Windows 10 for PC

teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija
Pravila foruma
Teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija.
Postovi napisani u ovom delu foruma ne ulaze u ukupan broj korisničkih postova.
Odgovori
Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Green »

Meni desetka fino radi. Doduse tek sam uzeo novu masinu pre jedno mesec i po tako da je jos prerano pricati. A i nije zver od racunara, i3 proc, 4 giga rama.

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od ciklon »

Гари, имам лаптоп који је матор 8 година, али га вади што има i7 procesor, 8 GB RАМ-a и графичку са 2 GB своје радне меморије. Купио сам га као половног пре неких годину и по. Пре тога сам имам десктоп који није био јак, дуалкорац обичан на коме је десетка радила без да је трокирала у раду. Далеко од тога да је преко потребно да имаш аждају да би Win10 лепо радио. Уопштено гледано, како време пролази, тако се и хардвер и софтвер мењају. Нереално је очекивати да ће конфигурација за коју је и Win7 био превелики залогај радити супер. Исто тако, колико год SSD убрзавао рад, далеко од тога да је он круцијалан за то да све иде глатко. Ако на, примера ради, сладашан Интел Атом процесор са 1 МB casha ставиш SSD, он сигурно неће полетети. Са друге стране, aко је у питању лаптоп са i7 процесором, њему ни класичан хард диск неће превише сметати.

Ти „стални” проблеми су пратили сваки ОС до сада. Ја сам до сада на 4 различита уређаја која сам користио до сада и на којима је био Win10 инсталиран имао само три пута проблеме, од којих сам два релативно лако решио (после детаљног гуглања) и један због ког сам се мало намучио да бих га решио. Али, то није ништа за мало мање од 4 године колико га користим.

Што се загревања тиче - па, треба чистити машину спорадично.

На послу колега и ја имамо заједнички комп који је далеко од зверке (Intel Pentium (дуалкор) на 3.20GHz, сache 2MB, 4 GB DDR3) који ради одлично са Win10. Нити се нешто посебно греје, нити „забада”.

Грин, моја супруга има HP са i3 процесором (шесте генерације) и 4 GB DDR4 RAM-а. Интегрисана графика је на њему, али ради без проблема. Њеној ортакињи сам сам инсталирао Win10 на неки Lenovo лаптоп са (чини ми се) Pentium дуалкор процесором и исто GB DDR4 RAM-а (али са обичним хард диском) - све лепо ради иако је то типична „треба ми нешто за музику, филмове, office и сурф” конфигурација.

Да не буде само offtopic, имам једно питање: колеги се данас одједном на Motoroli G6 Play нешто забаговало. У листи позива није могао да види име онога ко га је позивао, већ само бројеве. ИСто му је било и у именику. После рестарта је именик све лепо излистао, али је у историји позива остао исти проблем. Чак и када га неко позове се дешава да некоме види име, а некоме не. Решење?

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od гари »

Ja imam upravo takav jedan, HP s i3 procesorom i 4GB RAMa. Sve je to super i strava dok me počne update da radi u pozadini, a što nikako ne mogu sprečiti.

Laptop čišćen.

To sa Windowsom je apsurdno. Na Androidu i iOSu čovek ima više slobode po pitanju updatea, a sad na kompjuteru, koji bi trebao da ima daleko više mogućnosti za podešavanje, to nema. U podešavanjima nema opcije da se onemoguće updatei, niti da se na duge staze izbegne nadogradnja na sledeću verziju Windowsa.

Oni i Windows kao servis...

A taj i7 sa ne znam čime, šta ja treba da kupujem polovan kompjuter sa jačim hardwareom jer su u Microsoftu bezobrazni. Samo zato što mi oni nisu ostavili mogućnost da ja pokrenem update ručno kad meni odgovara.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od ciklon »

Постоји начин да се искључе ажурирања и надоградње, као и да се искључи телеметрија и сличне ствари. Потражи на нету нешто о програмчићу Win Aero Tweaker. Ажурирања не успоравају систем толико да се не може користити.

Дао сам пример конфигурације коју користим. Потом сам дао пример low budget варијанте (Lenovo). i3 уопште није low budget ни у ком случају, тако да то што код тебе нешто не вања апсолутно не значи да је систем сам по себи лош. То што им замераш на захтевности би требало да значи да новије верзије других оперативних система не постају врменом захтевније? Људи се жале на Chrome и на компу и на мобилном због тога што „једе” RAM као нездрав, а није једини прегледач који то ради. На крају крајева, када се поотвара неколико табова (ФБ, Тјуб и остали који имају сијасет скрипти и чега већ не), нормално је да се ресурси уређаја рабе.

Ево што се Андроида тиче - зашто не надоградити систем? Сигурносне закрпе су битне, као и неке функционалне. Да сви произвођачи стављају чист Андроид, а да је скиновање опција, било би много боље јер би свака ставка у опцијама била на истом месту, а и саме опције би биле коплетне или барем не би биле раштркане. Колико је некада простора заузимао Андроид, а колико заузима сада? Чак и Линукс постаје захтевнији. То је сасвим нормална ствар.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od гари »

Hvala na savetu, pronaći to sa tim programom. Iako ostajem pri stavu da je užas to što sam Microsoft nije to omogućio.

Što se tiče usporavanja kompjutera, ovo sad liči kao na diskusije sa telefonima kad neko kaže da mu nešto ne radi, a drugi ga ubeđuje da mu to ipak radi. Kao ja sad Evija kad bih ubeđivao da mu Nokia 3.1 Plus zapravo dobro radi. Da, može kompjuter da se koristi, ali radi znatno sporije, ne kao što bi trebao kompjuter sa i3 procesorom i 4GB RAMa. I sam kažeš da to nije neki low budget procesor.

Prosto, sednem za kompjuter i hoću nešto da uradim, a on kilavi zbog updatea. A ja moram to da uradim SADA, i da idem dalje.

I jeste, treba imati ažuran software na kompjuteru, ali i da imamo više kontrole. Kako na telefonu - nećeš odmah na noviji iOS, već sačekaš da se to ispegla. Na Windows 10 kompjuteru tog izbora nema. Ko ima živaca da im bude insajder, neka se bavi time, mene to više ne zanima, ne idu više u pravcu koji mi je zanimljiv.

Uzgred, trebali bi ovu diskusiju da nastavimo u Windows 10 temi, ako postoji. Odnosmo u off. Ako neko bude hteo da nešto doda, neka uradi to tamo. Ne znam da li je ova tema odgovarajuća:
Pomoć u vezi kompa
https://r.tapatalk.com/shareLink?url=ht ... are_type=t

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

dejan87dex
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 441
Pridružio se: Sre, 12. Dec 2007. 01:41
:: Lumia
Lokacija: Pancevo

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od dejan87dex »

ciklon napisao:Никако се не бих сложио са таквом констатацијом. Моје искуство са Windowsом 10 је заиста одлично.
+1

https://www.neowin.net/news/windows-10- ... on-devices
Nokia N9 Cyan, Lumia 800 Black, Lumia 720 Black

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 for PC

Post od гари »

Devojci se večeras laptop (s Windowsom 10) upalio, i ceo interfejs prikazivao na francuskom. Rešeno, ali wtf. [emoji38] Inače ga koristi na engleskom.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

pero0000
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1197
Pridružio se: Pet, 23. Jul 2010. 10:02
:: Samsung S10
:: Nokia 6210

Re: Windows 10 for PC

Post od pero0000 »

Napiši kako je rešeno? Možda zatreba jos nekome...

Poslano sa mog Passport koristeći Tapatalk

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 for PC

Post od гари »

Vratila laptop na engleski i pustila ga da se restartuje. Jedino je možda problematično gde su podešavanja za jezik, ali kad se uđe u podešavanja - opcije vezane za jezik imaju sličice s A i s nekim japanskim slovom.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

liman3
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 407
Pridružio se: Sre, 28. Maj 2014. 08:54
:: P10 Lite

Re: Windows 10 for PC

Post od liman3 »

Ma laptopove sa Win 10 ne vredi uzimati ako nemaju bar i5 ili AMD ekvivalent. Za office potrebe najbolje i najsigurnije uzeti Chromebook.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Windows 10 for PC

Post od Apolo »

i3 sa SSD i 8gb rama... Evo već godinu dana bez ikakvih problema, sve radi ko sat na mom HP. Doduše velika razlika nakon što sam prešao na SSD jer mi je prošli bio i3 sa 6gb ali HDD.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Festina lente.

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Windows 10 for PC

Post od ciklon »

Ma laptopove sa Win 10 ne vredi uzimati ako nemaju bar i5 ili AMD ekvivalent
Аха, i3 је шатро недовољан.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 for PC

Post od гари »

Nedovoljan kad Microsoft ukaki sistem. Ali da, da nadograđujem laptop, prvo bih stavio SSD i dodao da bude 8GB RAMa.

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Windows 10 for PC

Post od ciklon »

Добро, бре, Гари, немој лупетати тако. Ако немаш додира са различитим конфигурацијама са инсталираном десетком, не можеш знати како тај систем ради. Ако гледате i3 од пре 9 година и i3 из претходне три генерације, нормално да има разлике у раду, али се лако да видети да W10 ради и више него добро.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 for PC

Post od sugarcoated_ass »

Meni na FX-6300 i 8GB RAM radi jako trontavo. Na Athlon X4 840 sa isto 8GB RAM i da ne pričam.
Isto je bilo i kod ženinog burazera na Ryzen 3 1200 i posle na Ryzen 5 2600 (oba sa 16 GB RAM) dok je bio na HDDu, pa je posle na SSDu malo ubrzao, ali i dalje u poređenju sa sedmicom je sav usporen.

Ako mu taj Ryzen, 16GB RAM i SSD nisu dovoljni da radi isto ili čak brže od sedmice onda je krš. O interfejsu ili glupostima sa aplikacijama, sitnim random bagovima i sl. da ne pričam.

Koristim ga na oba kompa čisto da bih se navikao jer u planu je krajem godine da uzmem ženi Ryzen 5, najverovatnije isto 2600 ili čak 2600X, a tu onda na 7cu mogu da zaboravim.

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk

liman3
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 407
Pridružio se: Sre, 28. Maj 2014. 08:54
:: P10 Lite

Re: Windows 10 for PC

Post od liman3 »

ciklon napisao: Ако гледате i3 од пре 9 година и i3 из претходне три генерације, нормално да има разлике у раду, али се лако да видети да W10 ради и више него добро.
Ja imam i3 of pre 3 godine i Win 10 na njemu radi očajno.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Windows 10 for PC

Post od Apolo »

Kada sam kupovao laptop bio sam u dilemi da li i5 sa HDD ili i3 da SSD. Drugar programer mi je savetovao da uzmem i3 sa SDD, zasad mogu reći da se nisam zeznuo ali laptop koristim tek godinu dana. U pitanju je i3 Gen 7. Doduše nisam programer, koristim neke klasične programe, surfovanje, rad sa office itd. Ne znam da li sve radi besprekorno i brzo između ostalog jer ovaj put imam SSD ali eto, tako je kako je.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Festina lente.

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Windows 10 for PC

Post od Green »

liman3, to je tvoje licno iskustvo. Mnogi nemaju nikakvih problema. Imao sam do sada tri i3 racunara, prvi kupljen jos 2012 koji je dosao sa sedmicom, ali je desetka kasnije radila sasvim ok. Na ostala dva, takodje nikakav problem, iako su sva tri imala samo 4gb rama. Ne montiram holivudski film na njima, da mi treba i9 i 128gb rama...

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 for PC

Post od гари »

sugarcoated_ass napisao:Ako mu taj Ryzen, 16GB RAM i SSD nisu dovoljni da radi isto ili čak brže od sedmice onda je krš. O interfejsu ili glupostima sa aplikacijama, sitnim random bagovima i sl. da ne pričam.
Ovim je dovoljno rečeno.

A čak i i3, 4GB RAMa i običan hard disk (sve kupljeno pre dve godine) ako ne radi dovoljno dobro - pa kako je to dobar sistem kad takav hardver ne može da iskoristi da laptop leti.

Govorim o osnovnim stvarima.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Windows 10 for PC

Post od miodrage »

Na Toshiba (neki Satellite ali prastar) sa Core2Duo, I 4GB RAM radi, ali kljakavo.
Na Surface Pro4 (i5/8GB/256SSD) je radilo odlicno. Isti sam prodao I kupio:
Dell i5-8350, 8GB RAM, 256SSD, radi pa sabija.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori