post od gorang »

Hm, Nokia nece da se obavezuje.... To je isto kao kad bi se roditelj odrekao svog deteta ili ono kao trinaesto prase, jednostavno rodilo se, pa cemo da ga posaljemo u dom za nezbrinutu decu, pa ce tamo o njemu da se brinu da odraste u pravog coveka.......... Ali sve u svemu, ipak jako dobre vesti i sto se tice Androida i Meego. :D
Pitao bih Darka1290, da li instalaciom androida na n900 se gubi maemo ili je moguce dual boot pa korisnik bira OS sa kojim ce raditi?

Darko1290
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 45
Pridružio se: Sre, 11. Jan 2006. 21:05

Post od Darko1290 »

Naravno da postoji dualboot i moguce je birati po paljenju telefona koji od ta dva zelis, tj ide ovako:

- ako je tastatura uvucena pali se odmah maemo
- ako je tastatura izvucena pojavljuje se boot meni gde je moguce izabrati maemo ili android

Detaljna uputstva postoje ovde: http://wiki.nitdroid.com/index.php?title=N900-install kao naravno i na talk.maemo.org

dimi89
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1934
Pridružio se: Sre, 07. Feb 2007. 09:25
:: Samsung Galaxy Neo
:: LG Optimus 4X HD
Lokacija: Nis

Post od dimi89 »

Koliko znam na trenutnoj verziji androida za N900 gps.wifi.kamera i telefon ne rade tako da je malo bezveze koristiti ga.Mada isto tako sumnjam da radi android market...
>>>Samsung S3 Neo GT I9301I<<<LG Optimus 4x HD<<<LG KS20 <<<....Nokia N76 {Symbian v60 3rd hacked}...

Darko1290
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 45
Pridružio se: Sre, 11. Jan 2006. 21:05

Post od Darko1290 »

A da bar pogledas link koji sam stavio? Wifi odavno radi... Trenutno se radi na osposobljavanju telefona.

dimi89
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1934
Pridružio se: Sre, 07. Feb 2007. 09:25
:: Samsung Galaxy Neo
:: LG Optimus 4X HD
Lokacija: Nis

Post od dimi89 »

Darko1290, u pravu si sad je totalno upotrebljiv kad mu WiFi radi....To sto mu telefon,GPS,Kamera,Android market ne radi to je sitnica.Tako da to sto mu WiFi radi to mu bas znaci...Definitivno ce da naprave i ostale stavke(barem se nadam vecinu) da rade ali dok to ne urade android je bezveze koristiti uopste na N900 koji vec ima dobar Maemo OS.
>>>Samsung S3 Neo GT I9301I<<<LG Optimus 4x HD<<<LG KS20 <<<....Nokia N76 {Symbian v60 3rd hacked}...

Darko1290
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 45
Pridružio se: Sre, 11. Jan 2006. 21:05

Post od Darko1290 »

Niko nije pricao o opravdanosti koriscenja androida takvog kakav je trenutno(btw, od danas radi rotiranje ekrana) vec o tome si rekao da ne radi wifi iako sam 2 posta pre toga napisao da sam probao i da radi pa sam morao da te demantujem.

gorang
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 104
Pridružio se: Čet, 15. Apr 2010. 19:29
:: iPhone 4s
:: uskoro iPhone 5
Lokacija: Kikinda

Post od gorang »

dimi89, Ako za android postoji recimo garmin ili neka druga gps aplikacija koja podrzava Srbiju eto prvog razloga za koriscenje androida na n900.
Drugi razlog. Recimo neko ko se bavi pisanjem aplikacija za n900 hoce da radi i za android telefone, pa ima mogucnost testiranja istih na n900. Po meni dosta velika upotrebljivost androida na n900. Jos samo da ga ubacim, a ostalo kad doslo - dobro doslo.

dimi89
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1934
Pridružio se: Sre, 07. Feb 2007. 09:25
:: Samsung Galaxy Neo
:: LG Optimus 4X HD
Lokacija: Nis

Post od dimi89 »

gorang, najveca prednost androida na N900 (po meni) je portret mod za sve ostalo koliko sam imao prilike da se poigram sa maemom OS je super.Da su ubacili portret mod na N900 ne bi ni bilo potrebe za Anroidom.

P.S.Koliko sam mogo da primetim igre na N900 se svode najvise na emulatore,mene interesuje da li ima dobrih 3D igara ?
>>>Samsung S3 Neo GT I9301I<<<LG Optimus 4x HD<<<LG KS20 <<<....Nokia N76 {Symbian v60 3rd hacked}...

gorang
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 104
Pridružio se: Čet, 15. Apr 2010. 19:29
:: iPhone 4s
:: uskoro iPhone 5
Lokacija: Kikinda

Post od gorang »

dimi89, Ako uzmeno da je n900 vise racunar nego telefon ( a to upravo i jeste,), onda je potret mod po meni popuno nepotreban. Naravno, osim za telefoniranje i za jos po nesto. Zar nismo svi iscekivali dan (pojava n97....) kada cemo telefon koristiti kao laptop?!?! Zamisli laptop u portret modu... :dry: U krejnjem slucaju potertret mod na n900 se ukljucuje kombinaciojom testera ctrl+shift + r (PR1.2) ali mora za svku aplikaciju posebno. Za telefoniranje je naravno automatski, o tome je Darko1290 vec pisao.

dimi89
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1934
Pridružio se: Sre, 07. Feb 2007. 09:25
:: Samsung Galaxy Neo
:: LG Optimus 4X HD
Lokacija: Nis

Post od dimi89 »

gorang, mi pricamo o telefonu a ne o laptopu ili nekom racunaru.Nokia je pokusala da uklopi funkcije internet tablet-a u telefon a ne obrnuto zato ocekujem da ima portret mod.
>>>Samsung S3 Neo GT I9301I<<<LG Optimus 4x HD<<<LG KS20 <<<....Nokia N76 {Symbian v60 3rd hacked}...

Dostaje
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 470
Pridružio se: Uto, 08. Dec 2009. 22:50

Post od Dostaje »

dimi89, gresis zabola je telefon u tablet ;-)

gorang
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 104
Pridružio se: Čet, 15. Apr 2010. 19:29
:: iPhone 4s
:: uskoro iPhone 5
Lokacija: Kikinda

Post od gorang »

dimi89, Cek, imal li smisla davati 500-600 e za telefon koji je samo telefon, a jos ima i hard tastaturu? Navedi mi gde je to portret mod toliko bitan, osim kod pozivanja? To je telefon sa hard tastaturom i osnovna mu je namena landscape mod. Cak po ukljucivanju telefona uvodni ekran je prikazan u landscape modu.
Zasto telefon moramo da koristimo samo jednom rukom? Jel problem koristiti dve ruke?
Nokia nije nista pokusala da uklopi, Nokia je napravila lap top - mobilni kompijuter! Ljudi, pa linux je u pitanju, upravljanje prozorima tj. otvorenim plikacijama - multi tasking je kao na desktop racunaru. Da je n900 telefon to je opticka varka, on to samo lici na njega. N900 iako je nokiino trinaesto prase ona je sa njim bukvalno napravila revoluciju i otvorila novu eru mobilnih telefona, pardon mobilnih kompijutera!

LittlePrince
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1356
Pridružio se: Ned, 28. Okt 2007. 04:32
:: Xiaomi Redmi Note 5
Lokacija: Topola
Kontakt:

Post od LittlePrince »

Далеко је Н900 од компјутера, то нити је компјутер нити је телефон што би реко Софроније "два пута ништа једнако је ништа" :lol:

Овакви спојеви ће задовољити само мали број људи (којима је и намењенo) али онима којима је потребан рачунар ово неће бити довољно док онима којима треба телефон ово ће бити прегломазно и непрактично. Немам ништа против Н900 али не треба претеривати и правити нереална поређења.

Dostaje
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 470
Pridružio se: Uto, 08. Dec 2009. 22:50

Post od Dostaje »

LittlePrince, u tom slucaju NETBUKOVI nisu kompijuteri ;-)

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Dostaje, izmedju netbook-a i N900 postoji ipak poprilican gap u funkcionalnosti, bez obzira koliko se trudili da je zamislimo kao racunar. Netbook-ovi se od standardnih laptopova razlikuju iskljucivo po dimenzijama i nedostatku internih optickih uredjaja, nema sustinske razlike u hardverskoj i softverskoj platformi. Da li N900 moze da koristi USB uredjaje u USB Host modu (flesh memorije, stampace itd.)? Da li mozes da je povezes na "zicani" LAN?
N900 je vrlo verovatno smart telefon sa funkcionalnoscu koja je najpribliznija Netbook racunarima, ali ono sto ga razlikuje je bas to sto je i telefon. Ako cu kesirati 600+ evra za N900, 2 puta vise nego za Netbook, ocekujem da mi pruzi nesto vise nego Netbook, a to su upravo telefonske funkcije. Ako nisu odradjene dobro u cemu je prednost? Zasto bih platio 600+ evra za N900 ako je on zapravo "netbook" a telefonske funkcije su mu sporedne? Kupicu onda dobar netbook za 300 evra i solidan smart telefon za 200 evra i ostace mi jos 100-inak evra.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Darko1290
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 45
Pridružio se: Sre, 11. Jan 2006. 21:05

Post od Darko1290 »

Pa ko kaze da mu telefonske funkcije ne rade ili ne rade kako treba? Poenta je sto za razliku od netbook-a ovo mozes da stavis u dzep i da imas gde god zelis dekstop look like internet u tako malom uredjaju. Da, moze da se zakaci usb sad, naravno uz odgovarajuci adapter, pre nije moglo. Dakle daleko da je ovo nesto sto svet nikad nije video do sada ali stvarno je jako kompletan uredjaj koji mnogo toga moze da uradi i verujem da ljudi koji nisu imali dodir sa njim ili ga videli samo na youtube mogu da imaju malo drugaciju sliku. Glomazan u poredjenju sa Desire jeste, no opet, ovaj ima hardversku tastaturu koja je u nekim situacijama ipak nezamenljiva. Da je nema izgledao bi kao svaki htc, iphone i slicno... Cela prica se svodi na to da ne postoji nista idealno i da svako ima specificne potrebe. Za moje ovo je najblize idealnom, nekom drugom je to recimo Desire(koji je btw fantastican uredjaj)...

gorang
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 104
Pridružio se: Čet, 15. Apr 2010. 19:29
:: iPhone 4s
:: uskoro iPhone 5
Lokacija: Kikinda

Post od gorang »

tomas.hokenberi, 100% se slazem sa Darkom ovo se ipak strpa u dzep i to je ta cena od 100e. Sto se mene tice ovo je ipak racunar, dobro nije desktop, nije netbook ali jeste dzepbook. Znaci, nije realno porediti n900 sa netbook-om ili desktop racnuarom (tesko da bi se u njega ubacio dvd iliti floppy ili se radio neki projekat u autocad-u i ostalo............). Evo po meni glavnog razloga ( iz mog ugla) zasto je ovo racunar.
1. Zato sto se sa njim moze bukvalno voditi poslovanje bilo koje firme ili preduzeca ( baze podataka )
2. Aplikacija (QT) uradjena za n900 identicno radi i na desktop racunaru!
3. Ocekivani MeeGo pokretace i n900 i netbook i PC!
Pitanje glasi: sta je u stvari n900? DzepBook.
To su razlozi zbog cega ja toliko favorizujem n900.
Poslednja izmena od gorang u Pon, 05. Jul 2010. 20:54, izmenjeno 1 put ukupno.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

gorang, izvini ali malkice preterujes. :uhuh: Koliko god bilo malo preduzece poslovna baza podataka je suvise ozbiljna stvar da bi se za to koristio ne samo "dzepbook" N900, vec i bilo koji netbook ili laptop. Samo neko totalno neozbiljan ce drzati bazu podataka na "dzepbooku", netbook-u ili laptopu. Priznajem da N900 moze da posluzi kao nesto na cemu ces instalirati klijentsku aplikaciju koja ce preko mreze pristupati serveru baze, ali ideja da se N900 koristi za vodjenje poslova je blago receno neozbiljna.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

gorang
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 104
Pridružio se: Čet, 15. Apr 2010. 19:29
:: iPhone 4s
:: uskoro iPhone 5
Lokacija: Kikinda

Post od gorang »

tomas.hokenberi, Tomas, garantujem da nisi u pravu n900 to moze, ima memoriju ima brzinu ima mysql sqllite oracle sql ibm sql. Zasto neozbiljna? A zasto ne na laptopu? Pa licno radim za sebe takvu aplikaciju. Na terenu unosim podatke u telefon, oni tu mogu da ostanu a mogu i da se prebace na PC. mogu da radim sa njima sta hocu. Postavio bih link za beta verziju, al trenutno ne mogu u windowsu da izgenerisem deb fajl. Jos kad bih ti rekao da u skorije vreme planiram da kupim mali termalni stampac i prikopcam ga na n900 mogu da stampam i fakture i otpremnice, sta mi volja...
I jos da dodam ako telefaks zovemo telefaks a ne telefon mada sa njim moze i da se telefonira zasto n900 nebi zvali racunarom?
Poslednja izmena od gorang u Pon, 05. Jul 2010. 21:35, izmenjeno 1 put ukupno.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

gorang, prvo nema oracle ni ibm db2. Sqlite nije namenjen poslovnim bazama, vec omogucava da u jednostavnim aplikacijama koristis SQL, ali ne podrzava konkurentni rad mreze itd. Ostaje ti jedino MySQL koji je zaista OK, ali ...To sto ti radis za sebe "takvu aplikaciju" ne znaci nista. Ozbiljne baze podataka nisu isto sto i evidencija kucne biblioteke, kako ti to izgleda zamisljas. Ozbiljna baza zahteva server koji je stalno 100% vremena dostupan, skalabilan, na koji se moze prikljuciti vise klijentskih aplikacija, koji omogucava automatski bekap ili replikaciju, itd. Sve to jednostavno ne omogucava N900, bez obzira koliko napredan bio. Mozes napraviti aplikaciju za neku sitnu bazu podataka za licne potrebe ili klijentski program koji ce pristupati "pravoj" bazi podataka, ali ideja da drzis poslovnu bazu podataka na telefonu je blago receno neozbiljna. To moze zvucati realisticno npr. zaludjeniku srednjskolcu hobisti, ali veruj nekom ko se 15+ godina profesionalno bavi softverom, ukljucujuci baze podataka (MySQL, PostgresSQL i Oracle) da ozbiljne poslovne baze podataka niko ne drzi ni na laptopovima, a kamoli na smart telefonima. N900 je super telefon ali ne treba mu pripisivati mogucnosti koje nema.

[edit] Nego da ne spamujemo dalje temu - sve o tome sta N900 moze ili ne, mozemo da nastavimo na temi o N900. Gde mozes dati "quote" i odgovor.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Odgovori