Malo o pravopisu

teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija
Pravila foruma
Teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija.
Postovi napisani u ovom delu foruma ne ulaze u ukupan broj korisničkih postova.
Odgovori
9R94
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1092
Pridružio se: Uto, 15. Jan 2013. 18:08
:: Lumia 520
:: 6233

Re: Malo o pravopisu

Post od 9R94 »

Votsap,
Vats ap,
S'a ima :D

Joxy
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4989
Pridružio se: Uto, 25. Feb 2014. 13:31
:: Samsung & Apple
:: Spajamo nespojivo :D
Lokacija: Kragujevac

Re: Malo o pravopisu

Post od Joxy »

Piši kao što čitaš, čitaj kako je napisano. Tačka, prosto i jednostavno, hvala Bogu mi smo imali tu sreću da imamo Vuka za razliku od ostalih naroda. ;)

iamivan
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1167
Pridružio se: Čet, 12. Jul 2012. 11:11
:: Sexus 6P Graphite
Lokacija: Bor
Kontakt:

Re: Malo o pravopisu

Post od iamivan »

Kad je već kolega psyhound pomenuo, a nisam video da se pričalo ovde o tome, pitaću ja iako je prežvakana tema. Dakle - Viber ili Vajber? [emoji4]

Ja sam mislim da treba da se izgovara Vajber, ali ima gomila ljudi koja me ubeđuje suprotno. Čak sam pročitao na Blicu da je neki naš lektor, šta li je već, rekao da treba da se izgovara Viber, a ne Vajber.

Ne slažem se s' tim, ali 'ajde da čujem mišljenja kolega sa foruma. [emoji4]

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Malo o pravopisu

Post od sugarcoated_ass »

iamivan, složiću se sa kolegom Joxy oko ovoga jer u jeziku imamo mnogo stranih reči koje smo odavno prisvojili i prilagodili. Tako da za naš jezik je "prirodnije" da bude Viber i Evro nego Vajber i Juro. :D Samo za razliku od kolege neću da se zahvaljujem imaginarnim prijateljima nego Vukovom ćaletu i kevi što su odradili dobar posao. :lol:

9R94
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1092
Pridružio se: Uto, 15. Jan 2013. 18:08
:: Lumia 520
:: 6233

Re: Malo o pravopisu

Post od 9R94 »

E bas to i nisam neki patriota, nacionalista ali mi se uopste ne svidja sto su reklame, nazivi firmi, izloga itd sve vise stranih naziva i latinici. Bilo mi je kul kada si mogao ranije da procitas na izlogu da procitas "Шнајдер, Берберин/Брица, Пиљарница..." a da ne pricam o tome sto se sve vise brdo ljudi potpisuje latinicom i to stampanom. Skroz smo izgubili pojam o nacionalnom indetitetu, pismu i pravopisu.

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Malo o pravopisu

Post od El Laki »

Kontam da je to zbog turista i doseljenika iz zemalja bivše Jugoslavije koji npr razumeju srpski jezik ali ne znaju ćirilicu.

P.S. Iz istog razloga samo zbog ljudi iz drugih zemalja se npr sve češće uvode engleski prevodi ili kao što je sporadičan slučaj u Beogradu - sirijski :D

9R94
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1092
Pridružio se: Uto, 15. Jan 2013. 18:08
:: Lumia 520
:: 6233

Re: Malo o pravopisu

Post od 9R94 »

Ma nije a najmanje zbog turista. Grcka prima vise turista od nas ali ispod svakog naziva na grcom stoji i na engleskom (bas zbog turista).
Drugarica se pre neki dan vratila iz Italije i prica mi kako je bilo, a i pre toga slala neke fotografije, i vidi se da ljudi cuvaju svoju arhitekturu, kulturu, mentalitet. Ovde od zgrada koje su sagradjenje pre 100god sa pikovanom fasadom, razvale prozore i stave pvc a fasada neka "lomi me do zore" sarena i drecava, sve sam kic.

Joxy
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4989
Pridružio se: Uto, 25. Feb 2014. 13:31
:: Samsung & Apple
:: Spajamo nespojivo :D
Lokacija: Kragujevac

Re: Malo o pravopisu

Post od Joxy »

iamivan napisao:Dakle - Viber ili Vajber?
Viber, naravno. :)

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Re: Malo o pravopisu

Post od araphel »

Ako je Viber, a ne Vajber... zašto je onda Fejsbuk ili Fejs, a ne Facebuk, ili Facebok ili Face?

Mislim, ako ćemo već da slepo pratimo to "čitaj kako je napisano".

Ne može se svaka strana reč adekvatno podvesti pod neko pravilo.

Coni
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1743
Pridružio se: Ned, 21. Apr 2013. 10:26
:: LG Leon LTE

Re: Malo o pravopisu

Post od Coni »

Naravno da je Vajber, čujem od stranaca Vajber samo mi se pravimo pametni i menjamo. To kao kad bi Majkla zvao Mihael, a čovek se zove Majkl.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Malo o pravopisu

Post od Evindzer »

Niko nije rekao da bukvalno sve treba čitati kako je napisano, niti je to zvaničan stav srpskih lingvista - verujte mi, radim sa njima već više od decenije. ;)
Kad bi bilo tako, kako bismo onda čitali/izgovarali nešto što je, na primer, pisano arapskim ili kineskim pismom? ;)
A za Rada/Radeta i Sala/Saleta, uputiću vas na (bilo koji) pravopis srpskog jezika ili Rečnik srpskog jezika SANU, tu ćete naći sva objašnjenja, pošto je tema malo komplikovanija nego što se na prvi pogled čini.

Joxy
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4989
Pridružio se: Uto, 25. Feb 2014. 13:31
:: Samsung & Apple
:: Spajamo nespojivo :D
Lokacija: Kragujevac

Re: Malo o pravopisu

Post od Joxy »

araphel napisao:Ako je Viber, a ne Vajber... zašto je onda Fejsbuk ili Fejs, a ne Facebuk, ili Facebok ili Face?

Mislim, ako ćemo već da slepo pratimo to "čitaj kako je napisano".

Ne može se svaka strana reč adekvatno podvesti pod neko pravilo.
Pitanje je bilo za Viber a ne Fejs. ;)
Meni je nekako potpuno neprirodno i glupo da kažem Vajber pa svako ko tako kaže ja ga ispravim.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Malo o pravopisu

Post od sugarcoated_ass »

Evindzer, samo si ti još falio na ovoj temi. :lol: Malo da zavedeš red. :D

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Re: Malo o pravopisu

Post od araphel »

Kako god zvučalo, nastalo je od Vibe, što mi koristimo u varijanti Vajb, a ne Vib. Meni recimo bude skroz neprirodno kad čujem Viber.

Poenta je da ne može naša interpretacija da menja samu reč. Onda bi moralo i biti Vhatsap, ili ifon...

Generalno smo skloni da koristimo interpretaciju koja deluje bliže našem jeziku, a onda često koristimo potpuno promašene izgovore za upotrebu te interpretacije.

Generalno ne volim te "novosrpske" tendencije u jeziku. Boli me glava od stvari koje čujem oko sebe.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Malo o pravopisu

Post od sugarcoated_ass »

Ih bre, pa to se radi odavno! Pa koliko imamo turskih, nemačkih ili mađarskih reči u našem jeziku koje smo posrbili. :D Nije ovo ništa novo, a što se tiče Viajbeta kod mene ide i jedno i drugo... šta mi prvo istrči. :D
Lično koristim jako, ali jako puno engleskih reči u svakodnemnom govoru i to u izvornom obliku, da je to sad već zabrinjavajuće.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Malo o pravopisu

Post od Evindzer »

psyhound napisao:Evindzer, samo si ti još falio na ovoj temi. :lol: Malo da zavedeš red. :D

Sent from mTalk
Ma, mrzi me da se javljam, da me LittlePrince i Lobachewsky ne bi ispravljali, pošto su na forumu oni provereno najkompetentniji da govore o srpskom jeziku. :lol: :lol: :lol: :lol:
A o tome da li se Vajber izgovara kao Viber ili Vajber, mišljenja jednog broja naših kolega možeš da pročitaš ovde:
http://www.mobilnisvet.com/forum/viewto ... &start=580
I briši ovo Sent from mTalk, bode oči. :D :D
Ili napiši utiske o aplikacji u temi za TT.

E da, i ovo: da si rođen u jugozapadnoj Srbiji, za oblik Saleta/Saletu dobijao bi svakodnevno vaspitne. :P :D :lol: :D
Ozbiljno, pogledaj rečnik ili pravopis, pa ćeš videti od čega zavise nastavci za kose padeže u imenima i nadimcima tog tipa. ;)

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Malo o pravopisu

Post od sugarcoated_ass »

Evindzer, e baš neću da brišem! :P Napisao sam tamo gde si me pitao za isti već. 8)

Not Sent from mTalk :lol:

Nikola031
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1558
Pridružio se: Pon, 06. Okt 2008. 20:25
:: Lumia 640 Dual SIM
Lokacija: Ужичка република
Kontakt:

Re: Malo o pravopisu

Post od Nikola031 »

Kad smo vec kod Saleta/Sala, ja sam iz Uzica i kod nas se koristi ovaj drugi oblik :D
Sony Ericsson prototypes: G702 (BeiBei), W707 (Alicia), 3x M610i (Lizzy)

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Malo o pravopisu

Post od Evindzer »

Nikola031, to je zato što Užice - kad su dijelakti srpskog jezika u pitanju - spada u gorepomenuti jugozapadni region Srbije. :wink:
Nemoj našeg Sal(et)a (znanog i kao psyhound) da zoveš u goste, da se ne uvredi, pa podeli par vaspitnih Užičanima. :lol: :lol: :lol:
psyhound, Not Sent from mTalk je super. :D
Video sam tvoj komentar u drugoj temi - znači, aplikacija obećava. 8)

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Malo o pravopisu

Post od sugarcoated_ass »

Nikola031, ove što ja znam su malko više ka sredini, tj. iz Ivanovaca. E sad od ovih mlađih sam čuo samo ovaj klasičan oblik na koji sam navikao, ali moram ih baš pitati koji oblik se najviše tamo koristi. :)

Evindzer, naravno! To je direktan atak na moju ličnost! Pa nećemo valjda da se vređamo zbog kilaže... i pivskog stomaka! :lol:

Odgovori