Taj surovi, surovi kapitalizam

teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija
Pravila foruma
Teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija.
Postovi napisani u ovom delu foruma ne ulaze u ukupan broj korisničkih postova.
El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od El Laki »

Zaista potresan snimak o uništenim životima ranika u fabrikama elektronike... Nadjite 10 minuta i odgledajte, mada je sve ovo dobro poznato skoro svima:

http://www.youtube.com/watch?v=ns-kJ5Podjw

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od Green »

Nije bas bilo potrebe za ovakvom temom, jer masa "uglavnom" kapira sta je kapitalizam. Ono sto masa jos uvek nikako NE kapira je koncept, sustina i cilj istog.
O ovome se moze pisati danima, ali posto su to vecini opet tamo neke paranoicne "zaverenicke" teme, onda nema potrebe previse polemisati. Masa je uvek vise zelela znati ko ce osvojiti Ligu sampiona, nego ko su joj stvarni neprijatelji... :roll:

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od El Laki »

Samo sam imao želju da podelim sa ostalima, jer mnogi od nas ne shvataju šta imaju sve dok ne izgube to. Možda kada vide šta se ostalima tamo na drugom kraju planete dešava, možda se probude. Kad vide kako tinejdžeri dobijaju rak, leukemiju, tumore radeći u nehumanim uslovima kako bi obezbedili hleb za porodicu, sastavljajući telefone za tamo neke mamine i tatine snobove kako bi mogli da se šetaju i hvale drugarima novim ajfonom.

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od Green »

El Laki napisao:Možda kada vide šta se ostalima tamo na drugom kraju planete dešava, možda se probude.
Sta, kao bacice svoje telefone u kantu za djubre? Ili ce im sledeci telefon biti neka krdza od 30-ak evra? Ma kakvi druze moj, nema od takvog budjenja nista. Covek ne ume da ceni mnogo toga, a pocne da ceni tek onda kad se i sam uvali u neka go*na. Jewi ga, to je tako...

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od Baraba »

^ +1

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od m@c|-|oR »

Smisao savremenog potrošačkog društva je upravo da uživa u proizvodima industrije, bz razmišljanja odakle je takav proizvod došao i pod kakvim uslovima je napravljen.
Nije samo "consumer electronic" primer za to, već i modna industrija, industrija duvana (uzgoj, berba i sušenje - ne i proizvodnja cigareta), ...
"Sweat shop"-ovi postoj svuda u siromašnom svetu, o kojima se povremeno čuje, poneko se pobuni protiv toga, ali kao što reče Green, niko još nije iz protesta bacio svoje "Nike", "Rebook", "Versace", "iPhone", već se (evo i ovde) sav fokus stavlja na proizvod kao takav, njegove osobine i cenu.
Pomeranje tržišta radne snage iz "razvijenog" Zapada u manje razvijene krajeve dolazi i do nas. Gotovo sve nove fabrike otvorene u poslednje vreme (čast izuzecima) svoje poslovanje baziraju na niskim platama i izrabljivanju radnika. Bojim se da je prošlo vreme dobro plaćenih industrija u našoj zemlji, koje neki od nas pamte. Radna mesta koja se danas otvaraju imaju zahtev (preterujem :) ) da imaš dv ruke, jedno oko i da umeš da razlikuješ boje. Da, i da možeš da radiš 10 sati dnevno bez pauze. Da, i da budš srećan što si taj posao dobio i da ne pomišljaš da se žališ jer ti je plata između 25 i 30 hiljada dinara.
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od miodrage »

U kapitalizmu ej dobro jedino ako si kapitalista. Ako nisi onda si ona druga, zaJEBANA strana, koja gilja i rinta.
I da, niko nece baciti nista svoje sto je platio zbog tamo nekog ko radi u losim uslovima. Na kraju krajeva, i mi ovde radimo u prilicno losim uslovima!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od El Laki »

Slažem se, ni ne treba da se odričemo. Samo, bar ja, uvek posle ovako nekih klipova, malo se trgnem i shvatim da bez obzira na stanje u Srbiji, ima i mnogo ljudi kojima je neuporedivo lošije. Budeš zahvalniji na svemu što imaš.

Što se tiče kapitalizma, lepo je rekao Marks "ili je*eš ili te je*u" (ili imaš sredstva za proizvodnju ili imaš fizički rad). Suština svega (sporta, kulture, muzike, međunarodnih odnosa, medicine) je profit, profit i još profita. Da smo mi u razvijenim npr Skandinavskim zemljama i da imamo neke lokalne fabrike, nikada se ne bismo žalili. To je u čovekovoj prirodi.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od znemanja »

Da, istina je, ovakvi snimci na trenutak "trgnu" osobu, ali samo na trenutak, a onda se opet sve nastavi po starom, svakom je svoja muka najveća. Ono što smo stekli, kako god da smo stekli, čuvamo, ne intersuje nas kako je laptop, veš mašina, mobilni telefon, krevet, auto, televizor....koji koristimo sklopljen, ne interesuje nas koje morao da p**a krv da bi taj proizvod nastao, jednostavno nastavićmo da ga koristimo i dalje i to je cela istina. Da nisu Kinezi bio bi neki drugi narod, jednostavno neko mora da se muči i to žestoko da bi neko drugi mogao da uživa.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

pelleruma
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 699
Pridružio se: Ned, 27. Nov 2011. 16:59
:: LG G2
Lokacija: Ruma

Re: Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od pelleruma »

nazalost covek je coveku - vuk,i u biti,vecine ljudi,je da potcine druge,a ne da budu ravnopravni.
stara japanska poslovica - nikad ne veruj staroj kineskoj poslovici

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od Baraba »

El Laki, što ti ne učiš i ne baviš se svojim problemima? Hoćeš i drugi da okineš?

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od Azimuth »

^ ovo je bila prava roditeljska :D vidim, vežbaš, spremaš se? :P

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od znemanja »

Hahaha, Baraba, vežba ulogu ćaleta na forumu :lol: :lol: :lol:
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od El Laki »

Baraba napisao:El Laki, što ti ne učiš i ne baviš se svojim problemima? Hoćeš i drugi da okineš?
Hahahahah evo učim, ćale :) Ajde sad, kad me vučeš za jezik, položio sam, al ja nisam hteo da se hvalim :)

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od znemanja »

El Laki, Šta je bilo u pitanju?, ispit?, kolokvijum?, u svakom slučaju, čestitam.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od El Laki »

Još uvek su kolokvijumi, mada imam sad 26og ispit iz prvog semestra :)

Hvala, hvala, častio bih da imam kako :)

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od Baraba »

Nije ćale, nego... dosta ljudi rešava tuđe probleme a svoje ne. Od drveta ne vide šumu. Ja sam na specijalističkim, zato sam se setio njega.

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od El Laki »

Naravno, ja ovima iz klipa ne mogu pomoći, mogu sebi i radim na tome, ali opet, nije mi namera bila da ja predstavim sebe kao borca za ljudska prava, da pozivam na protest ili tako nesto slično. Ne možemo da biramo gde ćemo i kako da se rodimo, to nam je dato, na nama je da se snađemo :)
Život je kao partija karata u kojoj se svaki igrač trudi da što bolje odigra s kartama koje su mu podijeljene. A onaj koji odbija da igra s takvim kartama, i traži zauzvrat neke za koje smatra da ih zaslužuje, osuđen je da propadne u životu. Nas niko nije pitao želimo li da igramo. Tu nema izbora, svi u tome učestvuju. Na nama je samo da odlučimo kako.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od Lobachewsky »

Nisam bas ukapirao u kakvom su odnosu El Lakijev drugi kolokvijum, Barabine specijalisticke studije i diskriminacija kineza u kapitalizmu, ali dobro. :roll:
Iskreno mislim da je nesposobnost mase da shvati siru sliku olaksavajuca okolnost za sve svetske mocnike da od nas naprave robove. Kineze bukvalno, nas duznicke... Medjutim, ovo je previse komplikovana tema za one koji nemaju volje da je shvate.
Svako ko je dovoljno samosvestan da misli svojom glavom je nazalost zrtva demokratije, i osudjen je da ga kroz zivot vodi masa - a dobro je poznato da je inteligencija mase jednaka inteligenciji najglupljeg pojedinca u njoj. Sta drugo ocekivati od drustvenog uredjenja gde je broj lobanja vazniji od broja mozgova?
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Taj surovi, surovi kapitalizam

Post od Baraba »

Nema nikakave veze.

Odgovori