"Internet trolovi"

teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija
Pravila foruma
Teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija.
Postovi napisani u ovom delu foruma ne ulaze u ukupan broj korisničkih postova.
Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

"Internet trolovi"

Post od Miškoni »

(preuzeto sa interneta, nepoznat autor)
Internet trolovi - plaćenici u službi političara, bankara i moćnika

Svi smo sve svesniji manipulacije koja se odvija putem TV-a i radija, ali taj fenomen je već opšte prisutan i na internetu. Vlade, političke stranke i razne organizovane interesne grupe (naftna, farmaceutska, prehrambena, medijska, industrijska i ostale mafije) zapošljavaju u svojim PR i marketing odeljenjima ljude koji prate rad različitih građanskih pokreta, grupa i inicijativa, koje se bave društveno korisnim radom koji je u suprotnosti sa "politikom" tih organizacija, sa ciljem da se infiltriraju u redove, da naprave raskol i dovedu do slamanja morala i trajnog prekida rada takvih nezavisnih građanskih grupa i inicijativa.

To su obično ljudi koji se kriju iza lažnih profila na socijalnim mrežama, koji svojim komentarima žele da poremete normalnu diskusiju. Trolovi obično nisu tematski zainteresovani, već nastupaju agresivno sa pokušajem stvaranja razdora u postojećoj zajednici, diskreditovanja osoba sa drugačijim mišljenjem ili usmeravanja toka diskusije u neproduktivnom pravcu.

Trolovi se kreću uglavnom u internet forumima, vikijima, mejling listama, blogovima i po socijalnim mrežama. Pojedini trolovi se koriste prefinjenim dijalektičkim i retoričkim metodama i tako kamufliraju i često dugo vremena ne budu otkriveni.

Sa porastom broja korisnika socijalnih mreža oni su otišli i korak dalje, tako da osnivaju grupe i stranice sa nazivom danas popularnih građanskih inicijativa i direktno demokratskih pokreta kako bi ideju tih zajednica preusmerili u korist svoje političke ili profitne organizacije.

Kako ih prepoznati?

Trolove u grupi je najlakše prepoznati po tome što kontinuirano žele da poremete normalnu diskusiju svojim agresivnim napadima i pokušajima diskreditovanja osoba u zajednici, prenebegavanjem onog što se treba dokazati, omalovažavanjem čoveka, laskanjem široj zajednici, argumentima sveopšteg slaganja, pozivanjem na mišljenje "velikih ljudi", traženjem dokaza u unapred formiranom stavu koji tek treba dokazati itd.

Trolovske (lažne) grupe je najlakše prepoznati po tome što u svojim izjavama pokušavaju da neargumentovano i agresivno uguše sve kritike usmerene na svoje sponzore i idejne tvorce svojih lažnih grupa (političare, bankare i moćnike koji su i tvorci problema). Tu je i visokosofisticirana grupa trolova koji pokušavaju da ulizivanjem članovima uticajnih internet zajednica dođu do pozicije administratora web sajtova i stranica na socijalnim grupama kako bi preoteli istu i zatim njene aktivnosti preusmerili u željenom pravcu ili ugasili.
http://en.wikipedia.org/wiki/Troll_%28Internet%29
Slika
(The "trollface", first appearing in 2008, is often used to indicate trolling in contemporary internet culture. Modern usage of the word itself dates from 1980s.)

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: "Internet trolovi"

Post od sugarcoated_ass »

Hahahaha! Kad cu onda vec jednom da dobijem platu za ovo moje visegodisnje trolovanje po fejsu, majspejsu i ostalim *ejsovima? :lol:
Ovo mi previse lici na jos jednu teoriju zavere... Sta onda po ovom tekstu ispadaju 4chan, 9gag i sl.?

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Re: "Internet trolovi"

Post od Miškoni »

psyhound, he he, pa ako si se pronašao u priči a niko te ne plaća - onda spadaš u određene "psihološke profile" kojima ću se pozabaviti kasnije. ;)
Šalim se, čim te ja ne diram - budi spokojan, nisi trol. :)

bestboy
Expert
Expert
Postovi: 3571
Pridružio se: Uto, 23. Jan 2007. 03:10
Lokacija: Casablanca

Re: "Internet trolovi"

Post od bestboy »

Miškoni
Рекао бих да сам појам треба да се прошири, јер су садашњем тренутку означава много више од оног наведеног у твом посту...
Један лип примјер. Права жемска. :D
http://www.facebook.com/pages/Bo%C5%BEi ... 6531733391

Miškoni
Проблем? Ју мед? :P
Слобода или смрт

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: "Internet trolovi"

Post od sugarcoated_ass »

Svi smo mi po malo trolovi! :P

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: "Internet trolovi"

Post od Green »

Joj bre ljudi, niste ni svesni kakvi se planovi i ideje motaju po glavama ljigavih politicara, bankara i ostale premocne mafijaske bagre. A Srbin ko Srbin, sve svede na zajebanciju, misleci da sve i jeste jedna obicna zajebancija. Jbg...

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Re: "Internet trolovi"

Post od Miškoni »

Obećani nastavak priče:
(preuzeto sa interneta i sređeno, izbačene neke nevažne stvari)

Trol je često narcisoidna osoba koja pokazuje jasne psihopatske karakteristike, jer uživa u mučenju i ometanju drugih ljudi. Psihologija još uvek nije uradila neke ozbiljne radove i istraživanja o trolovima, iako je Judith Donath još davne 1999. godine u svojoj studiji o Internet zajednici upozorila na pojavu virtuelnih lovaca na naše živce i strpljenje. Donath je dala kratak pregled stvaranja lažnog identiteta, obmana i igara raznoraznih tipova kojima je za cilj bilo stvaranje konfuzije i negativnih emocionalnih reakcija učesnika na Internetu sa kojima su došli u virtuelni kontakt.

Ona je u svojoj studiji napisala:

"Trolovi stvaraju igre u kojima se služe lažnim identitetom, ali oni ovu igru stvaraju bez pristanka drugih učesnika. Trol će pokušati da uradi sve kako bi dobio legalnu i čvrstu akreditaciju u nekoj grupi, koja deli zajedničke interese ili brige; novopridošlice u grupi neće moći da razlikuju prave postove od postova trolova, jer će ih oni navlačiti na svoje stavove i pokušaće da pridobiju što više neupućenih učesnika u komunikaciji na svoju stranu; ako grupa otkrije namere trola, on ili ona će objaviti što uvredljivije postove i posle toga će napustiti grupu."

Uspeh trola zavisi od toga koliko je neki trol vešt u onome što radi, i zavisi od toga koliko se trol nasladio maltretiranjem i svađanjem sa drugima pre nego što je otišao iz grupe.

Trolovi često menjaju profile i imena na društvenim mrežama, otvaraju nove e-mail adrese i skrivaju se iza lažnih imena i nadimaka; trol gotovo nikada neće objaviti svoje pravo ime i prezime, ili adresu i datum rođenja.

Neki trolovi će se sa novim identitetom ponovno pridružiti istoj grupi i počeće opravdavanjem stavova navodnog nesrećnika kojeg je grupa odbacila, t.j. sebe. Posle dobijanja znakova griže savesti ili empatije, trol će nastaviti tamo gde je stao sa prethodnim profilom i identitetom, i priča će se još jednom ponoviti.

Trolovi mogu da budu pogubni na nekoliko načina:

Mogu da smanje posećenost nekog bloga, foruma, web strane ili grupe, da smanje ili potpuno prekinu diskusiju jer će širiti lažne informacije i optužbe od kojih mete neće moći da se odbrane, ili neće moći efektno da se odbrane. Širenjem netačnih informacija i lažnih navoda, smanjuje se osećaj poverenja među učesnicima ili čitaocima foruma.

Trolovi će često diskreditovati svoje mete lošim savetima, insistiranju na prihvatanju njihovih ideja i laži i, što je najvažnije, pokušaće da stvore što više podela i sukoba kako bi se dodatno naslađivali.

Trolovi neće paziti na logiku, istinu i demantovanje. Trolu nije u interesu da se smire strasti u komunikaciji i da se obrati pažnja na temu. Mnogi trolovi će pokušati da privuku najveću pažnju sa bombastičnim informacijama ili temama koje će u tom trenutku biti nemoguće proveriti.

Pojedinci ili grupe koji su često bili napadnuti i povređeni od strane trolova, mogu da postanu preosetljivi, naročito ako su trolovi napravili toliku pometnju da istina više ne može da ispliva na površinu. Posle toga, žrtve mogu da vide pretnju i tamo gde je nema, čak i u najnaivnijim pitanjima novopridošlica.

Susan Herring se trolovima pozabavila u istraživanju objavljenom pod imenom "Potraga za online sigurnošću: kontrola trolova na forumima posvećenim ženskim pitanjima".

U tom istraživanju Herring je napisala:

"Maltretiranja je najviše tamo gde nema cenzure, gde se pokušava održati sloboda govora i gde se prave društveni eksperimenti (volontiranje, sos forumi, blogovi sa otvorenim uređivanjem i pisanjem, i grupe sa otvorenim članstvom). Sloboda govora često vodi ka tolerisanju akcija trolova, što dodatno otežava članovima da ostanu otvoreni za razmenu informacija i široku diskusiju, naročito o osetljivim pitanjima kao što su rasna, polna, verska, itd."

U pokušaju da se smanje napadi trolova, mnoge web strane izbegavaju otvoreno komentarisanje svojih radova ili koriste zaštitu, zahtevajući registraciju korisnika i proveru komentara pre objave.

Primera trolova ima puno. Najgori su oni koji se naslađuju tuđom mukom ili tragedijama; takvih slučajeva možete naći koliko želite. Velika Britanija je 2003. donela zakon protiv trolova, posle slučaja omalovažavanja, vređanja i pogrdnog prozivanja devojaka koje su tragično poginule u automobilskoj nesreći. Trolovi su tako porodične tragedije pretvorili u trolovsko orgijanje na profilu društvenih mreža preminulih djevojaka. Srećom, brzo su uhvaćeni, osuđeni, zatvoreni i zabranjeno im je korišćenje društvenih mreža na pet godina.

Neki korisnici Interneta smatraju da su trolovi svi oni koji ne doprinose opštoj diskusiji, dok drugi smatraju da su trolovi oni koji otvoreno napadaju i vređaju. Činjenica je da su se trolovi mnogo bolje prilagodili virtuelnom svetu nego što mi to možemo da shvatimo. Većina korisnika Interneta i ne zna da trolovi postoje, i da oni ne predstavljaju Internet kulturu, već njene anomalije.

Najvažnije od svega je ostati pribran i hladan na trolovske provokacije. Ignorisanje ih jako boli. Ako vidite da je trol počeo da vas vređa, omalovažava, maltretira i proziva, jednostavno ga isključite sa foruma, iz grupe, ili ga blokirajte ako se nalazite na nekoj društvenoj mreži. Ne obazirite se na njihovo pisanje, namera im je da vas uhvate u svoju igru i da dobiju emocionalnu reakciju od vas. Najčešće su trolovi tipični emocionalni vampiri, koji se hrane našim negativnim emocijama. Ako im uskratimo takve emocije, pokazaće svoje pravo lice i na takav način će vam biti jako lako da završite sa njima jednom za svagda.

Ne dozvolite da vas grize savest ako nekog nasrtljivog i zlobnog trola blokirate ili izbacite iz grupe, foruma ili vašeg profila na društvenoj mreži. Zapamtite, niste pomogli samo sebi, već svima koji bi čitali trolovske postove.

Slika

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: "Internet trolovi"

Post od sugarcoated_ass »

Ali ja i dalje ne mogu da se odlucim da li da za 50e uzmem polovan televon ili kinesku kopiju. :lol:
Obvious troll is obvious! :lol:

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Re: "Internet trolovi"

Post od Miškoni »

Pa onda - "Don't feed da psyhound"! :D

Uzmi za 5€ polovan kineski tele-vonj! :wink:

Edit:
Ili još bolje - kopiju polovnog kineskog tele-vonja! :lol:

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: "Internet trolovi"

Post od Green »

Miškoni, druze, hteo bih nesto da pitam. Da li bih mogao dobiti tvoju dozvolu da kopiram ovaj tvoj tekst na jedan drugi forum? Forum je opsti, nije specijalizovan za nista posebno. Hvala unapred ako odgovor bude potvrdan... 8)

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Re: "Internet trolovi"

Post od Miškoni »

Green, slobodno iskopiraj, tekst nije moj, samo sam ga stilski doterao i poizbacivao neke delove koji su mi delovali nevažno. Nije loše da se ljudi upute u priču jer zaista masa nije svesna da ovako nešto postoji.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: "Internet trolovi"

Post od sugarcoated_ass »

Miškoni napisao:Pa onda - "Don't feed da psyhound"! :D
Hahahahaha! I ovako imam nekih problema sa stomakom tako da sam na dijeti... :lol:

U svakom slucaju, ako neko nije u toku sa ovim oko kupovine polovne kopije kinezkih televonja ----> Link :roll:

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Re: "Internet trolovi"

Post od Miškoni »

Da, ta tema je baš simpatična... :roll:
Ipak, ostavljam mogućnost da je autor teme možda i ozbiljan (ima nas raznih), ali mu je nastup svakako loš, počevši od nick-a, pa do nedostatka želje da malo elaborira celu priču. Kako god - izazvao je reakciju, ali ne i akciju... ;)

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: "Internet trolovi"

Post od Green »

Miškoni, zahvaljivam, tekst kopiran. 8)
Ovo je zbilja interesantna tema...

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

"Internet trolovi"

Post od miodrage »

Interesantan text, jel to znaci da ja mogu sve ovde koji napadaju moj ljubljeni Apple da smatram emocionalnim trolovima, i obrnuto, da i oni mene smatraju za isto to? Posto u nekim zucnijim raspravama, emocije sigurno ne izostaju;)
Avaj, sa druge strane, ja nemam lazne profile, neki clanovi foruma me i licno znaju, tokom nasih susreta jeste da moram sebi stalno da ponavljam - pravi se normalan, pravi se normalan.... Koja mu ja dodjem anomalija?
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Re: "Internet trolovi"

Post od gargamel4 »

Ti si (za koji mesec) specijalac, samo promašio si oblast. Ako onako uspešno rešavaš kosti i zglobove šta bi tek radio sa psihom da si otišao na tu stanu :D No sad šta je tu je, mi smo tu da te usmerimo da ne zastraniš :lol: a po gornjoj definiciji teško da si trol jer si ostavio sve podatke.

Nego Miškoni, jel ja to u definiciji prepoznajem nekog igrača i nekog sa moje opštine :wink:
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Re: "Internet trolovi"

Post od Miškoni »

miodrage, :lol: "pravi se normalan, pravi se normalan" :lol:
Voliš ti da peckaš ali umeš i da se izviniš i da priznaš kad preteraš ili kad nisi baš u pravu, što nije odlika trolova. Sem ako se nisi pritajio sve ove godine i vrebaš priliku da izazoveš kataklizmu svemirskih razmera... :wink: :D

Dokle god u komunikaciji preovladava dovoljna doza zdravih i razumnih argumenata, uvažavanje tuđeg i spremost na korigovanje sopstvenog razmišljanja - nema razloga za uzbunu.

gargamel4, moram ti priznati, dok sam sređivao ove tekstove, ozbiljno zam se zamislio u vezi nekih ljudi...

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: "Internet trolovi"

Post od miodrage »

Miškoni, tako je, 21.12.og. saznacemo sta sam u stanju da izvedem :P
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Re: "Internet trolovi"

Post od gargamel4 »

Pa da uzmeš novi iPhone, JBuješ ga, uzmeš CocaColu Zero, i izvadiš mu dušu igricama, pošto ćeš ove godine 21vi da spojiš sa Božićem :wink:
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

Krile007
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 343
Pridružio se: Ned, 02. Okt 2005. 17:40
:: Apple iPhone X
:: Samsung Galaxy Alpha

Re: "Internet trolovi"

Post od Krile007 »

Ekstra tema, gotivna ste ekipa vidim :) u svakom slucaju htedoh skrenuti paznju da je bilo maksimalnog trolovianja oko izbora na raznim adresama...ponajvise na Fejsu i Blicu....ali ja cim procitam trol, ja se setim Nevena6 i Strsljena sa Blica sa kojima ste mozda imali prilike i sami da se uverite :D Neven svuda po malo a Strsnjen na sve vesti vezane za Novaka Djokovica i tenis uopste gde je konstantno pljuvao po Noletu :D
■■■■■ Apple iPhone X■■■■■Samsung Galaxy A5 2016■■■■■

Odgovori