SE i UIQ

Pravila foruma
Symbian (UIQ) deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
MotorolaSony Ericsson
kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

SE i UIQ

Post od kefalo »

Posto sam zahvaljujuci nekim nasim clanovima, narocito onim iz instituta za UIQ ;) , poceo da koristim ovaj OS, u vecoj mjeri nego sto sam to do sad cinio, mogu da kazem da mi se prilicno svidio ovaj OS.

A tek namjeravam da svoj fon programima prilagodim svojim potrebama, da mu malo cackam po sistemskim fajlovima i da konacno nadjem vremena pa da mu mjenjam ikonice.

Ali uporedo sa ovim mojim, hajde da kazemo odusevljenjem, sam dosao do nekih indikativnih informacija, o statusu i perspektivi ovog OS.

Konkretno, UIQ je OS koji je popularizovao SE, sa svojom poznatom P serijom, naravno koristili su ga i drugi proizvodaci kao Motorola.

Ali ono sto me buni je buducnost ovog OS-a jer, do sada SE je u svojim vrhunskim proizvodima, ugradjivao UIQ OS, ali je to ovaj puta izostavljeno.
Poznato je da je xperia opremljna windowsom, a u paleti SE telefona sa UIQ os-om je izdata neka nova G serija, koja je mozda u nekim segmentima jaca od P serije, ali zbog velicine displeja, mogucnosti eksplatacije ovog OS-a ce biti mnogo manje.

Sad poznato je da je nedavno probijena zastita na UIQ3 OS-u, i da ce to sigurno poboljsati dostupnost aplikacije, a nakon instalacije par korisnih programa, mogu i sam da potrvdim da aplikacija ima dovoljno, mada od viska ne boli glava.

Naravno UIQ je prilicno dobar OS, sa finim prednostima u odnosu na S60, ali i pored toga nije postigao masovnu popularnost, a kad uz sve dodam ovo gore napisano, dobijam neku indikativnu sliku o buducnosti ovog OS.

Pa me interesuje vasa misljenja o ovoj problematici, komentar na ovakav potez SE-a, i uopste kakva je buducnost ovog OS-a, ima li je ili mu se zbog ovih stvari i ne pise bas najbolje, pa bi ga mogla zadesiti sudbina nekad ultra popularnog Palm OS-a, koji evo vec odumire nekoliko godina, a i sam Palm je najnovije aparate opremio sa win OS, a Palma nema ni u naznakama :smutny: .
Poslednja izmena od kefalo u Pet, 30. Maj 2008. 08:09, izmenjeno 1 put ukupno.
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

darkado
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 791
Pridružio se: Sre, 04. Okt 2006. 18:00

Post od darkado »

see ima novu g seriju sa uiq-om. inache uiq mi je zanimljiv zbog prilagodljivosti i bolji mi je od s60, nekako mi je vishe os.ne bih se brinuo zbog izleta sa xperiom, se je samo potpisuje htc je napravio. jedino shto se mora da odradi je da izbaci telefon sa novim vrhunskim hw-om i uiq-om i bitje odlichno.
Alcatel 992d / Sony Xperia S / Huawei IDEOS X5 / ZTE Blade / HTC Startrek

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Mislim da UIQ zbog toga sto je nesto manje user-friendly nema bas takvu potporu kao Symbian. Radi se o tome da je samim tim i softverska podrska znatno manja. Mislim da ce UIQ u budusnosti polako da odumre, ukoliko se ne desi neki cudan preokret i izbaci se gomila novih hardverski vrlo mocnih telefona, a i prosiri se set dobrih i korisnih aplikacija.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

Post od kefalo »

miodrage,
ali i windows je jos manje user friendly, ali se sve vise i vise siri, a nokija je na jednom od posljednjih sastanaka korporativne uprave, donjela odluku, da se u paletu uvrste i telefoni koji ce raditi na win OS-u.

Da li je buducnost, dominacija, jednog ili dva OS-a, da li jedan drugog iskljucuju, ili je neka kohabitacija moguca.
Poslednja izmena od kefalo u Pet, 30. Maj 2008. 21:54, izmenjeno 1 put ukupno.
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

darkado
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 791
Pridružio se: Sre, 04. Okt 2006. 18:00

Post od darkado »

to za win tju lako da ti objasnim. ima gomila likova koji kazhu win ili nishta a nokia tim potezom ne mozhe bash mnogo da izgubi a mozhe jako mnogo da dobije
Alcatel 992d / Sony Xperia S / Huawei IDEOS X5 / ZTE Blade / HTC Startrek

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

kefalo, ne slazem se da je win manje user-friendly. Pa na tome se zasniva cela filozofija Microsofta, da imaju user-friendly okruzenje. Kad bi Linux bio takav, sigurnoje da bi bio daleko zastupljeniji, a ne bi 80% racunara na svetu imalo win platformu.
Sta kod windowsa nije user-friendly? Sve je vrlo lepo i intuitivno, sareno... jedino sto ume tako da zabaguje da se ceses 3 dana, ali Boze moj...
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

Post od kefalo »

miodrage,
Pa ako ides paralelom da je vrlo slican OS-u na racunarima, i da je po tome user friendly, onda si u pravu.
Ipak mislim da je sobzirom na brdo funkcija, koje omogucava, komplikovaniji, ja sam moju Motorolu volio bas, zbog tih komplikacija, cesto sam nailazio na neke nepoznanice, a kad bi ih rijesio sreci nije bilo kraja.
Sjeti se samo raznih rom-ova koje treba isprobati, za jaci signal, za ovo, za ono, pa dok se sve podesi, osjedis.

Pa i uiq je sad sa probijanjem zastite, postao saren,tj. moguce je ono sto ranije nije bilo moguce.

A u stvari sve je stvar navike, ja bas citam o linuxu, i ne bi se negovi fanovi slozili sa tom konstatacijom.
Kao i kod drugih stvari, treba privikavanje, i da se provali njegova filozfija, a kada shvatis liniju komandi na linuxu, kazu da je jednostavno.
Znaci kad nema masovnosti, privikavanje je neminovno i nuzno.

Mali off, ja bas sad planiram da isprobam fedoru8.
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

kefalo
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 854
Pridružio se: Pon, 04. Jun 2007. 19:46
Lokacija: beograd

Post od kefalo »

Seems like there is some sad news for Sony Ericsson fans - the two rumored Sony Ericsson smartphones have been cancelled. We've seen those handsets leak online numerous times and we've always duly informed you. By some twist of faith (or engineering/marketing whim) Sony Ericsson have decided that the P5 and the G702 (Beibei) will never see official release.

Some critics of the unannounced Sony Ericsson P5 claimed its specs are too inadequate to stand up to competing smartphones. Outdated before even released, was their argument. Well, we can't quite agree, but that discussion is already out of place. The Sony Ericsson P5 has been cancelled for good.

The Sony Ericsson G702 (codenamed Beibei) has also obviously got the sack for rather unknown reasons. There was some criticism against it too - mainly due to its looks, but still it remained a capable smartphone with touchscreen display, Wi-Fi and built-in GPS receiver.

izvor GSM arena

Evo, bez dublje analize, vec dvije stvari isplivavaju na povrsinu.

Prvo, SE je stvarno u problemu, ptianje je da li ovakvom dinamikom moze da zadrzi trenutnu poziciju.
Njihovi trenutno najjaci aparati su w960 i P1 sto je sramotno za proizvodjaca ranga SE-a
Jos ranije sam pisao o losim finansiskim rezultatima u ovoj godini.

A druga stvar, je izgleda pocetak kraja UIQ platforme.


Mozda na prvi pogled to ne izgleda tako, oba aparata su radili na UIQ OS-u, od nasljdnika legendarnog P990, nema nista, a vrhunski proizvod u najavi im radi na WIN OS-u.
Ako su aparati ovakvog ranga otkazani, pitanje je kada se moze ocekivati aparat koji ce raditi na UIQ OS-u, a da bude dosljedni nasljednik P990, sa prostranim displejom, mocinm procesorom, komotnim RAM-om, a ne neke improvizacije iz G serije, sa osakacenim displejom ili prevazidjenim procesrorom.

Meni licno je zao zbog ovakvog razvoja dogadjaja, ali bez jaceg zaokreta, i ponude zaista dobrog aparata na UIQ platformi, ona je mrtva :smutny: .
Doktor Foster, krenuo za Gloster u vrijeme strasne kise.... U baru je stao, do pasa propao u Gloster ne ide vise....
SE W950+senheiser sluske, MOto F3

Odgovori