Malo o pravopisu

teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija
Pravila foruma
Teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija.
Postovi napisani u ovom delu foruma ne ulaze u ukupan broj korisničkih postova.
Odgovori
ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Malo o pravopisu

Post od ciklon »

Корејци је правилно: https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9A%D ... 1%86%D0%B8

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Malo o pravopisu

Post od Evindzer »

Pravopis preporučije oblik sa -ac, dakle: Korejac, Korejka. Ali ne daje dovoljno uverljiva razgraničenja u odnosu na primere sa sufiksom -anac, pa tako imamo primere Belgijanac i(li) Australijanac, a ne Belgijac i(li) Australac, kako je kod Hrvata decenijama unazad.
Da ne širim: ako ćete po važećem pravopisu, onda je Korejac, ali tu su u pitanju neraščišćena posla, tako da možete govoriti i Korejanac (sa j) i smatrati da niste pogrešili.

liman3
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 407
Pridružio se: Sre, 28. Maj 2014. 08:54
:: P10 Lite

Re: Malo o pravopisu

Post od liman3 »

Čekaj jel onda (iako ne baš po pravilu) Korejanac ili Koreanac? Ili je i to nerazjašnjeno? [emoji1]

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Malo o pravopisu

Post od гари »

Gde slobodno mesto vidiš, ti tu J posadi.[emoji16] Ili zameni I u reči sa J, moto našeg jezika.[emoji41] Ne vidim kako se to uklapa s onim "piši kao što govoriš", ali avaj.

Mada u slučaju sa Korejom, svakako mu zemlju me zovemo Korea, to je na engleskom, pa tako mi nije logično da Koreanac bude pravilno. No ja samo filozofiram, nemojte mene slušati.[emoji4]

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Malo o pravopisu

Post od Evindzer »

liman3 napisao:Čekaj jel onda (iako ne baš po pravilu) Korejanac ili Koreanac? Ili je i to nerazjašnjeno? [emoji1]
Razjašnjeno, a i objašnjeno gornjim Garijevim postom. [emoji16]
Čini mi se da sam gore bio napisao da ide sa j: ime zemlje je Koreja, pa odatle Korej(an)ac.
гари napisao:No ja samo filozofiram, nemojte mene slušati.[emoji4]
[emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787]

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Malo o pravopisu

Post od Evindzer »

Osvrt na ovaj Garijev post iz druge teme:
гари napisao:Ma šta nepravilno. Donesu jedno pravilo, pa drugo, pa vrate opet prvo. A ljudi koji su dobro naučili u školi isoadaju kao nepismeni, pa nek se tornjaju.

Evo baš nešto o auto-putu.

https://daljine.rs/da-li-se-pise-autoput-ili-auto-put/

Ja bi se složio sa tim da treba da se piše auto-put, zbog tog principa da kad se spajaju dve (ravnopravne) imenice, onda ide crtica. Ali da nekome kažem da "autoput" piše nepravilno, to neću. U principu, ni kod "auto-put" te dve imenice nisu baš ravnopravne, nije to nešto između auta i puta, kao kad kažemo crveno-beli...

Imamo tako neke gluposti, Vuk Karadžić bi se prevrtao u grobu. "Čitaj kao pišeš, pišu kao što govoriš". Zašto je recimo pravilno "paradajz", a nije "paradaiz"... Ako je pravilno "mlijeko", onda može i "paradaiz". [emoji16] Zato što je dotičnom gospodinu prirodno da izgovori s akcentom na drugom slogu, a skoro svima koje ja znam izgovaraju s akcentom na trećem slogu (pri čemu u našem slučaju to nije poslednji slog).

A telefon mi je na engleskom između ostalog da ne bi gledao kako je 10.51, već mi lepo piše 10:51. Šta izvode besne gliste...
Mlijeko i paradajz ne potpadaju pod istu kategoriju:
Mlijeko je ijekavska varijanta ekavske varijante mleko, kao, na primer, snijeg ili bijelo.
Paradajz jer reč stranog (čini mi se, nemačkog) porekla, prilagođena srpskom jeziku i, za razliku od gornjih primera, nema ekavsku i ijekavsku varijantu - jer nije reč slovenskog porekla, pa nije prošla kroz evoluciju starog slovenskog glasa koji se naziva „jat“, a za koji Guglova zastatura nema zasebanu grafemu (zaseban karakter, kako se to obično naziva na forumu). [emoji3526]
Iz tog razloga u paradajzu nemamo varijante -e- / -(i)je-, već samo kratko i stranog porekla, koje se po pravilu u srpskom jeziku supstituiše srpskim glasom j.
U suprotnom bi, recimo, svaka Јелена bila Иелена i slično. [emoji1]

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Malo o pravopisu

Post od гари »

Slažem se, nije skroz dobar primer, jer jedno je ijekavica i ekavica, a kod paradajza i paradaiza je nešto drugo. (Čitao sam i ranije za slovo jat.[emoji4]) Ali ono zbog čega sam naveo taj primer je činjenica da u zavisnosti od toga gde nam je akcenat, nekome biva prirodno da izgovori paradaiz, a nekome bude prirodno paradajz. Video sam o tome na netu da baš za paradaiz stoji u Rečniku Matice srpske i paradàiz i paràdajz. I posle se neko poziva na Ivana Klajna i njegov pravopis u kome se pominje paradajz, ali ne i paradaiz. No, to što on nije napisao paradaiz mi nije ubedljiv argument za to da je paradaiz loš, pre toga u pravopisu za paradaiz ništa nije ni bilo napisano.

Isto kao i kod imena, neko je Nebojša, neko je Neboiša, i po meni - ako uvažavamo ijekavicu, onda treba ispoštovati i nas sa severa koji pričamo polako.[emoji16] Pa ako postoje i Sava i Savo, što da ne postoje i Nebojša i Neboiša, pa i paradajz i paradaiz. [emoji16]

Što se tiče i uvoženja reči. Mi svakako ne uvozimo reči iste kao u originalu, što jer nam neki glasovi fale, što jer prilagođavamo reč našem izgovoru i naglasku...

Pa tako imamo i za alnaser. Kažu, pravilno je anlaser, jer je tako na nemačkom, u originalu, i u tom slučaju je akcenat na drugom slogu. Ipak, baš nikog ne znam da ne koristi reč alnaser. Anlaser sam prvi put video nedavno pošto je neko tako napisao na svojoj radionici u Novom Sadu, i tad dž se zaostao... Tako da, što da ne bude i alnaser, ionako ne ulazimo u "bas", već u "bus", ne vozimo "otomobil", već "automobil", i slično.

Zato ne vidim opravdanje za "paradajz", pa čak ni da ga Nemci ili Mađari izgovaraju kao "paradajz".

Izvini zbog romana "a la gari", nisam dugo. [emoji16]


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Malo o pravopisu

Post od Evindzer »

^ Opušteno, ja volim da čitam romane. [emoji16][emoji6]
A što se tiče Sava i Save, kao i paradajza i paradaiza - opet nisu iste stvari. [emoji39]
Tačno je da Rečnik MS navodi oblik paradàiz, ali veruj svome Eviju da je to pogrešan oblik - pogrešan u tom smilu da nije u duhu prilagođavanja tuđih reči srpskom jeziku. Svako (veoma) kratko i iz stranih jezika kod nas prelazi u j, i u tome je sva filozofija. [emoji4]
Naveo sam ti gore onu Jelenu kao primer za kratko i koje daje j. [emoji854]
A o pitanju akcenta, neki drugi put, ali ni to ne treba da te mnogo brine. [emoji6]

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Malo o pravopisu

Post od ciklon »

У Речнику Матице српске парадајз и парадаиз нису књижевне речи него варваризми из немачког. Књижевне речи су црвени патлиџан и рајчица. Правопис даје само парадајз и парадајз-салата и парадајз-сок са цртицом.
Уопштено се говори и пише парадајз и то је најправилнији назив после назива патлиџан.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Malo o pravopisu

Post od гари »

Ma nemojte da počnem da govorim rajčica, znate koliko sam tvrdoglav...[emoji16]

I videli bi Vi da je Novi Sad glavni grad, drug'čije bi onda razgovarali. [emoji1787]

Šalim se sad malo, a Evijevo kratko i jasno objašnjenje mi je prihvatljivo, i jedino ispravno objašnjenje, posle svega što sam video na netu...[emoji4]

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

PetarVetar
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 374
Pridružio se: Pet, 01. Avg 2014. 17:27
:: Samsung S20+
Lokacija: Jagodina

Re: Malo o pravopisu

Post od PetarVetar »

'Ajde razumejte prvo, pa onda da pričamo. :D[img]https://uploads.tapatalk-cdn.com/201909 ... 61d5ba.jpg[/img]

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Malo o pravopisu

Post od Evindzer »

Vidim da ću i ovde morati da obrnem kokice sa senfom. [emoji1787][emoji1787]

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Malo o pravopisu

Post od Green »

Neko izgovara alnaser umesto anlaser? Pod hitno im zasiti usta. :roll:

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Malo o pravopisu

Post od гари »

^ Nema ništa od toga, mnogo nas je.[emoji16]

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Malo o pravopisu

Post od Green »

Da li onda izgovarate i kiNdapovanje umesto kiDnapovanje? :roll:

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Malo o pravopisu

Post od гари »

A pa sad, nisam baš u takvom komšiluku, mi smo od tih na koje ti misliš obrazovaniji...[emoji38]

U svakom slučaju, na netu vidim da su i oko toga neki vodili diskusije, tako da nije ni samo moje okruženje u pitanju. A kod tebe, kad kažem anlaser, akcenat ti je na drugom a, ili na prvom?

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Malo o pravopisu

Post od Green »

EDIT: greska u kucanju. Akcenat je na prvom slovu a .

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Malo o pravopisu

Post od sugarcoated_ass »

Ja ni nemam pojma šta je to, a ni kako se pravilno izgovara. [emoji1787][emoji1787][emoji1787]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Malo o pravopisu

Post od гари »

Ti si onda, Novosadista, na mojoj strani, računam na solidarnost.[emoji38]

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Malo o pravopisu

Post od Evindzer »

Snađe, to ti je neki deo automobila, nije to za nas sirotinju, koji stojimo po gradskom prevozu. [emoji1][emoji1]
Inače, današnji bilans iz GSP-a: sedam starih Samsunga, tri stara Horora, dva nova havajca, jedan stari Ajfon i jedan novi duguljasti model sa kapljicom, nisam ga dobro video, ali mogla bi biti Šauma. [emoji38]

Odgovori