Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Fabrički OS, Android, Windows, Firefox
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSFirefox OS
Odgovori
cekicm83

Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od cekicm83 »

Biro za industriju i sigurnost (BIS) Ministarstva trgovine SAD-a je objavio da će dodati Huawei Technologies Co. Ltd. na svoju listu entiteta.

Sreda 15. maj 2019.

Trampova administracija dodaje Huawei na entitetsku listu americkog ministarstva trgovine.

Nedelja 19. maj 2019

Google izjavljuje da ce se pridrzavati naredbe americke administracije."Pridrzavamo se naloga americke administracije.za korisnike nasih usluga Google play i bezbedonosne zastite iz Google play protect i dalje ce funkcionisati na postojecim Huawei uredjajima.Huawei ce moci da koristi samo javnu verziju Androida i nece moci da dobija Google aplikacije i usluge na novim uredjajima."

Ponedeljak 20. maj 2019

Izjava Huawei za javnost:"Huawei je dao značajan doprinos razvoju i rastu Androida širom sveta. Kao jedan od ključnih globalnih partnera Android-a, blisko smo sarađivali sa njihovom otvorenom platformom kako bismo razvili ekosistem koji je istovremeno koristio i korisnicima i industriji.
Huawei će nastaviti da pruža sigurnosna ažuriranja i usluge servisa nakon prodaje, svim postojećim Huawei pametnim telefonima i tabletima koji su prodati ili su još uvek na zalihama na globalnom nivou.
Nastavićemo sa izgradnjom sigurnog i održivog softverskog ekosistema kako bismo svim korisnicima pružili najbolje iskustvo na globalnom nivou."
Americka administracija potpisala 90-dnevnu licencu koja ce omoguciti Huawei da saradjuje sa Google kako bi obezbedio svojim postojecim kupcima i uredjajima Google usluge.Dozvola istice 19. avgusta 2019.

Petak 7. jun 2019

Facebook vise ne dozvoljava preinstaliranje svojih aplikacija na nove Huawei uredjaje.Facebook, Instagram, Whatsapp (tri najpopularnije aplikacije na svetu) ne mogu vise biti preinstalirane na novim Huawei telefonima.

Ponedeljak 19. avgust 2019:

Americka administracija izdala je jos jednu licencu na period od 90 dana.to znaci da Huawei moze da nastavi da kupuje proizvode i usluge od americkih kompanija kako bi omogucio uredjajima pre zabrane da nesmetano rade.

Utorak 19. novembar 2019:

Huawei dobija privremenu opstu licencu na jos 90 dana za saradnju sa americkim kompanijama.to znaci da ce uredjaji izdati ili licencirani pre nego sto je Huawei stavljen na americku listu entiteta biti u mogucnosti primati osnovne softverske i sigurnosne ispravke bar do marta 2020.

Petak 22. novembar 2019

Huawei ponovo moze da koristi Microsoft softver.Americko ministarstvo trgovine odobrilo je Microsoft licencu za izvoz "softvera za masovno trziste" Huawei kompaniji.Istog dana federalna komisija za komunikacije jednoglasno je izglasala da Huawei i ZTE predstavljaju nacionalne bezbedonosne rizike.

Nedelja 16. februar 2020

Americko ministarstvo trgovine izdalo je novu opstu licencu americkim kompanijama za saradnju sa Huawei ali ovoga puta na 45 dana koja ce isteci 1. aprila 2020.

Petak 21. februar 2020

Google se po prvi put, nakon skoro godinu dana od zabrane poslovanja sa Huawei oglasio i pojasnio zasto na novim Huawei telefonima nema Google aplikacija.Kao i sto svi upuceni vec znaju americkim firmama je zabranjeno da posluju sa Huawei tako i Google nema dozvolu da isporucuje svoje aplikacije na novim Huawei telefonima.U daljem objasnjenju zvanicnik Google je pojasnio da je fokus Google bio na bezbednosti postojecih Huawei uredjaja sirom sveta.Istakao je da su nastavili da rade sa Huawei u skladu sa americkim zakonom na pruzanju bezbedonosnih ispravki i ispravki Google aplikacija i drugih usluga na postojecim uredjajima i istakao da ce ciniti to sve dok je to dozvoljeno.Pojasnio je da je Google dozvoljeno da radi sa Huawei samo na modelima uredjaja dostupnih javnosti do 16. maja 2019 ili pre tog datuma.Vise mozete procitati ovde https://support.google.com/android/thre ... 4011?hl=en

Sreda 26. februar 2020

Google navodno želi da ponovo posluje sa Huaweijem

Izveštaji iz nekoliko različitih izvora sugerišu da je Google od Bele kuće zatražio dozvolu za rad sa Huaweijem. Jedan od njih pominje da Google-ov zvaničnik Sameer Samat nije pružio informacije o tome kada će Bela kuća doneti ovu odluku. I to je sve što je za sada poznato o razvoju ove situacije.

Dodao bih samo informaciju da je obracanje Huawei korisnickoj podrsci na ovu temu beskorisno jer se obracaju generickim porukama.Praticemo situaciju na dalje.

ssrki
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 604
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2011. 18:06
:: Huawei p30

Re: Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od ssrki »

Bravo čekić, potrudio si se dobro

Sent from my Honor 20 using Tapatalk
Huawei p30 aurora

cekicm83

Re: Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od cekicm83 »

ssrki, nista posebno, copy paste fazon.Videcemo na dalje.

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od Apolo »

Meni i dalje nije jasno kako će taj HMS da funkcioniše. Oni će prebaciti postojeće aplikacije sa Play store koje mogu na svoj Gallery app I odatle će se redovno skidati i koristiti. A šta je npr sa Gmail aplikacijom, da li će praviti neku alternativu za nju ili će i ona u svom originalu biti uključena u HMS?

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
Festina lente.

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od Sale_M »

Mora ce da bude alternativa, jer je gmail guglova aplikacija. Za guglove aplikacije pa i gmail ostaje opcija da se manuelno ubace kao i da se manuelno ubaci play store, samo nisam siguran da li bi to sve radilo uvek kako treba mada korisnici koji su to uradili kazu da sve radi normalno.

Huawei P20
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

cekicm83

Re: Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od cekicm83 »

Apolo, Sale_M, pricate o modelima koji su izasli do 16.maja 2019 (P30 serija i stariji modeli) kao i oni rebrendirani (nova 5T i ostali) tj modeli koji imaju predinstalirane Google servise i sertifikat google play protect ili pricate o nadolazecim modelima koji nemaju google servise?Hvala

neogeo
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 418
Pridružio se: Čet, 23. Feb 2006. 10:15
:: Huawei P30
Lokacija: Kruševac

Re: Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od neogeo »

Sam o neka oni dozvole otkljucavanje b/l za Europu (i u opste) i eto meni P40 sa preinstaliranim GMS. Za GPlay mene nesto i nije briga obzirom da postoji Aptoide i dr. zamene.
Videcemo vec.
Poslednja izmena od neogeo u Sub, 07. Mar 2020. 09:50, izmenjeno 1 put ukupno.
Iacta Alea Est

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od Apolo »

cekicm83 napisao:Apolo, Sale_M, pricate o modelima koji su izasli do 16.maja 2019 (P30 serija i stariji modeli) kao i oni rebrendirani (nova 5T i ostali) tj modeli koji imaju predinstalirane Google servise i sertifikat google play protect ili pricate o nadolazecim modelima koji nemaju google servise?Hvala
Moje pitanje se odnosilo generalno na funkcionisanje HMS ali me interesuje kako će prvenstveno sa tim raditi modeli koji su zahvaćeni zabranom, odnosno izašli posle tog datuma

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
Festina lente.

cekicm83

Re: Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od cekicm83 »

Apolo, aha, hvala na odgovoru.Pa gledaju da u Huawei appl galeriju uguraju sto je vise moguce aplikacija tj da privole one koje nisu americkog porekla da ubace svoje aplikacije a za ostale tipa gmail, facebook, insta, whatsapp, google maps, youtube itd. moraju da naprave alternative.E sada kako ce to uspeti nisam bas siguran jer uzalud alternativa ako je ostatak sveta na insta i ostalo sto sam naveo.To mi dodje nesto kao sto rusi imaju drustvenu mrezu Vkontakte (valjda se zove tako) koja je pandan facebook i rusi je koriste ali nisu se odrekli Insta.Videcemo.

ssrki
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 604
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2011. 18:06
:: Huawei p30

Re: Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od ssrki »

Huawei p30 aurora

cekicm83

Re: Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od cekicm83 »

Huawei dobio jos jedno produzenje licence na 45 dana za saradnju sa americkim firmama koje istice 15.maja 2020.Americka administracija razmatra mogucnost da ovo bude zadnje produzenje kao i oduzimanje licence kompaniji Microsoft koja sada neometano isporucuje Huawei Windows.Google aplicirao za licencu za obnovu saradnje sa Huawei jos ranije ali neizvesno je da li ce doci do odobrenja.Verovatnija stvar je oduzimanje licence svim americkim kompanijama za saradnju sa Huawei.

https://m.gsmarena.com/huawei_gets_yet_ ... -41935.php

https://www.androidauthority.com/huawei ... s-1091911/

ssrki
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 604
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2011. 18:06
:: Huawei p30

Re: Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od ssrki »

Stavili smo duplu info, ali nema veze

Sent from my P30 using Tapatalk
Huawei p30 aurora

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od Apolo »

cekicm83 napisao:Apolo, aha, hvala na odgovoru.Pa gledaju da u Huawei appl galeriju uguraju sto je vise moguce aplikacija tj da privole one koje nisu americkog porekla da ubace svoje aplikacije a za ostale tipa gmail, facebook, insta, whatsapp, google maps, youtube itd. moraju da naprave alternative.E sada kako ce to uspeti nisam bas siguran jer uzalud alternativa ako je ostatak sveta na insta i ostalo sto sam naveo.To mi dodje nesto kao sto rusi imaju drustvenu mrezu Vkontakte (valjda se zove tako) koja je pandan facebook i rusi je koriste ali nisu se odrekli Insta.Videcemo.
Nije problem sa alternativnim app samo ako rade. Ljudi jedino treba da ih instaliraju i to je to. Ja otkad koristim android uopšte npr. koristim zvaničnu fb aplikaciju, već Lite. Ali npr za Gmail nemam alternativu, koristim to što ima.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
Festina lente.

ssrki
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 604
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2011. 18:06
:: Huawei p30

Re: Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od ssrki »

Apolo huawei mail app odlicno radi, tako da lepo menja gmail

Sent from my P30 using Tapatalk
Huawei p30 aurora

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od Sale_M »

Srki, nabavio si P30? Koliko si doplatio, koje je boje?

Huawei P30
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

cekicm83

Re: Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od cekicm83 »

ssrki, nisam primetio ali nema veze.Ovo je sve opipivanje pulsa koliko mi se cini, bar za sada.Da se prvo vidi kako ce se Huawei prilagoditi i sta ce napraviti sa svojom App galerijom.Od tzv. "zloupotrebe" 5G i spijuniranja dodjose do zabrane Google aplikacija i Windows OS.Huawei je postao prejak i morali su ga unistiti.Bar pokusavaju.

ssrki
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 604
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2011. 18:06
:: Huawei p30

Re: Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od ssrki »

Sale_M napisao:Srki, nabavio si P30? Koliko si doplatio, koje je boje?

Huawei P30
Uzeo ga novog na kp 350, aurora. Honor je na oglasima

Sent from my P30 using Tapatalk
Huawei p30 aurora

cekicm83

Re: Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od cekicm83 »

ssrki, cene Huawei telefona pale da nize ne mogu biti.Boli tebe uvce ako ukinu Google vidim ja. :lol:

ssrki
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 604
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2011. 18:06
:: Huawei p30

Re: Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od ssrki »

Ma kako da nece, nema nista od toga, da su hteli to bi vec uradili.
Cak i da ukinu, sve ono sto meni treba moci cu da koristim.
A i odradicu neki sideload ako bas bude trebalo.

Sent from my P30 using Tapatalk
Huawei p30 aurora

cekicm83

Re: Amerika zabranila americkim firmama saradnju sa Huawei

Post od cekicm83 »

ssrki, ameri su to.Sa njima nikada nisi nacisto.Pritiskace i pritiskace.Ja vec gledam sta drugo da uzmem, zapao mi za oko xiomi mi 10 pro, prelep telefon ali ljudi koji su koristili xiomi kazu mi da ne kupujem, negativna iskustva.Ne bih na sljamsung, nikako mi nije prijao ranije, ne svidja mi se ni sada a na Iphone se ne vracam iz inata.Meni Huawei prodavnica ne radi stvari fali mi gmail, whatsapp, youtube.Ostalo me i nije briga, drustvene mreze, teme, igrice, razne tastature itd sto nudi google play ne koristim niti cu.Imam sina i kcer u inostranstvu i mnogo kontakta poslovnih tako da mene zanimaju Viber i Whatsapp.Ako to ubace necu menjati fon, prezadovoljan sam ako ne vraticu se sljamsungu, nazalost.

Odgovori