BlackBerry 7130v

serija 7000, 8000, 9000
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za BlackBerry OS, možete to uraditi preko sledeće prečice:
BlackBerry OS
e-treo
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 39
Pridružio se: Čet, 30. Mar 2006. 21:17

BlackBerry 7130v

Post od e-treo »

Pre par dana sam dosao do pomenutog modela i tek tada shvatio da ga je moguce koristiti samo kao obocan telefon (znaci pozivi i SMS) ukoliko se ne aktivira usluga koju Vodafon zove Enterprise. Naravno, to je moguce uraditi sa MTS-ovom post paid karticom ukoliko predjem na neku od Fresh tarifa i aktiviram istu uslugu koja se kod njih, skraceno, zove BIS ili tako nesto, sto bi me kostalo jos cca 1050 din mesecno bez PeDeVe-a! Ono sto meni zapravo treba je samo mogucnost koriscenja Java aplikacija (samim tim i Opere) sto je nemoguce dok se ne aktivira gorpemenuti servis. Da li iko zna kako mogu to da prenebegnem a da aparat ipak nacinim kol`ko-tol`ko upotrebljivim?

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

e-treo, odakle ti ideja da nije moguce koristiti Java aplikacije bez aktiviranja BB servisa? :uhuh: Nesto si malko pobrkao. Ti servisi su ti jedino potrebni da bi koristio BlackBerry pushmail uslugu. Nista drugo nema veze sa tim servisima.

Ako aparat podrzava Java aplikacije (a verujem da podrzava) onda ih mozes instalirati nezavisno od tih servisa. Da bi koristio Operu Mini jos treba samo da ispravno podesis gprs parametre. Ako si na MTS-u obrati paznju da umesto APN=grprswap stavis APN=gprsinternet i to bi bilo to.

Obrati paznju da nece sve Java aplikacije raditi na BB 7130v. Npr. proveri prvo da li postoji verzija Opere Mini namenjena BB aparatima.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

e-treo
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 39
Pridružio se: Čet, 30. Mar 2006. 21:17

Post od e-treo »

Tomase, jednostavno bez aktiviranja BB servisa, u samom uredjaju mi je dostupno svega nekoliko bazicnih funkcija. Recimo ne mogu da promenim melodiju zvona jer nemam opciju u podesavanjima u kojoj bih to izveo. Parametre sam ispravno podesio (kako si ti i napisao) ali nemam pristup BB browser-u :? ! Vec sam nasao varijantu Opere Mini bas za BB 7130v ali ne postoji "folder" u koji bih mogao instalirati istu (kao, recimo, kod novijih verzija Symbiana folder Instalations). U sustini, samo Opera mi je jos i potrebna da bih imao sve sto mi je neophodno na ovom aparatu (dakle pozivi, SMS i Internet pretrazivanje). Za veoma male pare sam dobio nov, veoma kvalitetno odradjen i, po meni, jako dopadljivog dizajna aparat. Dakle samo jos Opera i ja sam prezadovoljan...

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

e-treo, meni deluje prilicno neverovatno da nije moguce promeniti ni melodiju zvona zato sto nemas aktivirane BB servise.

Sto se tice instaliranja Java aplikacija na BB uredjajima to sto ne postoji "folder" za Java aplikacije nema veze sa BB servisima vec se Java aplikacije instaliraju OTA (over the air) pomocu wap browsera direktno sa web sajta. Problem je sto BB browser zaista zahteva BB servise pa preko njega nije moguce skinuti aplikacije. Opera Mini koja je bas za BB takodje nije upotrebljiva jer ce i ona pokusati da koristi BB umesto gprs-a.

Ako imas skinute jar/jad fajlove (moras imati oba fajla za java aplikacije) moras ih prvo konvertovati u .cod fajlove za BB.
Ovde imas uputstvo kako se to radi: Konverzija jar/jad u .cod za BB
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

e-treo
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 39
Pridružio se: Čet, 30. Mar 2006. 21:17

Post od e-treo »

Da, deluje neverovatno ali je tako. Dakle nista od Java aplikacija obzirom da ne postoji mogucnost da koristim BB browser... Ocigledno je da ce BB u fioku na neodredjeno vreme :smutny:

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

e-treo, nisi shvatio - mozes da instaliras java aplikacije bez BB servisa. Treba samo da ih konvertujes u .cod fajlove i da ih instaliras pomocu javaloader-a sa PC-a. Pogledaj link koji sam ti ostavio.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

e-treo
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 39
Pridružio se: Čet, 30. Mar 2006. 21:17

Post od e-treo »

Sa malo vecim zakasnjenjem, duzan sam da se zahvalim tomasu na ostavljenom linku sa objasnjenjem kako se instaliraju java aplikacije. Uspeo sam da instaliram Operu i jos par app. Naravno, kako to vec ide, sada imam drugi problem: iako sam u TCP upisao isparavne parametre za MTS, kada pokusam da inicijalno pokrenem Operu (a znamo da ista pri prvom pokretanju zahteva pristup net-upreko GPRS-a, radi neke registracije ili sta vec) nakon par minuta dobijam poruku (telefon mi nije pri ruci pa cu pokusati po secanju) "installation failed" jer Opera nije u mogucnosti da pristupi Internetu. Dakle aplikacija ne registruje ispravne parametre koje sam vec uneo ili oni vaze samo za BB browser ili ... svaki savet ili misljenje ce mi puno znaciti.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

e-treo, nadam se da nisi instalirao Operu mini za BB uredjaje - ona radi samo ako imas omogucene BB servise. Skini i instaliraj "genericku" Operu mini.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

e-treo
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 39
Pridružio se: Čet, 30. Mar 2006. 21:17

Post od e-treo »

Uzalud se nadas :oops: . Na zalost, jesam instalirao bas tu Operu mini za BB. Da li pod "genericku" mislis na "obicnu", najsveziju verziju Opere mini koja se moze download-ovati sa njihovog sajta?

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

e-treo, da mislim na najnoviju Operu mini koja treba da radi sa bilo kojim java telefonom. Naravno i za nju moras sprovesti proceduru konverzije u cod itd.

Na linku za download http://www.opera.com/mini/download/ imas tekst gde pise "Cannot find your phone model? Try the Opera Mini generic version". Probaj sa tom verzijom.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Odgovori