Malo o pravopisu

teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija
Pravila foruma
Teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija.
Postovi napisani u ovom delu foruma ne ulaze u ukupan broj korisničkih postova.
Odgovori
kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

Post od kefalo »

evo se meni u prvoj recenici prethodnog posta potkrala greska, koju sinoc kasno nisam uspio vidjeti, i sad ujtro, je vidim, iako sam sinoc kontrolisao.
Stvarno ne znam sta da radim sebi, sva slova su tu ali nisu na mjestu :smutny: :uhuh:
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

dimi89
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1934
Pridružio se: Sre, 07. Feb 2007. 09:25
:: Samsung Galaxy Neo
:: LG Optimus 4X HD
Lokacija: Nis

Post od dimi89 »

imam 2 "zamerke" 1)filosofija i filozofija mogu oba da se okarakterisu kao pravilna zbog porekla reci(filosofos) tako da je to jos uvek ne razjasnjeno :) 2)Vlada zem jedno pitanje da li ti tako mislis da je to nepravilno ili si procitao negde?jer ja sam u novinama vidjao a i malo je glupo po meni da napisem Sonyerickssonov model .....Iskreno mislim da je tema super jer iako mozda budu mene citirali i ispravljali zbog pravopisnih gresaka (jeste da ce da me bude sramota :oops: ) barem cu nauciti i mozda vise obratiti paznju na ono sto pisem.
P.S. dosta je slova u ovom postu mora da ima neka greska :)
>>>Samsung S3 Neo GT I9301I<<<LG Optimus 4x HD<<<LG KS20 <<<....Nokia N76 {Symbian v60 3rd hacked}...

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

dimi89, ne da je to nepravilno, nego...
Pravilno je Sonyericsson model, prodavnica, itd (bez dodataka na osnovu), ili ko voli po srpski Sonieriksonov, Šarpov, Mercedesov...(zvuči rogobatno ali je pravopisno!)
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

Vincent
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1255
Pridružio se: Pon, 30. Jan 2006. 18:06
Lokacija: Hiperboreja

Post od Vincent »

dimi89, filozofija kao riječ nam je došla iz njemačkog jezika, tek naknadno je imamo iz grčkog u izvornom obliku "filosofija", tako da nam Švabe uvališe (:)) taj izgovor sa "Z". Možete reći kako vam volja, oba su ispravna, s tim što je "filosofija" maltene silovanje našeg jezika, nije prirodno tako izgovarati, jednostavno je mnogo prirodnije izgovoriti sa "Z" i u našem jeziku je to prirodna zamjena jednog glasa drugim. Naravno, pozeri će uvijek govoriti sa "S", kao "ispravnije je". Inače, na grčkom "filoZofija" znači ljubav prema mraku :) Čak moj drug koji je manijak za latinski i grčki (naravno starogrčki, ovu današnju "šnj" verziju ne nazivam tim imenom - grčki = starogrčki za mene :)) kaže sa "Z" i slaže se da je prirodnije i da se bolje uklapa u srpski jezik. Nerazjašnjeno se piše ovako kako sam ja napisao.

Vlado, hvala na ovim informacijama!

Moja je najveća dilema oko pisanja složenica (recimo: "auto-put" ide sa tireom, ali prirodnopravni ili opštenarodni i sl. idu bez). Niko ne zna sve :)

Pozdrav! :wink:
iPhone 4 16GB Black & N91 8GB facelifted to Silver.
Perfected by Sennheiser PX-200 White and Sennheiser HD-205 Black!

dimi89
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1934
Pridružio se: Sre, 07. Feb 2007. 09:25
:: Samsung Galaxy Neo
:: LG Optimus 4X HD
Lokacija: Nis

Post od dimi89 »

ok barem sam naucio nesto novo........a sto se tice obrazovanja u skolama o tome da i ne procam........pa ljudi ne mozemo ni da znamo dobro pravopis kad malo malo pa strajk barem je tako kod nas u Nisu bilo..........pozz :)
>>>Samsung S3 Neo GT I9301I<<<LG Optimus 4x HD<<<LG KS20 <<<....Nokia N76 {Symbian v60 3rd hacked}...

Vrh
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 176
Pridružio se: Čet, 16. Nov 2006. 11:06
Lokacija: Vracar

Post od Vrh »

evo jos jednog nacina da se malo ozivi forum :? ...deco sutra vam ja drzim cas iz geografije,ipak je od zivotne vaznosti da znate koja marka telefona dolazi iz koje zemlje...prekosutra fizicko vaspitanje ako vam "NE-DAJ" boze neko ukrade telefon i pocne da bezi,imate kondicije i snage da ga sustignete i kaznite....pozdravLJAM za temu :lol:
Blackberry 9700

kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

Post od kefalo »

Vrh,
ma ekstra ideja.
uzmi spisak sa gsm arene, i kreni odzgo prema dolje, sto je ujedno raspored proizvodjaca prema trzisnom udjelu.
bilo bi fino i kad bi napisao i nesto o svakoj od kompanija, nesto sa wikija.
ali to moze biti i druga lekcija.
A sto se tice samog porjekla pojedinih kompanija, napatit ces se sa onim proizvodjacima sa dna ljestvice, narocito onim pod other.
Za neke nisi ni cuo :)
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Evo malo dodatka na temu pravopisa...
tekt napisao:ok vizuelno je radjen kao diamond,osim qwerty tastature,softwerski neznam neinteresuje me win mob,kad bi imao kesha uzeo bi tytn 2 :lol:
Miškoni napisao:tekt, izgleda da te pravopis takođe ne interesuje.
Baci malo pogled na temu:
http://www.mobilnisvet.com/forum/viewtopic.php?t=14873
tekt napisao:Miškoni pa sta ti znas mozda me i ne intersuje,kad vecina ljudi danas na to neobraca paznju :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Miškoni napisao:A većina kojih i kakvih to ljudi ne obraća pažnju? To bi trebalo da bude opravdanje? Nemoj pogrešno da me shvatiš ali tebe mrzi da pišeš pravilno i normalno a nas ne treba da mrzi da čitamo to? Nemoj samo da mi kažeš "koga mrzi - ne mora da čita"...

4life
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 104
Pridružio se: Pon, 31. Jul 2006. 18:06
Lokacija: Buljarica, CRNA gora

Post od 4life »

Svaka cast ljudi na temi. Ovom forumu treba pismenosti to je sigurno.
SMRT NEPISMENIM LJUDIMA!!!
Nemam telefon trenutno.

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

4life, ne samo ovom forumu, "zaraza" je uzela maha i širi se na svim nivoima... :smutny:

Vincent
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1255
Pridružio se: Pon, 30. Jan 2006. 18:06
Lokacija: Hiperboreja

Post od Vincent »

Nažalost, to traje već neko vrijeme... Mi bar radimo nešto na tom polju, a drugdje... Nadam se da je ova tema uticala makar na mali broj ljudi i da će se neka promjena ipak desiti. Moramo da nastavimo da opominjemo ljude, kao Miškoni u ovom prethodnom postu, na koji stvarno nemam komentar...

Pozdrav! :wink:
iPhone 4 16GB Black & N91 8GB facelifted to Silver.
Perfected by Sennheiser PX-200 White and Sennheiser HD-205 Black!

kapoerista90
Expert
Expert
Postovi: 2411
Pridružio se: Sre, 24. Okt 2007. 05:49

Post od kapoerista90 »

Dobro, priznajem, iako mislim da pravilno pisem, skoro svuda gde pisem BIH sam izbacio H... Lakse mi nekako mogao BI nego BIH :|
Nokia E71... Elegant, but deadly

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Da, i to je još jedan primer koji je sve više prisutan - izgubilo se bih, biste, bismo i biše/bejahu - sve se pretvara u jednostavno bi.

kapoerista90
Expert
Expert
Postovi: 2411
Pridružio se: Sre, 24. Okt 2007. 05:49

Post od kapoerista90 »

To bejahu ne znam kad sam zadnji put iskoristio :D :D :D Verujem na prijemnom u osmom razredu :) Mada dobro... Al zato sve više koristim Č Š Ć Đ Ž na tastaturi... Posledice posla :P
Nokia E71... Elegant, but deadly

McLaren F1
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 1507
Pridružio se: Pet, 28. Apr 2006. 16:51
:: LG G2
Lokacija: Novi Beograd

Post od McLaren F1 »

Cini mi se da otkad je napisan ovaj thread, ljudi vode malo vise paznje o onome sto pisu, odnosno kako pisu! :roll: :wink:
Nazalost, i dalje vidjam po forumu neke neverovatne gramaticke greske, al valjda ce se nauciti! :roll:
Ne kazem ni za sebe da sad nikad ne gresim, al se trudim da pravim sto manje gresaka! :oops:
Ovaj thread ce vecini pomoci da manje grese, a i ako s vremena na vreme citiramo neciji post ovde, mislim da ce taj neko dvaput razmisliti sledeci put pre nego sto napise ponovo nesto tako nepravilno! :wink:
Jel to neko rekao tekt! :D ;)

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

Primecuje se da je pismenost podignuta na malo visi nivo ali mi se cini da dosta clanova (ne izdvajam nikoga) ne obraca paznju na sastav teksta u poruci kao i na gramaticke greske! Valjda smo tako navikli jos iz skolskih dana da nas pravopis ne interesuje nesto posebno!
Sam sam iskusio to na svojoj koži! Imali smo neku profesoricu u osnovnoj kojoj je bilo vazno procitati lektiru i znati je prepricati, a pravopis je bio u drugom planu!
O srednjoj ne vredi pricati jer to je period kada boli uvo za sve, pa cak i za pravopis! :) :wink:

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Post od toda81 »

Posto mi mladi ucitelji nemamo posla onda nek nas opismenjavaju 65-ogodisnji "starci i starice".Krivica je na onima koji su na "vrhu" jer pomeraju starosnu granicu,a da podjem od sebe i da budem iskren cisto sumnjam da cu i sa 55 god. moci da budem pravi ucitelj,a da ne pricam o radnom veku od 65 god.Treba pustiti mlade da rade,a starijima dati da odu u zasluzenu penziju i da na miru prozive penzijske dane
Note IV N9100 dual

kapoerista90
Expert
Expert
Postovi: 2411
Pridružio se: Sre, 24. Okt 2007. 05:49

Post od kapoerista90 »

IDzO brate, ja se ne secam kad sam radio pravopis zadnji put :D:D:D:D:D:D Ako znas zasto se ona Ana karenjina bacila pod voz, dobijes pet... :D
Nokia E71... Elegant, but deadly

tehno maniac
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1594
Pridružio se: Ned, 29. Jun 2008. 08:26

Post od tehno maniac »

Evo ja saam sada navikao da pišem i šđćžč,mada me ponekad mrzi da pišem veliko slovo,držim se pravopisa! :) .
Nokia C6

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

Znam da je imala crvenu torbu, a jel se bacila zbog nesrecne ljubavi!? :D
Srpski mi je kroz osnovnu i srednju bio zesce sranje! Katastrofa!

Odgovori