Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija
Pravila foruma
Teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija.
Postovi napisani u ovom delu foruma ne ulaze u ukupan broj korisničkih postova.
Kamiondzija
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 220
Pridružio se: Sre, 16. Avg 2006. 00:59

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od Kamiondzija »

psyhound, to je tvoj stav. Baš me zanima šta bi rekao u slučaju softvera. To već nije umetnost, mada ima i u tome dosta primesa umetnosti.
iPhone 4 16GB SIM Free

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od sugarcoated_ass »

Kamiondzija napisao:psyhound, Baš me zanima šta bi rekao u slučaju softvera.
Vrlo jednostavno... Onako kako polako sve vise softvera i postaje dostupno. Donacije, reklame i free/pro verzije. Vec godinama pored Windowsa koristim Ubuntu i LinuxMint i kako su oni kao operativni sistemi i njihov dodatni softver dostupni nama obicnim smrtnicima tako bi mogli i ostali... Ako koristis softver za privatnu upotrebu evo to 80-90% funkcionalnosti softvera i koja reklamica i uzivaj! Koristis nas softver da zaradjujes? Davaj pare i evo ti full softver! Zato volim Linux zajednicu! :D

Kamiondzija
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 220
Pridružio se: Sre, 16. Avg 2006. 00:59

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od Kamiondzija »

I ja sam se dugo vremena baktao sa Linuxom, ali me je od uvek nervirala jedna stvar - instaliraš prvi put, sve šljaka kako treba. Odradiš prvi update na novu verziju, ili ne radi zvuk, ili ne radi wireless, ili ne radi nešto sasvim deseto. Pa onda guglaj, listaj forume, menjaj kernel, rekompajliraj ovo i ono... ipak malo više cenim sopstveno vreme od baktanja sa nečim osnovnim kao što je operativni sistem. Pa još kad sam skapirao da mnogo lepe pare leže u Apple developmentu i kad sam uzeo MacBook Pro, mojoj sreći nije bilo kraja. :-)
iPhone 4 16GB SIM Free

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od Green »

Kamiondzija, slozan sam sa 90% stvari koje si napisao, ali ipak moram da se osvrnem na tih preostalih 10% sa kojima se bas ne bih slozio. Ajmo redom:

Sto se tice naroda kao stoke, on ima sve manje i manje mogucnosti da napravi neke drasticne promene drustva, a to treba zahvaliti upravo onim stvarima o kojima sam ja pisao u mom prvom komentaru. Narod je toliko postao zavistan od sistema, da jednostavno vise nema vremena da razmislja o nekim promenama. Sve se svelo na puko prezivljavanje i mucenje da se prehrani porodica. U medjuvremenu, da narod od svih tih silnih problema ne bi krenuo tamo gde bi ustvari trebao, tu na scenu stupaju mediji industrija zabave, koji su tako lukavo osmisljeni da uopste nije cudo sto je tom narodu veoma tesko objasniti ko su mu ustvari pravi neprijatelji. Zato imas tv dnevnik, Pink i Grand Paradu, rijaliti djubar, filmsku "umetnost", Ligu Sampiona, Olimpijske igre, video igre i sve ostalo sto spada u ono o cemu narod radije prica, samo da nisu svakodnevni problemi. Mediji i industrija zabave imaju mozda i najvazniju ulogu u oblikovanju svesti naroda, jer veoma efektno odvracaju paznju od bitnih stvari.
Pokusala je stoka da nesto promeni, nije da nije, svi se secamo 5-og oktobra 2000. I sta je stoka dobila? Prelaz sa crvene na zutu bandu! O tome kako i zasto je ta "akcija" svrgavanja sa vlasti Miloseviceve iredente isplanirana, mogu se knjige napisati. Sokirale bi vas stvari koje se ticu "Otpora" i njihove uloge, koja je bila kljuc uspeha "promena". U politickom smislu, narod nikada nece imati izbor, to treba da vam je jasno. Narod ima izbor kad udje u prodavnicu i vidi 50 razlicitih vrsta cokolade, ili kada ode u piceriju i vidi 20 vrsta pica.

Sad cemo o pirateriji i tvojoj profesiji. Meni je kristalno jasno da je to tebi posao koji ti obezbedjuje prihode, tu nema rasprave. Takodje su mi jasne muke kroz koje si prosao tokom skolovanja. Ali, za cinjenicu da se tvoj trud nadje na netu u besplatnoj formi ne mozes kriviti one koji tvoj program skinu. Krivi one koji taj isti program ucine besplatnim i dostupnim sirokom auditorijumu. A slozices se da to mora biti neko poput tebe, ko se razume u materiju, ko je isto tako vrsni strucnjak iz tvoje oblasti. E sad, ono sto ti mozda jos ne razumes u potpunosti, a ovaj drugi mozda razume, je to da nista na ovom svetu nema vrednost osim ljudskog rada! Mislim na vrednost izrazenu u novcu, koji je lazan, izmisljen, nestvaran, nepostojeci. Novca nema, novac je samo rec, novac cak nije ni neki broj, kojim se uglavnom predstavlja. Ovo je veoma tesko shvatiti, jer svako bice na ovom svetu zavisi od novca i finansijskog sistema, tako da je uvek tesko ljudima objasniti sta je ustvari novac.

Dalje, neki tvoj program koji si kreirao, u neku ruku jeste proizvod, proizvod tvog znanja i kreativnog umeca. Ali, malo je nezahvalno porediti ga sa materijalnim (opipljivim) stvarima, pogotovo hlebom. Ljudi mogu preziveti bez tvog programa i kompjutera, ali bez hleba tesko. U principu mogu i bez hleba, ali to je vec druga tema. Ne kazem da sav softver treba i mora da bude besplatan, ali i meni se jako svidja ona opcija donacije, pa ko koliko moze da se pruzi. A i ruku na srce, kompjuterska tehnologija i internet su dostigli takav nivo, da moze da se zaradjuje i na drugim stvarima, poput web dizajna, obrade slika i video materijala i slicno. Ok, za sve to i dalje treba softver, ali mislim da je razumljivo na sta mislim.

Za kraj, znate li mozda koji ljudi najvise gledaju da nesto dobiju dzabe? Ko je to najveca stipsa koja ce sve uciniti samo da ne plati, ili da plati sto je manje moguce? Odgovor je jednostavan, upravo oni koji imaju najvise. Zato je bogatun sve bogatiji, a obican narod sve siromasniji. Ko ce pre pomoci prosjaku na ulici, Miroslav Miskovic ili "Pera Peric iz Velike Mostanice"?

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od Green »

Počinje "usporavanje" interneta zbog piraterije

Kontroverzna strategija za borbu protiv internet piraterije u SAD počela je da se primenjuje od ponedeljka 25. februara, a posledica za milione korisnika koje ilegalno skidaju filmove ili muziku mogla bi da bude gubitak pristupa internetu ili značajno smanjenje brzine.

Novi "Kopirajt sistem upozorenja" (Copyright Alert System) popularno nazvan bejzbol rečnikom "šest pokušaja" (six strikes) sistem, je rezultat partnerstva najvećih Internet servis provajdera (ISP) i industrije "zabave", kojim će pokušati da se smanji krađa autorskog ("kopirajtovanih") materijala na internetu. Filmska i muzička industrija trpi gubitke od više milijardi dolara svake godine.

“Copyright Alert System” podržao je predsednik Barak Obama, a "progurale" su ga velike izdavačke kuće i Holivud. Sam plan razvijan je skoro četiri godine, a u njegovom stvaranju učestvovali su AT&T, Cablevision Systems, Comcast, Time Warner Cable, Verizon...
U novom sistemu korisnici koji skidaju kopirajtovane materijale prvo će dobiti seriju "uzbuna". Kritičari sistem zovu "šest pokušaja" pošto se veruje da će šesto kršenje kopirajta dovesti do kazne od strane internet provajdera.

Detalji kako će pojedinačno internet provajderi da primenjuju mere upozorenja još nisu poznati, ali već sada se očekuje da će svako imati nešto "svoje". Američki Verizon, po planu koji je "procureo" pre mesec dana, planira da uspori internet svojim "piratima" na brzinu dajal-apa i to na dva do tri dana. "Time Warner Cable" planira da privremeno suspenduje internet konekciju onima za koje se sumnja da skidaju kopirajtovane materijale i to sve dok korisnik ne pozove predstavnika kompanije i "složi se da više neće to da radi".

U postu na blogu, Džill Leser - izvršna direktorka Centra za Kopirajtovane informacije, napisala je da su mere uzbunjivanja tu da "obrazuju, a ne da kažnjavaju" i da se nada da će one da usmere ljude da koriste alternativne, legalne stvari i da će im omogućiti da zatraže i dobiju nezavisnu revizorsku agenciju koja će da proceni da li su korisnici zaista krivi za kršenje kopirajta.

Izvor: B92

zoreli
Moderator
Moderator
Postovi: 5253
Pridružio se: Sub, 28. Feb 2004. 01:38
:: Galaxy S21 Plus
Lokacija: Шид - Србија

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od zoreli »

Ma da provajderi će filtrirati / pregledavati sadržaj protoka za milijardu korisnika :lol: , kao narod bi pohrlio u nekoliko bioskopa u BG i NS (preostalih) , naravno da će ovde cvetati piraterija kad narod nema leba da jede , preživesmo rat i sankcije pomogli demokratama da skinu Slobu poverovavši u njihova obećanja (milioni radnih mesta i stotine milijardi evra čekaju na granici :lol: ) a oni nas ošišaše uzduž/popreko/odgore do dole , gore nego pod turcima . Ljudi jel vi znate da pola Srbije NE RADI a da svega 10% ovih što rade imaju primanja veća od 400 evra , da su od 2000-te rasprodali i uništili 90% firmi koje su RADILE . Neko ovde očekuje da se kupuju originalni CD-i i DVD-i o BluRay da ne pričam :lol: a ljudi ne znaju kako će kupiti odeći i obuću deci ... Svega 5% stanovnika Srbije mogu priuštiti legalne stvari: garderobu, programe , igrice, audio-video .

A i druga stvar kako vlasnici Androida i iOsa da kupe programe legalno iz Srbije , života mi ne bih se zezao sa rotovanjem da mogu za par stotina dindži da kupim PowerAmp muzički plejer ...
16 godina na forumu MOBILNISVET

Kamiondzija
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 220
Pridružio se: Sre, 16. Avg 2006. 00:59

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od Kamiondzija »

Tako što se nakačiš na neki proxy, otvoriš Google Play prodavnicu, kupiš šta ti treba i onda se otkačiš sa proxy - a. Ja sam tako radio dok sam bio na Androidu. Sreća pa nas Apple vidi kao deo Hrvatske pa dozvoljava i dalje da se kupuju aplikacije na hrvatskom Store - u sa našim karticama.
iPhone 4 16GB SIM Free

zoreli
Moderator
Moderator
Postovi: 5253
Pridružio se: Sub, 28. Feb 2004. 01:38
:: Galaxy S21 Plus
Lokacija: Шид - Србија

Одг: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od zoreli »

Kamiondzija hajde malo pobliže objasni to kačenje na proxy i kupovinu na Google play , baš me interesuje postupak .

Misliš preko ovakve aplikacije:http://www.hotspotshield.com/en
16 godina na forumu MOBILNISVET

Deltex
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 85
Pridružio se: Sub, 07. Mar 2009. 03:52

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od Deltex »

Piraterija kod obicnih korisnika je vise neka moralna stvar i obaveza a evo i zbog cega- Prvo,niko te ne proverava da li je softver legalan ili ne ako ga koristis kao privatno lice.Drugo da bi neko dosao da ti proveri, taj proizvodjac softvera mora da ima opravdanu sumnju i dokaze i da te tuzi,sto je gotovo nemoguce. Da bi te tuzio,taj njegov softver mora da bude vrlo skup,jer za 10-15 evra da se pokrece krivicni ili parnicni postupak je smesno a kosta papreno.E sad i da ti odlucis da imas sve legalno,da skidas freeware i open source programe, opet bi mogao biti problem- sitni freeware programi nekad i nemaju pisanu licencu i sutra da uvedu strogu kontrolu,dodje ti nepismeni inspektor od 50 godina,koji jedva zna da koristi komp,za pola proizvodjaca nije cuo i kaze- Gde ti je licenca za ovo? Pa ne postoji,to je freeware! Ma da kako da ne,znaci nemas licencu! Covece ''fabricki'' sam dobio program i potpuno je besplatan! Ma konfiskujem ovaj komp bitango piratska!
A drugi problem je kad dobijes dozvolu od proizvodjaca da koristis njegov softver dzabe za privatne potrebe i dodje ti nepismeni inspektor i kaze ma da kako da ne, i ja sebi mogu mejl da posaljem i da sebi dam dozvolu za koriscenje i da se potpisem ko EA,Microsoft...
A ti ako koristis iskljucivo besplatan softver,opet stetis na neki nacin komercijalne proizvodjace kao da koristis pirate jer od tebe ne zaradjuju nista.
Tako da se sve svodi na moral privatnog korisnika...

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od miodrage »

Deltex, pa sta koga boli za korporacije? Korporacije jedino boli za njih same, odnosno za novce. A to sto neko koristi Freeware, ili open-source, to je stvar izbora, i zbog toga ama bas niko nista ne moze da kaze, pa ni nepismeni inspektor. Na kraju krajeva, nemaju prava da upadaju i proveravaju privatne kompjutere, samo one koji su u vlasnistvu pravnih lica, ili se koriste za potrebe istih.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Deltex
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 85
Pridružio se: Sub, 07. Mar 2009. 03:52

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od Deltex »

Pazi drzava sto treba da da primer za koriscenje legalnog softvera, u upravi i javnim preduzecima (koliko znam van BGa,ne znam kako je u BGu),najcesce koristi pirate- od sistema, do programa.Cak postupaju pogresno i da bi se opravdali instaliraju besplatne verzije recimo Avire,firewall-a i dr. koji jesu besplatni,ali ZA PRIVATNU KUCNU UPOTREBU,a ne za upravu ili komercijalne firme...Tako da macku o rep...Mada ako im zafali para,kaznjavace i za to...

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od miodrage »

Pa nece kaznjavati sami sebe, to budi ubedjen. A instaliranje besplatnog softvera nije krivicno delo samo po sebi, i moze da se koristi kako zelis, osim ako je drugacije naznaceno
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od znemanja »

Deltex, miodrage je upravu, ne mogu da proveravaju privatne kompjutere, ti na tvom ličnom računaru možeš da instaliraš šta god želiš. Legalan softver je potreban u pravnom licu, tamo inspektor može da te kazni ako koristiš piratsku verziju, recimo, Windows OS-a. Što se tiče Freeware, to je kao što samo ime kaže free softver i možeš slobodno da ga kostiš kako god želiš bez straha od bilo kakvih sankcija nadležnog organa.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Odgovori