Pomoc u vezi kompa

teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija
Pravila foruma
Teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija.
Postovi napisani u ovom delu foruma ne ulaze u ukupan broj korisničkih postova.
Odgovori
El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od El Laki »

Drakenzen Ekonomiju, nemam neke posebne programe već ono klasika - prezentacije, tekstovi, snimci. Kancelarijska upotreba. :D

Menjam komp jer je procesor slab za 60fps, a menjanje samo njega s obzirom na zastarelu matičnu, mislim da nema smisla.

Što se tiče konfiguracije, jako slabo se razumem jer od kako sam kupio trenutni komp (2005.) nisam pratio tu tematiku pa sam izgubio konce. Znam samo da bih napajanje i možda matičnu novu, a ram, grafikčku, hdd, cpu polovne. SSD neću uzimati još uvek jer su za moje potrebe nebitni a veoma skupi.

HDD mi ne treba preko 500gb , mada ne znam koliko je to važno tj kolika je razlika u ceni 500gb i 1tb. E sada ono SATA 2,3 itd nemam pojma šta znači, kao ni drugi neki aspekti HDD-a.

Grafička mi je trenutna mislim ok za moje potrebe (Radeon 7750 1gb ddr5) s obzirom da opet kažem FM nije zahtevna igra a mislim da je i za jače rezolucije dobra. Međutim prodajem komplet kućište pa ne bih nju ostavljao.

RAM trenutno sam ograničen na ddr2 do 800mhz, imam 4gb i to me služi ok. Ne znam koja je razlika u ceni, ali bih išao na 8gb ddr3 jer četvorku ne mogu da nađem polovnu.

Napajanje trenutno imam Chieftec 550w, uzeo bih novo sa oglasa do 750w, ne znam da li je i to mnogo. Što se tiče brenda nekako mi Chieftec uliva više poverenja nego Cooler Master, i slični koji koštaju dosta manje.

E sad, matična, procesor, tu se baš ništa ne razumem. Uglavnom matična neka koja bi mi davala prostora u budućnosti da po malo dograđujem a ne da me kao ova zarobi na ddr2 npr.

Eto ako sam uspeo da dam neke smernice.

Drakenzen
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1885
Pridružio se: Ned, 08. Dec 2013. 23:54
:: 00

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od Drakenzen »

Ako sam dobro razumeo, imas vec graficku koju bi iskoristio i dao bi do 200e za ostale komponente?
Ako sam bio u pravu ti mozes opusteno da uzmes sve to, moja licna preporuka bi ti bila da sto vise komponenata uzmes nove, nikad ne mozes da znas koliko je onaj pre tebe koristio to, vecinom ljudi prodaju komponente kad im uzmu dusu i ti samo cekas da ti crknu.
Pogledacu kad dodjem kod kuce nesto sto bi ti najvise odgovaralo ali jos jednom kazem da mozes vrlo lako da se uklopis u budzet...

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od El Laki »

Ne, ne bih je zadržao (grafičku) jer bih teško po komponentama prodao ostatak jer su ipak dosta zastareli. Ovako u paketu da ode za 80-90e i full.

Važi, hvala ti. Ne žurim sa kupovinom, deo po deo, gledam da se uklopi u budžet i da ima smisla i potencijala u budućnosti a ne da me služi 2god i onda sve ispočetka.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od sugarcoated_ass »

Pa ti onda ipak ides na nesto jace...

Maticna, CPU i RAM onda računaj 150€ minimum da valja nečemu.

HDD 45 - 50€ tog kapaciteta.

Napajanje najjeftiniji Chieftek od 450W je ~45€.

Kućište možda Thermaltake da pogledaš, ali opet bez 40€ ništa.

Grafička... ufff. Tu se ne razumem nešto.

Ovo su cene novih delova. :)

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od El Laki »

Grafička otprilike 40-50e da bi bila bar malo bolja od trenutne. To je moja slobodna procena. Polovna, naravno. Ovu sam platio 5k pre godinu dana, pa na osnovu toga kažem.

RAM bih jurio polovan, nisam gledao cene za ddr3 ali verujem da 4gb može da se uzme za do 30e. Opet zavisi od brenda, frekvencije i sl ali okvirno.

HDD isto polovan. Nemam predstavu kako se kreću cene ni koji proizvođač je dobar. A o karakteristikama da ne pričam. :D ako kažeš da je do 50e nov, polovan neka je i 35-40.

Procesor i matična su mi najveći problem jer tu sem proizvođača ne znam apsolutno ništa.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od sugarcoated_ass »

4GB Kingston 2500 - 3000 din.

500GB HDD tako oko 3000 din možeš upecati. :)
Poslednja izmena od sugarcoated_ass u Pet, 15. Jan 2016. 14:23, izmenjeno 2 puta ukupno.

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od El Laki »

A koliko je jeftiniji npr 320gb hdd? U suštini često skidam serije i filmove ali to odmah ide na fleš i briše se sa hdd čim se odgleda. Tako da mi 500gb nije obavezno ako je ok ušteda na 320.

RAM da, Kingston nekako uvek uzimam. Eventualno Samsung mada iskreno ne znam kako se ove dve firme kotiraju. Njihove cene su mi ok pa zato njih razmatram.

cvoruga
Expert
Expert
Postovi: 2613
Pridružio se: Pet, 25. Mar 2011. 09:05
:: BG

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od cvoruga »

Ne kupuj polovno .

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od sugarcoated_ass »

Ja sam 320GB WesternDigital 7200 našao za 2000 din. :)

Inače sa procesorom nećeš pogrešiti sa FX-6100, ali je on 12000+ nov. :D

Ovaj što ja imam je oko 8000 din i gura k'o blesav.

Matičnu sam uzeo za 5600 din, ali meni ne treba puno prostora tako da imam malo slotova za kartice i samo 2 slota za RAM. Veće su i skuplje. :)
Naravno, kućište i napajanje mi nisu bili primarni jer meni jedino CPU radi punom parom, tako da sam uzeo Raidmax Rhyno sa "650W" napajanjem. :)

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od El Laki »

cvoruga novo da uzmem za do 200e neće biti ništa mnogo bolje od ovog mog tako da mi se i ne isplati davati novac. Zašto ne polovno? Od proverenih prodavaca. Nije mala ušteda.

sugarcoated_ass dobro to je 60ak evra za cpu, 15 hdd, 25 ram, 40 grafika... Ostane 60 za matičnu, napajanje i kućište. :( Ipak neki slabiji procesor. Sad imam Amd Athlon 64 dual 5000+, radi na 2x2.6.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od sugarcoated_ass »

Procesore ti se ne isplati da gledaš polovne jer su skoro iste cene kao novi. Ja sam gledao polovan i likovi su tražili oko 7000din za ovaj moj, a ja ga uzeo za oko 8000.

Ja sa polovnim hardovima i memorijom imam samo pozitivna iskustva. Do sada sam uzeo desetak komada HDDa, što meni i mojima, tako i drugarima, i neki guraju sad već i 6. godinu rada od kako sam ih kupio, a ne znam koliko su gurali pre toga. :)

Edit: Sad vidim da je ovaj moj CPU u Emmiju 7600 din. Slabije koje imaju u ponudi ti ne bih preporučio. :D

Zile995
Expert
Expert
Postovi: 3292
Pridružio se: Sre, 19. Mar 2014. 10:27
:: Xiaomi Redmi Note 4X
:: HTC M8 | Galaxy SII
Lokacija: Beograd

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od Zile995 »

Imas 860k, dobra kupovina. Nov 80€. Tesko za 200€, moraces nesto polovno, a to ne preporucujem(mozda samo ram).
ROM: Stock Asia WWE 5.0.1, Sense 6.0
Kernek: Stock 3.4.0

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od El Laki »

Donekle i sam kontam da će mi možda najveći trošak biti procesor jer je za moje potrebe on najbitniji.

Evo moje trenutne konfiguracije:
Maticna: Asus M2N-Sli Deluxe nForce 570 DDR2 64-bit
Procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual-core 5000+  
Graficka: AMD Radeon 7750 1gb DDR5
RAM: 4gb DDR2 800Mhz (Kingston i Samsung)
HDD: 500gb
Napajanje: Chieftec 550W

Mislim da bi mi hdd, grafička možda čak i napajanje radili posao u novom kompu. Ali ne znam da li bih uspeo ostalo da prodam u delovima (matična, cpu i ram). Pitanje je i da li će se ovo što ostavim uklapati sa novim komponentama.

EDIT


Evo sta sam ovako laicki nasao da bi mi se uklopilo u budzet.

Maticna: http://www.emmi.rs/mati%C4%8Dne-plo%C4% ... ctId=47308

CPU: http://www.emmi.rs/procesori-(cpu)-cpu- ... ctId=43231

Nesto mi cudno, npr AMD dual je 5-6k, a Intel 8-9. Treba li mi quad i koliko on kosta? Naravno intel, zbog maticne.

RAM: Nasao sam na KP nove Kingston HyperX\Savage 4gb DDR3 1600Mhz za 2.500-3.000. Eventualno bih uzeo do 8gb.

E sad, par pitanja.

Kako da znam da ce mi se trenutna graficka slagati sa ovim novim delovima?

Da li ce mi biti dovoljno 550W za ovu konfiguraciju?

HyperX Fury ili Savage?

Sve u svemu sa ovim novim komponentama, da li cu pojacati lepo komp? Ipak je to 150e otprilike.

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od Baraba »

Izvini Laki što updam :)

Mota mi se po glavi da zamenim PC. Uglavnom koristim za net i BluRay filmove.
Koliko vredi PC:
https://www.dropbox.com/s/6ymcec9q39k93 ... 2.png?dl=0
Poslednja izmena od Baraba u Sub, 16. Jan 2016. 00:18, izmenjeno 1 put ukupno.

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od El Laki »

Bez brige. ;)

Imaš gore moju trenutnu konfiguraciju, imao sam ponudu od 80e da prodam sve u kompletu. Možda ti to posluži kao reper da proceniš tvoj komp.

ljubabvb09
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 328
Pridružio se: Uto, 09. Dec 2014. 20:33
:: Umi Zero
Lokacija: Beograd

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od ljubabvb09 »

Moj savet ti je da, ako ti vec nije frka za komp, polako kupujes nov deo po deo. Procices naravno skuplje, ali mislim da je bolje da znas da je novo, nego kao sto je vec neko rekao, da cekas kad ce nesto da crkne. Ja sam se jednom zaebo i uzeo polovan i nikad vise. Svu tehniku treba uzimati samo novu, a pri tom ces verovatno imati garanciju na svaki kupljeni deo minimum dve godine, tako da... Imas na KP ljude koji prodaju nove komponente, a razlika je nekih 20e (kako koja komponenta) izmedju polovnog i novog. Ja sam radio u Ewe Comp i mi smo sastavljali racunare za Gigatron, Tehnomaniju itd. Dakle, oni samo dostave kakvu konfiguraciju hoce i mi im dostavimo sastavljen komp sa OS spreman za upotrebu. Za njih vazi veleprodajna cena komponenti i plus kolko se oni ugrade to je cena u maloprodaji. Mi smo na najjeftiniju konfiguraciju imali 25e po komadu ciste zarade, a nikad nam ne poruce ispod 20kom za jednu seriju. Sastavljali smo 150-200 komada dnevno (ne samo od njih nego od svih radnji). Dakle, kupovina u radnjama gotove konfiguracije je najskuplje resenje.

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od Baraba »

Da li u moj PC (gore u komentaru je specifikacija), može da se ubaci ovaj hdd?
http://www.emmi.rs/hard-diskovi-(hdd)-i ... ctId=21964

Ledjo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 832
Pridružio se: Sre, 05. Feb 2014. 15:03
:: G2

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od Ledjo »

Trazio mi brat da mu instaliram igricu I dao mi link sa yt koji u opisu sadrzi link za download. I ja ti pratim link, skinem to I naravno da sam navukao viruse ili neke malvere sta li je vec. Sta u browseru izlaze 3 reklame na dnu a ponekad I duzinom cele leve ivice reklama. A kad kliknem negde on mi otvori novi prozor za reklamom. Sta da radim? Ovako je kompjuter skoro pa neupotrebljiv

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od acamatic »

Ad Block instaliraj. Trebalo bi da reši.

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od Baraba »

Skoro sam na preporuku sa drugog foruma izbrisao ad block i ubacio Ublock origin, chrome je prodisao, lakše radi i dosta brže otvara stranice.
Ledjo, izbriši lepo taj brauzer, instaliraj novi, valjda će ti to rešiti, ako nećeš, onda jedno po jedno briskanje i skeniranje.

Odgovori