nokia3650-???sat

Pravila foruma
Symbian deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
NokiaSamsungSony Ericsson
6Pack
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 25
Pridružio se: Sre, 28. Jul 2004. 16:15

nokia3650-???sat

Post od 6Pack »

procitao sam u novom broji GSM-a,o nekom tipu koji ima nokiju 7650,i pominje neki program za `pracenje preko satelita`zanima me na sta je mislio i cemu to sluzi(a i ne radi)

Ludak
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 870
Pridružio se: Sub, 07. Avg 2004. 17:15
Lokacija: Zemlja telefona

Post od Ludak »

Taj program postoji ali posto je za njegovu upotrebu potrebna podrska GPRS usluge od strane GSM operatora, kod nas to nece raditi. :cry:
Poslednja izmena od Ludak u Pet, 20. Avg 2004. 18:15, izmenjeno 1 put ukupno.

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Da dodam: GPS je skracenica za Global Positioning System, ili po naski, satelitski navigacioni sistem, sastoji se od 24 medjusobno povezana satelita koje je u orbitu lansiralo Americko ministarstvo odbrane, i zvanicno ime mu je "NAVSTAR". Sistem je prvobitno trebalo da se koristi za vojne potrebe, ali je osamdesetih pusten za civilnu upotrebu. GPS radi u svim vremenskim uslovima, bilo gde u svetu (mozda ne radi u Bermudskom trouglu i slicnim "rupama" 8O ), 24 sata non-stop, i totalno je besplatan za koriscenje.

Sateliti su u orbiti na nekih 19.000Km, krecu se brzinom od skoro 11000Km na sat, napajaju se Suncevom energijom, a kad nemaju vidljivost sa Suncem rade na baterije. Napravljeni su da traju oko 10-ak godina i konstantno se prave novi koji zamenjuju stare. Prvi je lansiran '78.

GPS moze da se koristi i na S60 Nokiama bez obzira da li operater podrzava prenos tih podataka ili ne, uz pomoc nezavisnih GPS uredjaja koji se sa telefonom spajaju preko BT-a.

Sistem je vrlo precizan i moze da odredi tacnu poziciju u nekih 15-ak metara. Ako uredjaj ima vezu sa bar tri satelita, moze da odredi 2D poziciju (sirina i duzina) a sa cetiri i vise - 3D poziciju (sirina, duzina i visina).

Eto, nadam se da je bilo zanimljivo, ne bih da duzim, ima jos mnogo toga sto bi se moglo reci na ovu temu, kojoj ovde i nije mesto. :wink: :mrgreen:

DJ_Boris
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 460
Pridružio se: Pon, 16. Feb 2004. 02:44
:: Samsung Note 8
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od DJ_Boris »

Svaka cast na ovom opsirnom objasnjenju... :wink:
.:Amazonka:. - Prodaj brzo, kupi lako! https://amazonka.rs/

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Pa, eto malo, da se ljudi malo informisu, zanimljivo je. :oops: :mrgreen:

`Dr. Nick Riviera`
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1159
Pridružio se: Sre, 21. Jul 2004. 21:59
Lokacija: Digital Underground

Post od `Dr. Nick Riviera` »

Gde mogu da se nadju ti GPS uredjaji?
¨°o.O Nokia N70! O.o°¨

Ludak
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 870
Pridružio se: Sub, 07. Avg 2004. 17:15
Lokacija: Zemlja telefona

Post od Ludak »

Ja znam za program koji se koristi u sprezi sa operatorom po principu cell info lociranja, a razlika je u tome sto se umesto teksta, korisniku putem GPRSa salje slika podrucja u kome se nalazi. To nikada nije zazivelo, a GPS sam spomenuo greskom(ispravljeno), hteo sam da napisem GPRS, ali preskocih slovo, oprostllte na zabuni. :mrgreen:
U susret novim izazovima...

`Dr. Nick Riviera`
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1159
Pridružio se: Sre, 21. Jul 2004. 21:59
Lokacija: Digital Underground

Post od `Dr. Nick Riviera` »

Pomenuti Cell info, je po mom mishljenu beskorisna stvar, jer je dosta neprecizan
sistem, i dogdjalo mi se da dok sam na jednom mesto lokacija koju dobijam se menja (dobijam 3 razlichite informacije). :x
¨°o.O Nokia N70! O.o°¨

Ludak
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 870
Pridružio se: Sub, 07. Avg 2004. 17:15
Lokacija: Zemlja telefona

Post od Ludak »

Zato to i jeste neuspeli projekat.
U susret novim izazovima...

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

GPS spravica ima kod nas, nisu bas jeftine, firme koje se bave obezbedjenjem i nadzorom imaju takve uredjaje. Doduse, te spravice rade samostalno, neke rade uz pomoc PDA uredjaja. Ne znam cene, mozda ima i nekih jeftinijih. :mrgreen:

A Cell info radi, ispisuje tacno na kojoj si baznoj stanici, i to sto ti ponekad prijavljuje vise baza znaci da si se nasao u zoni zesceg preklapanja, baze se samo zovu isto ali nisu iste. Recimo, ima nekoliko baznih stanica koje se prijavljuju kao "Vozdovac", na razlicitim lokacijama, sa razlicitim poljem zracenja.

A nije bas beskorisna stvar, recimo "GSM Position Locator" ima mogucnost da te alarmira kad dodjes u domet odredjene baze. Zamisli da putujes vozom negde, mozda dolazis na posao nasim "metroom", zaspis, i kad dodjes do stanice na kojoj silazis, telefon te lepo probudi. Ako voz kasni, duze ces spavati... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

`Dr. Nick Riviera`
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1159
Pridružio se: Sre, 21. Jul 2004. 21:59
Lokacija: Digital Underground

Post od `Dr. Nick Riviera` »

Nisam mislio to da koristim za orijentraciu u prirodi ( :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ) vec iz fore (za shta se nikako ne isplati.
¨°o.O Nokia N70! O.o°¨

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

I ja sam svojevremeno tragao za nekim softverom koji bi mi omogucio da imam GPS na telefonu, ali - bezuspesno. Nasao sam samo aplikaciju Mini GPS o kojoj sam vec napisao par redova gore u jednom od postova i koji je ustvari prosirena varijanta opcije "info cell".
GPS na mobilnom je zaista moguc, ali samo preko posebnog hardverskog uredjaja koji se kaci na telefon - slican uredjaj proizvodi i americki Garmin za neke modela PDA uredjaja...
E, da... Isprobao sam nedavno i nekoliko Garminovih malih rucnih uredjaja od kojih mi se najvise dopao model Legend... Da vidite samo sta sve moze ta spravica velicine mob. telefona (imao je i ucitanu kartu SCG sa vodotokovima)... Lele!

Odgovori