Symbian je zvanično mrtav! :(

Pravila foruma
Symbian deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
NokiaSamsungSony Ericsson
Ensiferum
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 834
Pridružio se: Pet, 07. Nov 2008. 21:13
:: Xiaomi Mi 9T 6/128
:: Nokia 8 4/64
Lokacija: Stepa Stepanovic, Voždovac

Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od Ensiferum »

Symbian is officially dead! :o :(

Slika
During our transition to Windows Phone through 2012, we continued to ship devices based on Symbian. The
Nokia 808 PureView, a device which showcases our imaging capabilities and which came to market in mid-
2012, was the last Symbian device from Nokia.
We all knew this was eventually coming, but it's now official. Symbian on Nokia is dead.
Nokia managed to send off the once might platform in style. The 808 PureView will go down in history as the last Symbian device by the Finnish manufacturer.
Nokia announced the news alongside its great Q4 results today, which showed $585 million profit and $10.83 billion in revenue.
During our transition to Windows Phone through 2012, we continued to ship devices based on Symbian. The Nokia 808 PureView, a device which showcases our imaging capabilities and which came to market in mid-2012, was the last Symbian device from Nokia.
Symbian OS on Nokia devices has played a key part in the smartphone game over the past ten years, but its significance was severely reduced once the touchscreen revolution started. Some of the most notable phones to come out of Nokia were powered by Symbian - beginning with the 9210 Communicator. The Nokia E61 started a messenger phone hype that peaked with the E71, making Symbian OS the only viable competitor to the then-strong BlackBerry portfolio of messengers.
Then came the cameraphone era, which gave birth to devices like the Nokia N95, which was widely regarded as the king of the smartphone hill in its day. The Nokia N8 came at a time when Symbian was rapidly sliding into irrelevancy but still made a huge splash among camera-lovers with its large sensor and superb image quality. Heck we loved snapping photos with it and it's still the most popular smartphone in our database with over 25 million hits.
Nokia began a shift towards Windows Phone in the beginning of 2011 and starting now Redmond's mobile OS is Nokia's only smartphone platform.
http://www.results.nokia.com/results/No ... 012Q4e.pdf

http://www.gsmarena.com/the_808_purevie ... s-5400.php
"U svetu bez iluzija, covek je stranac" A.Kami

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Re: Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od Deksi »

Ensiferum, i meni je to padalo na pamet da se otvori ovakva tema za ovakvu diskusiju. Sad neka moderatori prebace one poruke iz teme za 808 i to je to.

janka_88
Expert
Expert
Postovi: 3347
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2005. 12:14
:: Samsung S21 Ultra 5G
Lokacija: Banja Luka

Re: Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od janka_88 »

Tužno ali istinito... i od njihove najavljene podrške za Symbian do 2016. godine očigledno nema ništa! Prije će biti da će završiti u 2013. sa podrškom, eventualno početak 2014. mada mislim da nemaju više šta ponuditi. Stariji modeli su nadograđeni do maksimuma dok 808 nema još mnogo toga što se može dotjerati. Razmišljao sam da nabavim 808 Pureview kao eto uspomenu na jednu deceniju ličnog druženja sa Symbian OS-om još od modela 6600. :( Ali nažalost mi finansije trenutno ne dozvoljavaju a cijena je zakucana nenormalno visoka... kad padne na nekih 250eur moglo bi se razmisliti ali sad nema ispod 350eur nov. :(

Ensiferum
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 834
Pridružio se: Pet, 07. Nov 2008. 21:13
:: Xiaomi Mi 9T 6/128
:: Nokia 8 4/64
Lokacija: Stepa Stepanovic, Voždovac

Re: Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od Ensiferum »

Iskreno, meni je Symbian-a žao! :cry: Mislim da je upravo on utabao staze razvoja smartphonova! Ovo je bilo očekivano, ali po meni, ne ove godine! Symbian belle je jako lepo odrađen i hardverski manje zahtevan, za razliku od Androida! Znači baziraju se na WP i S40, bilo bi lepo kada bi u igru ušlo i nešto novo, tipa Ubuntu iliti Mozilla! :unsure:
"U svetu bez iluzija, covek je stranac" A.Kami

Layne_Staley
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1768
Pridružio se: Čet, 16. Feb 2006. 18:41
:: iPhone 6 64gb SG
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od Layne_Staley »

Meni ga nije zao.. Tacno je da su postavili temelje smartphone ali sto ga nisu poboljsali? Sto ga nisu unapredjivali?
There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't...
-- iPhone 6 space gray, 64 GB --

Ensiferum
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 834
Pridružio se: Pet, 07. Nov 2008. 21:13
:: Xiaomi Mi 9T 6/128
:: Nokia 8 4/64
Lokacija: Stepa Stepanovic, Voždovac

Re: Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od Ensiferum »

Tačno je da su kaskali za konkurencijom, i nisu na vreme obratili pažnju (ili jednostavno nisu hteli) u kom smeru ide razvoj pametnih telefona! Kasnili su i sa razvojem touchscreen telefona! :dry: Da su ranije razvili sistem tipa belle, sve bi bilo drugačije, mislim da ne bi ni bilo potrebno partnerstvo sa Microsoft-om! :? Ali morate priznati da je originalan, i da ima dušu! :P
"U svetu bez iluzija, covek je stranac" A.Kami

mrkixxx
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1170
Pridružio se: Uto, 12. Dec 2006. 12:09
:: Xperia Z2
:: android...
Kontakt:

Re: Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od mrkixxx »

Meni je pomalo zao symbiana. Ipak toliko godina koje smo proveli zajedno.
Pa letovanja i zimovanja.
Ali, uvek cemo imati nasu Opatiju... :grin::grin::grin:

Ma ko zna koje su igrarije u pitanju i kolika lova je primljena da se nesto prekine i lagano unisti.
Sve se plasim da menadzment nokie nije mogao da proceni u kom smeru ce se razvijati mobilna telefonija i telefoni.
Mogli su da pogledaju neki americki SF film i sve bi im bilo jasno :D:D:D

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Re: Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od Deksi »

Ako su symbian ugasili sta ce im biti sa s40 softverom, on ce da zivi a ono sto je dobro ce da ugase. Skroz nelogicne odluke, ma tu je glavnu ulogu odigrao onaj elop jer ljubitelji brenda nokia dobar deo bi i dalje kupovao nokie sa symbianom a njegov win se nebi prodavao, a ovako ko hoce nokiu mora kupiti ili sa s40 ili sa windowsom.
Ova vest mi se nimalo nesvidja i licno nezelim uspeh nokiji sa win osom.

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od Baraba »

Jbg, ako bi prodavali i symbian i WP to je sukob interesa. Sklopili sa ugovor sa M$ a vodeći model lumia 920 ima kameru 8MP a symbian 808PV 41MP :oops:
Da nokia prolazi dobro sa symbianom ne prolazi, inače ne bi sklapala partnerstvo sa M$.
Sviđa mi se što su na poslednjem modelu 808PV oduvali sve, ma šta oduvali sve su počistili i ostavili nekoliko godina iza sebe, da se zna da je nokia i dalje foto kralj i da pravi kvalitetan fon.

skar
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1366
Pridružio se: Ned, 17. Jan 2010. 22:07
:: nobody know
Lokacija: Zrenjanin
Kontakt:

Re: Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od skar »

da,samo je to meni sabanluk zesci,zasto nisi jednostavno spustili simbian za siroke narodne mase,umesto onih Asha.
znaci kupis fon nov za 100e imas wifi,gps...
npr ona asha 311 radi odlicno,dobar je interfejs...lak za koriscenje..i to sve da se uklopi islo bi alva..
al nazalost...moze se samo reci RIP fallen King

Ensiferum
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 834
Pridružio se: Pet, 07. Nov 2008. 21:13
:: Xiaomi Mi 9T 6/128
:: Nokia 8 4/64
Lokacija: Stepa Stepanovic, Voždovac

Re: Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od Ensiferum »

Nokia will stop shipping Symbian phones this summer!
Nokia will stop shipping Symbian smartphones this summer, thus leaving the revered 808 PureView as its last developed product on the "burning platform." Going forward, the only smartphones manufactured by the Finnish giant will boot Microsoft's Windows Phone OS.

Nokia pointed long development of Symbian devices as one of the reasons to halt their production. According to the manufacturer it takes 22 months to bring a Symbian product to the market, compared to less than a year for a Windows Phone handset.
Of course, there is also the matter of the number of units sold. Nokia moved only 500,000 Symbian smartphones in Q1 this year - significantly less than the 5.6 million Lumia devices sold during the same period.
http://www.gsmarena.com/nokia_will_stop ... s-6206.php
"U svetu bez iluzija, covek je stranac" A.Kami

Deltex
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 85
Pridružio se: Sub, 07. Mar 2009. 03:52

Re: Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od Deltex »

Vala smorio je...Sad ce nostalgicari da nabavljaju od prvog do poslednjeg simbijan telefona...

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Re: Одг: Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od toda81 »

Hoces da kazes da symbian nije svojevremeno bio ispred obicnih telefona?
Note IV N9100 dual

BeliTigar
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 41
Pridružio se: Pon, 14. Okt 2013. 19:55
:: Samsung Ativ S
:: Nokia E7

Re: Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od BeliTigar »

Symbian , je zvanicno mrtav ,Nokia nedozvoljava developerima da unapredjuju aplikacije , a do 2016 godine ce postojati prodavnica njihova , samim tim i podrska u nekim stvarima , posle toga ce i dalje moci da se koriste telefoni sa tom platformom ,ali mora ce se traziti programi po drugim sajtovima i ubacivati sa onim vracanjem datuma(kao kod ranijih modela) , 808 je bio papreno skup kad se pojavio i odjednom mu je cena pala ,vratice se Nokia ,ponovo na Symbian ili Meeggo , samo se nece mozda tako zvati , pa Microsoft jeste kupio Nokiu , ali ujedno ima saradnju i sa HTC-om ,Samsungom ,Huawei , je najmladja kompanija koja je zasad utrcala sa wp8 operativnim ,pregovori se vrse sa Sonijem , a i sa Samsungom da prosiri ponudu Windows telefona, jednostavno Symbian je bio savrsen operativni sistem za razliku od svih danasnjih koristio sam ih dosta (Nokia N73 ,E52,E72,E7 , Samsung G810 ,inovv8 ,) pa zbog toga i kazem ,neznam zasto su pojedinci toliko bili ogorceni na Symbian ,meni je bio savrsen i E7 je bila najbolja zbog eksterne tastature , sad imam Samsung Ativ s wp8 model , a dugo ce vremena proci dok bude sazreo kao Symbian , da mozes da instaliras programe na karticu ...i jos ponesto sto meni nedostaje ali drugom prilikom o tome.

janka_88
Expert
Expert
Postovi: 3347
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2005. 12:14
:: Samsung S21 Ultra 5G
Lokacija: Banja Luka

Re: Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od janka_88 »

Činjenica je da je Symbian bio ispred ostalih svojevremeno ali više ne. Nostalgičar za njim jesam i nabaviću Nokiu 808 u dogledno vrijeme. Uz to imam 6600 kao i 6630 u ekstra stanju i potpuno funkcionalni i ostaće kod mene. :)

Nikola031
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1558
Pridružio se: Pon, 06. Okt 2008. 20:25
:: Lumia 640 Dual SIM
Lokacija: Ужичка република
Kontakt:

Re: Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od Nikola031 »

Nikad nisam nešto gotivio S60 zbog sporosti (UIQ je bio dosta brži) ali sam ga uvek gotivio (pogotovo N82, koga smatram jednim od najboljih Nokijinih telefona). Najveća greška je bilo početno neprilagođavanje na TS modele (ako se neko seća prvih verzija FW na 5800 i N97) jer je odmah posle Android zauzeo veliki deo tržišta koji je Symbian držao. Šteta je što ga Nokija nije zadržala u jeftinijim telefonima umesto S40.
Sony Ericsson prototypes: G702 (BeiBei), W707 (Alicia), 3x M610i (Lizzy)

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Re: Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od Deksi »

Symbian na modelu e72 uopste nije spor. Ali taj model je imao ogromnu manu sa ram memorijom prilikom pretrage interneta, sto se tice brzine po meniju tu leti.
Symbian ima nekoliko korisnih opcija koje hvale i androidu i w.p. Kod symbiana podesiš vremensku, email i slicne aplikacije na svaki sat ažuriranja i one same kad im dodje vreme za to pale internet konekciju izvrše potrebnu radnju i ugase konekciju. Današnje aplikacije da bi to odradile telefon mora da je non stop konektovan a to troši bateriju i koji megabajt više.
Imam prumera još ali ...

BeliTigar
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 41
Pridružio se: Pon, 14. Okt 2013. 19:55
:: Samsung Ativ S
:: Nokia E7

Re: Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od BeliTigar »

Da ovo sa ram memorijom je tacno, ali sam koristio operu mini ,kao i vecina pa je taj problem bio nekako resen, ali jedan od boljih modela i dan danas , Samsung je imao model G810 jedini 2008 godine sa optickim zumom i Nokia je napravila N93 , ali to je vec bio smesan aparat.
Poslednja izmena od BeliTigar u Ned, 12. Jan 2014. 19:51, izmenjeno 1 put ukupno.

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Re: Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od Baraba »

Deksi, možeš na androidu da podesiš vreme ažuriranja na sat, dva...

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Re: Symbian je zvanično mrtav! :(

Post od Deksi »

Baraba može ali da bi se odradilo ažuriranje telefon mora da je non stop konektovan. A kod symbiana konekciju i prekid konekcije sama obavlja aplikacija.

Odgovori