Svet satova

teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija
Pravila foruma
Teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija.
Postovi napisani u ovom delu foruma ne ulaze u ukupan broj korisničkih postova.
Odgovori
araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Re: Svet satova

Post od araphel »

Samo lagano. Ja sam dosta satova kasnije prodavao zato što sam se zaletao kad sam kupovao. Bolje biti siguran šta ti se dopada, pa to i zadržati. Mada, ukusu se menjaju, pa i temeljno biranje nije nikakva garancija.

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Svet satova

Post od novak »

Iznenadio sam se da Certina za taj mehanizam trazi 500+€. Onda vidim da i Tissot ima iste cijene. Znam da je bilo govora da su cijene satova skocile i vjerovatno je to to.
Prije 3god je mogao automatic sa 2824 za 500€ da se kupi.

Coni
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1743
Pridružio se: Ned, 21. Apr 2013. 10:26
:: LG Leon LTE

Re: Svet satova

Post od Coni »

Pa to je ono što su Araphel i Cvorugica pominjali, da su švajcarci malo precenjeni. Inače sreo ortaka iz srednje, i pričamo o svemu uz piće, spomene kako je za osamnaesti rođendan dobio od ujaka neki Tissot, a pre toga nosio Edifice. Kakvi su utisci? "Ne vidim nikakvu razliku, a više nosim Edifice jer je lepši"... Zanimljivo

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Svet satova

Post od araphel »

Novak, i sad imaš da nađeš sat sa 2824 za 500€, ali ne na početnoj ceni na etiketi u izlogu možda. Ustvari, ima i tu. Roamer, Tissot poneki, Hamilton...Mido.

Satovi kao "luksuz" roba su odlična prilika da se zaradi. U situaciji gde se troškovi proizvodnje smanjuju, a "swiss made" i dalje drži neku iluziju prestiža, zašto ne zaraditi zadržavanjem jakih cena, ili čak povećanjem? To je logika.

Pogledajte swiss made automatike iz segmenta oko 500€. Skoro svi su prešli na čelične narukvice sa leptir kopčama gde samo na krajnjim linkovima ugraviraju brend. Siguran sam da svi to rade negde u kini, pa posle možda finalnu obradu kod kuće, da bi ispunili "swiss made" zahteve.

Uostalom, ima na netu video Roamer manufakture, u kome se upravo vidi da manje više samo rade finalno sklapanje i podešavanje kod kuće, dok delovi stižu od ko zna gde.

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Svet satova

Post od novak »

Gledao sam malo Tissot, sada nema sata sa G10 i celikom ispod 575$ (bilo je 525 ranije), a skocio je i dolar.
Po meni svicarci nisu precijenjeni koliko se prica. I kod japanaca ako je imalo kvalitetniji sat kosta cijenom priblizno svicarcu. Drugo je sto se od Seika poredi serija 5 koja je za mene konfekcija sa mid range proizvodima iz Svice.

Coni
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1743
Pridružio se: Ned, 21. Apr 2013. 10:26
:: LG Leon LTE

Re: Svet satova

Post od Coni »

To je neuporedivo, ali na primer, radije bih nosio plavi Sumo nego nekog švajcarca od 1000€. Eto na primer što kaže čovek za Roamer, video sam onaj Saturn, sat ko bombona ali da dam 38000 a ko zna kakvog je kvaliteta iznutra. Mislim verujem da je dobar ali ništa vredniji nego neki seiko od 200 evra. Možda grešim ali takav sam utisak stekao.

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Re: Svet satova

Post od araphel »

Coni, odličan je taj Roamer, ali generalno swiss made danas i ono što je do pre par decenija bilo nije isto. Bar ne u ovom iole pristupačnom segmentu. Top marke ne računam.

Realno, sat kao Seiko Sumo, koji košta oko 350€ ako se potrudiš, a recimo oko 500€ sa safirnim staklom, koštao bi oko 1000€-1200€ da ga je napravio neki švajcarski brend.

Pričam pre nekog vremena sa čovekom, poznavaocem, vlasnikom nekih prilično skupih satova. Razgovaramo na temu Longines Hydroconquest, koji je sat od 1070€, i jedan od mojih favorita. Kaže čovek kako mu sat ostavlja utisak nedovršenog i ima neke falinke tipa nepreciznu krunicu i slično, što u tom rangu ne bi smelo da se desi. Jednostavno taj sat sa tom cenom ne bi smeo da ostavi vlasniku takav utisak.

To je po meni pravi pokazatelj koliko je "swiss made" pečat izgubio na vrednosti.

Ne zaboravimo da se "swiss made" stavlja i na Hanowe od 200€ sa lošom narukvicom i najjeftinijim Ronda kvarcnim mehanizmom koji ne košta 20€ u nabavci. Pa nek me neko ubedi da taj sat zbog natpisa ima veću vrednost od recimo Seiko Monstera koji em što će trajati deset puta duže em je u startu po svakom parametru za dva koplja ispred.

Da se razumemo, ne mrzim švajcarce, ali mislim da su izvikani poput nemačkih automobila i da imaju itekako dobre alternative u istočnjačkim proizvođačima.

I povrh svega toga, sat sa moje liste želja, koji bi me naterao da imam taj jedan i nijedan više, je ipak swiss made. :)

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Svet satova

Post od Azimuth »

A Citizen ProMaster Sky? Oznaka mu je AS4020-52E.
Jel valja to cudo cemu?

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Re: Svet satova

Post od araphel »

Super satić sa mnoštvom funkcija, koji po meni jako dobro izgleda i vredi uzeti ako se potrefi dobra cena.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Svet satova

Post od Azimuth »

Vidim da ima jos nekoliko AS4020 modela, ali ja tu ne vidim neku razliku u njima ili ne gledam gde treba? Da nije ovaj noviji od nekog drugog ili kako vec?
Sto se izgleda tice, meni se svidja, dobar je i osecaj na ruci. Ima tu neku tezinu da se oseti, sto mi se jako svidja.

bata bogdan
Banned
Postovi: 4049
Pridružio se: Pet, 16. Dec 2011. 03:33
:: Huawei X2 7.0 LTE
:: Huawei M2 10.1 LTE
Lokacija: Tamo daleko...

Re: Svet satova

Post od bata bogdan »

Komsa zagrizo za satove, hehehehe, ako ako, lep izbor praviš, super :)
Huawei

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Svet satova

Post od novak »

Za te "lijeve" marke sa swiss made natpisom si u pravu. Al ove poznatije u cijenu uracunaju i dio svoje bogate istorije.

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Re: Svet satova

Post od araphel »

Ni Roamer ni Tissot ni Certina nikako nisu neke leve marke.

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Svet satova

Post od novak »

Ama mislio sam na hanowu:D

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Re: Svet satova

Post od araphel »

To da. A inače, Hanowa je kao valjda Roamer-ova podmarka.

Ma to sa istorijom mene i nervira. Znam da im je valjda obaveza 50-60% sata da bude napravljeno u Švajcarskoj i da završna obrada bude tamo, da bi dobili "swiss made" natpis. I onda to svi debelo koriste. Uglavnom mehanizam bude taj deo sata koji prevagne, ostalo im prave negde za ko zna koliko manje para. A prodaju i dalje sa istom premijom kao da je hand made in switzerland. To me kod njih užasno živcira. Kvalitet je i dalje kao tu, sve je to strogo kontrolisano, ali opet...

Naravno, to je sve izraženo kod low, mid, i donekle high segmenta. Top segment mislim da je izuzet od toga, mada se ne bih ni tu sasvim kladio.

Kod japanaca se zna da je uglavnom sve iz malezije i tako nešto, japan domestic modeli se možda finiširaju u Japanu, a samo se top segment kompletno pravi tamo. To mi je nekako poštenije, jer se u startu zna šta i kako. Mada, i japanac naplati sitnu premiju na J verziju (jasno da ovde primarno pričam za Seiko) iako sam sat verovatno nije video Japan.

Takođe, ono što je kod Japanaca poštenije je da su svi mehanizmi in house, dakle sopstveni. Kod švajcaraca to odavno nije slučaj, i ETA se u maltene sve gura. I onda platiš debelu premiju za neki high end sat u kome je u suštini isti mehanizam kao u Tissot od 500€. Ok, možda u višoj izvedbi ili bolje podešen, ali svejedno isti. Ili još gora fora kad recimo Longines uzme ETA mehanizam pa promeni jako malo ili ništa, a onda reklamira mehanizam kao svoj.

I tako...raspisah se ja, ali u svakom slučaju, više volim japance jer im je poslovna politika naizgled transparentnija. Naizgled.

srdjanyo
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 236
Pridružio se: Ned, 31. Avg 2014. 09:04
Kontakt:

Re: Svet satova

Post od srdjanyo »


araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Re: Svet satova

Post od araphel »

Malo smo se igrali sa naručivanjem online, i Ecozilla sad ima adaptere koji joj omogućavaju da prihvati bilo koji 24mm kaiš.
[img]http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016031 ... 566c76.jpg[/img]
[img]http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016031 ... b018ec.jpg[/img]

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Svet satova

Post od araphel »


bata bogdan
Banned
Postovi: 4049
Pridružio se: Pet, 16. Dec 2011. 03:33
:: Huawei X2 7.0 LTE
:: Huawei M2 10.1 LTE
Lokacija: Tamo daleko...

Re: Svet satova

Post od bata bogdan »

E ovo mi se opasno svidja, cena skroz skromna, čitavih 200e
Seiko srp 613
Slika
Slika
E evo slika i od mog sata miljenika, kojeg bas rado nosim :)
Invicta 14655 xxl 54mm :)
Slika
Slika
Huawei

Dexter
Expert
Expert
Postovi: 3854
Pridružio se: Pon, 23. Avg 2004. 12:06
:: Samsung S21+
Lokacija: Beograd

Re: Svet satova

Post od Dexter »

Festina sat, Miyota 0S10 mehanizam unutra, stoperica zakucala. Kad se aktivira, trza, ali kao da je nesto koci da se pomeri. Probao reset, ali ista prica, trza samo, nece da se pomeri. Otvorio, produvao malo, jel ima neko semu mehanizma ili mozda neko resenje? Da li da cackam dalje, da ga ne razbucam bzv.? Ostalo sve radi, sat, minut, datum..

Odgovori